Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
WG_Lumberjack

Lokalizacja Rang na forum

9 comments in this topic

Recommended Posts

WG Staff
1,349 posts
2,939 battles

Kapitanowie,

Tłumacząc nasze forum (język da się zmienić na samym dole strony - tak wiemy, że są niedociągnięcia) dodaliśmy też nowe rangi dostosowane do języków.
Poniżej znajdziecie listę rang i jej wersję w excelu.
27ed968ef4073d433ec73a0582b2b948.png
Rangi.xlsx

Dajcie znać co myślicie,

Na stanowiska!

• Cool 1

Beta Tester
5,081 posts
5,478 battles

niektóre rangi sie powtarzaja w danych jezykach, w polskim tłumaczeniu Admirał wyzej od Admirała Floty? w pozostałych jest na odwrót

znalazłem na wiki polski estopnie, wiec są poprawnie, troche mnie dziwi, ze u nas admiral wyzej niz admiral floty, a w innych panstwach admiral floty to najwyzsza ranga

[TTTPL]
[TTTPL]
Players
198 posts
12,981 battles
2 hours ago, HectorBarbossa said:

niektóre rangi sie powtarzaja w danych jezykach, w polskim tłumaczeniu Admirał wyzej od Admirała Floty? w pozostałych jest na odwrót

znalazłem na wiki polski estopnie, wiec są poprawnie, troche mnie dziwi, ze u nas admiral wyzej niz admiral floty, a w innych panstwach admiral floty to najwyzsza ranga

No widzisz, odwrotnie jak w samolocie. 

Z profesorem zwyczajnym i nadzwyczajnym też jakoś nie jest nazbyt logicznie ;)

WG Staff
1,349 posts
2,939 battles
18 hours ago, HectorBarbossa said:

Fajnie, ze sam zweryfikowałeś i edytowałeś.
Przyznam się szczerze, że jak miałem przygotować PL tłumaczenia to miałem zimny pot i spędziłem nad tym ze 2h bo jak pomyślałem, że popełnię w tym błąd to na forum mnie zjedzą :D

Players
1,430 posts
12,017 battles
20 hours ago, WG_Lumberjack said:

Dajcie znać co myślicie,

my używamy naszych z 2004. a dacie JPG z belkami jak my mamy na swoim? :Smile_child:

Bez tytułu.jpg

WG Staff
1,349 posts
2,939 battles
20 minutes ago, krzysiek_1990 said:

my używamy naszych z 2004. a dacie JPG z belkami jak my mamy na swoim? :Smile_child:

Bez tytułu.jpg

Chętnie przekażę tę prośbę wyżej ale niczego nie obiecuje :)

Players
1,981 posts
4,719 battles

Byłem pewien, że w Marynarce Wojennej Admirał floty jest nad Admirałem, a tutaj na wikipedii niespodzianka. Stąd edycja postu.

Weekend Tester
582 posts
985 battles
Admiral Admirał
Viceadmiral Wiceadmirał
Rear-Admiral Kontradmirał
Commodore Komodor
Captain Komandor
Commander Komandor porucznik
Lt. Commander Komandor podporucznik
Lieutenant porucznik marynarki
Sub Lieutenant podporucznik marynarki

Ja przede wszystkim patrząc na rozpiskę rang mam wątpliwości. I to spore, jeśli chodzi o rangi polskie w porównaniu z anglosaskimi.

Dla porównania wrzucam swoje opracowanie, które robiłem na potrzeby tłumaczenia marynistycznego (XIX wiek do I wojny światowej). Miałem zresztą poważną zagwozdkę, bo tłumacz z kolei wszystkie stopnie narodowe (hiszpańskie, niemieckie etc) tłumaczył na angielski. Dodatkowy problem polegał na zmianie stopni w marynarce RP od 2002, co skutecznie zaburzyło dotychczas obowiązujący porządek stopni. Sam po konsultacjach oparłem się o porządek przedwojenny (choćby po to, żeby uniknąć problemów z nieszczęsnym admirałem floty, który w części flot lokuje się na szczycie rang, w części na dole rang admiralskich a w części w ogóle go nie ma...), niemniej jednak polskim odpowiednikiem kapitanów w większości marynarek wojennych jest komandor. Osobnym problemem był komodor, którego odpowiednika w polskich rangach nie ma (obecnie jego odpowiednikiem w marynarce polskiej jest kontradmirał ale to dopiero od tej nieszczęsnej zmiany z 2002...). Do tego w polskim porządku rang kapitan marynarki jest rangą niską, plasującą się nad porucznikami

Tak czy inaczej, po kolei (polecę anglosaskimi, według standardu NATO):

Admiral of the Fleet - brak polskiego odpowiednika

Admiral - Admirał

Viceadmiral - Admirał Floty

Rear Admiral - Wiceadmirał

Commodore - Kontradmirał

Captain - Komandor

Commander - Komandor por.

Lt. Commander - Komandor podpor.

Lieutenant - kapitan marynarki

Sublieutenant - porucznik marynarki

Midshipman - podporucznik marynarki

Stopnie podoficerskie też są strasznym miszmaszem ale tu nie bardzo miałem czas teraz przysiąść.

• Cool 1

Weekend Tester
582 posts
985 battles

I lecimy dalej:

Officer cadet - brak polskiego odpowiednika

Warrant officer - starszy chorąży sztabowy i starszy chorąży (marynarki). Czyli ewentualnie wyższy od niego rangą officer cadet powinien być sztabowym a warrant zwykłym.

Senior Chef petty officer - nie tylko brak polskiego odpowiednika ale w ogóle brak takiego stopnia w marynarce brytyjskiej. Kiedyś istniał WO1 i WO2 ale WO2 od 2014 został wycofany tzn. utrzymano istniejące stopnie ale nie przewiduje się nowych promocji.

Chief petty officer - młodszy chorąży - tu z kolei Anglicy nie mają naszego odpowiednika chorążego. Alternatywnie możnaby dać na senior CPO chorążego.

Petty officer - starszy bosman

Leading rate - Bosmanmat i starszy mat

Able Seaman - starszy marynarz i mat

Seaman - marynarz

Generalnie jak się dokładniej przyjrzałem to wychodzi, że stopnie przyporządkowano prawidłowo z jednym ale - ponieważ na odpowiednik pięciogwiazdkowy, czyli Fleet Admiral dano nasz odpowiednik czterogwiazdkowy (Admirał) to wszystkie rangi automatycznie przesunęły się o jeden szczebel w górę. Czyli wystarczyłoby dać prawie wszystkie rangi w dół o jedno oczko a Admirała po prostu rozciągnąć u nas od 5500 postów w górę - inaczej wychodzi trochę taki sam miszmasz, jakby w stopniach lądowych w miejsce amerykańskiego "General of the Armies" dać zamiast marszałka polskiego generała armii (według starej nomenklatury) - ponoć zresztą liczne mniej lub bardziej zabawne nieporozumienia z amerykańskimi sojusznikami doprowadziły właśnie do zmiany nazewnictwa czterogwiazdkowego generała z generała armii na generała - bo sojusznicy się gubili :P

Nic nie poradzimy, że w marynarce nie mamy odpowiednika marszałka; nie jesteśmy jedyni.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.