Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
Dark_Havoc

Torpeda torpedę torpedą torpeduje - czyli jak torpedować. Część 1 - strzały z ciemności

7 comments in this topic

Recommended Posts

[ISEN]
Moderator
4,824 posts

 

 

Od dłuższego czasu chodziło mi po głowie napisanie czegoś co pomoże graczom właściwie zastosować broń masowej zagłady jaką są torpedy. No dziś się stało!

 

Na potrzeby tego wpisu zajmę się wyłącznie torpedami okrętowymi, pomijając torpedy lotnicze.

 

Część 1: Wstęp i jak torpedować i pozostać niewykrytym

1. Czym jest torpeda.

 

Torpeda to samobieżna broń poruszająca się pod wodą mająca na celu zniszczenie celów pływających.
Każda torpeda ma szereg parametrów:
- zasięg - podany w kilometrach - mówiący o tym jak daleko popłyną torpedy zanim przestaną być aktywne
- prędkość - podaną w węzłach - mówiącą o tym jak szybko poruszają się torpedy
- uszkodzenia - mówiące o tym jakie MAKSYMALNE uszkodzenia możemy zadać.
- wykrywalność z powierzchni wody - mówiąca o tym z jakiej odległości torpedy zostaną zauważone przez wrogie okręty

Dodatkowo wyrzutnie torpedowe charakteryzują się:
- czasem przeładowania - jak dużo czasu zajmie nam przygotowanie torped do następnej salwy
- czasem obrotu o 180º - czyli jak szybko wyrzutnie się obracają

 

Idealna torpeda powinna mieć zasięg większy niż zasięg wykrycia okrętu, bardzo wysoką szybkość, potężne uszkodzenia i minimalną wykrywalność z powierzchni. W takim przypadku właściwie nikt by nie grał inną klasą niż niszczyciele. Na całe szczęście tak nie jest.
W WoWs parametry torped są zwykle powiązane w ten sposób, że im szybsza torpeda tym łatwiej ją wykryć. Im większy zasięg tym niższa prędkość. Oczywiście są wyjątki.

 

 

2. Rodzaje torped.

W WoWs istnieją 2 rodzaje torped: standardowe i głębokowodne (z ang. Deep Water Torpedo - DWT).
Pierwsze zadają obrażenia każdemu celowi.
Drugie zostały wprowadzone wraz z linią niszczycieli Azji Wschodniej.
Ich cechami są:
- zadawanie obrażeń wszystkim klasom okrętów prócz niszczycieli (torpedy przepływają pod nimi),
- dużo niższy niż w przypadku standardowych torped zasięg wykrywalności - okręty mają mniej czasu na reakcję - torpedy zostają wykryte praktycznie przy samej burcie okrętu.

 

3. Obrażenia od torped.

Trafiające torpedy podlegają podobnym zasadom jak pociski - mogą trafić w różne części okrętu i podlegać saturacji, mogą trafić w cytadele okrętu za pełne obrażenia, mogą spowodować detonację trafiając w magazyn amunicji. Ponadto mogą spowodować zalanie.
Dodatkowo pancerniki, krążowniki i lotniskowce mają zwykle bąble przeciwtorpedowe zmniejszające ilość otrzymywanych obrażeń. Wartość ochrony danego okrętu można sprawdzić w zakładce żywotność w pozycji Obrona przeciwtorpedowa:

shot-18_03.24_10_20.58-0303.jpg.ea7854a1b66c4a46090f4d9b33a0558f.jpg


Im większa jest ta wartość tym mniej obrażeń okręt dostanie. Największą wartość obrony przeciwtorpedowej mają pancerniki, a w szczególności ich wersja japońska. Yamato ma ochronę przeciwtorpedową na poziomie 55% ( o tyle mniej dostanie obrażeń).
Bąble przeciwtorpedowe chronią środek okrętu. Trafienia w dziób lub rufę nie są ograniczane.

4. Ja przygotować się do strzału.

 

Na pierwszy rzut oka torpedowanie jest banalnie proste: Wybieramy torpedy (klawisz 3), wystarczy wziąć wrogi okręt na cel, pojawi się jasny pasek wskazujący w jakim kierunku mamy wystrzelić torpedy. Naciskamy lewy przycisk myszy i bach - nasze torpedy lecą do celu.
Nie ma nic prostszego. Torpedy w wodzie, a my czekamy, aż się wyrzutnie się przeładują. KONIEC.

No niestety - jeśli zrobimy to w sposób nieprzemyślany łatwo dostaniemy przecudny różowy kolorek. Co śmieszniejsze prócz bardzo wrednych komentarzy oraz masy wyzwisk wróg pewnie nawet nie zauważy naszej aktywności.

Przed wystrzeleniem torped powinniśmy:


a) sprawdzić czy wróg znajduje się w zasięgu. Do tego mocno przydaje się znajomość zasięgu własnej broni oraz rzut oka na minimapę. Jest tam okrąg odpowiedzialny za wyświetlanie maksymalnego zasięgu:
leming1.jpg.cc53b615cd1c75f47c1e08c58351fef3.jpg

Na tym zrzucie widać okrąg o zasięgu 8km. I tyle wynosi maksymalny zasięg torped. Torpedy NIGDY nie popłyną dalej (istnieje błąd, w którym torpedy wyglądają jakby płynęły dalej - nawet przez całą mapę, przez wyspy itd. lecz jest rzadki i torpedy po osiągnięciu maksymalnego zasięgu już nie robią krzywdy)
Okręt będący po za tym okręgiem w większości przypadków jest nie do trafienia. Wyjątkiem jest przypadek, gdy wróg płynie w naszym kierunku, wtedy w czasie ruchu torped może on wpłynąć w ich zasięg i otrzymać swój podwodny prezent.
To czy okręt wpłynie w zasięg można sprawdzić patrząc na celownik. Jeśli przecięcie linii celowania i kursu wrogie okrętu znajduje się wewnątrz okręgu zasięgu oznacza to, że mamy szansę go trafić - mimo to, że znajduje się on obecnie po za zasięgiem. Tu przykład moich umiejętności graficznych:
5ab61efb56b93_strzelaniezzazasigu.jpg.f77d765ad3568e31f8fba959efe57304.jpg

Jak widać wrogi Tirpitz znajduje się PO ZA zasięgiem, ale płynąc dalej swoim kursem wpłynie w zasięg torped, gdyż kierunek celowania przecina się z kursem okrętu. Warunek konieczny: Tirpitz nie zmieni kursu.
Jeżeli linie celowania i kursu wrogiego okrętu przecinają się po za okręgiem zasięgu - torpedy nie trafią przeciwnika. Strzał jest BEZCELOWY.

b) rzucić okiem na minimapę w celu określenia czy na kierunku w którym chcemy puścić nasze śmiercionośne cygara nie znajdują się sojusznicy. Jeżeli miedzy nami, a wrogim okrętem znajduje się sojusznik - istnieje duża szansa, że to on dostanie naszą przesyłkę. Tego typu zachowania prowadzą głównie do otrzymania statusu TK oraz wybitnej frustracji naszych sojuszników.
Staramy się nie torpedować wrogich okrętów, gdy te znajdują się w walce na bliskim dystansie z naszymi sojusznikami. Walka taka jest dość dynamiczna i może się zdarzyć, że torpedy celowane we wrogi BB trafią sojuszniczy.
Pamiętaj drogi graczu - nic tak nie denerwuje jak usłyszeć alarm torpedowy i zobaczyć płynące torpedy od strony sojuszniczych jednostek. PAMIĘTAJ: Twoje torpedy - Twoja odpowiedzialność. Nie licz na to, że sojusznik da radę je wymanewrować. Licz się raczej z tym, że sojusznik może zmienić kurs i wpłynąć w nie - w końcu mało kto spodziewa się takiej przesyłki od strony sojuszników.


Jeśli jednak postanowisz tak robić spodziewaj się: permanentnego statusu Team Killera (wspaniały róż) oraz mnóstwa wyzwisk i raportów.

 

c) sprawdzić jaki typ wystrzału torpedy wybraliśmy: wąski, szeroki lub pojedynczy (ten ostatni dotyczy tylko brytyjskich okrętów). Każdy tryb ma swoje wady i zalety.
Tryb szeroki pozwala na wysłanie naszego śmiercionośnego ładunku na dużą powierzchnię wód. Dobrze go stosować w przypadku dużej ilości wrogich okrętów zgromadzonych w jednym punkcie mapy lub w przypadku walki z niszczycielem na bliskie odległości. Wadami tego typu zrzutu jest łatwość wyminięcia, gdyż odległości między torpedami gwałtownie rosną w miarę odległości i na maksymalnym zasięgu często okręt może zmieścić się miedzy nimi nawet burtą.
Osobiście nie polecam tego trybu. Właściwie prawie nigdy go nie stosuję.
Tryb wąski - nasze torpedy płyną bliżej siebie co pozwala na wysłanie ich tak, by przeciwnik nie dał rady wszystkich wyminąć. W tym trybie nawet na maksymalnym zasięgu torpedy płyną zwykle tak wąsko, że ustawiony burtą do ich kursu okręt zostanie trafiony. Wadą jest to, że nadal można je wyminąć płynąc dziobem (bądź rufą) w ich kierunku.
Tryb pojedynczy - cecha charakterystyczna brytyjskich torped - pozwala bardzo precyzyjnie wrzucić torpedy jedna za drugą w to samo miejsce. Problem jest, gdy
przeciwnik jest ograny i się zorientuje: wtedy mijając jedną wyminie i pozostałe.

Ogólnie: im węższy zrzut tym ciężej wyminąć torpedy na dużym zasięgu, a łatwiej na małym, a im szerszy tym trudniej wyminąć je na mały, a łatwiej na dużym.

 

d) pozycjonowanie - ustawienie naszego okrętu w odpowiedniej pozycji względem wrogiego okrętu.
Idealnym miejscem na torpedowanie jest punkt, z którego strzelając nasze torpedy trafią przeciwnika pod kątem 90º. Punkt ten znajduje się zwykle nieco przed wrogim okrętem płynąc równolegle do kursu wroga.
Z uwaga na moje wyśrubowane umiejętności obsługi programów graficznych obrazek jest poniżej ukryty:
 

Spoiler

5ab62759a92bf_idealnypunkttorpedowania.thumb.jpg.2baf00162a769a741a8369e218d09734.jpg

W wypadku takie układu strzał torpedowy jest o tyle prosty, że jeżeli wróg płynie z maksymalną prędkością to KAŻDA zmiana kursu spowoduje, że będziemy musieli wycelować bardziej w prawo. Co oznacza, że jeżeli pierwszą salwę umieścimy zgodnie z celownikiem torpedowym to następne puszczamy celując nieco w kierunku prawym od pokazanego na białym polu. Okręt wpadnie na torpedy nawet jeśli zareaguje na alarm torpedowy.

 

5. Torpedo LOSS!

 

Spoiler

 

 

Celowanie torpedami jest dość indywidualne i w dużej mierze zależne od przeciwnika. Zakładając, że jesteśmy w idealnej pozycji względem nas celujemy tak:

Spoiler

5ab62ab5e5aa1_strzatorpedidealny.thumb.jpg.ed2f218477e525f6c92b6c3570c6d8fc.jpg

Pierwsza wiązka w po celowniku, następne wiązki torped nieco w kierunku przeciwnika. (tak to coś na górze to wróg i jego kurs). Jeśli przeciwnik jest zajęty prowadzeniem ognia i wygląda na mistrza prostej można strzelać z jak najmniejszą odległością między wiązkami torped. Jeśli wygląda na czujnego - puszczamy tak, by każda wiązka "dotykała" poprzedniej. Szansa na uniknięcie takiej salwy jest minimalna.

Jeżeli wróg płynie pod innym kątem niż idealny powinniśmy puszczać torpedy nieco inaczej:

Spoiler

5ab62b7c93c29_strzatorped2.thumb.jpg.c10151d6fb02458da3b2624ba1f0dde6.jpg5ab62b8a44aa5_strzatorped3.thumb.jpg.52200665cc42c112bb200de16eb1da65.jpg


Czerwone strzałki sugerują miejsca celowania - w przypadku 2 wyrzutni torped i w przypadku 3 wyrzutni torped. Nawet jeśli wróg zmieni kurs bądź przyspieszy - ma szanse nadziać się na torpedy. I znów jak w pozostałych przypadkach: jeśli płynie dłuższy czas prosto można przyjąć, że nadal nie zmieni kursu - wtedy puszczamy torpedy bliżej siebie, jeśli zmienia ciągle kurs - czekamy aż będzie on najbardziej równoległy do nas i puszczamy nieco szerzej.
W przypadku, gdy okręt płynie w naszym kierunku - staramy się wystrzelić wiązki torped bardzo blisko siebie - na odpowiedniej małej odległości torpedy będą płynęły tak blisko siebie, że okręt się nie przeciśnie.

Odradzam strzelanie w okręty na kursie odchodzącym, bądź rufą do nas. Zanim torpedy dopędzą wroga zostaną wykryte i przeciwnik będzie miał dużo czasu by ich uniknąć lub wypłynąć po za ich zasięg.

 

6. Strzelanie na ślepo.

 

Do tej kategorii zaliczam - strzelanie do niewykrytego przeciwnika oraz strzelanie do wroga na maksymalnym zasięgu. W obu przypadkach o trafieniu nie decydują nasze umiejętności, a raczej szczęście lub brak umiejętności wroga. Torpedy możemy puszczać we wrogą zasłonę dymną: bardzo często po śladach wystrzeliwanych pocisków można namierzyć wrogi okręt - nawet jak jest niewidoczny. Jeśli gracz nie za bardzo umie grać - przyjmie nasze rybki.
Strzelanie na maksymalny zasięg to taka sama loteria - jeśli wróg nie zmieni kursu lub obszaru na którym się znajduje MOŻE dostać przypadkową torpedą. Jest to bezpieczna metoda, ale jej skuteczność jest mocno wątpliwa. Polecam ją wyłącznie w bitwach, gdzie możemy trafić na okręty z radarem.
Można w celowaniu wspomóc się radiolokacją. Jednak pamiętajcie, że to tylko nieco pomaga w celowaniu. Jeśli wrogi okręt się porusza to nie mamy informacji w jakim kierunku i z jaką prędkością.

 

 

Koniec Części 1.

W następnej części torpedowanie z BLISKA - czyli YOLO!

 

P.S. Wszelkie uwagi i sugestie - także te wytykające błędy - bardzo mile widziane!


 

  • Cool 15

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
247 posts
9,056 battles

Ciekawe ilu graczy na BBkach to przeczyta i się dostosuje :D

BTW Czekam na YOLO :cap_rambo:

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ISEN]
Moderator
4,824 posts
55 minutes ago, Skik_pl said:

Ciekawe ilu graczy na BBkach to przeczyta i się dostosuje :D

BTW Czekam na YOLO :cap_rambo:

Poczekaj, bo mam w planach też poradnik jak omijać torpedy. Taki trochę strzał w stopę... ale co mi tam. Pozostanie liczyć, że Ci co przeczytają i się zastosują będą losowani do mojej drużyny :)

  • Cool 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×