Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
Dark_Havoc

Mechanika Radiolokacji

12 comments in this topic

Recommended Posts

[TF16]
Moderator
4,129 posts
10,152 battles

Mityczna Radiolokacja, dawniej nazywało się to RPF (z ang. Radio Position Finding) - umiejętność, która miała zniszczyć klasę niszczycieli uniemożliwiając torpedowanie. Zdolność kapitana, która wywołała mnóstwo kontrowersji wśród graczy i wielkie protesty.
Jak działa?

1. Na których okrętach będzie działać RL?

Działa na wszystkich okrętach z wyłączeniem lotniskowców.

2. Jaka jest zasada działania radiolokacji?

Umiejętność ta daje nam dodatkowy znaczniki wskazujący nam wyłącznie kierunek do NAJBLIŻSZEGO okrętu wroga. Na całe szczęście lub nieszczęście (to zależy kto korzysta) jest to informacja dość niedokładna. Dostajemy informację o jednym z 16 kierunków:
RPF.thumb.jpg.45cebac3595e51ab25de52cf12f81080.jpg

Jak widać między każdym z tych kierunków jest dokładnie 22,5° .

Wskaźnik RL ma tylko 16 pozycji i tylko je wskazuje. Dobrze to widać w przypadku, gdy wrogi okręt płynie po za zasięgiem wykrycia, ale dość blisko nas. Wtedy wskaźnik wyraźnie przeskakuje z pozycji na pozycję.

Jednocześnie namierzony radiolokacją wrogi okręt dostaje informacje, że jest namierzony. Jeśli sami jesteśmy namierzani mamy tym samym informację, że jesteśmy najbliżej okrętu posiadającego kapitana z tą umiejętnością.

3. Jaka jest dokładność radiolokacji?

Jak widać wskazania RL różnią się o 22,5 stopnia. Zatem możemy się pomylić o 11,25 stopnia. O jakich wartościach w metrach mówimy?

Z prostych wyliczeń trygonometrycznych (hihihi) wynika, że na każde 1000 metrów odległości od celu będziemy się mylić o 199m. Dla typowego spotu niszczyciela mówimy o jakiś 6-8km odległości od celu. Wtedy jeśli wycelujemy działa dokładnie na wskazanie RPF okręt może być 600-800m w prawo lub w lewo od punktu celowania.

4. Triangulacja.

To trudne słowo oznacza metodę wyznaczanie pozycji przez PRECYZYJNY pomiar kątów z 2 lub więcej pozycji. W teorii grając w dywizjonie możemy wyznaczyć dokładną pozycję wroga. Porównując 2 wskazania RL możemy wyznaczyć odległość od celu. Z racji błędu będziemy się mylić i to dość dużo. Dla przykładu jeśli oba okręty będą znajdowały się od wroga w odległości 10km to dzięki RL wyznaczymy wrogi okręt w obszarze 1kmx1km - jak widać dla obiektów wielkości 100m jest to ogromna powierzchnia. W dodatku w grze nie podamy koledze DOKŁADNEGO kąta... podejrzewam, że odczytując wprost z mapy mamy szansę na podanie kątów z dokładnością 30 stopni. Co powoduje zwiększenie błędu 3-krotnie.

5. Praktyczne zastosowanie

Wszytko to oznacza, że praktycznie nie mamy szans strzelając z dział na trafienie po samym wskaźniku. Jeśli chodzi o torpedowanie też nie jest za dobrze. Trzeba zebrać informację nie tylko o kierunku do celu, ale także o kierunku poruszania się. Strzelanie na RL ma porównywalną skuteczność jak strzelanie w ciemno w dym.
W większości przypadków przeciwnik się porusza, w dodatku rzadko kiedy po linii prostej - w końcu ma informację, że jest namierzany.
Jeśli jest problem z trafieniem po RL to po co tu używać?
Radiolokacja mocno przydaje się w sytuacjach, gdy pole walki się przerzedziło i musimy znaleźć ostatnie jednostki wroga, walczymy z samotnym niszczycielem. Przydatna jest też w wypadku bitew klanowych i rankingowych, gdzie ilość okrętów jest mniejsza - można ustalić na początku gry jakie zamiary ma wrogi zespół.
Jednocześnie doświadczony gracz WIE, gdzie może pojawić się wróg, w którym miejscu i czasie spodziewać się niszczyciela, krążownika oraz gdzie MOGĄ znajdować się BBki.

6. Podsumowanie

Z pierwszych informacji RL miało zniszczyć balans. Jednak obecnie w bitwach losowych RL spotyka się dość rzadko. Na początku bitwy jest dość bezużyteczny, gdyż w większości przypadków i tak dobrze wiemy, gdzie może się pojawić przeciwnik. Znaczenie RL rośnie wraz z topnieniem sił własnych i wrogich. Pod koniec bitwy może pozwolić na ustawienie się tak, aby zminimalizować szansę na zaskoczenie i zmaksymalizować szansę na zniszczenie przeciwnika.
Trzeba się mocno zastanowić czy umiejętność tak droga (4 punkty) jest tego warta. Nawet jak nie macie RL, a wróg ma - dostajemy informację zwrotną. Można wtedy przyjąć, że celują w nas jego działa lub płyną do nas torpedy.

Dziękuję za uwagę!
Powodzenia w grze!

• Cool 8
  • Bad 1

Players
10 posts
5,574 battles

Mam pytanko odnośnie wykrywania wrogich okrętów. Gdzie znaleźć tę "wartość" ?

Czasem jest tak że w grze otrzymuję komunikaat:

Wykryliśmy wrogi pancernik.

Czemu akurat my i czy ta wartość zależy od czegoś? Okrętu, umiejętności kapitana? gdzie to sprawdzić jaką wartość ma dany okręt w porcie?

pzdr

[TF16]
[TF16]
Players
1,317 posts
16,075 battles
43 minutes ago, _VIR_ said:

Mam pytanko odnośnie wykrywania wrogich okrętów. Gdzie znaleźć tę "wartość" ?

Czasem jest tak że w grze otrzymuję komunikaat:

Wykryliśmy wrogi pancernik.

Czemu akurat my i czy ta wartość zależy od czegoś? Okrętu, umiejętności kapitana? gdzie to sprawdzić jaką wartość ma dany okręt w porcie?

pzdr

Tu znajdziesz odpowiedz :

https://forum.worldofwarships.eu/topic/93950-mechanizm-spotowania/

Players
10 posts
5,574 battles
5 hours ago, blacman_pl said:

tak dzięki tu jest o spotowaniu, ale mnie chodzi o to jakie wartości mają dane okręty (te w porcie) chyba jest coś takiego że Aoba wykrywa do 13km a Carolina np do 14,5 ? i czy doświadczenie kapitana też ma na to wpływ. i nie chodzi mi tu o konkretne skile.

[TF16]
Moderator
4,129 posts
10,152 battles
1 hour ago, _VIR_ said:

tak dzięki tu jest o spotowaniu, ale mnie chodzi o to jakie wartości mają dane okręty (te w porcie) chyba jest coś takiego że Aoba wykrywa do 13km a Carolina np do 14,5 ? i czy doświadczenie kapitana też ma na to wpływ. i nie chodzi mi tu o konkretne skile.

W porcie masz wszystko: jak wybierzesz okręt to po prawej stronie pojawi się okno z jego nazwą, miniaturą oraz kapitanem plus parametry. I na samym dole masz: kamuflaż. Jak klikniesz na to rozwinie się lista z informacją jaki jest zasięg wykrycia danego okrętu. Możesz też zajrzeć na wiki WoWsa - tam są wszystkie parametry okrętów, ale bez modułów i kapitana.

Players
10 posts
5,574 battles
1 hour ago, Dark_Havoc said:

W porcie masz wszystko: jak wybierzesz okręt to po prawej stronie pojawi się okno z jego nazwą, miniaturą oraz kapitanem plus parametry. I na samym dole masz: kamuflaż. Jak klikniesz na to rozwinie się lista z informacją jaki jest zasięg wykrycia danego okrętu. Możesz też zajrzeć na wiki WoWsa - tam są wszystkie parametry okrętów, ale bez modułów i kapitana.

dzięki

[PLO]
Alpha Tester, In AlfaTesters
5,737 posts

Ja tylko chciałbym zauważyć, że umiejętność ta po angielsku to Radio Location, a nie Radio Position Finding; przynajmniej tak jest u mnie w kliencie.

[PLO]
Alpha Tester, In AlfaTesters
5,737 posts

O ciekawe, to mamy różne wersje.

77WhSHa.jpg

@WG_Lumberjack, wiesz może dlaczego ta sama umiejętność nazywa się inaczej u @Goomich, a inaczej u mnie?

OK, to nie jego screen, jakiś photoshop jak rozumiem?

[ARES-]
[ARES-]
Beta Tester
1,720 posts
20,106 battles
15 minutes ago, Greyshark said:

77WhSHa.jpg

@WG_Lumberjack, wiesz może dlaczego ta sama umiejętność nazywa się inaczej u @Goomich, a inaczej u mnie?

ja bym stawiał na mod Aslaina

[MAX]
Moderator
1,597 posts
7,830 battles
1 hour ago, Greyshark said:

77WhSHa.jpg

Duposzop, z testów, jak to się jeszcze RPF nazywało.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.