Jump to content
You need to play a total of 50 battles to post in this section.

37 comments in this topic

Recommended Posts

[ISEN]
Moderator
4,485 posts
11,624 battles

Serdecznie witam w krótkim poradniku jak działa celowanie i modyfikatory do rozrzutu!

1. Rozrzut

Każdy okręt w grze ma określony rozrzut pocisków po wystrzeleniu z działa. Parametr ten można znaleźć w zakładce - działa artylerii głównej. Podawany on jest dla maksymalnego zasięgu. Na tym tym razem poprzestaniemy, nie będę pisał o sigmie, elipsie rozrzutu itd. Dla potrzeb tego artykułu przyjmijmy okręt o maksymalnym rozrzucie 100m.

2. Do czego służy klawisz X

W grze możemy, a nawet powinniśmy zaznaczyć okręt do którego strzelamy klawiszem X. Jeśli sami tego nie zrobimy to po kilku sekundach gra sama zaznaczy okręt w środku celownika jak cel. W tym momencie dzieje się kilka rzeczy:
a) działa przestają celować względem środka celownika, a zaczynają celować względem zaznaczonego obiektu. Wrogi okręt będzie dla naszych dział środkiem celowania.
b) wprowadzone zostaną modyfikatory dla naszych dział wynikające z wyposażenia wrogiego okrętu (slot 5 - system kamuflażu +5% rozrzutu) oraz z kamuflażu nakładanego na okręt (+4%)
c) możecie trafić okręt będący za wyspą o ile wasze pociski mają odpowiednią trajektorię.

Jeżeli nie macie zaznaczonego celu wasze pociski polecą w miejsce, w które w danym momencie celujecie, a ich rozrzut będzie o 50% większy. Dla naszej przykładowej łajby pociski rozlecą się nie na max 100m a na max 150m. Dobrze to widać jak strzelacie do wroga w dymie. Jeśli był on widoczny to pociski lecą mocniej skupione, jak zniknie i celujecie w to samo miejsce lecą we wszystkich kierunkach.

Jeśli wrogi okręt ma nałożony kamuflaż to nasza dyspersja zwiększa się o 4%. Proszę zwrócić uwagę, że dla naszych 100m, będzie to 104m. Dla okrętów pokroju Yamato, a długości ponad 250m nie będzie to miało większego znaczenia.
Jeśli wrogi okręt ma założony System kamuflażu na slocie 5 wyposażenia będziemy mieli dodatkowe 5% do naszego rozrzutu.

Maksymalnie możemy zwiększyć dyspersję o 9%. Czyli z 100m zrobi się 109m.

Jednocześnie możemy wyposażyć nasz okręt w system kierowania ognia, który zmniejsza naszą dyspersję o 7% (lub 11% w przypadku amerykańskich pancerników - slot 6) niwelując zmianę raptem do 2%

3. Jak działa celowanie

Na początku należy pamiętać, że po zaznaczeniu celu celujemy ZAWSZE względem środka okrętu. Jeśli celujemy na prawo - pociski polecą na prawo względem okrętu, a nie w punkt celowania. Świetnie to widać w przypadku, gdy płyną obok siebie 2 okręty - w jeden mamy jako cel, a staramy się strzelać w drugi. Pociski wtedy mogą paść dużo bliżej lub dużo dalej niż punk celowania - właśnie dlatego, że nie lecą w środek celownika, a w punkt, który jest wyznaczony między środkiem zaznaczonego okrętu, a punktem celowania. Pozwala to, na przykład, strzelać do okrętów za przeszkodami. Bez zaznaczenia nasze pociski będą wycelowane w przeszkodę i tam trafią. W momencie zaznaczenia celu - nasze działa będą celować w okręt nawet za wyspą. Jedynym utrudnieniem będzie brak widoczności samego okrętu - jednak po wielu bitwach doświadczony gracz po samym tylko oznaczeniu potrafi dobrze wycelować.

4. Czy kamuflaż ma sens?

Jakby dobrze się zastanowić to ma sens dla sytuacji:

BB celuje w DD. Zwiększenie rozrzutu pancernika w stosunku do małego celu jakim jest DD jest duże. Choć może to mieć też wady - większy rozrzut wielu pocisków powoduje, że możemy dostać przypadkowym pociskiem, nawet jeśli wróg źle celuje.
BB celuje w CA* - ma mniejszy sens, choć się jeszcze sprawdza, zwłaszcza że wymiary krążowników w większości przypadków są mniejsze niż maksymalna dyspersja.

CA celuje w CA - mamy wtedy minimalnie większą szanse na uniknięcie pocisków

Ma znikomy sens:
DD vs DD - w walce na bliski dystans wpływ rozrzutu jest minimalny
CA vs BB - rozrzut CA jest zwykle mniejszy niż wielkość wroga
BB vs BB - często rozrzut jest mniejszy niż wymiary, zwiększenie go o 9% niewiele zmieni.

5. Dodatkowe klawisze ułatwiające zarządzanie celowaniem

a) CTRL - X

Naciśnięcie tej kombinacji klawiszu zablokuje działa względem naszego okrętu:
5a47c81d5707a_ctrx.jpg.229adc5ba847c844d71690f279d6063b.jpg

Niezależnie jak będziemy manewrować działa pozostaną zawsze zablokowane względem kadłuba. Umożliwia to np. rozejrzenie się wokół, utrzymanie dział w danym kierunku w przypadku manewrów.
Odblokowujemy tą funkcję naciskając klawisz X.

b) SHIFT - X
Naciśniecie zablokuje działa celujące w dany punkt na mapie:
5a47c8eba8129_shiftx.jpg.7b10e7e6007a4bc5ca02d0e854f123a1.jpg

Niezależnie od naszych manewrów działa będą celowały w punkt na mapie. Można to wykorzystać do celowania w kierunku prawdopodobnego miejsca ukrycia wroga. Najlepiej się sprawdza do strzelania w okręty znikające w dymie. Wystarczy w ostatniej chwili przed zniknięciem nacisnąć SHIFT X i nasze działa celują idealnie w punkt, gdzie zatrzymał się wróg. Jeśli się nie ruszy - dostanie kilka salw.

*) uwaga dla @Greysharki mu podobnych - dla potrzeb artykułu CA oznacza krążownik, bez podziału na lekkie i ciężkie.

• Cool 15

[LUZ]
Players
2,593 posts
4,365 battles

GJ Dark, po raz kolejny. Może napisz do WG-L, żeby Twoje teksty znalazły się na stronie głównej?(oczywiście optymalne byłoby zrobienie wersji we różnych językach i umieszczenie w grze).

[ISEN]
Moderator
4,485 posts
11,624 battles
1 minute ago, Manco_ said:

GJ Dark, po raz kolejny. Może napisz do WG-L, żeby Twoje teksty znalazły się na stronie głównej?(oczywiście optymalne byłoby zrobienie wersji we różnych językach i umieszczenie w grze).

Właściwie to wszystko jest do znalezienia w necie. Na angielskim forum jest mnóstwo takich poradników, artykułów. Nawet angielska wiki jest pełna fajnych tekstów. Po polsku to leży i kwiczy. I dlatego się za to zabrałem. Większość odwiedzających to forum wie o tym co napisałem . To raczej przeznaczone dla nowych graczy.

[-FZO-]
Community Contributor
1,236 posts
12,948 battles

O, to z tym celowaniem z zablokowanego celownika w dym to dobre jest

[LUZ]
Players
2,593 posts
4,365 battles

Owszem jest, tylko potem tygodniami ciągną się oskarżenia o haxy.:cap_haloween:

Players
1,493 posts
14,215 battles

@Dark_Havoc - ciekawe są te twoje przewodniki. Czasem kilka "drobiazgów" pomaga znacząco poprawić efektywność gry. Zatem w przypadku dział:

- zaznaczanie celu dla arty głównej = zmniejszenie rozrzutu o 50 %, dobrze rozumiem? Bo kamuflaże + moduł z 5. slotu to "dodatkowa bajka";

- zaznaczanie eskadry dla dział przeciwlotniczych daje bonus AA 30 % względem zaznaczonej (tylko jej) eskadry;

- zaznaczenie celu dla pomocniczej (jeśli mamy perk na manualną) daje nam 15 bądź 60 % skupienia (w zależności od tieru).

OK, a jeśli NIE mamy perka na pomocniczą, to czy wówczas zaznaczenie cokolwiek daje (dla secondarek)? Zastanawiam się nad tym po jednej z ostatnich bitew "Operation Narai" (na scenariuszach). Płynąłem Algerią blisko głównego transportowca (dawał pole napraw + był potrzebny do desantu). Kiedy moi koledzy z zespołu popłynęli na lewe skrzydło tłuc nadpływające Missouri, ja z drugim okrętem zostaliśmy na prawym skrzydle, użerając się z nadpływającymi DD. Zaznaczyłem jednego dedeka, walnąłem z głównej, został na ogryzku 200 (może) HP. Zanim przeładowały się ośmiocalówki, dobiła go pomocnicza mojego krążka. Robię zwrot, zaznaczam kolejnego niszczyciela, po dwóch salwach ten również został na ogryzku. I znowu - ku memu zdziwieniu - dobiła go pomocnicza Algerii. Było to na dystansie ok. 5 km, płynąłem krążkiem "po skosie" by w razie czego zrobić unik przed torpedami.

Fakt, mam na krążku AFT (głównie do pelotki) i VG, jednak secondarki na krążku uważałem głównie za dekorację. Tymczasem w niektórych bitwach scenariuszowych miewałem nawet po 80 trafień z pomocniczej [shock for myself]. Nie ukrywam, że takie rozwiązanie mi pasuje, bo zaznaczę jakąś upierdliwą łajbę i zawsze coś tam trafi. Obrona głównego statku desantowo-remontowego zawsze mi się opłacała, nawet na close-combat. Zastanawiam się tylko, czy zaznaczanie wrogich okrętów przez jednostkę T7 i wyżej coś daje (może jakaś nieudokumentowana funkcja?) czy też po prostu efekt flagi sygnałowej Mike Yankee Soxisix, którą też często wożę na pokładzie. Czy możesz mnie trochę dokształcić w tej dziedzinie (secondarek)? W końcu każde działo więcej to jeszcze jeden plus dla krążka :-)  thx

[BUSHI]
Players
3,763 posts
19,271 battles
2 hours ago, umbra_arboris said:

OK, a jeśli NIE mamy perka na pomocniczą, to czy wówczas zaznaczenie cokolwiek daje (dla secondarek)? (...)

(...)Tymczasem w niektórych bitwach scenariuszowych miewałem nawet po 80 trafień z pomocniczej [shock for myself]. (...)

(...)(może jakaś nieudokumentowana funkcja?) czy też po prostu efekt flagi sygnałowej Mike Yankee Soxisix, którą też często wożę na pokładzie. Czy możesz mnie trochę dokształcić w tej dziedzinie (secondarek)? W końcu każde działo więcej to jeszcze jeden plus dla krążka :-)  thx(...)

1. nie daje żadnego wzmocnienia

2. pomocnicza nawet bez ręcznej na bliskich dystansach zawsze coś tam wbija. Bywa, że np. Bismarck z ręczną i bez, na b. krótkim dystansie strzelając do celu wielkości pancerza wbija prawie to samo. Normalnie na krążkach to dekoracja przydająca się w nielicznych przypadkach, gdy walczymy z deskami. Jeżeli z botami zaczyna nam iść podejrzanie dobrze, to może być wpływ innego RNG.

3. Testowałem z flagą i bez. Różnica w celności pomijalna. Traktuj ją jako większy zasięg.

edit. A pro-po celowania. Jest jeszcze jeden typ powiedzmy "blokowania" celownika. Jeżeli ustawimy celownik względem wrogiego okrętu, płynąc jakimś spamerem i widzimy, ze trafiamy i nie zmienia on swego kursu, to możemy trzymając lewy przycisk myszy, nacisnąć w tym czasie i prawy , żeby móc się rozglądać dookoła. Jak przestajemy trafiać, to zmieniamy wyprzedzenie.

• Cool 1

Players
1,493 posts
14,215 battles

Znalazłem screen o którym wspomniałem wcześniej. Zamieszczam nie po to, by się chwalić (bo słaby ze mnie gracz), ale żeby przeanalizować uszkodzenia z poszczególnych typów broni. Dobrze wycelujesz, trafiasz. Hood podlazł pod torpedy - jego strata. Z głównej baterii trafiłem 139 razy na 286 wystrzelonych pocisków (48,6 % trafień - bo łatwiej walnąć Missouri niż dedeka). Pomocnicza natomiast: z 396 pocisków trafiło 84 (21 % trafień, czyli chyba flaga troszeczkę "dołożyła") zadając 10240 dmg (w tym dobijając 2 dedeki, Aigle i jeszcze coś). Nie wiem, jak wyglądają współczynniki: bliżej - celniej dla pomocniczej bez manuala. Wspomniana sytuacja z Narai była specyficzna. Broniąc za wszelką cenę okrętu z naprawą, korzystałem na tym przez cały czas (mój krążek dwa razy oberwał torpedą). To, co czym powyżej wspomniał @Odo_Toothless  u moich krążków (od czwartku, gdy weszło Narai) sprawdziło się chyba ze trzy razy. Dobijanie DD "na ogryzku" pomocniczą 6x2 100 mm? Czemu nie, skoro same podłażą, a reload głównych trwa 12 sek.? Miły dodatek, pozwalający zdobyć więcej srebra. Chodziło mi natomiast o samą mechanikę, czy zwykłe zaznaczanie zwinnych DD dla całej dostępnej artylerii. Nic nie daje dla pomocniczej? No to trochę szkoda, choć postrzelać warto :cap_rambo:

5a7836952244b_AlgerieinNaraiinveryclosecombat.thumb.jpg.819df187ffab7c6337a7faeace376f09.jpg

[ISEN]
Moderator
4,485 posts
11,624 battles

Według oficjalnej mechaniki WG zaznaczenie celu dla pomocniczej nic nie daje bez perka. Ja osobiście też nie zauważyłem znaczących zmian - niezależnie czy zaznaczałem cel czy nie.

[PLO]
Players
69 posts
4,722 battles
On 12/30/2017 at 6:47 PM, Dark_Havoc said:

Na początku należy pamiętać, że po zaznaczeniu celu celujemy ZAWSZE względem środka okrętu. Jeśli celujemy na prawo - pociski polecą na prawo względem okrętu, a nie w punkt celowania. Świetnie to widać w przypadku, gdy płyną obok siebie 2 okręty - w jeden mamy jako cel, a staramy się strzelać w drugi. Pociski wtedy mogą paść dużo bliżej lub dużo dalej niż punk celowania - właśnie dlatego, że nie lecą w środek celownika, a w punkt, który jest wyznaczony między środkiem zaznaczonego okrętu, a punktem celowania.

Możesz to trochę bardziej obrazowo wyjaśnić?

Pamiętam, że kiedyś o to dopytywałem przy okazji strzelania na ślepo w dym - i wtedy też do takich wniosków dało się dojść (zresztą jest to zgodne z tym, co obserwuję w grze).

Co się dzieje w przypadku, kiedy okręt, który zaznaczymy jest względem nas skątowany? Nie do końca rozumiem po prostu stwierdzenie, że celujemy względem środka okrętu - na lewo prawo. To znaczy - po stycznej do jego kursu, czy jak ? Jest jakiś "zakres" przód - tył, w którym możemy się poruszać? Bo w końcu da się nie trafić nawet w stojący okręt. Można przycelować tak, że się trafi w wodę przed okrętem, albo przestrzeli nad. Gdyby celowanie było na super sztywno względem środka zaznaczonego okrętu, to nie dałoby się trafić w manewrujące cele. Ale z drugiej strony jest ten "magnes", który powoduje, że pociski wystrzelone ewidentnie w inny okręt niż zaznaczony - lecą jednak w stronę zaznaczonego...

Pisaliście także, że np przy strzelaniu w dym warto zaznaczć inny okręt, bo to zmniejsza rozrzut. OK - ale jeżeli wtedy celujemy względem środka zaznaczonego okrętu, to ja coraz mniej zaczynam z tego rozumieć...

Sorry, że tak dopytuję, ale im dłużej się nad tym zastanawiam, tym bardziej się zakręcam - przypuszczam, że wyjaśnienie jest proste, tylko mi się zafiksowało coś innego i nie mogę tego przeskoczyć.

[ISEN]
Moderator
4,485 posts
11,624 battles

@PaBre9Sprawa wygląda następująco. Normalnie pociski celują ZAWSZE w miejsce gdzie patrzy celownik. Jak sobie włączysz widok alternatywny to zauważysz, że jak leciutko ruszysz myszką to licznik odległości potrafi na dużych dystansach skoczyć o kilka km przy ruchu kilku milimetrów. Zatem dokładne celowanie nie ma sensu. Jeśli nie zaznaczysz okrętu to celując na wysokości jego masztów pociski polecą prawie na maksymalny zasięg, za to celując kilka milimetrów poniżej linii:
W spolerze moje super wypociny paintowe - osoby o słabych nerwach: NIE ZAGLĄDAĆ

Spoiler

celowanie1.thumb.jpg.d5afe83dd8d70d07dd25984f6a6d6d91.jpg

Zatem bez celowania małe zmiany w pionie odpowiadają wielkim odległościom, a celowanie w dany obszar jest czasem bardzo trudne, gdyż parę pikseli będzie oznaczało kilkaset metrów różnicy w odległości.

Sprawa się zmienia jak zaznaczysz cel. Wtedy celownik traktuje obiekt jako środek - jeśli wycelujesz w nadbudówki gra tak dobierze odległość by pociski trafiły w nadbudówki. Jakbyś nie zaznaczył celu pociski poleciałyby kilka kilometrów ZA okręt. Tak samo jak celujesz w linię wodną - wtedy pociski polecą w ten obszar, bez celowania mogły by trafić kilkadziesiąt metrów dalej.
Świetnie to widać przy próbach strzelania do innych celów niż zaznaczony. Pociski nie dolecą do celu i spadną bliżej zaznaczonego celu. Stąd porada dotycząca zaznaczenia jednego celu i strzelania gdzie indziej jest skuteczna TYLKO gdy cel widoczny i ten w dymie są blisko sobie - w podobnej odległości od naszego okrętu.

[ISEN]
Moderator
4,485 posts
11,624 battles

Mam piękny przykład z forum o co chodzi z celowaniem do celów i torem pocisków. Koleś ma zaznaczony jak cel Bismarcka na pierwszym planie, a próbuje strzelać do Neptuna na drugim:
5a92f63121c9d_aiming1.thumb.png.9a7a68bb3e9bd8fde3180eca86faf1ed.png

Szanowny pan celuje na wysokości masztu Bismarka. Celownik jednocześnie jest na wysokości linii wodnej Neptuna. Jednakże celownik był zablokowany na Bismarcku i to względem niego będą lecieć pociski:
5a92f637a5152_aiming2.thumb.png.c8dee56879eacfec2d5509987f8922ce.png

5a92f63e44bb9_aiming3.thumb.png.f3d71a45a831f002aff35c7bb06fe657.png

Na ostatnim obrazku widać gdzie lądują pociski - na wysokości MASZTÓW Bismarcka - co zgadza się z założeniami gry.
Gdyby miał zablokowany jako cel Neptuna - pociski poleciałyby nie na 8km tylko na 10km i prawdopodobnie trafiły w cel.

Jak widać zablokowanie celu wpływa na odległość na którą polecą pociski.

[PLO]
Players
69 posts
4,722 battles

@Dark_Havoc - dzięki - rozkminiłem. Zwłaszcza to, dlaczego tak jest zrobione. Pozostaje po prostu z tym żyć i się dostosować.

BTW - w opisie powyżej trzeba zamienić Neptuna z Bismarckiem.

[ISEN]
Moderator
4,485 posts
11,624 battles
18 minutes ago, PaBre9 said:

BTW - w opisie powyżej trzeba zamienić Neptuna z Bismarckiem.

No właśnie nie. Koleś miał zablokowany cel na Neptunie i dopiero po strzale zmienił cel. I pociski wylądowały koło Neptuna.

[PLO]
Players
69 posts
4,722 battles
34 minutes ago, Dark_Havoc said:

No właśnie nie. Koleś miał zablokowany cel na Neptunie i dopiero po strzale zmienił cel. I pociski wylądowały koło Neptuna.

Nieno - celował w Neptuna na linii wody, ale działa miał zablokowane na Bismarcku. Tak to wygląda na pierwszym screenie i tak sam to opisuje (fakt, że dobiera niezbyt szczęśliwie słowa). Dopiero na drugim screenie mu focus przeskakuje na Neptuna - kiedy już salwa jest w powietrzu. On chciał w Neptuna strzelać a nie w Bismarcka - a salwa spadła "za" Bismarckiem.

Jeżeli się mylę, to weźcie mi to wyjaśnijcie jeszcze raz, bo to by znaczyło że nic nie skumałem.

[TF16]
[TF16]
Players
1,489 posts
18,856 battles

Celował w Neptuna mając zaznaczonego Bismarcka. I tak strzelił - system gry automatycznie próbował "ulokować' salwę na Bismarcku - traktując Bisa jako cel - mając na względzie parametry rozrzutu i inne. Po wystrzale został zaznaczony Neptun ale to już nie ma znaczenia - salwa została skalkulowana i obliczona jako lecąca do celu pierwotnego - Bismarcka. Fakt bardzo niewłaściwego celowania (zaznaczony Bis jako cel a celownik potencjalnie w Neptuna) spowodował, że salwa wylądowała niejako "po środku" celowania do tych dwóch okrętów. Gdyby nie był zaznaczony żaden okręt - przy takim celowaniu jak na zdjęciach salwa spadłaby znacznie bliżej Neptuna - być może nawet go trafiając ale rozrzut pocisków byłby duży (nie ma korekcji skupienia modułów, itd.) Ale fakt zaznaczenia Bisa spowodował "przeciągnięcie pocisków do niego - gdyż dla serwera  gry to był właściwy cel.

przy takich odległościach pomiędzy zaznaczonym celem (serwer tam celuje) a "celowanym" celem (my tam celujemy) nie ma praktycznie szans trafić okręt do którego my celujemy ponieważ serwer gry oblicza lot pocisków do zupełnie innego (zaznaczonego) okrętu.

edit:

równie dobrze mogłoby być tak, że nie ma Neptuna. Gość zaznaczył Bisa, celował  i strzelił tam gdzie celował na pierwszym zdjęciu . Pociski by poleciały tam właśnie, gdzie poleciały na zdjęciu 3 - jako  bardzo niecelna salwa do Bisa

[ISEN]
Moderator
4,485 posts
11,624 battles

O w ciul.... wybaczcie.... przeczytałem opis kolesia i nie przyjrzałem się obrazkom. Tak w opisie powinien być na odwrót. Moja wina. Bardzo przepraszam i już poprawiam opis w poście.

Players
179 posts
4,112 battles

A ja mam takie pytanko do tego tematu... Czy zaznaczenie Shift+X okrętu ukrywającego się za wyspą spowoduje, że po jego zniknięciu będziemy mogli oddać do niego strzał czy pójdzie w wyspę?

[ISEN]
Moderator
4,485 posts
11,624 battles
5 minutes ago, Grucha1978 said:

A ja mam takie pytanko do tego tematu... Czy zaznaczenie Shift+X okrętu ukrywającego się za wyspą spowoduje, że po jego zniknięciu będziemy mogli oddać do niego strzał czy pójdzie w wyspę?

Jeśli celownik będzie na wyspie to pójdzie w wyspę. Jeśli choć trochę celuje ponad wyspą to w kolesia.

[ARES-]
Players
188 posts
11,941 battles

Dziękuje za poradniki a czwłaszcza za ten. Dzięki Tobie od teraz wiem o shift+x co mi się bardzo przydaje (nie potrafie normalnie trafiac przeciwnika w dymie, ale dzięki tej poradzie kilka okrętów zniknęło pod wodą pomimo chowania sie w dymie). 

Co do artylerii pomocniczej. Zaznaczenie w przypadku nie posiadania odpowiedniego perka nic nie daje jesli chodzi o celność, ale czy gdy zaznaczamy cel to nie staje się pierwszym celem do ktorego beda strzelały działka jesli w swoim zasięgu mają wiecej niż jeden cel. Czy to do którego celu pomocnicza bedzie strzelała jest losowe/od czegos innego zależne?

[ISEN]
Moderator
4,485 posts
11,624 battles
56 minutes ago, Azgheros said:

Dziękuje za poradniki a czwłaszcza za ten. Dzięki Tobie od teraz wiem o shift+x co mi się bardzo przydaje (nie potrafie normalnie trafiac przeciwnika w dymie, ale dzięki tej poradzie kilka okrętów zniknęło pod wodą pomimo chowania sie w dymie). 

Co do artylerii pomocniczej. Zaznaczenie w przypadku nie posiadania odpowiedniego perka nic nie daje jesli chodzi o celność, ale czy gdy zaznaczamy cel to nie staje się pierwszym celem do ktorego beda strzelały działka jesli w swoim zasięgu mają wiecej niż jeden cel. Czy to do którego celu pomocnicza bedzie strzelała jest losowe/od czegos innego zależne?

Wiesz nigdy nie zastanawiałem się na tym.. muszę sobie to potestować na treningówce. Wydaje mi się, że działa dodatkowe strzelają zawsze do najbliższego celu. Bardzo rzadko się zdarza mieć kilka celów w zasięgu pomocniczej. Jak sprawdzę to podzielę się wynikami.

EDIT: Sprawdziłem. Pomocnicza strzela automatycznie do NAJBLIŻSZEGO celu. Jeśli się ręcznie wskaże cel w zasięgu to wtedy ogień zostanie w następnej salwie przeniesiony na wskazany przez gracza. Jeśli działa nie mają możliwości strzelać we wskazany przez nas cel - strzelają do najbliższego. Bywa tak, że część baterii strzela do wskazanego celu, część do najbliższego (bo nie mają zasięgu na wskazany cel). Można tak zaznaczać tylko jeden cel - z jednej burty. Działa z drugiej burty strzelają do najbliższego celu.

[ARES-]
Players
188 posts
11,941 battles

Grając bismarckiem dość często mam wiele celów do ktorych okręt z pomocniczej strzela. Jednak w feforze walki nie zwracałem szczególnej uwagi gdzie i jak strzela pomocnicza. Bardziej w takiej sytuacji skupiałem się na przeżyciu. Gram bez perka na wskazanie  celu - mialem go przez jakis na kapitanie bismarcka ale irytowało mnie, że strzela tylko do jednego celu a druga burta milczy choć i z drugiej strony jest smakowity kąsek.

Dzìęki za info.

[ISEN]
Moderator
4,485 posts
11,624 battles
1 minute ago, Azgheros said:

Grając bismarckiem dość często mam wiele celów do ktorych okręt z pomocniczej strzela. Jednak w feforze walki nie zwracałem szczególnej uwagi gdzie i jak strzela pomocnicza. Bardziej w takiej sytuacji skupiałem się na przeżyciu. Gram bez perka na wskazanie  celu - mialem go przez jakis na kapitanie bismarcka ale irytowało mnie, że strzela tylko do jednego celu a druga burta milczy choć i z drugiej strony jest smakowity kąsek.

Dzìęki za info.

Coś za coś. Z perkiem o 60% wzrasta celność, co w przypadku pomocniczej ma KOLOSALNE znaczenie. Zawsze możesz żonglować celami - zaznaczając raz  z jednej burty raz  z drugiej.

Players
1,493 posts
14,215 battles
1 hour ago, Dark_Havoc said:

Można tak zaznaczać tylko jeden cel - z jednej burty. Działa z drugiej burty strzelają do najbliższego celu. (...)

Z perkiem o 60% wzrasta celność, co w przypadku pomocniczej ma KOLOSALNE znaczenie.

Jakiś czas temu byłem przekonany, że zaznaczanie celów poprawia skupienie ognia nie tylko dla głównej (to oczywiste), ale też dla pomocniczej. Dopiero po kilkunastu bitwach, plus twoich tłumaczeniach, doszedłem "co i jak". Okazało się, że miałem 10% poprawy skupienia (flaga plus 5 % z modułu ogólnego na poprawę ognia) dla pomocniczej. W dodatku dedeki na ogryzku - bo to o DD chodziło - były jakieś 3 km od burty mojej Algerii (mam na myśli operacje Hermes), toteż zawsze udało się coś trafić. W czasie reloadu dział głównych (12 sek.) pomocnicze wystrzeliwały 36 pocisków, więc często wystarczały 2 trafienia, i ciężko ranny dedek ginął. Jasne, gdybym płynął Gneisem, byłaby niezła siekanina z jego 128-mm dział, ale to już inna para kaloszy.

Właśnie - skoro już jesteśmy przy celowaniu. Waham się, czy warto kupić Gneisa ze względu na jego kiepską (znerfioną??) celność. Czy w jego przypadku zaznaczanie celów plus moduł na celność (7 %) mocno poprawiają skuteczność i celność ognia, czy nie warto się w to bawić, tylko od razu stawiać na pomocniczą z AFT i manualną? Niektórzy narzekają, że Gneis to obecnie rozrzutnik gnoju, a może on ma słabą celność na duży dystans, a lepiej sprawdza się na close-combat? Jak najlepiej wyregulować jego celność (głównej/ pomocniczej)? Będę wdzięczny za sugestie.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.