Jump to content
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
Dark_Havoc

Torpeda w wodzie - czyli jak unikać ataku torpedowego

11 comments in this topic

Recommended Posts

[ISEN]
Moderator
5,167 posts

1. Wstęp

 

Atak torpedowy jest jedną z najbardziej niebezpiecznych taktyk mających na celu wyeliminowanie pancernika. Trafienie torpedą nie tylko powoduje duże straty w puli HP,  ale także może spowodować zalanie. Jeśli nie mamy na naszym pancerniku flag lub umiejętności to jedno zalanie może zabrań 60% punktów życia. W wielu przypadkach może się zdarzyć, że dobrze wycelowana salwa torped potrafi posłać na dno całkiem nowy pancernik.
Zatem pozostaje pytanie jak tego uniknąć?
Poradnik ten w głównej mierze dotyczy kierowców BB. W mniejszej CA, a w najmniejszej DD z racji ich wysokiej manewrowości.

2. Podstawowe metody unikania torped - czyli DD is out there!
 


a) nie płyń prosto przez czas większy niż 30 - 40 sekund

Jeśli jesteś wykryty - licz się z tym, że gdzieś tam jest niszczyciel próbujący wrzucić do wody śmiercionośny ładunek torped.  W praktyce oznacza to, że od momentu wykrycia do momentu trafienia torpedami mamy od kilkudziesięciu do kilkuset sekund czasu. Jeśli płyniemy ciągle prosto - prawdopodobnie otrzymamy wiązkę rybek wprost w burtę. Moim osobistym rekordem jest trafienie 6 z 6 torped w płynącego tak Fuso. Efekt łatwy do przewidzenia. Właściciel Fuso dostał pierwsze i ostatnie obrażenia w grze - i udał się do portu.b) zygzakuj nieregularnie

 

Ponieważ regularne manewry są łatwe do przewidzenia. Jeśli robisz regularne ruchy np. 5 sekund prosto, zmiana kursu na 10 sekund, potem w drugą stronę 10 sekund i znów 5 sekund prosto - licz się z tym, że dobry gracz w DD dość trafnie przewidzi, gdzie okręt będzie za kolejne 40 sekund i .... BUM - wyłapiesz serię torped.

c) staraj się być dziobem lub rufą w kierunku potencjalnego ataku

 

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w tej grze jest kontrolowanie minimapy. Kierowca pancernika MUSI obserwować, gdzie wyświetliły się wrogie niszczyciele i starać się być na takim kursie, by nasz dziób lub rufa były mniej więcej w kierunku nadpływających torped. Dobrym zwyczajem jest włączenia na minimapie lokalizacji ostatniej pozycji wrogich okrętów. Jeśli wrogi DD wyświetlił się choć na sekundę - na minimapie pozostanie ślad. Musisz jednak pamiętać, że jeśli DDki się nie wyświetliły to prawdopodobnie właśnie starają się oskrzydlić Twoje pozycje. Spodziewaj się ataku od boku lub nawet od tyłu (jeśli DDki od połowy bitwy nie były widziane).

d) nie zatrzymuj się

Metoda na kompletne zatrzymanie się jest dobra na słabych graczy. Pamiętaj, że pojawiły się ostatnio odkosy dziobowe - z daleka widać czy płyniesz, czy stoisz. Pancernik to stalowa bestia, ale rozpędza się jak żółw. Jeśli w okolicy MOŻE czaić się niszczyciel - nie zatrzymuj się. Stojący okręt jest CUDOWNYM celem dla torped. Zanim zacznie płynąć - torpedy dochodzą celu. Ponadto stojąc - nie możemy wykonywać zwrotów.

e) jeśli płyniesz do tyłu, co jakiś czas zmieniaj kierunek

 

Okręt cofający - to też łakomy kąsek dla torped. Zamiast pędzić 20-30 węzłów - sunie majestatycznie jakieś 5-15. W takich momentach dobrze co jakiś czas przechodzić w płynięcie do przodu, potem kilka sekund na 1/4 na przód i znów do tyłu. Sprawimy celującemu w nas niszczycielowi trudny orzech do zgryzienia: będzie płynął ciągle do tyłu? Czy się zatrzyma?

f) ROZGLĄDAJ się

 

Nie ma nic bardziej pociesznego niż kierowca BB uparcie obserwujący pole walki poprzez lornetkę na maksymalnym przybliżeniu... i to przez całą bitwę. Trzeba pamiętać o tym, by co klika - kilkanaście sekund rzucić okiem na otaczające nas wody. Ponieważ mechanizm spotowania torped działa tak, że raz wykryte torpedy są widoczne dla WSZYSTKICH i to przez CAŁY czas - wykorzystaj to. Jeśli patrzysz tylko przez lornetkę, możesz nie zauważyć wykrytych przez sojuszników torped. A one sobie płyną... i płyną.... i płyną. I w ostatnich kilku sekundach włącza się alarm torpedowy... i wtedy bywa za późno. Łapiesz torpedy! Czym oczywiście wywołujesz szalony śmiech ich właściciela i zgrzytanie zębów sojuszników - co to za ********* nie ominął wykrytych torped?

g) poznaj wroga!

 

Jeśli chcesz wiedzieć kto i kiedy może Ci zagrozić torpedami - poznaj wroga! Dobrze jest znać zasięgi torped poszczególnych okrętów oraz ich zasięgi wykrycia. Musisz znać tego okręty, które mogą wystrzelić torpedy pozostając niewykryte. Jeśli tego nie wiesz są następujące możliwości. Bardzo trudna - sam pograj DDkami. Trudna - przeczytaj charakterystyki wszystkich DDków w grze, Średnia - prawie wszystkie japońskie i Pan-Azjatyckie to potrafią, cześć amerykańskich. Łatwa - zakładaj, że wszystkie okręty mogą strzelać torpedami.
Dużym ułatwieniem jest znajomość zasięgów torped. Jeśli widzisz wrogi DD - masz odległość... jeśli wiesz, że wróg ma torpedy o zasięgu 6km, a jest na 7km - jesteś bezpieczny.
UWAGA! Okręty linie Pan-azjatyckiej wyposażone są w torpedy głębokowodne (DWT) - są one szczególnie niebezpieczne, gdyż ich wykrycie następuje praktycznie przy burcie okrętu. Mocno ogranicza to możliwość manewru. Tym bardziej staramy się stosować powyższe wskazówki.

 

h) unikaj wysp

 

Staraj się unikać bliskiego przepływania koło lądu. Po drugiej stronie może czaić się wrogi niszczyciel. Jeśli jesteś wykryty i zbliżasz się do wyspy to możesz się spodziewać strzału zza rogu. Takie torpedy są trudne do wyminięcia gdyż mamy ograniczone pole manewru. Jeśli jednak musisz przepłynąć koło wyspy ograniczającej widoczność lepiej to zrobić szerszym łukiem - tak aby można było wykonać manewr uniku zarówno w od wyspy jak i w jej stronę. Idealnie było by opływać wyspy w odległości 5-7km. Daje to dodatkowy czas na reakcję.


3. Zaawansowane techniki czyli Torpeda w wodzie!

 

Nawet jeśli zastosowałeś się do powyższych zasad może się zdarzyć, że rozlegnie się alarm torpedowy. Co robić? Jak żyć?

a) słyszysz alarm torpedowy - rzucasz wszystko i patrzysz na torpedy

W WoWs alarm torpedowy zaczyna piszczeć jeśli torpedy mają SZANSĘ Cię trafić. Oczywiście alarm włącza się w pewnej odległości od naszego okrętu i dotyczy WSZYSTKICH torped - wrogich i sojuszniczych. Nie oznacza to, że jeżeli nic nie zrobisz na pewno trafią. Pika oznacza, że MOGĄ trafić. Jeśli słyszysz ten denerwujący dźwięk - musisz zobaczyć co się dzieje. Nie zostawiaj tego na potem, bo właśnie przeładowały się działa i ten płynący bokiem krążek jest w idealnej pozycji. NIE! MUSISZ określić zagrożenie - bo ta salwa może być Twoją ostatnią.

b) zacznij unik

Istnieją dwie metody uniknięcia złapania dużej ilości torped: ustawienie się do nich rufą lub dziobem. W rzeczywistości okręty ustawiały się do torped ZAWSZE dziobem - uszkodzeni rufy ze sterem i śrubami eliminowało dowolny okręt z bitwy. W grze w najgorszym przypadku zostaniemy pozbawieni na kilkadziesiąt sekund możliwości ruchu, ale nasz ster i napęd naprawią się. Zasada jest banalna: musimy zminimalizować sylwetkę naszego okrętu względem torped. A jak wiadomo okręt zawsze jest bardziej długi niż szeroki.
Ustawienie dziobem ma taką zaletę, że łatwiej kontrolować kurs względem torped i je ominąć.
Ustawienie rufą nieco utrudnia manewry (odwrócone sterowanie) ale pozwala na dłuższy czas manewrowania, a dodatkowo może się zdarzyć, że wyjdziemy po za zasięg torped. Nic tak nie raduje jak torpeda zatrzymująca się o centymetry od okrętu.

c) uciekaj

Jeśli wrogi niszczyciel pędzi na Ciebie... uciekaj. Nie licz na to, że zmieciesz go pojedynczą salwą. Oczywiście może się to zdarzyć. Jeśli jednak przeżyje to nawet na 1HP może wrzucić nam nawrzucać torped z przyłożenia. Płynąc na wrogi niszczyciel zwykle mamy z 2-3 salwy zanim nas zatopi. Uciekając od niego - 3-5 salw,  a w dodatku łatwiej uniknąć torped.

d) jeśli nie uciekasz - nie płyń wprost na wroga

 

W przypadku bycia bohaterem - staraj się nie płynąć prosto na przeciwnika. Jeśli tylko delikatnie manewrujesz wrogi okręt może Ci puścić skondensowaną wiązkę torped w dziób. Wtedy tylko saturacja może Cię uchronić przed zatopieniem. Jeśli zmieniasz kurs - nawet pokazując cześć burty - utrudniasz zadanie. Jedak pamiętaj, że jeśli robisz to regularnie - wrogi DDek może przewidzieć Twój ruch.

 

e) użyj mocy sonaru

 

W przypadku niektórych pancerników i części krążowników mamy na wyposażeniu sonar. Bardzo ułatwia on uniknięcie wrogich torped. Jeśli widzimy wrogi DD - włączamy go. Czas działania sonaru to ponad minuta. W tym czasie wszystkie torpedy i okręty w jego zasięgu są dla nas widoczne.

 

f) obserwuj wroga

Większość niszczycieli w celu oddania salwy torpedowej musi ustawić się do nas bokiem. Jeśli widzimy wrogi DD zmieniający kurs i pokazujący burtę - wiedz, że w ciągu kilku sekund wystrzeli on torpedy. Zwykle zrobi to korzystając z celownika - torpedy popłyną dokładnie tam, gdzie się znajdziemy jeśli utrzymamy prędkość i kurs. Oznacza to, że jeśli jesteśmy w skręcie - trudniej nas trafić. Celownik pokazuje wrogowi gdzie celować, jeśli byśmy płynęli prosto.

4. Wszystko na nic! Trafili nas.

 

Jeśli wszystko zawiodło.... nie panikuj. Otrzymanie trafienia torpedą nie zawsze jest śmiertelne. Najniebezpieczniejsze jest otrzymanie zalania. Zalanie może zabrać nam do 60% całego życia. Dla porównania pożar (pojedynczy) zaledwie 18%. Zanim jednak naciśniesz klawisz "R" - rozejrzyj się i określ zagrożenie. Jeśli masz pełne życie to pamiętaj, że 100% ubytku HP po zalaniu jest do naprawienia przez grupę naprawczą.
Policz torpedy i szansę na otrzymanie następnej. W czasie trwania działania grupy naprawczo - ratunkowej nie możesz dostać następnego zalania, ani pożaru. Jednak jeśli ten czas upłynie... następna torpeda może wywołać zalanie - i w większości przypadków oznacza zgon. Zanim będziemy mogli ponownie nacisnąć klawisz R - będzie po nas.

Zatem jeśli w pobliżu jest więcej niż 1 niszczyciel (lub krążownik) warto chwilę poczekać.


Jeśli szans na zalanie lub podpalenie nie ma - wciskamy R.
Jak widać jedną ze skuteczniejszych metod wyeliminowania pancernika jest: 1 podpalamy go, czekamy aż użyje R, podpalamy ponownie lub torpedujemy. Nawet jak przeżyje bezpośrednie obrażenia - zatonie na skutek zalania.

 

 

 

Dziękuje za uwagę!
Powodzenia w grze!

Wszelkie uwagi i propozycje mile widziane.

 

 EDIT: Wielkie podziękowania dla @AbrahaM_fighter za wskazanie błędów i sugestie dotyczące artykułu.

 

 

  • Cool 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
1,988 posts

Dużo ciekawych informacji. Dzięki, @Dark_Havoc.

Przy okazji - gdybyś zechciał udzielić jeszcze wskazówek, w jaki sposób chronić się przed chamskim, celowym torpedowaniem sojuszników przez rzekomych ally-ships? Świeża sytuacja z dzisiaj rozbawiła mnie, a jednocześnie rozwścieczyła na maxa, jak można być takim głąbem i debilem, by przez całą rozgrywkę zwalczać sojusznicze okręty?? Płynę sobie Fiji, nagle pik pik, fałszywy sojusznik Tirpitz wypalił całą salwę torped tuż przed dziobem mojego okrętu (w pobliżu nie było ŻADNEGO przeciwnika). Uratowałem się całą wstecz. Pierwszy dymek, trochę postrzelałem, wrogi krążek poszedł na dno. Skończył się dym i sonar, znowu torpedowe pik pik zza pleców, tym razem nie zdążyłem. Ratuję się jak mogę, R-ka, naprawka, niestety wrogi "sojusznik" zaatakował mnie po raz trzeci - torpedami z drugiej burty. I to było tyle mojego pływania. Screen na dowód, ile ów cham-sabotażysta dostał czerwonych ostrzeżeń na czacie. Oczywiście dzięki wielkim wysiłkom tego durnia Helmucika przerąbaliśmy grę, dobrze że tylko na co-opach. Co robić w sytuacji, w we własnych szeregach masz torpedowego wroga???

 

5ad3c1021f1f4_3salwytorpedTirpa.thumb.jpg.8d7ba043250f9f7c53d59ec18969999e.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ISEN]
Moderator
5,167 posts
14 hours ago, umbra_arboris said:

Dużo ciekawych informacji. Dzięki, @Dark_Havoc.

Przy okazji - gdybyś zechciał udzielić jeszcze wskazówek, w jaki sposób chronić się przed chamskim, celowym torpedowaniem sojuszników przez rzekomych ally-ships? Świeża sytuacja z dzisiaj rozbawiła mnie, a jednocześnie rozwścieczyła na maxa, jak można być takim głąbem i debilem, by przez całą rozgrywkę zwalczać sojusznicze okręty?? Płynę sobie Fiji, nagle pik pik, fałszywy sojusznik Tirpitz wypalił całą salwę torped tuż przed dziobem mojego okrętu (w pobliżu nie było ŻADNEGO przeciwnika). Uratowałem się całą wstecz. Pierwszy dymek, trochę postrzelałem, wrogi krążek poszedł na dno. Skończył się dym i sonar, znowu torpedowe pik pik zza pleców, tym razem nie zdążyłem. Ratuję się jak mogę, R-ka, naprawka, niestety wrogi "sojusznik" zaatakował mnie po raz trzeci - torpedami z drugiej burty. I to było tyle mojego pływania. Screen na dowód, ile ów cham-sabotażysta dostał czerwonych ostrzeżeń na czacie. Oczywiście dzięki wielkim wysiłkom tego durnia Helmucika przerąbaliśmy grę, dobrze że tylko na co-opach. Co robić w sytuacji, w we własnych szeregach masz torpedowego wroga???

 

5ad3c1021f1f4_3salwytorpedTirpa.thumb.jpg.8d7ba043250f9f7c53d59ec18969999e.jpg

Chronić się? Po co? Ja po prostu zbieram torpedy i się nie naprawiam. Koleś szybko staje się różowy. Jak stanie się różowy to można się naprawić i przyjąć jeszcze torpedy z zalaniem - dostaje dużo więcej od nas obrażeń i tonie. A my się naprawiamy i spokojnie gramy dalej. Problem z tym, że nic nie poradzisz na ludzi którzy nie potrafią torpedować. Wielokrotnie nerwowo reagowałem na torpedy płynące zza pleców, gdy moi sojusznicy rzucali je spoza zasięgu. Czasem specjalnie wbijam na nie. Raz dostanie różowy, drugi raz dostanie różowy i nie będzie tak robił.
Można oczywiście dać raport po bitwie... choć na razie nic to nie daje, to od najbliższego patcha koleś ląduje w coopach na resocjalizacji.

  • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
1,988 posts
1 hour ago, Dark_Havoc said:

Problem z tym, że nic nie poradzisz na ludzi którzy nie potrafią torpedować.

 Zgoda, obawiam się jednak, że wczorajszy Helmucik postanowił po prostu zatopić najbliższy mu okręt, i nie obchodziło go czy to swój czy obcy. Taki to "gracz", który po prostu chciał "poszczelać", pardon, potorpić, bo nie wiem czy przez całą bitwę wystrzelił chociaż raz. No i niestety przez takich głąbów później utrwala się opinia, że Toorpic to okręt dla teutońskich idiotów. Rozumiem, że może się zdarzyć pomyłka, ale nie trzy razy po pełnej salwie 4-torpedowej z niecałych 5 km. Szkoda, że nie zrobiłem screenów po bitwie - wnerwiony trzasnąłem tylko 1 obrazek i opuściłem plac bitewny, skoro mój okręt już zatonął :-(

 

Wracając do tematu. Dobrze, że wspomniałeś, by znać zasięg torped na poszczególnych okrętach. Tyle, że parametrów jest tutaj sporo (w dodatku niektóre okręty mogą mieć parę wariantów: krótsze- szybsze, lub dłuższe a wolniejsze torpedy). Sam  pamiętam tylko niektóre okręty, głównie krążki. Ale jeśli planuję zapolować na niszczyciele, wówczas na początku bitwy sprawdzam, ile jest desek w grze - zwłaszcza tych japońskich o bardzo dobrym camo. Najczęściej walczę z DD na kursie odchodzącym (np. pod kątem 45 stopni), by móc strzelać a jednocześnie być gotowym na każdy manewr. Francuskie krążki mają jeszcze dopalacz, który używam na widok torped, by szybciej je wymanewrować. Z reguły staram się też wykombinować na krążownikach 3 pkt. na Vigilance. Na CA najczęściej wożę rozbicie AA, więc perk na torpedy jest bardzo potrzebny. No i samolot - czasem może coś wyspotuje, a nawet jeśli nie, to często zaczajony (w dymie bądź za wyspą) okręt zaczyna strzelać, zdradzając swoją pozycję, a ja otrzymuję tym samym cenne ostrzeżenie przeciw torpedom gotowym do strzału.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[FAJU]
Players
45 posts
1,371 battles

Dark_Havoc, proszę dodaj że jest jeszcze Pan-azjatycki krążek Iran z DWT na 13 km(do odpalenia z niewidziałki i to z consumableami na reload torped-20 torped DWT.)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ISEN]
Moderator
5,167 posts
3 minutes ago, kak52 said:

Dark_Havoc, proszę dodaj że jest jeszcze Pan-azjatycki krążek Iran z DWT na 13 km(do odpalenia z niewidziałki i to z consumableami na reload torped-20 torped DWT.)

Jest, że okręty pan azjatyckie mają DWT :) myślę, że azjatycki krążek pod to podchodzi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[FAJU]
Players
45 posts
1,371 battles
1 minutę temu, Dark_Havoc napisał:

Jest, że okręty pan azjatyckie mają DWT :) myślę, że azjatycki krążek pod to podchodzi :)

Chodzi o to że ludzie boją się głównie niszczycieli, a ja proszę żebyś przestrzegł innych że: linia japońska, niemiecka, francuska(?) i Royal Navy mają też na krążkach torpedy. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ISEN]
Moderator
5,167 posts
1 minute ago, kak52 said:

Chodzi o to że ludzie boją się głównie niszczycieli, a ja proszę żebyś przestrzegł innych że: linia japońska, niemiecka, francuska(?) i Royal Navy mają też na krążkach torpedy. 

Szczerze mówiąc to podstawowy poradnik i miały być w nim tylko podstawowe informacje dla nowych graczy. Na szczęście WIĘKSZOŚĆ ataków odbywa się albo z bardzo bliska - wtedy właściwie też nie ma o czym pisać, albo z niewidziałki - a wtedy nie ma większego znaczenia czy strzela do nas krążownik czy niszczyciel. 

Tak - krążowniki mogą nas trafiać torpedami, ale tu chodzi o ogólne zasady - zmiany kursu, obserwowanie mapy czy reagowanie na nadpływające torpedy - bez znaczenia co wystrzeliło te torpedy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[FAJU]
Players
45 posts
1,371 battles
1 minutę temu, Dark_Havoc napisał:

Szczerze mówiąc to podstawowy poradnik i miały być w nim tylko podstawowe informacje dla nowych graczy. Na szczęście WIĘKSZOŚĆ ataków odbywa się albo z bardzo bliska - wtedy właściwie też nie ma o czym pisać, albo z niewidziałki - a wtedy nie ma większego znaczenia czy strzela do nas krążownik czy niszczyciel. 

Tak - krążowniki mogą nas trafiać torpedami, ale tu chodzi o ogólne zasady - zmiany kursu, obserwowanie mapy czy reagowanie na nadpływające torpedy - bez znaczenia co wystrzeliło te torpedy.

Kończę dyskusję. Mi chodzi tylko o to że piszesz o DD, a potem jest zdziwienie - dostałem torpedy od CA? (BB które mają torpedy jest tak mało że można zapamiętać). 

  • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
331 posts
10,073 battles
15.04.2018 o 11:03, Dark_Havoc napisał:

Istnieją dwie metody uniknięcia złapania dużej ilości torped: ustawienie się do nich rufą lub dziobem

Warto dodać, że skręcając dziobem na torpedy mamy nieco więcej szans za ich ominięcie czy złapanie tylko jednej, zwłaszcza jak są już blisko. Skręcając na torpedy albo się z nimi wyminiemy albo złapiemy pierwszą a reszta przejdzie zanim się pod nie władujemy. Jeśli skręcimy "z torpedami", przecinamy ich trajektorię i mamy szansę złapać więcej. Nie wiem czy wszyscy wyłapią o co chodzi, jak damy na torpedy szybciej się z nimi spotkamy, ale przepłyniemy mniej zanim dojdzie do kontaktu. Jak skręcimy "z torpedami" niby mamy więcej czasu na reakcję, ale w zamian płyniemy te kilka sekund dłużej i zdążymy wpłynąć przed nie zanim nas miną. Sprawdza się zwłaszcza w okrętach z dużym promieniem skrętu. Mam nadzieję, że ktoś to zrozumie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

×