Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
_MageT_

Linie dla początkującego - krótka charakterystyka

5 comments in this topic

Recommended Posts

[QTAZ]
Community Contributor
1,258 posts
15,875 battles

    Chyba najczęściej zadawane pytanie przez osoby zaczynające  przygodę z WoWs. Jakie linie najlepsze dla początkującego? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, każdy gracz preferuje inny styl gry, będzie się lepiej odnajdował w innych sytuacjach dlatego jedyną sensowną próbą odpowiedzenia na to pytanie jest opisanie wszystkich dostępnych w grze drzewek i nacji. Znając ich mocne i słabe strony będziecie w stanie wybrać coś dla siebie. Jestem pewien że i tak nie obędzie się bez metody prób i błędów bo jednak okaże się że dana klasa/nacja jedynak wam nie odpowiada i macie o niej zupełnie inną opinię niż ja. Dlatego zastrzegam że opisy i informacje które tu znajdziecie formułuje na podstawie własnych doświadczeń z gry i każdy inny może mieć swoje własne opinie, dlatego też zapraszam do dyskusji.

 

Pancerniki Wows-battleship-icon.png

 


US NavyWows_flag_USA.png


Drzewko w zasadzie należy podzielić na dwa etapy. Do Colorado i od North Caroliny.
Pierwsza część to dosyć mocno uzbrojone okręty, mogące posiadać od 8 do nawet 12 dział. Celność jest przeciętna, nie wyróżnia się niczym na tle innych nacji. Obrona plot stoi również na przyzwoitym poziomie ale do VI włącznie nie zapewni nam zbytniego spokoju w obliczu ataku lotniczego. W tej części drzewka najlepiej z samolotami radzi sobie Colorado. Manewrowość jest chyba największą wadą tych jednostek. Przez manewrowość rozumiem tu prędkość maksymalną, utraty prędkości przy manewrach i czas przestawiania steru. Czasem zdarzy się bitwa w której nie dopłyniecie do pola walki a będzie już po wszystkim. Z uwagi na celność która nie imponuje ale jest rekompensowana przez siłę ognia są to okręty do gry na średni dystans.
Diametralna zmiana stylu gry następuje po przejściu na VIII North Carolina. Okręty mają bazowo bardzo dobry zasięg dlatego też nie ulepszałem go na nich. Mamy tu inny układ dział. VIII i IX to dwie wieże na dziobie i jedna na rufie, razem 9 dział. Fenomenalna obrona plot i jeśli wybierzemy odpowiednie perki świetne kamo pozwalające podejść na tyle blisko że salwy z celnych dział potrafią wysłać do portu co bardziej nie ostrożne krążownik na raz. Teoretycznie okręty do tankowania obrażeń na przednie wieże i grę raczej pozycyjną. Pokazywanie boków innym pancernikom kończy się zazwyczaj bolesnym cytadelowaniem. W moim przypadku najlepiej byłem w stanie wykorzystać te okręty kręcąc się po mapie dzięki ich szybkości i kamuflażowi w ostateczności ustawiając się do przeciwnika dziobem.
X póki co pominę bo jeszcze jej nie mam.


Marynarka Wojenna Cesarstwa JaponiiWows_flag_Japan.png


Głównym argumentem mówiącym za jest chyba X - Yamato, najcelniejszy pancernik w grze z najpotężniejszą artylerią. 9 x 460mm. Najtrudniejszym etapem w całym drzewku jest Izumo, IX. Jest wielki, powolny i do tego ma szczątkową plotkę przez co jest lubiany przez lotniskowce. Kolejnym minusem są bardzo kapryśne działa które mogą w jednej salwie posłać okręt przeciwnik na dno albo nie zrobić mu nic bo albo nic nie trafi albo wszystko się poodbija/przebije na wylot. Jest jednak dobrym przygotowaniem na Yamato - oba powinny tankować DMG na dziób. Okręty do VIII Amagi są bardzo przyzwoite. Dosyć szybkie, celne i w miarę zwrotne. Niestety obrona plot nie jest zbyt mocna więc są magnesem na samoloty. Posiadają często zasięgi dział większe niż ich tierowe odpowiedniki więc można nimi grać na dużym dystansie ale jednak polecałbym trzymać się maksymalnie na 18km. Optymalne będzie również ok 15km.


Kriegsmarine Wows_flag_Germany.png


Pancerniki często polecane początkującym graczom ze względu na swoją odporność na ostrzał. Faktycznie potrafią wybaczyć wiele błędów. Do VII tieru włącznie mają bardzo dobrą obronę plot jeśli zastosujemy odpowiednie perki i moduły. Bismarcka raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Robimy go pod secondary i walczymy na blisko - <12km, tak, żeby wykorzystać dodatkową. IX to samo. X można tak zrobić ale nie trzeba, kamo i przeżywalność moim zdaniem sprawdza się lepiej. Działa niestety bardzo kapryśne. Niwelujemy jednak ten efekt walką na blisko, wykorzystujemy hydro do tańca między torpedami. Dosyć trudno je cytadelować ale nie trzeba gdyż ostrzeliwane po nadbudówkach zbierają solidne baty. Są też najbardziej podatne na bomby przeciwpancerne które mogą zabrać przy jednym nalocie 80% hp. Ale to od VII włącznie w górę.


Royal NavyWows_flag_UK.png

 

Brytyjskie pancerniki są dosyć specyficzne. Ich siłą są pociski odłamkowo-burzące i wywoływane przez nie pożary a te powodujemy praktycznie co salwa. III - V to typowi palacze. Niestety są powolne i wolno kręcą działami. Plot na przyzwoitym poziomie. VI wyłamuje się ze schematu bo pali przeciętnie więc głównie używamy PP. Zmora wszystkich którzy nadużywają naprawki. VII + mają już obrót dział na przyzwoitym poziomie. Bardzo prosto robić na nich duży dmg i są najodporniejsze na bomby PP. Naprawka na IX i X potrafi przywrócić potężne ilości HP


FrancjaWows_flag_France.png


W mojej opinii pancerniki pozbawione "tego czegoś". Przyzwoite ale po prostu nudne. Zabawa zaczyna się od VIII. Richelieu gramy tylko dziobem bo tylko tam są działa. IX jest najlepsza w całej linii. Ma najwięcej dział z pancerników na swoim tierze - 12. Secondary fenomenalne, może nawet lepsze niż niemieckie. X dobrze pali i ma również mocne secondary. Największą jej wadą są działa. Rozrzut ~350mm i 2x4 działa co w sytuacji uszkodzenia lub zniszczenia jednego z nich traci 50% siły ognia. Ich umiejętnością specjalną jest doładowanie silnika dostępne od VIII w górę. Moim zdaniem niezby to użyteczne.

 

 

 

Lotniskowce Wows-aircarrier-icon.png


USAWows_flag_USA.png
Lotniskowce do nauki gry na tej klasie. Mają mniej eskadr niż japońskie ale są one bardziej liczne co nie wymusza aż takiej precyzji ataków jak na IJN. IV i V są bardzo powolne ~15kts więc często padają nie mogąc uciec. Od VI jest już dużo lepiej. Każdy lotniskowiec ma tylko jeden setup. IV - VI jest to 1 eskadra myśliwska (fightery) 1 torpedowa(TB) i 1 bombowa(DB) - 1-1-1. Myśliwce USA są widocznie mocniejszy niż IJN. Ranger (VII) i Lexington (VIII) mają już 1-1-2. Od Lexa w górę jest możliwość wyboru między bombami PP i OB. Essex ma 2-1-2, Midway 2-2-2.


JaponiaWows_flag_Japan.png


Lotniskowce mają na chwilę obecną możliwość wyboru setupów. Czy tak zostanie czy nie - nie wiadomo, szykują się zmiany. Na tą chwilę najbardziej uniwersalne jest ustawianie:
Na VI 1-2-2, VII/VIII 2-2-2, IX 2-3-2, X 2-3-3.
Jak widać jest tu dużo więcej eskadr na którymi trzeba panować więc wymaga to większych umiejętności. Eskadry liczą bazowo 4 samoloty a nie 6 jak na USA więc ataki trzeba wykonywać precyzyjniej. Okręty już od początku są dosyć szybkie co powala na unikanie bezpośredniego zagrożenia ze strony okrętów przeciwnika.

 

 

Krążownik Wows-cruiser-icon.png

 


USAWows_flag_USA.png


To drzewko ma ulec rozdzieleniu więc opis będzie aktualny tylko do tego momentu.
Amerykańskie krążki od VI w górę są postrachem samolotów. Bardzo mocna plotka. Tracą torpedy razem z V i tak zostaje już do końca. O ile do VII włącznie musimy się dobrze ustawiać i korzystać z ich manewrowości to od VIII styl gry zmienia się dosyć mocno. Dostajemy radar i zaczynamy grę pozycyjną strzelają do przeciwnika tylko z baterii dziobowych i trzymamy przeciwnika przed sobą. Będzie sporo pływania do tyłu. Lubimy wyspy i często się do nich przytulamy. Lotniskowce nas nie lubią. Nie grzeszymy też przeładowaniem. Dopiero X ma je na poziomie 5s.


JaponiaWows_flag_Japan.png


Od V z lekkich krążowników przechodzimy na ciężkie. Tak zostanie już do końca linii. Od IV bodajże mamy torpedy i to też będziemy mieć już przez całe drzewko. Niestety na ciężkich krążownikach są one umiejscowione na rufie więc ich odpalenie wymaga pokazania burty co może wiązać się z powrotem do portu. Plotka raczej słaba za to bardo dobre kamo. Bardzo dobrze podpalające pociski OB. Dosyć uniwersalna klasa.


Niemcy Wows_flag_Germany.png


Krążowniki są akceptowalne, wyposażone w torpedy przez większość drzewka. Bardzo dobry kąt zrzutu. Najsłabszym ogniwem jest Yorck VII. IX bardzo dobra mimo dziwnego ułożenia dział. X fenomenalna. Dwa ostatnie okręty bardzo celne. Hindenburgh przez wielu, w tym przeze mnie jest uważany za najlepszy krążownik X mimo że jest duży, powolny i kiepsko manewruje. IX i X nagradzają za trudy na niższych tierach.


BrytyjczycyWows_flag_UK.png


Specyficzne - mają dym, mogą wystrzeliwać torpedy pojedynczo i nie mają pocisków OB, jedynie PP. Większość jest również wyposażona w naprawkę która ma rekompensować słabe opancerzenie. Wymagają już sporych umiejętności i dosyć ostrożnej gry gdyż można je zatopić jedną celną salwą. Zwłaszcza podatne są na to IX i X. Cała linia wyposażona jest w działa kalibru 152mm. W raz z tierami zmienia się ich ilość i zasięg. Jeśli komuś nie spodoba się Leander, Fiji i Edinburgh, nie warto iść wyżej bo te są najbardziej wytrzymałe. IX i X mielą samoloty nie gorzej niż amerykańskie z odpalonym rozbiciem.


RosjaWows_flag_Russian_Empire_and_USSR.png


Większość drzewka to okręty do gry na duży dystansie. Dosyć zwrotne i szybkostrzelne. Mają torpedy ale tylko 4km. Od VIII z ulepszonym kadłubem mamy radar o zasięgu 11.6km. Czapajew jest wg mnie najsłabszy. X - Moskwa wymaga przebudowania kapitana bo gramy na niej tak jak na USA VIII+. W miejscu i przodem do przeciwnika bo ma miękkie boki. Okręt już dla nieco bardziej doświadczonych.


Francja Wows_flag_France.png


Podobnie jak pancerniki, wydaję mi się że brakuje tu iskry. Nie mają nic za co bym je lubił. Są nieco szybsze niż reszta przez co trudniej je trafić. Do gry na dużym dystansie. Mam dopiero VI więc nie będę się więcej wypowiadał na ich temat. (Może ktoś uzupełni?)

 

 


Niszczyciele Wows-destroyer-icon.png


USA Wows_flag_USA.png


Okręty z dobrymi działami. Torpedowanie z poza zasięgu wykrycia możliwe dopiero od VII. Od tego tieru jest możliwość zmiany doładowania silnika na rozbicie co zwiększa przeżywalność w bitwach z lotniskowcami. Działa - szybkostrzelne z dobrym DMG ale jest haczyk. Pociski mają wysoką trajektorię i długo lecą do celu. Celowanie w inne ddki na dużym dystansie jest dosyć trudne ale taka parabola pozwala na strzelanie zza wysepek dzięki czemu oszczędzamy dym. Dym natomiast rozstawia się dosyć długo dzięki czemu można pokryć nim spory obszar i długo sie utrzymuje. Można je robić jako artyleryjskie jaki i torpedowe.


JaponiaWows_flag_Japan.png


Większość z nich to typowe ddki torpedowe. Bardzo dobry kamuflaż, tiery VII-IX mają dostęp do przyspieszenia przeładowania torped co powala wypluć dwie wiązki w ciągu 10s. Dosyć szybkie i zwrotne. Niestety ze słabą plotką. Działa wykorzystujemy tu głównie do obrony a nie ataku (wyjątek to Akizuki). Taktyka na ninja jest najczęściej stosowana - torpedowanie przeciwnika z poza zasięgu wykrycia.


NiemcyWows_flag_Germany.png


Duża pula hp, zasięg torped a wykrywalność - zapas rośnie wraz z tierem. Torpedy i działa - przeciętne. Dym dosyć krótki. Największy atut to hydro które pozwala na ostrzał ukrytych w dymie celów. Ddki do walki o capy.


RosjaWows_flag_Russian_Empire_and_USSR.png


Typowe okręty artyleryjskie. Duży zasięg dział, mocne pociski. Raczej trzymamy się na większym dystansie i palimy z daleka. Walka o capy jest trudna gdyż mają słabe kamo. A torpedy na większości okrętów mają tylko 4km zasięgu. Khabarowsk to raczej mały krążownik niż niszczyciel ale artyleryjsko niszczy każdego przeciwnika. Jest rownież gałązka bardziej torpedowa ale dla torped lepiej brać IJN.


Pan-AzjaWows_flag_Pan_Asia.png


Ddki na 50%. Dlaczego? Ich torpedy nie są w stanie trafić innych niszczycieli. Za to są one wykrywalne z odległości niemal połowę mniejszej niż torpedy tradycyjne. Dużo prościej zatem trafiać większe cele gdyż mają one mocno ograniczony czas na reakcję. Okręty te mają również dobre działa i dużo dymu do rozstawiania który utrzymuje się lepiej niż IJN czy niemiecki ale gorzej niż amerykański. Tiery VIII-X to kopia tych samych poziomów z drzewka amerykańskiego. Można też na tych tierach zamienić dym na radar. Raczej polecałbym je jako torpedowce gdyż już od VI możemy atakować z ukrycia.

 

Opis ten będzie uzupełniany i modyfikowany oraz niejednokrotnie konsultowany z bardziej doświadczonymi graczami na poszczególnych drzewkach. Znając cechy poszczególnych klas i nacji możecie teraz wybrać coś dla siebie. Oczywiście są to dosyć ogólne charakterystyki ale mam nadzieję że pomogą podjąć decyzję.


Zapraszam do dyskusji i dzielenia się własnymi opiniami oraz komentarzami na temat tego na jakie okręty padł wasz wybór.
Dla tych którym nie chce się czytać powstanie również film.
W wolej chwili wzbogacę temat o nieco obrazków..

 

TL;DR BBki niemcy, brytole
Krążki japonia
DDki usa, ijn
Lotniska usa,ijn w tej kolejności

  • Cool 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
[QTAZ]
Community Contributor
1,258 posts
15,875 battles

Jak będę miał dostęp do komputera to wszystko ładnie poustawiam. W edytorze tekstu wygladało lepiej:-P

Share this post


Link to post
Share on other sites
[GRAY]
Players
35 posts
23,238 battles

Community Contributor wrzuca tekst pełen literówek, w większości pozbawiony polskich znaków i sformatowany w notatniku? Aha.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[QTAZ]
Community Contributor
1,258 posts
15,875 battles
9 hours ago, Avalanc said:

Community Contributor wrzuca tekst pełen literówek, w większości pozbawiony polskich znaków i sformatowany w notatniku? Aha.

Dajcie czas do wieczora, będzie ogarnięte.

 

EDIT

Poprawione, podzielone, upięknione. Gotowe jednym słowem :)

  • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×