Kapitanowie,

Ten rodzaj wiadomości/błędu moze pokazać się z tak wielu powodów, że bardzo ciężko określić jednoznaczny powód/przyczynę tego zjawiska.

Przykłady:

1. Tutaj mamy przykłady błędów, które wystąpiły tylko dlatego, że graczowi skończyła się wirtualna pamięć (99%) więc system nie mógł "dostarczyć" jej do gry.    2. Tutaj kluczowe są d3d11.dll i dxgi.dll. Co oznacza, ze problemem może być directx albo karta graficzna (sterowniki, stara aktualizacja lub jej brak etc.)   3. ManagedEffect::createEffect ‘shaders/terrain/CDLOD.fx’ - prawdopodobieństwo uszkodzenie klienta gry (sugerowana reinstalacja lub sprawdzenie integralności plików); Powodem może być zainstalowane nieprawdłowych modów (wyczyść folder res_mod albo odinstaluj) lub problem z GPU (kartą graficzną) / uszkodzony sterownik, lub instalacja biblioteki DirectX (rozważ reinstal), .NET Framework lub c ++ - nieprawidłowe działanie pakietów bi bibliotek graficznych, które mogą powodować problem. 
Może się znaleźć tez kilka przypadków gdzie system nie daje żadnej podpowiedzi co się stało. Wtedy potrzebne są dane z WGCheck albo/również AIDA (pierwsze 30 dni darmowe) oraz DXDIAG.

Pamięć wirtualna/fizyczna/pagefile. Co robić?

Po pierwsze trzeba sprawdzić czy błąd spowodowany jest limitem pamięci. W raporcie na temat błędu powinna znajdować się taka informacja: Jeśli jedna z danych przekracza 90% to jest wielce prawdopodobne, że tu leży pies pogrzebany.

Rozwiązania dla zwiększenia pamięci wirtualnej: 
http://www.x-plane.com/kb/increasing-virtual-memory-on-windows/

Pagefile: 
http://www.thewindowsclub.com/increase-page-file-size-virtual-memory-windows

Pamięć fizyczna: 
Wyłącz wszystkie programy, których nie potrzebujesz w trakcie grania (Ja np. nie mogę grać i mieć chrome odpalonych jednocześnie na moim 7letnim lapku - max gra i discord).
Zmniejsz ustawienia grafiki w ustawieniach gry na niższe niż rekomendowane. 
Jeśli natomiast używasz system 32-bit to możesz zaryzykować NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ: https://www.download.net.pl/jak-odblokowac-wiecej-niz-3gb-ram-w-32-bitowym-windowsie-vista-7-8-oraz-81/n/6069/

d3d11.dll i dxgi.dll i inne nie związane z WoWs pliki (może pojawić się też Kernel32.dll) i  ManagedEffect::createEffect ‘shaders/terrain/CDLOD.fx’. Co robić?

Powodem może być zainstalowane nieprawidłowych modów (wyczyść folder res_mod albo odinstaluj) lub problem z GPU (kartą graficzną) / uszkodzony sterownik, lub instalacja biblioteki DirectX (rozważ reinstal), .NET Framework lub c ++ - nieprawidłowe działanie pakietów bi bibliotek graficznych, które mogą powodować problem. 

- Warto przeinstalować sterowniki - pomoże w tym ten program.
- Naprawianie uszkodzonych lub dodawanie brakujących plików systemowych za pomocą narzędzia Kontroler plików systemowych
- Reinstal gry może pomóc.
- Sprawdź też czy błąd występuje przy graniu na window mode czy borderless window mode.
- Sprawdź pliki gry (na wszelki wypadek).

- Zmiana directX w ustawieniach WoWs z DX9 na DX11 może również przynieść pożądany efekt.Co jeśli wszystko powyżej zawiodło?!

Wtedy pozostaje tylko i wyłącznie kontakt z customer support.
https://eu.wargaming.net/support/en/products/wows/my-tickets/

Przy kontakcie WYMAGANE jest by podać:
- Raport WGCheck
I dokładny opis okoliczności w jakich błąd wystąpił.

MILE WIDZIANE (i pomagają) są:
- Raport AIDA (pierwsze 30 dni darmowe)
- Jeśli błąd wyskoczył w trakcie bitwy dobrze jest załączyć powtórkę jeśli taką masz i zaznaczyć, w której minucie/momencie. 
- Podaj jak najwięcej danych: Jakie programy były odpalone w tle, co akurat robiłeś na komputerze podczas grania etc.

Pamiętaj, że podanie tych danych nie zawsze wiąże się z tym, że będziemy w stanie rozwiązać Twój problem od ręki.
Zbieranie takich danych pomaga nam jednak lepiej optymalizować naszą grę w przyszłości by takich błędów było jak najmniej.


Mam nadzieję, że powyższy poradnik pomoże kilku osobom.
Kolegów i koleżanki z forum zachęcam do zostawiania dodatkowych porad i ewentualnej weryfikacji powyższych.

Action Stations!