Jump to content
Server Maintenance - January 18, 6:00 CET (5:00 UTC) Read more... ×
Server Maintenance - January 18, 6:00 CET (5:00 UTC) Read more... ×
You need to play a total of 30 battles to post in this section.
Eric_Wolf

Normandie. VI tier

47 comments in this topic

Recommended Posts

[IMPR0]
Players
113 posts
10,267 battles

Kolejny pancernik, jaki dostałem za wypełnienie misji z francuskich kontenerów. Po rozczarowaniu V tierowym Bretagne następca mile mnie zaskoczył.

Tak jak przy wszystkich francuskich pancernikach we wczesnym dostępie dostajemy go jako okręt premium, z odkrytymi wszystkimi ulepszeniami, które wystarczy zamontować (są w inwentarzu); 

Po ich zainstalowaniu otrzymujemy całkiem przyjemny w graniu okręt, który mimo swoich wad, na swoim tierze jest bardzo mocny. 

Ilość HP, tak jak u Bretagne - nie powala. 48.300 hp, to dalece mniej od japońskiego Fuso (57.100), amerykańskiego New Mexico (53.200), niemieckiego Bayerna (51.600), czy brytyjskiej QE (55.300). Punktów HP Normandia ma mniej niż VI tierowe pancerniki premium - francuska Dunkierka ma 52.600, brytyjski Warspite 53800, japoński Mutsu 58.400). 

Opancerzenie maksymalne - 364mm (barbety wież artylerii głównej), pas pancerny 240mm, słabo opancerzona cytadela znajduje się pod linią wody.  Przy pomocy grupy naprawczej jesteśmy w stanie przywrócić maksymalnie 8092hp (max z perkiem SU na kapitanie można mieć 5 ładunków). 

Artyleria - to chyba najmocniejszy punkt Normandie. Kaliber 340mm może nie powala (odpowiednicy na tym tierze mają już działa kalibru 380mm),   zamontowane w 3 poczwórnych wieżach zlokalizowane na dziobie, śródokręciu oraz rufie. Niestety wieża na śródokręciu nie ma obrotu o 360 stopni. 

Przeładowanie - 30 sekund, obrót dział o 180 stopni 45 sekund (z perkiem 38,3 sec), rozrzut 242 metry (z modułem) oraz zasięg - 19,8 km, czyli tyle co ma Fuso. Jeśli chodzi o zasięg, to bijemy na głowę pozostałe VI tierowe BB. Pociski PP (max 9500 hp uszkodzeń) nie mają jakieś wybitnej prędkości wylotowej - 780m/s, ale nie mają kłopotów z penetracją nawet 8 tierowych pancerników. OB mają wyśmienitą prędkość wylotową (921m/s), zadają max 4700 obrażeń i mają 26% szans na podpalenie. ale z uwagi na ilość luf (12) daje sporą szansę pożaru w każdej salwie z OB.  

Jeśli chodzi o artylerię dodatkową, to nie miałem okazji jej przetestować. Na papierze wygląda ciekawie - 6 podwójnych 90mm (zasięg 5,3km i przeładowanie 4s), 18 pojedyńczych 139mm w kazamatach (w tym nietypowo 6 w kazamatach strzelających na wprost) też o zasięgu 5.3km ale aż 10sec przeładowaniu.

Obrona przeciwlotnicza słaba - 6 podwójnych 90mm o zasięgu 4km, 6 podwójnych 37mm o zasięgu 3km oraz 14 podwójnych wkm 13,2mm o zasięgu 1,2km) - raczej nie obroni nas przed niczym co lata. 

Jeśli chodzi o manewrowość - to Normandie jest najszybszym BB wśród 6 tierów - 29,5 węzła zapewnia fantastyczną mobilność. Równie szybka jest też francuska Dunkierka (premium). Japońskie Fuso jest o całe 5 węzłów wolniejsze (24,5w), amerykański NM to przy Normandii żółw (21 węzłów), niemiecki Bayern zostaje daleko w tyle (25 węzłów), podobnie jak brytyjska QE (23,5 węzła).  Z okrętów premium japoński Mutsu wyciąga z 26,5 węzła, brytyjski Warspite 23,5 węzła. 

Promień skrętu 640 metrów, czyli nie tak dobrze jak poprzednik, czy brytyjskie QE czy Warspite, ale nie jest źle. Czas przestawieniu steru 13,4km.

Kamuflaż (z perkiem) 13,5 km z wody, 8,9 km z powietrza.     

Jak nim grać? Przede wszystkim trzeba wykorzystać największe zalety tego okrętu - czyli wysoką mobilność i zasięg dział - staramy się utrzymać dystans zasypując przeciwnika ogniem 12 dział. Należy unikać wymian na krótkim dystansie, gdzie niska pula HP i relatywnie słabe opancerzenie skazuje nas na porażkę.  

• Cool 1

[LOBUZ]
Players
4,327 posts
16,636 battles

Z 10 sekundowym przestawieniem steru skręca toto jak krążownik czy inny łorspajt. Dzięki temu brak pelotki jest trochę mniej odczuwalny. Kaliber dział przestaje wystarczać więc dużej różnicy w porównaniu z Bretagne raczej się nie spodziewajcie. Kolejny dobry okręt - aż i tylko.

[MS-B]
[MS-B]
Players
638 posts
8,284 battles

Pierwsza bitwa i mogę stwierdzić, że szykuje się całkiem przyjemny okręt.

Na plus:

-liczba luf,

-zasięg,

-prędkość i zwrotność,

-przyzwoita pomocnicza.

Na minus:

-rozrzut potrafi sprawić psikusa,

-mała alfa(ale nadrabia to ilością pocisków),

-tragiczna OPL(nawet V tier ma lepszą!)

Na razie to tyle.

Beta Tester
166 posts
2,922 battles

Chciałbym poinformować pracowników WG ze w opisie tego okrętu ,  został popełniony pewien błąd . Mianowicie w opisie Amunicji OB jest napisane ze istnieje 26 % szansa na podpalenie .

Czyli 1/4 (około 25 % ) pociski podpalają , a powinno być 1/10  ( 10 % ) pocisków . 

Uzasadnienie : Wystrzeliłem 10 pocisków i nastąpiło uszkodzenie wrogiego okrętu , po kolejnych 10 nastąpiło podpalenie . Wiem 10 +10 to daje 20 czyli 1/20 ( 5 % ) na podpalenie , ale nie chce się czepiać czyli i uszkodzenie zaliczam jako podpalenie co daje nam 1/10  pocisków ( 10 % ) powinno wystarczyć .

Proszę o poprawienie opisu .

• Funny 1

[PNE]
Players
97 posts
3,138 battles

Kolego, odpuść sobie lepiej pisanie bzdur na forum. Przeczytaj ten (

) poradnik i dowiedz się więcej o pożarach.

• Cool 2

Beta Tester
166 posts
2,922 battles

Jest napisane 26 % to jest 26 %. Jak WG pisze ze nie będzie nigdy sprzedawało premek to ja wierzę ,   WG PISZE ZAWSZE PRAWDĘ !!

Players
447 posts
12,844 battles
On 11.02.2018 at 11:12 AM, Eric_Wolf said:

Przede wszystkim trzeba wykorzystać największe zalety tego okrętu - czyli wysoką mobilność i zasięg dział - staramy się utrzymać dystans zasypując przeciwnika ogniem 12 dział. Należy unikać wymian na krótkim dystansie, gdzie niska pula HP i relatywnie słabe opancerzenie skazuje nas na porażkę.

Chyba kpisz. Na dalekim dystansie w nic się nie da trafić. To jest kolejny po Bretanii morderca w zwarciu / półdystansie z maczetą w jednej ręce a strzelbą w drugiej. Z bliska dewastuje wszystko.

Pancerza nie posiada.

AA................. poważnie? 51 obrażeń w sumie? Gdy wcześniejszy tier ma ponad 2x więcej? Naprawdę WG?

[LOBUZ]
Players
4,327 posts
16,636 battles

Z bliska jest ten problem że musisz pokazać niezły kawał bekonu żeby użyć wszystkich wież, a na manewry masz mniej czasu. Trzeba znaleźć taki dystans, na którym jeszcze trafiasz, a oni ciebie już nie. Do grania w zwarciu to trzeba być twardym jak sursznycel a nie miękkim jak przejrzały camembert.

[TF16]
[TF16]
Players
2,321 posts
19,948 battles
On 16.02.2018 at 11:32 PM, zufal said:

Jest napisane 26 % to jest 26 %. Jak WG pisze ze nie będzie nigdy sprzedawało premek to ja wierzę ,   WG PISZE ZAWSZE PRAWDĘ !!

26 % szansy, a nie pewnego podpalenia roszczeniowcu. Do tego pamiętaj, że inni też mają modyfikatory.

Players
447 posts
12,844 battles
10 hours ago, 44smok said:

Trzeba znaleźć taki dystans, na którym jeszcze trafiasz, a oni ciebie już nie.

Właśnie mam wrażenie że francuskie BB-ki mają jakiś taki tajny dystans do którego są bardzo celne, a powyżej którego każdy pocisk leci gdzie indziej.

A co do prędkości Normandii - te 29w. to tylko po prostej. Jak zaczniesz manewrować to spada do 20w, więc tak cudownie to nie jest.

No i jest brzydka - Francuzi naprawdę to zaprojektowani czy to wymysł WG?

[IMPR0]
Players
113 posts
10,267 battles
12 hours ago, DrunkenFish said:

Chyba kpisz. Na dalekim dystansie w nic się nie da trafić.

Czytaj ze zrozumieniem. Nie napisałem, że masz strzelać na 19km, czyli max zasięgu dział Normandie. Trzymanie dystansu wg. mnie to utrzymywanie odległości na granicy kamuflażu to jest - gdy przestaniesz strzelać to znikasz. Czyli dla Normandie to koło 14 km. Na tym dystansie OB, dzięki swojej wysokiej prędkosci wylotowej są b. celne. Z celnością pp jest gorzej, bo mają dużo niższą prędkość wylotową, co przekłada się na celność.

[GLORY]
Players
361 posts
8,300 battles

Francuzi naprawdę to zaprojektowani czy to wymysł WG?

W sporym stopniu to wymysł WG, ale oparty na prawdziwym  okręcie ( jak większość pływadeł w wows) np. WG mocno podrasowała mobilność zwiększając prędkość o ponad 8 węzłów. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pancerniki_typu_Normandie

Co do okrętu to jest bardzo szybki jak na pancernik, to jest główna  zaleta, pozwala na trzymanie optymalnego dystansu i kontrolowanie sytuacji w bitwie. 

Players
550 posts
3,696 battles

Sprzedany. Sam w sobie nie jest najgorszy, ale AA na poziomie słabego niszczyciela skończy się gwałtem przez CV V/VI (o wyższych nie wspomnę) tieru. Owszem, można bronić się manewrowością, ale to nie jest realna obrona. 12 luf robi swoje, jest niecelny, ale z tych 12 pocisków zwykle sporo trafia przeciwnika. 26% szansy na podpałke to raczej mało i na pożary nie ma się co nakręcać.

PS. Nie grałem nim randomów (operacja+coop+testowa ustawka), z moim szczęściem trafiłym na 2xCV i po grze. Trafiłem go wczoraj grając Zuiho - przytulił 3 torpedy nic nie zestrzelił, a gracz na CV ze mnie bardzo marny.

[LOBUZ]
Players
4,327 posts
16,636 battles

Jak umiesz robić uniki to zgarniesz góra dwie torpedy. Przynajmniej dopóki lotniska nie ogarną że potrzebny jest cross drop. Parę razy rzuciło mnie na lotniska t8 i  nie był to jakiś specjalny problem. Jeden lexi się uparł i potrzebował na mnie trzech nalotów. Jakby pelotka była mocniejsza, to byłby obrzydliwe op. Szansa na podpałkę jest nieistotna bo tylko kretyn nie używa ap. Jak ktoś grał Niemcami to poczuje różnicę na plus bo rozrzut podobny ale przy większej ilości losowań wpada lepszy damacz.

Players
550 posts
3,696 battles
15 hours ago, 44smok said:

Jak umiesz robić uniki to zgarniesz góra dwie torpedy. Przynajmniej dopóki lotniska nie ogarną że potrzebny jest cross drop.

Cross drop to chyba standard na V/VI tierze ? Przynajmniej ja się tak staram robić - jak wyżej napisałem, wsadziłem Normandie 3 torpedy (cross drop, z Zuiho czyli bez manuala) bez strat własnych (kapitan na Zuiho ma chyba 6 pkt, więc nie mam dodatkowych TB itd.). Potem, ku mojej rozpaczy, ktoś go zatopił z dział. Nie wiem jakie miał moduły, jakiego miał kapitana, ale taka AA na 6 tierze to żart,  żeby nie powiedzieć dosadniej.

Players
2,098 posts
5,059 battles

Ja go na pewno nie sprzedam, po 6 bitwach mam nim średnio 57.805 obrażeń, drugi  na VI tierze jest u Mnie Bayern z 41.808, a trzeci Leander z 41.792 obrażeń. Albo od czasów gry na Bayernie tak mi skill na BB podskoczył (hehehe, taki żarcik), albo ten okręt to pływający potwór. Sądzę jednak, że raczej to drugie, a prędkość 29 węzłów po prostej pozwala realnie dopłynąć do bitwy na drugiej flance, a nie, że u Mnie szybko wrogowie padli bo ich było mało, a potem człowiek człapie na drugą stronę i zanim doczłapie to jest po bitwie :/ Dodatkowo jakoś nie kojarzę na nim bitew na tiery VIII. Pewnie jakiś Bismarck gdzieś się przewinął, ale nie rzuciło mi się to w oczy.

[IMPR0]
Players
113 posts
10,267 battles
18 hours ago, 44smok said:

Szansa na podpałkę jest nieistotna bo tylko kretyn nie używa ap.

Mam nieodparte wrażenie, że OB na dystanie powyżej 15 km są zdecydowanie celniejsze niż AP.

Players
4 posts
924 battles

W ciągu dwóch dni dostałem od Normandie trzy razy lanie, na dystansie 11-14 km. Jedna salwa i Aoba wyparowała.

Zawsze miałem dużo hp.

Screen z ostatniego spotkania:

normandie_cr.jpg.d75814c6636f2b9f041bd95206e97300.jpg

Players
2,098 posts
5,059 battles
1 hour ago, MRPMagic said:

W ciągu dwóch dni dostałem od Normandie trzy razy lanie, na dystansie 11-14 km. Jedna salwa i Aoba wyparowała.

Zawsze miałem dużo hp.

Screen z ostatniego spotkania:

normandie_cr.jpg.d75814c6636f2b9f041bd95206e97300.jpg

Bo Normandie to bardzo fajna łajba i potrafi sadzić mocne buły :Smile_Default:

[BSW-F]
Players
1,009 posts
11,228 battles

No to teraz Moja kolej:

Normandia jak widzę jest podobna do Dunkierki, tylko zamiast samolotu ma dodatkową wieżę z 4 działami, co daje w sumie ich 12. Jedynie New Mexico ma ich tyle samo, ale Normandia wydaje się celniejsza. Pancerz burtowy jest dość słaby podobnie jak u Dunkierki, przedni nie jest zły a zadka jeszcze nie testowałem. I jest zaskakująco zwrotna.

Zalety:

- stosunkowo celna

- sporo dział

- zwrotna

Wady:

- brak katapulty na wodnosamolot, podobnie jak u Bayorka, co uniemożliwia zastosowanie zwiększenia zasięgu.

- słaby pancerz burtowy

- obrona przeciwlotnicza jak na piątkach.

Players
4 posts
802 battles

Czyli ten okręt premium, który dostałem za misję z kontenera przestanie być premium?

Czy mi go zabiorą? Nie rozumiem o co chodzi?

Zaczynam się bać, że zmarnowałem dwa wieczory na zrobienie tej misji.

[TF16]
Community Contributor
4,080 posts
9,668 battles
1 hour ago, USS_TEXAS said:

Czyli ten okręt premium, który dostałem za misję z kontenera przestanie być premium?

Czy mi go zabiorą? Nie rozumiem o co chodzi?

Zaczynam się bać, że zmarnowałem dwa wieczory na zrobienie tej misji.

Okręt ten pozostanie w Twoim porcie, ale będzie to okręt z drzewka. Wszelkie doświadczenie na nim pozostanie. Oznacza to, że nie musisz robić niższych tierów BB, tylko od razu zacząć od 6.
Okręty z misji były "premium" tylko czasowo - do jutra, gdy wychodzi pełne drzewka francuskich pancerników.

• Cool 1

Players
4 posts
802 battles
28.02.2018 o 16:24, Dark_Havoc napisał:

Okręt ten pozostanie w Twoim porcie, ale będzie to okręt z drzewka. Wszelkie doświadczenie na nim pozostanie. Oznacza to, że nie musisz robić niższych tierów BB, tylko od razu zacząć od 6.
Okręty z misji były "premium" tylko czasowo - do jutra, gdy wychodzi pełne drzewka francuskich pancerników.

Ech, to niepotrzebnie mu moduły dodatkowe kupiłem, bo chyba idzie na żyletki. Przynajmniej miejsce w porcie zostanie.

Dziwne to jakieś. A już głupi i naiwny myślałem że premkę zdobyłem.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.