Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
Dark_Havoc

Za co dostajemy doświadczenie?

10 comments in this topic

Recommended Posts

[ISEN]
Moderator
4,875 posts

Witam serdecznie.

Dziś artykuł nie poparty Wiki, ale oparty na wyszukanych w sieci informacjach, przeciekach i własnym doświadczeniu.

1. Co to jest bazowe doświadczenie?

Jest to podstawa do obliczeń doświadczenia w KAŻDEJ bitwie. Można je znaleźć w tabeli podsumowania bitwy w drugiej zakładce (widok drużynowy). Jest często brane do zaliczenia misji. Wpływ na to doświadczenie ma TYLKO wygrana/przegrana. Przy wygranej bitwie dostajemy mnożnik x1,5 doświadczenia bazowego. W przypadku przegranej mamy wyłącznie bazowe doświadczenie. Ilość doświadczenia otrzymywanego za bitwy zwiększa się z tierem okrętu.

2. Za co dostajemy doświadczenie?

Dokładna ilość doświadczenia jest znana tylko WG. Nie ma ŻADNYCH danych ile konkretnie doświadczenia uzyskujemy za dane działanie. To co można znaleźć w sieci to:

a) za zadawanie obrażeń przeciwnikowi. WAŻNE - liczy się nie ilość, ale procent uszkodzeń. Zatem zadanie 1k uszkodzeń niszczycielowi da nam dużo więcej doświadczenia niż zadanie 1k uszkodzeń pancernikowi. Uszkodzenia zadawane modułom nie liczą się (sławne strzały za 0 HP). Do puli uszkodzeń wliczają się pożary i zalania.
b) zatopienie wroga - daje niewielki bonus do doświadczenia, wysokości kilku procent HP okrętu

c) zestrzelania samolotów - nie ma znaczenia rodzaj samolotu, a tylko jego poziom. Według niektórych danych daje to ilość doświadczenia równą zadaniu obrażeń w wysokości 1/16 HP lotniskowca.
d) zdobywanie capów i decapowanie - doświadczenie zbiera się w zależności od ilości punktów capowania/decapowania.

3. Modyfikatory
a) zwiększanie ilości zdobytego doświadczenia
- Więcej doświadczenia dostaniemy jeśli wrogi okręt ma wyższy tier niż nasz. Im większa różnica tierów - tym więcej doświadczenia dostaniemy za ten sam procent obrażeń

- odległość - im bliżej przeciwnika jesteśmy - tym więcej doświadczenia dostaniemy za ten sam procent obrażeń (nie mogę znaleźć źródła - było w któryś patchnotach)

b) zmniejszanie ilości zdobytego doświadczenia
- mniej doświadczenia dostajemy jeśli wrogi okręt ma niższy tier niż nasz. Im większa różnica - tym mniej doświadczenia dostaniemy za ten sam procent obrażeń

4. Wnioski

Jak można wyczytać z tego artykułu najwięcej doświadczenia dostaniemy za obijanie wrogich niszczycieli w walce w zwarciu na capie, gdy wrogi DD jest 2 tiery wyżej.
Najmniej - obijając wrogie pancerniki 2 tiery niższe niż nasz okręt z maksymalnej odległości.

Powodzenia w grze!

Źródło: https://worldofwarships.com/en/content/guides/xp-and-credits/

• Cool 3

Players
651 posts
7,461 battles

Ciekawe i przydatne byłyby również informacje o gradacji opłacalności poszczególnych działań. Czy np. bardziej opłacalne jest gonienie za jakimś okrętem i zatopienie go, czy jednak przejęcie capa.
Czy tankowanie jest tak samo opłacalne we wszystkich klasach okrętów? Czy wytankowanie obrażeń w niszczarce lub krążku (oczywiście dzięki unikom) opłaci się tak samo, jak "przyjęcie na klatę" tej samej ilości obrażeń przez pancernik?

[ISEN]
Moderator
4,875 posts
15 minutes ago, demencjusz said:

Ciekawe i przydatne byłyby również informacje o gradacji opłacalności poszczególnych działań. Czy np. bardziej opłacalne jest gonienie za jakimś okrętem i zatopienie go, czy jednak przejęcie capa.
Czy tankowanie jest tak samo opłacalne we wszystkich klasach okrętów? Czy wytankowanie obrażeń w niszczarce lub krążku (oczywiście dzięki unikom) opłaci się tak samo, jak "przyjęcie na klatę" tej samej ilości obrażeń przez pancernik?

Gry od WG NIE PODAJĄ takich danych. Kiedyś wyciekło w WoT, że dużo doświadczenia dostaje się za capowanie i kończyło się rajdem wszystkich na capy. Z tego względu nie ma konkretnych wartości.

• Cool 1

[HOB]
Players
401 posts
18,496 battles
10 hours ago, HalSteiner said:

Dodatkowe doświadczenie ze spot i potencjalne obrażenia - prawda czy mit?

Prawda, ale nie jest tego dużo. Szkoda, że nie ma takiego mechanizmu jak w czołgach, by sygnalizował pkt. na bieżąco .... 

Players
1,824 posts
21,609 battles

Ponieważ czytałem różne opinie i komentarze, to wolę upewnić się o dobrego źródła. Czy obecnie, po ostatnich patchach, okręty otrzymują więcej XP za wykonywanie zadań "charakterystycznych" dla swej klasy? Dla przykładu: niszczyciele - za branie capów, pancerniki - za tankowanie, krążki - za zestrzeliwanie samolotów, CV - za zwiad/walkę powietrzną? Czy też każdy okręt otrzymałby tyle samo XP  za wzięcie/ obronę bazy albo za zestrzelenie 5-15 samolotów? Zmiany są po każdym patchu, więc...? Rozumiem, że w grze nie są podane konkretne wartości, stąd zapytanie ogólne: kto twoim zdaniem @Dark_Havoc dostałby więcej (czy istnieje jakaś różnica)?

Pytam, bo czytałem ostatnio wypowiedzi forumowego "specjalisty" od ochrony pancernikiem lotniskowca (PF1) i zastanawiam się, na ile warto (dla XP) w pierwszych minutach bitwy nie wyrywać do przodu, tylko pomóc odeprzeć atak lotniczy. Nieraz tak robiłem - pelotka, myśliwiec, coś tam udało się zestrzelić lub przegonić. Niestety XP z tego był nędzny, łagodnie mówiąc (więcej dawała późniejsza wyprawa pod cap ze wsparciem). Zestrzelenie - powiedzmy - 10 samolotów nie równało się zatopieniu 1 okrętu (gdzieś czytałem o tzw. "przeliczniku" - 1 łajba to ponad 20 samolotów, sporo). Taki krążownik to zwierzę wszechstronne, tymczasem samo DMG czy XP może pokazywać, nie do końca słusznie, że okręt niewiele robi... :-(

[ISEN]
Moderator
4,875 posts

Niestety WG nie chce się podzielić swą wiedzą na temat przyznawania doświadczenia.
Nie zauważyłem różnic w przyznawaniu doświadczenie w zależności od klasy okrętu. Problem polega na tym, że nie ma jak przetestować czy są różnice. Większość okrętów ma różne charakterystyki i ciężko być pancernikiem pierwszym na capie i wykręcać od torped.
Gdzieś kiedyś widziałem informację że 1 samolot to 1/20 HP lotniska. Czyli 20 samolotów dawało by XP równy zabraniu 100% HP lotniska, bez bonusu za zatopienie.
Na 100% ilość XP zależy z jakiej odległości zadajemy obrażenia. Przy podobnych bitwach miałem zwykle więcej doświadczenia gdy walczyłem w zwarciu niż strzelałem się na duże odległości. Problemem jest porównanie - bo zwykle po walce z bliska wychodzimy potłuczeni. I raczej żyjemy krócej niż dłużej.

Właściwie cały system przyznawania XP to jedna wielka tajemnica - w dodatku trudna do odtworzenia w warunkach gry. A w kontrolowanym przez graczy środowisku bitwy treningowej - nie dostajemy XP.

Według mojej wiedzy więcej dostaniemy XP za walkę o cap niż za zestrzelenie 20 samolotów. W walce o cap nastukamy uszkodzeń z dość bliska dostając dużą ilość wstęg - za capowanie, za dekap za podświetlanie.

Beta Tester
16 posts
12,935 battles

Kiedyś na ruskich stronach widziałem info, że modyfikator Tier w WOT wynosi 10% (narzutu lub straty exp) w przypadku innego tieru niż własny. Do tego dochodził modyfikator też 10% za każdy tier swój, czyli za identyczny wynik na VI tierze mam 10% więcej expa niż na V. (nie pamiętam czy dotyczyło to jednak zarobków, ale wydaje mi się, że expa)

[1DF]
Players
426 posts
19,581 battles

(nie nie jestem ekspertem, to tylko moja osobista opinia)

Po kilku bitwach mogę powiedzieć, że największy wpływ na XP m zadawanie obrażeń, ale zgodnie z przeznaczeniem jednostki, potem branie capów, a na końcu reszta. Najwżniejsze: im bliżej wroga tym lepiej. Przykład: tier VIII, w mojej opinii najbardziej miarodajny, pancernik natłuczone 200k dmg i XP mniejszy od DD który natłukł 70k.

Wnioski:

DD- branie capów, torpedowanie/ ostrzał, spot, tankowanie

CA- branie capów, torpedowanie/ ostrzał, spot, tankowanie, kampienie 20 km za DD to mniejszy XP, tak mi wynika z porównywania strzelania z horyzontu, ze średniego dystansu i z bliska.

BB- granie w pobliżu capa, tankowanie, zadawanie obrażeń artylerią podstawową i pomocniczą, i to samo co wyżej, kampienie na granicy mapy jak to ostatnio tchórzliwe pancerniki mają w zwyczaju to mniejszy XP, mniejszy wpływ na wynik.

Gdyby ktoś polemizował, to 9 pestek z 20km nie daje takiego efektu jak 9 pestek z 10km, bo wbicie jednej cytadeli to nie wbicie trzech. Mam też wrażenie, że RNGesus ma zaszyty algorytm do tego czy strzał był przypadkowy czy mierzony.

Sign in to follow this