Jump to content
You need to play a total of 30 battles to post in this section.
__blacman__

Richelieu, tier VIII

273 comments in this topic

Recommended Posts

[IMPR0]
Players
143 posts
12,970 battles

Wczoraj wypadła mi misja na ten okręt, po południu udało się uzbierać te 16k bazowego doświadczenia i  w sumie najbardziej wyczekiwany przeze mnie francuski BB zawitał w moim porcie. 

Dostajemy ten okręt ze wszystkimi odkrytymi ulepszeniami (aczkolwiek musimy je zamontować, bo są w inwentarzu). Ja, przyznaje się - tak się napaliłem na ten okręt, że przed pierwszą bitwą zapomniałem o tym i popłynąłem do niej w wersji "fabrycznej". 

Cóż można powiedzieć o tym okręcie? Wygląda jak Dunkierka na sterydach, co nie dziwi o tyle, że francuscy konstruktorzy projektując serie tych pancerników wzorowali się właśnie na Dunkierce, którą...powiększyli. O ile jednak Dunkierka nie jest jakimś wielce wybitnym okrętem (choć osobiście bardzo ją lubię), to jej młodszy i większy brat jest naprawdę mocnym i potężnym zawodnikiem. 

Poniżej moja krótka charakterystyka tego okrętu (parametry po montażu wszystkich ulepszeń); 

Żywotność

Francuskie pancerniki niższych tierów nie oszałamiały ilością HP w porównaniu do swoich tierowych odpowiedników z innych drzewek. Nie inaczej jest i z  Kardynałem, który mając 63700 HP odstaje zarówno od japońskiego Amagi (66300), amerykańskiej NC (66000), nie wspominając o niemieckim Bismarcku (69200). O dziwo z drzewkowych BB mniej HP ma brytyjski Monarch (60.500), który jednak nadrabia ten brak fantastyczną grupą naprawczą. 

W porównaniu z BB Premium VIII tieru, to Kardynał przegrywa z niemieckim Tirpitzem (69.300), japońską Kii (68200),  włoską Romą (65400) będąc minimalnie lepszym od amerykańskiej Alabamy (63300).

Maksymalnie (z perkiem super intendenta, zestawem naprawczym premium oraz flagą India Delta) mamy 5 grup naprawczych, które mogą usunąć łącznie 53480 hp uszkodzeń (po 10696);    

Coś, czym Kardynał może się pochwalić, to bez wątpienia grubość pancerza...430mm, który co prawda występuje wyłącznie na przednich ścianach wież artylerii głównej, ale robi wrażenie (wiem, Amagi i Kii w tym miejscu ma więcej, ale ogólnie ich wieże artylerii głównej są słabiej opancerzone niż te w Kardynale); 

Cytadele minimalnie wystaje ponad linię wody i jest chroniona pasem pancernym o grubości 330mm.

Ochrona przeciwtorpedowa 37% - czyli nie tak dobrze jak na Alabamie czy Romie, ale całkiem przyzwoita. 

Ogólnie - grając dziobem - jesteśmy w stanie sporo pocisków odbić lub skruszyć, zaś pokazanie boku - mimo iż zaboli to nie powinno aż tak bardzo, jak np. w Romie; 

Artyleria 

Artyleria główna składa się z 8 dział kalibru 380mm zgrupowanych w dwóch poczwórnych wieżach na dziobie. Zasięg dział robi wrażenie (25,3 km), ale celność (z ulepszeniem na -7% do rozrzutu) pozostawia nieco do życzenia (292m vis 227m Romy). Duży rozrzut kompensowany jest tym, że zazwyczaj mamy do dyspozycji wszystkie osiem dział i w miarę skupiona salwa 8 pocisków czyni naprawdę duże spustoszenie.

Prędkość wylotowa pocisków wynosi 830m/s dla obu rodzajów pocisków. Obrażenia 11900 z PP, 5400 z OB z szansą 36% na podpalenie; 

Obrót wież o 180 stopni -36 sekund (z perkiem kapitańskim 31,6 sekundy), aczkolwiek z uwagi na zgrupowanie wież artylerii głównej oraz styl gry to nie jest aż tak istotny parametr dla tego okrętu. 

Przeładowanie - 30 sekund,czyli standard; 

Artyleria dodatkowa składa się z 12 (6x2, po trzy na burtę) uniwersalnych (to zarówno przeciw okrętom jak i samolotom)  dział kalibru 100 mm (szybkostrzelność 3,8s, zasięg 7,7km) oraz 9 (3x3) zgrupowanych na rufie uniwersalnych dział 152 mm (szybkostrzelność 11,4s, zasięg 7,7km). PO wymaksowaniu za pomocą BFT i AFT okręt ten będzie miał bardzo przyzwoitą artylerię dodatkową (aczkolwiek nie tak dobrą jak na Bismarcku czy Tirpitzie). 

Artyleria przeciwlotnicza - poza działami artylerii dodatkowej (które są działami uniwersalnymi) składa się z 48 pojedynczych działem 20mm oraz 56 (14x4) działek 40mm. Daje nam to na dystansie 5km (działa 100mm + 152mm) 66dps, na dystansie 3,5km 223dps i na dystansie 2 km 173dps). Oczywiście są to wartości bazowe, bez BFT i bez ATF oraz ulepszenia na artylerię przeciwlotniczą dostępną pod slotem 3); Nie będzie ona z pewnością tak dobra, jak na NC czy Alabamie, ale niewiele im będzie ustępować (choć trochę będzie brakować siły ognia plot na długim dystansie); Niestety w tych bitwach, które stoczyłem lotniskowce mną się nie interesowały (może to i dobrze, bo kapitan był bez BFT i AFT); 

Manewrowość  

Jeśli chodzi o prędkość - jest wręcz wyśmienicie - 32 węzły, czyli szybciej od Romy (31,5) Bismarcka (31), Tirpitza (30,5), Amagi (30), Kii (29,5), Monarcha (28),  North Caroliny czy Alabamy (27,5). Dodatkowo - Kardynał jako póki co jedyny dostępny pancernik w grze może użyć doładowania silnika zwiększającego na 3 minuty prędkość do 34,5 węzła.  

Promień skrętu - 850 metrów, czas przestawienia steru (po montażu ulepszenia 12,3 sekundy); 

Kamuflaż 

Z perkiem kapitańskim oraz ulepszeniem kamuflażu na 5 slocie osiągamy bardzo przyzwoite 12,6 km wykrywalności z powierzchni  (dla porównania Bismarck 12,3 km). 

Jak tym grać? Daleki zasięg dział artylerii głównej  sprawi, że pewnie wielu graczy grając tym okrętem będzie strzelać na dalekim dystansie. Ja tak nie umiem, wszystkie gry jakie nim stoczyłem grałem agresywnie, na granicy spota (około 13-15 km), tak by w razie kłopotów móc zniknąć i korzystając z mobilności okrętu zmienić pozycję. Ten okręt świetnie nadaje się do pushowania - mając dostępną całą artylerię na dziobie, w mocno opancerzonych wieżach jest w stanie być w szpicy natarcia. Jeśli zmusimy przeciwnika do ucieczki lub odwrotu dzięki naszej prędkości nie damy mu wytchnienia. Żaden pancernik przed nami nie będzie w stanie uciec, uda się to nielicznym krążownikom. Bardzo przyjemnie atakuje się nim capy bronione przez niszczyciele - dzięki temu, że mamy całą artylerie zgromadzoną na dziobie, który stanowi niewielki cel dla salwy torped jesteśmy w stanie bardzo efektywnie zajmować capy eliminując broniące je DD. W mojej opinii taki agresywny styl gry dużo lepiej będzie sprawdzał się na Kardynale, niż kampienie na 20 km. 

• Cool 3

[LUZ]
Players
2,578 posts
4,318 battles

Ja tym pograłem w PT i ludzie na czacie pieją z zachwytu, a ja nie wiem nad czym. W burtę bierze straszliwie, owszem skątowany od BB za bardzo nie obrywa, się za to z HE jest masakrowany. Dla takiego Hindenburga to jest free frag. Działa może nieco mocniejsza od niemieckich, ale celność chyba jeszcze bardziej randomowa. Z szybkości niewiele wynika, chyba, że na wstecznym.

Okręt niewiarygodnie wręcz piękny, ale bardzo nierówny i vs t10 bez sensu, bo nie ma ani celnej artylerii, a nie super pancerza. Ogólnie średniak.

Players
564 posts
4,989 battles

Wystarczy zaznaczyć, że ma 314m rozrzutu?! a z ulepszeniem 291m, taki se dla mnie wielka DUNKIERKA

Players
2,291 posts
5,367 battles
2 minutes ago, Razjael said:

Wystarczy zaznaczyć, że ma 314m rozrzutu?! a z ulepszeniem 291m, taki se dla mnie wielka DUNKIERKA

Bo to było projektowane jako większa Dunkierka :) Gdy Francuzi po uzyskaniu informacji o powstawaniu pancerników Vittorio Veneto, stwierdzili, że potrzebują podobnego okrętu jako kontry, to pomimo braku prób i ostatecznego wykończenia Dunkierki, uznali, iż najlepiej będzie zrobić to samo, tylko w większej skali :) Może nie dasz wiary, ale spotkałem się z opinią w jednej z książek, jakoby Richelieu był jednym z najlepiej (jeśli nawet nie w ogóle) zaprojektowanych pancerników czasów Drugiej Wojny Światowej - autor odnosił się tu nie tyle co do tego jak okręty spisywały się w walce, a samej staranności projektów - tak to przynajmniej zrozumiałem, gdyż narzekał, że Włosi przy swoich pancernikach po prostu dodali więcej ton, byle styknęło.

Alpha Tester
2,275 posts
12,065 battles

Kosmiczna predkosc 36 wezlow z flaga na dopalce.

Okret poza wygladem nie ma plusow, Tragiczne dziala, nawe He wielkie G robia. Moze to dopiero odczucie po 2 bitwach, ale poki co zle to widze

• Cool 2

Players
825 posts
9,583 battles

Nie mam go ale z pewnością będę expić francuskie drzewko. Póki co wiem tylko tyle że kiedy mi go wylosuje w drużynie przeciwnej to warto w niego strzelać z 460 mm. Łapie konkretnie z Yamato pod każdym kątem. IMO zdecydowanie najsłabszy przód ze wszystkiego co pływa na ósmym tierze. 

[PMWX]
Players
186 posts
6,514 battles

Jaka jest  celność dział francuskich na dystansie 20 km przy tak dużym rozrzucie  pocisków 314m  a z ulepszeniem 291m  ?

Players
1,745 posts
11,972 battles
11 hours ago, wiesiulek7 said:

Jaka jest  celność dział francuskich na dystansie 20 km prz

A w jakim celu chcesz strzelać na 20 km?

• Funny 3

[QTANG]
[QTANG]
Players
2,592 posts
22,230 battles

Ciekawostka, pływa ponad 17 węzłów na wstecznym.

• Cool 1
  • Funny 1

[TF16]
[TF16]
Players
1,471 posts
18,514 battles
1 hour ago, mzteuszz456 said:

A w jakim celu chcesz strzelać na 20 km?

Bo może....  ;)

mam kardynała. Zagrałem dwie bitwy i jedna rzecz jest całkiem fajna. Francuzy maja niezła pelotke. Na Lyonie mam z modułami i perkami 95 punktów na Richelieu 96. I bez ręcznego sterowania całkiem niezłe sobie owa pelotka radzi. Póki co można zamieniać kapitanów wiec zmieniam na obu. Na kardynale za dużo nie jeszcze po strącałem  ale wczoraj Lyon skosił chyba 25 samolotów. Rozrzut jest duży, sporo jest overpenow - podobnie jak na Dunkierce. To takie bardzo pobieżne wrażenia - za mało bitew jeszcze....

Players
564 posts
4,989 battles
On 23.02.2018 at 1:31 AM, wiesiulek7 said:

Jaka jest  celność dział francuskich na dystansie 20 km przy tak dużym rozrzucie  pocisków 314m  a z ulepszeniem 291m  ?

Rly ciężko ci obliczyć?      

max zasięg 25,3km                  rozrzut z modem 291m

zasięg dla    1km                                     x

=================== 11,5m na 1km

Analogicznie:

10km 115m

15km  172,5m

20km 230m

Co do okrętu, pisząc wcześniej, że dla mnie jest to duża DUNKIERKA nie miałem namyśli, że wygląda podobnie tak jak to ktoś tu odpisał O_o.

W sensie to samo ułożenie dział, kiepski pancerz boczny i gra na dziób. Jest na T8 więc analogicznie będzie miała lepszą OPL'tkę i większy kaliber dział. 

EDIT:

Ok jestem winien temu okrętowi przeprosiny , może test server to test a może kardynał jest jeszcze pod ochroną WG :P

Ale tak 1wsza bitwa 90k, 2 150k 3 180 i tak wszystko się kręcie ogólnie po rozegraniu jakiś 10 bitewek na ogólnym serverze nie miałem bitwy poniżej 100k, bardzo ładnie bije, fochowatość co do rozrzutu jest różna coś jak u dunkierki ale tutaj jak skupi to wchodzi pięknie. Bije cytadele w pancerniki i to wszystkie, często strzelając w krążka 7 z 8 pocisków nie trafi a jeden wpadnie i z cytką. Póki co bardzo miły okręt, gra się przyjemnie i to nie stojąc dzięki dopałce na prostej 36w pozwala na szybką zmiane pozycji i flankowanie. Ogólnie jest miodnie narazie :P Poza wyglądam i układem artylerii nie przypomina w niczym dunkierki.

Alpha Tester
2,275 posts
12,065 battles

Ten okret jest skandalicznie wrecz tragiczny, na swoich tierach cos tam pograsz, ale juz na widelkach t9-10 jestes calkowicie bezradny, krazki moga plywac burta, na 10km bo i tak nic im nie da sie zrobic tym roztrzutnikiem gnoju, chyba bardziej niecelny niz Gneisnau. He nie podpala, wpierw musi jeszcze trafic. AP nie robi nic zburtowanym 10, czy nawet 8. Jak pisalem wyzej tylko szybki nic wiecej. Dawno nie gralem taka tragedia jaka jest ten pancernik. Monarch przy tym okrecie to potwor, ba nagato i colorado to przy nim wypasione pancerniki. Niby dali go za darmo i mozna szybciej skonczyc grindowanie tej lini, ale po cholere? jak 10 lyka takie cyty i buly z apekow od wszystkich krazkow ze strach nia grac.

Edit

8 pociskow w idealnie bokiem NC na dystansie 10km 5k dmg, za chwile salwa w uciekajacego edyna i 2!!!! dingi. 50k dmg to jest dobry wynik 70+ to jest mega wynik na tym gownie ktorego nie mozna nazwac pancernikiem

• Cool 3

[TFP]
Beta Tester
246 posts
2,686 battles

U mnie nawet rodzimi Francuzi narzekają na BBki, więc coś w tym musi być :D Ogólnie póki co zbieramy mocne baty. Co z tego, ze ma duży zasięg z tak marną celnością, że musimy podpływać do przeciwników na 10-15km. Co z tego, ze ma dobre działa pomocnicze, skoro w większości przypadków ich ułożenie jest niepraktyczne. Co z tego, ze ma świetne AA, skoro lotniskowców jak na lekarstwo. Co z tego, ze ma doładowanie silnika? Z taką prędkością, manewrowością i rozmiarami wiele nie zrobi. No i na końcu pancerz oraz kamuflaż. A raczej jego brak. Od krążowników z 203mm zbiera zarówno Richelieu jak i reszta VIII+ baty oraz cytadele nawet z 15km. Osobiście mam strach nim strzelać, bo nagle jestem primary i ciężko utrzymać się przy życiu. Z mojego punktu widzenia jest to bardziej statek kolekcjonerski :D

• Cool 1

[KURLA]
Players
4,367 posts
16,858 battles

Niestety to jest Dunkierka 2.0 z wszystkimi jej wadami i wszystkimi brakami zalet

• Cool 2
  • Funny 2

Alpha Tester
2,275 posts
12,065 battles

Gra na 8 i pare 6, 22 trafien za 26k... Charles martel prawie bokiem 4 dingi, wszystko albo dinga albo overpenetruje,  Ten okret jest skandalicznie slaby, kto to przepuscil przez testy?

Players
727 posts
7,029 battles
24 minutes ago, Zlociutk1 said:

Gra na 8 i pare 6, 22 trafien za 26k... Charles martel prawie bokiem 4 dingi, wszystko albo dinga albo overpenetruje,  Ten okret jest skandalicznie slaby, kto to przepuscil przez testy?

Alsace jest takie samo, a w zasadzie nawet gorsze, bo ma niższą sigmę. Tym to się będziesz dopiero męczył. Moim sposobem była zmiana na HE i palenie bo AP są fatalne. Same overpeny we wszystko, nawet Minotaura.

Players
825 posts
9,583 battles

Niech mu skrócą reload tych dział do 26 sek bo i tak są tak samo celne jak te z Bismarcka. Świetna obrona przeciwlotnicza i prędkość to wszystko co Richelieu ma obecnie do zaoferowania. 

Players
727 posts
7,029 battles
3 minutes ago, Zlociutk1 said:

To jest skandal zeby pancernikiem byl przymus gry z amunicja HE

Akurat jak załadujesz HE, to gra się robi całkiem przyjemna. Ale tylko wtedy. AP są tak fatalne, że tylko ciśnienie skacze, nawet kawy nie trzeba pić.

To moja pierwsza bitwa po tym jak przełączyłem na HE. Akurat na Alsace. 21 pożarów. Wcześniej przy użyciu AP kończyłem z 30-40k dmg po całej bitwie i to na 40+ trafień w cel.

shot-18.03.03_05.35.55-0531.jpg

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.