Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.

21 comments in this topic

Recommended Posts

[TF16]
Community Contributor
3,946 posts
8,969 battles

Większość graczy mocno się zastanawia jak to jest,  że czasem okręt ze słabą artylerią p-lot niszczy samolot w pierwszej sekundzie po wleceniu eskadry w zasięg dział, a okręt z ogromnym potencjałem AA* nie niszczy ani jednego samolotu.
Zatem do boju!

Działa przeciwlotnicze
  Okręty wyposażone są w artylerię przeciwlotniczą o 3 zasięgach: bliskim, średnim i dalekim. Ich wartości podane są w DPS** . Należy pamiętać, że obrona przeciwlotnicza działa na zasadzie aury: czyli okręgu w którym zadawane są obrażenia. Nie ma balistyki poszczególnych pocisków. To co widać w grze jest wizualizacją nie mającą wpływu na mechanikę.
  Wszystkie działa strzelają we wrogie samoloty w czasie, gdy te znajdują się wewnątrz strefy. Dotyczy to również dział podwójnego przeznaczenia (na przykład, na niszczycielach działa mogą jednocześnie strzelać do celów morskich poprzez kliknięcie lewym przyciskiem myszy - jak i równocześnie liczą się do obrażeń AA). Zatem strzelanie do wrogich okrętów nie zmienia nam obrażeni zadawanych przez AA.
 Wszystkie działa mają zasięg równy maksymalnemu zasięgowi i nie mają ograniczeń kątowych. Można przyjąć, że strzelają przez wszystkie przeszkody, np nadbudówki.
 W czasie bitwy możemy utracić stanowisko AA. Wtedy też obniża nam się parametr DPS dla danej aury. Większość z was zauważyła, że ostrzeliwując wrogi pancernik czasem pokazuje się ikonka przekreślonego samolotu. Oznacza to, że zniszczyliśmy przeciwnikowi stanowisko p-lot***. Uszkodzenia naszych dział i aktualne wartości DPS można sprawdzić w bitwie wciskając klawisz "H".
Uwaga praktyczna: łatwiej jest zaatakować samolotami okręt, który został ostrzelany wcześniej przez sojuszników, niż świeżutki okręt, który nie ma uszkodzonej artylerii p-lot.

Mechanika zestrzeleń

Jak działa zestrzelenie?

Większość graczy przyjmuje, że jeśli ich DPS wynosi 150, a wrogie samoloty mają żywotność 800 to po 5,3 sekundy (800/150) spadnie 1 samolot. Niestety tak to nie działa!
Jak jest naprawdę?

W każdej sekundzie przebywania w zasięgu dział obliczana jest SZANSA na zestrzelenie wrogiego samolotu. Porównywane są DPS i żywotność samolotu. W naszym przypadku (150DPS, 800HP) szansa na zestrzelenie 1 samolotu wynosi 150/800*100% czyli 18,75%.
 Zatem w każdej sekundzie przebywania w zasięgu dział mamy niecałe 20% na zestrzelenie wrogiej maszyny. Dlatego czasem zestrzelimy wroga pierwszym pociskiem (udane losowanie), a czasem przez minutę krąży nad nami samolot i nic mu się nie dzieje (60 kolejnych nieudanych losowań).
  Każda aura (krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu) działa niezależnie od siebie. I w każdej sekundzie samoloty mają "rzut" obronny - czy zostały zestrzelone. Samoloty bezpośrednio nad okrętem (w zasięgu 3 aur) w każdej sekundzie mogą być zestrzelone max 3 - z każdej aury osobno.

Jak zwiększyć szansę na zestrzelenie?

Mamy do wyboru kilka opcji - nasze działania w bitwie, moduły okrętu, wyposażenie okrętu, umiejętności kapitana.

1. Nasze działania
W czasie bitwy można zaznaczyć wrogą eskadrę (ctrl plus lewy przycisk myszy na wrogim samolocie). Daje to 30% więcej DPS dla wszystkich aur przeciw tej grupie samolotów. Można to obliczyć mnożąc DPS dział przez wartość 1.3. W naszym przypadku dostajemy 150*1,3=195 co zwiększa szansę na zestrzelenie do 24% (195/800). Szansa na zestrzelenie pozostałe eskadr liczona jest normalnie (18,75%).
Wniosek: zawsze zaznaczaj wrogie eskadry

2. Moduły okrętu

Tutaj mamy kilka modułów zwiększające nasze szansę w starciu z lotnictwem przeciwnika.
- slot 1: Modyfikacja dodatkowego uzbrojenia - zwiększa o 100% wytrzymałość dział p-lot - mamy większą szanse, że nasze stanowiska przeżyją ostrzał przeciwnika. W mechanice gry oznacza to, że trzeba 2 niszczących trafień by zniszczyć stanowisko AA.
- slot 3: Modyfikacja dział AA 2 - zwiększa zasięg każdej aury o 20% - większa aura oznacza, że mamy szansę wcześniej zestrzelić wrogie samoloty
- slot 6 - Modyfikacja dział AA 3 - na stałe zwiększa DPS wszystkich dział o 25%. W naszym przykładzie oznacza, że z tą modyfikacją mamy 23,4% szans na zestrzelenie, a wskazując wrogą eskadrę szansa rośnie do 30%.
Wniosek: im większa bazowa wartość tym większe zyski z modułów. Np dla DPS 300 (a nie 150) dostajemy odpowiednio: 37% szans na zestrzelenie bez modułów, 48% z modułem i aż 61% z modułem i zaznaczeniem.

3. Wyposażenie.
Mamy 2 wyposażenia (zależnie od okrętu) wpływające na nasze szansę w walce z lotnictwem:
- Myśliwiec katapultowany - po wystrzeleniu z pokładu krąży on wokół naszego okrętu. Jeśli w jego zasięgu znajdzie się wroga eskadra nasz myśliwiec zwiąże go walką. Prędkość wrogiej eskadry zmniejszy się, a ponadto szansa na trafienie naszego okrętu przez wrogie torpedy lub bomby się zmniejszy - ich stożki (bądź elipsy w przypadku bomb) znacząco się powiększą. Torpedy zostaną zrzucone dużo szerzej (łatwiej je ominąć), a bomby zostaną rozrzucone po większym obszarze. Sam myśliwiec ma szansę wykryć wrogie torpedy (jeśli nad nimi przeleci) oraz okręty po za zasięgiem bezpośredniego widzenia (np za górką). Sam myśliwiec ma zwykle niewielką żywotność i szybko zostanie zestrzelony przez myśliwce lub tylnych strzelców, ale w połączeniu z ogniem AA potrafi narobić wielu szkód bądź uniemożliwić trafienie.
- Obrona przeciwlotnicza - zwany popularnie "panic button". Uruchomienie go znacząco zwiększa ilość DPS z każdej aury. Dla większość okrętów daje 3x zwiększenie DPS. Są wyjątki:
Amerykańskie DD i Lo Yang oraz RU DD (tier 8+ linia do Grozowoja) mają ten współczynnik x4,
Lotniskowce US x1,25 (ale działa on przez 2 minuty)
JPN CV - x1,75
Hood - x25 (!) dla wyrzutni rakiek 178mm.

Dodatkowo wrogie samoloty mają, tak jak w przypadku myśliwca katapultowanego, większe okręgi celowania bomb i szersze stożki zrzutu torped. Znacząco zmniejsza to szansę na trafienie i jednocześnie zwiększa szansę na zestrzelenie wroga (w naszym przypadku mamy 150x3 czyli 56% szans, a z zaznaczeniem - 73%, jeśli mamy jeszcze moduł AA 3 to maksymalnie dostaniemy 91% SZANS)

Uwaga! Dobry gracz szybko zorientuje się, że uruchomiliście obronę przeciwlotniczą i wycofa samoloty po za zasięg oraz poczeka te 40 sekund i was zaatakuje. Czasem warto poczekać z uruchomieniem tak, by samoloty były bliżej - da to większe szanse na zestrzelenie maszyn zanim przeciwnik je wycofa. Jednocześnie i tak tuż przed zrzutem torpedy i bomby "pójdą" szeroko.

4. Umiejętności kapitana
Mamy kilka umiejętności, którymi możemy zwiększyć nasz DPS.
1. Centrum dowodzenia samolotami katapultowanymi (perk za 1 punkt) - dostajemy dodatkowy myśliwiec krążący wokół okrętu. 2 maszyny poruszają się jednak o 20% wolniej. Wróg musi zestrzelić oba samoloty, by móc normalnie zaatakować wasz okręt. W przypadku wrogich myśliwców nie ma to znaczenia, ale bombowce lub torpedowce mogą mieć trochę problemu.
2. Podstawowy trening strzelecki (3 punkty) - zwiększa o 20% DPS wszystkich dział - sumuje się to ze wszystkimi innymi współczynnikami.
3. Zaawansowany trening artyleryjski (ciekawe czemu nie strzelecki? :) ) - zwiększa zasięg dział o 20% - sumuje się to z modułami.
4. Ręczne sterowanie ogniem uzbrojenia przeciwlotniczego - zwiększa o 100% DPS zadawany przez działa p-lot o kalibrze 85mm i więcej, gdy wyznaczymy cel! Dotyczy to praktycznie tylko aury o dalekim zasięgu oraz ZAZNACZONEJ przez nas eskadry. Jeśli eskadry nie zaznaczymy DPS się nie zmieni.

Uwaga! Ręczne sterowanie ogniem - działa tylko na wybraną eskadrę, jeśli mamy problem z zaznaczaniem wrogich samolotów - nie warto tej umiejętności brać.

Wpływ innych okrętów
W czasie bitwy możemy płynąć obok innych jednostek. Należy pamiętać, że KAŻDA aura jest obliczana osobno, mimo że obejmuje ten sam obszar. Tak jak aury z jednego okrętu, tak z wielu okrętów są obliczane osobno. Jednocześnie zwiększa się ilość "rzutów obronnych" wrogich eskadr i wypadkowa szansa na zestrzelenie jest większa.

PODSUMOWANIE
Jak widać z tego wywodu zestrzelenie samolotu jest określane przez PRAWDOPODOBIEŃSTWO w każdej sekundzie. Dlatego też, jak mamy szczęście, to samolot na końcu zasięgu spadnie w ułamku sekundy (miał na przykład 5% szans na strącenie i miał pecha). Należy też pamiętać o zaznaczaniu wrogich eskadr - ZAWSZE nasz DPS dla niej zwiększy się o 30%. Wybierając wszystkie umiejętności, moduły, wyposażenie i klikając na wrogą eskadrę możemy uzyskać: DPSx1,3(zaznaczenie)x1,25 (modyfikacja dział)x3 (ogień przeciwlotniczy)x1,2 (podstawowy trening strzelecki) x2 (dla dział 85mm+) czyli razem prawie 11 razy większy DPS.
Jednocześnie proszę pamiętać, że niski początkowy DPS da nam niewielki wzrost szans na zestrzelenie. Dodatkowo mamy mniej niż 100% szans na zestrzelenie.

Dziękuję za uwagę!
Jeżeli to się spodoba mogę napisać więcej takich tematów dotyczących innych aspektów mechaniki gry.

Artykuł nie obejmuje włączania/wyłączanie obrony p-lot oraz wykrywania samolotów i okrętów przez samoloty.

*) AA z angielskiego: Anty-Aircraft

**) DPS - damage per second - uszkodzenia na sekundę

***) przeciw-lotnicze

• Cool 13

[LOBUZ]
[LOBUZ]
Players
3,332 posts
17,831 battles

Fajnie napisane.

Jedna uwaga. Rosyjskie DD w linii do Grozovoya, mają też x4 "panic button." Gdzie Ogniewoy szału nie robi, ale Grozovoy jest bardzo skuteczny.

[TF16]
Community Contributor
3,946 posts
8,969 battles
4 minutes ago, UrukSzymon said:

Fajnie napisane.

Jedna uwaga. Rosyjskie DD w linii do Grozovoya, mają też x4 "panic button." Gdzie Ogniewoy szału nie robi, ale Grozovoy jest bardzo skuteczny.

Poprawiłem! Przegapiłem flagę w materiale źródłowym.

[B-EYE]
Players
651 posts
7,461 battles

Kolejny bardzo fajny poradnik.:Smile_medal:

Tutaj jednak pojawia się pewna nieścisłość:

On 22.12.2017 at 11:40 PM, Dark_Havoc said:

- Obrona przeciwlotnicza - zwany popularnie "panic button". Uruchomienie go znacząco zwiększa ilość DPS z każdej aury. Dla większość okrętów daje 3x zwiększenie DPS.

Na wiki jest wyszczególnione, że to wyposażenie zwiększa efektywność p.lotek o kalibrze równym i większym, niż 25-40 mm (zależnie od nacji lub konkretnego okrętu). Czyli np. działka 20 mm (lub karabiny) nie zyskują na tym. Zazwyczaj nie ma to decydującego wpływu na skuteczność AA, jednak niektóre okręty mają znaczniejszą ilość AA o tak małym kalibrze i wtedy jednak to wyposażenie może przynosić skromniejsze efekty.

(Moją intencją nie jest "czepialstwo". :Smile_hiding:)

[TF16]
Community Contributor
3,946 posts
8,969 battles
51 minutes ago, demencjusz said:

Kolejny bardzo fajny poradnik.:Smile_medal:

Tutaj jednak pojawia się pewna nieścisłość:

Na wiki jest wyszczególnione, że to wyposażenie zwiększa efektywność p.lotek o kalibrze równym i większym, niż 25-40 mm (zależnie od nacji lub konkretnego okrętu). Czyli np. działka 20 mm (lub karabiny) nie zyskują na tym. Zazwyczaj nie ma to decydującego wpływu na skuteczność AA, jednak niektóre okręty mają znaczniejszą ilość AA o tak małym kalibrze i wtedy jednak to wyposażenie może przynosić skromniejsze efekty.

(Moją intencją nie jest "czepialstwo". :Smile_hiding:)

Przyznam szczerzę, że po prostu ominąłem tą informację celowo, gdyż uważam że ma znikomy wpływ na całość zagadnienia. Po prostu przejrzałem kilka swoich okrętów w porcie i stwierdziłem, że ta informacja nie zmieni wiele, a może wprowadzić zamieszanie.

• Cool 1

[B-EYE]
Players
651 posts
7,461 battles
55 minutes ago, Dark_Havoc said:

Przyznam szczerzę, że po prostu ominąłem tą informację celowo, gdyż uważam że ma znikomy wpływ na całość zagadnienia. Po prostu przejrzałem kilka swoich okrętów w porcie i stwierdziłem, że ta informacja nie zmieni wiele, a może wprowadzić zamieszanie.

Rozumiem.

Players
1,177 posts
9,832 battles

Świetny poradnik, @Dark_Havoc  Można tu sobie rozjaśnić wiele niepewności w konkretnych sytuacjach bitewnych.

Mam takie pytanie "przeciwlotnicze", pasujące do podrozdziału "Jak zwiększyć szansę na zestrzelenie?"

- o ile może wzrosnąć SZANSA na zestrzelenie samolotu wroga, jeśli w obrębie aury (aur) mojego krążownika fruwa sobie myśliwiec (dopóki go nie zestrzelą, of course)? Skoro spowalnia samoloty napastników i zadaje obrażenia, to...? Dla przykładu myśliwiec z Cleva ma 1142 pkt wytrzymałości i zadaje 42 uszkodzenia na sekundę, ten z Aoby ma więcej (!! ) - 1420 i zadaje 55 uszk./sek., z Algerii - 1350 i 51 uszk./sek., zaś z Nurnberga - 1180 i zadaje 48 uszk./sek. Celowo podałem krążki z różnych krajów, a chodzi mi o jedną informację - czy da się w jakiś sposób DOliczyć działalność myśliwca do działalności aur? Przeciętny gracz rozumuje prosto - im więcej zapór, tym lepiej. 3 aury - bardzo dobrze, myśliwiec - jeszcze lepiej, build AA - świetnie! Dlatego byłbym wdzięczny gdybyś dopisał, o ile % może wzrosnąć SZANSA na zestrzelenie :cap_rambo:przy aktywnie działającym myśliwcu.

Druga rzecz, działek AA 20 mm, które "nie podpadają" pod wzmocnienie, jest całkiem sporo. Wspomniany Cleveland ma 13 pojedynczych 20 mm, T9 Saint Louis - 28 podwójnych i pojedynczych 20 mm, Nurnberg kadłub C - 42 (łącznie) 20mm, również Duca degli Abruzzi ma na pokładzie podwójne i pojedyncze 20 mm, które nie da się "podbić" dla wzmocnienia słabej włoskiej pelotki. Sporo tego jest (można dalej wymieniać), niestety dla krążków, i na szczęście dla CV...

[TF16]
Community Contributor
3,946 posts
8,969 battles

Myśliwiec ma własną szansę na zestrzelenie - nie dolicza się to do aury. Działa on kompletnie oddzielnie. Każda aura też działa oddzielnie. Czyli każda aura i samolot ma oddzielną szansę na zestrzelenie.

Players
1,177 posts
9,832 battles
On 22.12.2017 at 11:40 PM, Dark_Havoc said:

W czasie bitwy możemy płynąć obok innych jednostek. Należy pamiętać, że KAŻDA aura jest obliczana osobno, mimo że obejmuje ten sam obszar. Tak jak aury z jednego okrętu, tak z wielu okrętów są obliczane osobno. Jednocześnie zwiększa się ilość "rzutów obronnych" wrogich eskadr i wypadkowa szansa na zestrzelenie jest większa.

No to jeszcze jedno zapytanie.

Płynę sobie kiedyś Algerią, build AA, flaga + AFT na pokładzie, obok sojuszniczego Colorado. Początek bitwy na T7-T8, wszystkie moduły sprawne. Przylatują do nas dwie wrogie eskadry - 1 TB i 1 DB. Podpływam bliżej do Colorado, na jakieś 2 km, i otaczamy się ogniem zaporowym. Zaznaczam dla pelotki eskadrę TB - wspólnymi siłami kosimy ją całą. Potem Dive Bombery - spadają bodajże 4, atak lotniczy przeżywamy bez strat. Tyle, że kiedy spojrzałem na licznik, okazało się że mój krążownik - pomimo myśliwca w powietrzu i odpalonego wzmocnienia AA przy 6 km max zasięgu - zanotował tylko 1 zestrzelenie. Rozumiem, że na konto Colorado poszły wszystkie Dive Bombery (atakowały od jego strony, a średnią i bliską aurę AA Colo ma bardzo mocną (161 z Boforsów + 133 DPS z Oerlikonów). Co jednak z torpedowcami, które atakowały bardziej z mojego kierunku? Pelotka Francuza nie jest w końcu aż tak śmieciowa, by prawie nic nie zestrzelić (w tym układzie 526 DPS przy włączonym buildzie i zaznaczeniu). Jasne, Colorado mógł być zrobiony pod AA, natomiast losowania z poszczególnych aur mogły ułożyć się korzystniej dla niego. Ale żeby aż w proporcji 8:1?? Jak ty to widzisz, Dark? Może mój okręt jest wadliwy i powinienem go oddać do kapitalnego przeglądu, a kapitana 16 pkt. do dalszego szkolenia??

EDIT. Przyleciały do nas 1 TB i 1 DB z Rangera, o ile mnie pamięć nie myli.

Wspomniałem o kierunku tylko dlatego, że wspomniana eskadra DB najpierw znalazła się w zasięgu średniej aury z Colo, a dopiero potem w zasięgu dalekiej aury mojego krążka (dlatego te zestrzelenia poszły na konto Colo). Eskadra TB natomiast szykowała się do ataku na burtę (powolnego w końcu) amerykańskiego BB. Kiedy włączyłem speed boosta (doganiając pancernik) i odpaliłem AA, zmusiłem widocznie samoloty do gwałtownego uniku, przez co trafiły na środkową aurę Boforsów Colorado. Tym samym Amerykaniec się obłowił, a ja nie bardzo. Na szczęście bitwę wygraliśmy, a "krążownik do towarzystwa" choć trochę się przydał pod względem AA :-))

[TF16]
Community Contributor
3,946 posts
8,969 battles

To wszystko jest do policzenia. I mocno zależy JAKIE samoloty nadleciały. Wtedy możesz policzyć PRAWDOPODOBIEŃSTWO Twoje i Colorado. Z każdej aury plus samolot. Ponieważ to jest tylko szansa - Colorado miało więcej szczęścia i miało lepsze rzuty. Kierunek nie ma znaczenia. Liczy się tylko w której aurze się znajdują.
Myślę, że nie problem z Twoim okrętem, ale po prostu Colorado miało WIĘKSZĄ szansę i przez to częściej niszczyło.

[ALKO]
[ALKO]
Players
698 posts
11,427 battles

Chwila, chwila...

Wszystkie działa mają zasięg równy maksymalnemu zasięgowi i nie mają ograniczeń kątowych. Można przyjąć, że strzelają przez wszystkie przeszkody, np nadbudówki.

To mi się kompletnie nie zgadza ze stanem moje wiedzy i z doświadczeniem...

Gdzieś to ja widziałem schematy kątów ognia AA na różnych okrętach?

[TF16]
Community Contributor
3,946 posts
8,969 battles
15 minutes ago, Pshemozz said:

Chwila, chwila...

To mi się kompletnie nie zgadza ze stanem moje wiedzy i z doświadczeniem...

Nie wiem gdzie widziałeś. Ja widziałem tylko kąty torped i dział głównych i baterii dodatkowej. AA działa bez mechaniki lotu pocisków. Lot pocisków jest tylko animacją.

Players
1,177 posts
9,832 battles
20 minutes ago, Pshemozz said:

A może to chodziło o schemat działania baterii Dual Purpose? Taki np. Cleveland ma tego całkiem sporo, zresztą nie tylko on. Wówczas ta sama bateria może strzelać tylko na boki (jako secondary) oraz we wszystkich kierunkach (jako AA). Wiem, że trochę to dziwne i nie do końca zgodne z rzeczywistością, ale nie zapominajmy, że WoWs to nie symulator (zresztą sam nie zawsze o tym pamiętam). No i jednoczesne strzelanie z secondarki do mniejszych okrętów i samolotów też jest, hmm, "zjawiskowe". Taki urok tej gry :-)))  podobnie jak "zasada" że każdy okręt musi mieć wadę aby zadowolić mityczny "balans" :-D  Pojęcie okrętu uniwersalnego jest kompletnie nieznane devsom z WG, a przecież nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi w grze. Może to być dobrze wyposażony lotniskowiec, i wtedy przyda się build AA, albo dywizjon niszczycieli, i wtedy zamiast AA przyda się sonar. Czasem kluczem do zwycięstwa jest umiejętność zgadywania :-D  Chory ten "balans", podobnie jak AA strzelające przez nadbudówki czy samolot na katapulcie, ale cóż poradzić...?

Players
2,788 posts
15,349 battles

Jeśli ktoś chce sobie zobaczyć jakie najlepiej wybrać perki, aby mieć najsilniejsza obronę AA, to polecam stronkę radziecka, która sama to liczy. Pokazuje sumę sił wszystkich aur i tzw. siłę pomocy sojusznikom, czyli jak silni jesteśmy na zasięgu ponad 5 km.

Porównuje też okręty, skuteczność pocisków, przebijalność IFHE, wykresy czasy lotów, dokładności, siły pomocniczej itd. itd. W zasadzie pokazuje i liczy wszystko co można sobie tylko wymarzyć.

http://proships.ru/stat/ships/

• Cool 1

Players
1,177 posts
9,832 battles

Parę spostrzeżeń - i pytań - po dzisiejszym pływaniu na operacji Hermes.

Wystartowaliśmy w 4 krążki, z czego przeciwlotnicza Atlanta dawała nam nadzieję na mocny parasol AA przez cały rejs. Niestety, okręt zginął podczas odpierania pierwszego ataku lotniczego (dostał dwie salwy od Scharnhorsta i poszedł na dno). Z konieczności moja Algeria (z flagą AA) została głównym krążkiem p-lot (dwa pozostałe Fiji były lepsze do ganiania DD). Pomściliśmy Atlantę, zatłukliśmy Szarego torpedami i HE-kami, a potem już w strefie napraw zaczęliśmy odpierać ataki lotnicze. Pilnowałem się, by zaznaczać każdą eskadrę a po jej zlikwidowaniu przerzucać zaznaczenie na następną. I samoloty zaczęły ładnie spadać. 5-10-15... Jak widzisz, @Dark_Havoc  twoje nauki nie poszły na marne :-)

I teraz pytanie: czy zaznaczanie eskadr powoduje (dodatkowe) rozszerzenie promienia rzutu bomb/ torped, czy też jedynie odpalenie buildu AA to powoduje? A samolot (póki go nie zestrzelą)? Pytam, bo pod koniec bitwy przyleciały ciężkie bombowce z G. Zeppelina. Znowu: zaznaczenie, odpalenie buildu... i chyba to uratowało mój okręt. Algeria dostała tylko 1 bombę za max uszkodzenie - 8400. Myślałem, że takie bomby są w stanie uszkodzić poważnie tylko niemiecką łajbę, zwłaszcza BB, a tu krążek francuski ma pokład na tyle słaby, że woleje pepanców z pancernika przewiercają go jak igła, a jednocześnie pokład jest na tyle mocny, że bomby AP mają tu raj. Taki to space armour, kurcze wodne :-((  Nie wiem, czy jest jeszcze jakiś sposób na wywinięcie się od rzucanych bomb, oprócz wspomnianego buildu AA. Może ster ostro na burt i kółeczko przy włączonej francuskiej dopałce? Trzeba to jeszcze przetestować.

W załączniku screen z dzisiejszymi zestrzeleniami, przy użyciu zaznaczenia wszystkich eskadr. Spadło by jeszcze więcej, ale sojusznicy też strzelali (Lyon miał koło 25 sztuk). Secondarki upolowały kolejnego DD na close combat, ale to inny temat. Chwilami mnie korci, żeby wydłużyć pelotkę do 7,2 km (wtedy dopiero miałbym co zaznaczać do odstrzału). Z drugiej jednak strony, żal pogarszać celność dział, zwłaszcza że dzisiaj podpaliłem G. Zeppelina pierwszymi salwami, kiedy tylko się pokazał na 14 km (a na scenariuszu Hermes widoczność i celność jest sporo niższa).

5ad8ec9dd8b02_PodnieobecnoscAtlanty.thumb.jpg.3c942b9eaf27e6fc2ae57a09f7b728a0.jpg

[TF16]
Community Contributor
3,946 posts
8,969 battles

Zaznaczenie daje wyłącznie 30% większe obrażenia. Zwiększenie okręgu zrzutu jest powodowane:
a) przez defensywny ogień przeciwlotniczy (rozbicie)
b) myśliwiec katapultowany

Players
1,177 posts
9,832 battles

Zacząłeś @Dark_Havoc kolejny temat, a ja mam jeszcze kilka pytań "przeciwlotniczych". Ad rem:

- jest sobie francuski krążownik Ch. Martel, posiadający m.in. przeciwlotnicze Boforsy 40 mm oraz szybkostrzelne 37-milimetrówki. W obydwu przypadkach ich zasięg podstawowy wynosi 3,5 km. Sprawdziłem w statystykach i okazało się, że podawane są wyliczenia dla obydwu z tych pelotek oddzielnie. Podobnie prezentuje sytuację wiki-przewodnik: Each weapon type has its own aura range and average Damage per Second... Pytanie: czy to znaczy, że wspomniane pelotki tworzą dwie oddzielne aury po 3,5 km zasięgu bazowego, czy tylko ze względów praktycznych podaje się je niezależnie? W końcu lepiej mieć jedną silną aurę (średnią), dysponującą większa szansą na zestrzelenie, niż dwie słabsze. Jak jest naprawdę?

- pytanie trochę śmieszne: czy myśliwcem pokładowym z krążownika (albo obydwoma - perk DC) można w jakiś sposób "poszczuć" nadlatujące samoloty wroga? Tak, wiem, myśliwiec orbituje automatycznie jakieś 3 km wokół okrętu i atakuje samoloty wroga, tylko... Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Mój okręt został zaatakowany przez dwie wrogie eskadry (niech będzie, że myśliwców i torpedowców). Obie są jednocześnie w odległości 3 km w zasięgu aury średniej. Zaznaczam eskadrę torpedowców, odpalam build AA. Co zrobi mój myśliwiec? Czy zaatakuje zaznaczoną eskadrę, czy poleci w drugą stronę, zatoczy kółko, zaatakuje losowo wybraną eskadrę? A jeśli będą dwa myśliwce, czy podzielą się celami, czy razem zaatakują tę groźniejszą, zaznaczoną eskadrę? Pytanie może trywialne, ale jeśli przyleci rój samolotów np. z Kagi, wówczas każda pomoc jest mile widziana. Myśliwiec nie zatopi mojego krążownika, natomiast bombowiec - jak najbardziej. Pytam z ciekawości, czy nie ma tu jakiejś dodatkowej mechaniki. Skoro zaznaczanie daje 30 % bonus, to czy może też "zachęcić" do zaatakowania tej czy innej eskadry? Czy raczej wszystko odbywa się na zasadzie przypadku - zaatakuje, co popadnie?

- kwestia "zarobku" w postaci srebra oraz XP. Interesuje mnie, czy duża jest różnica w zarobkach w przypadku odpierania ataku lotniczego samolotów wyższych tierów, a tych niższych? Napisałem samolotów, a nie CV, bo chociaż Kaga i Saipan "mieszkają" na T7 to siła ich samolotów jest zdecydowanie inna. Czy np. zestrzelenie 10-15 samolotów z Taiho przez mojego Martela / Cleva dałoby tyle samo zarobków, co zestrzelenie analogicznej ilości lotek z Indyka czy Ryujo? Da się to jakoś przeliczyć, choćby mocno orientacyjnie? thx

[TF16]
Community Contributor
3,946 posts
8,969 battles

1. W grze istnieją 3 niezależne aury - krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu. I dla tych trzech są wykonywane obliczenia. Jak jest w rzeczywistości nie wiem, ale sądzę że nie ma to większego znaczenia: czy masz dwa rzuty po 10% każdy, czy jeden po 20% - statystycznie jest pomijalne. Niestety nie mam dostępu do niczego więcej niż Ty, więc swoją wiedzę opieram na danych od WG.

2. Myśliwiec pokładowy to byt niezależny. Atakuje najbliższy cel i nie zdarzyło mi się by poleciał na wyznaczoną przeze mnie eskadrę. Po prostu to co jest bliżej jest atakowane.

3. Ach doświadczenie to jedna z bardziej skrywanych tajemnic WG. Jednak z materiałów przez nich podawanych wynika, że więcej doświadczenia zdobywamy jeśli niszczymy okręty/samoloty wyższych tierów niż nasz, a mnie jeśli mają one niższy tier. Zatem mając tier 7 i niszcząc samoloty tieru 6 dostaniemy mniej doświadczenia niż niszcząc tą samą ilość samolotów T8. Niestety danych ile to jest - nie ma, nie było i jak odpowiedziało mi WG - nie będzie.

Players
1,177 posts
9,832 battles

Mam takie dwa pytania "przeciwlotnicze", gdyż pewne elementy zastanowiły mnie trochę.

1. Build AA (wzmocnienie przeciwlotnicze) powodował zwiększenie ognia zaporowego 3-krotne tak? A tymczasem przy krążownikach mamy: średnie uszkodzenia przeciwlotnicze +200 %  Czy to jakaś nowa klasyfikacja czy też cichy nerf pelotki? Nic nie rozumiem.

2. Zdaje sobie sprawę z tego, że pelotka francuska jest przeciętna. Znaczy była, to teraz to jest tragiczna. Kiedyś na scenariuszach moja Algeria potrafiła zestrzelać 30-do 40 samolotów max w jednej misji (w tym samoloty z T8 Grafa Zeppelina). Niestety ostatnio nawet w trybie co-op nie jest w stanie nic zestrzelić, nawet lotniskowiec T6 - Indepencence - potrafił załatwić krążownik jednym nalotem (2 eskadry), tracąc tylko 4 sztuki. Powtórzyłem tę sztuczkę parę razy, za każdym - tragedia (wcześniej tak nie było, np. kilka miesięcy wstecz). Co jest, czy to jakiś większy element globalnego gnojenia okrętów francuskich (Bertin, Alsace, teraz Martel i Luis w kolejce), czy jakieś dziwo o którym nie wiem? Thx z góry za wszelkie wyjaśnienia.

Players
2,788 posts
15,349 battles
46 minutes ago, umbra_arboris said:

Mam takie dwa pytania "przeciwlotnicze", gdyż pewne elementy zastanowiły mnie trochę.

1. Build AA (wzmocnienie przeciwlotnicze) powodował zwiększenie ognia zaporowego 3-krotne tak? A tymczasem przy krążownikach mamy: średnie uszkodzenia przeciwlotnicze +200 %  Czy to jakaś nowa klasyfikacja czy też cichy nerf pelotki? Nic nie rozumiem.

2. Zdaje sobie sprawę z tego, że pelotka francuska jest przeciętna. Znaczy była, to teraz to jest tragiczna. Kiedyś na scenariuszach moja Algeria potrafiła zestrzelać 30-do 40 samolotów max w jednej misji (w tym samoloty z T8 Grafa Zeppelina). Niestety ostatnio nawet w trybie co-op nie jest w stanie nic zestrzelić, nawet lotniskowiec T6 - Indepencence - potrafił załatwić krążownik jednym nalotem (2 eskadry), tracąc tylko 4 sztuki. Powtórzyłem tę sztuczkę parę razy, za każdym - tragedia (wcześniej tak nie było, np. kilka miesięcy wstecz). Co jest, czy to jakiś większy element globalnego gnojenia okrętów francuskich (Bertin, Alsace, teraz Martel i Luis w kolejce), czy jakieś dziwo o którym nie wiem? Thx z góry za wszelkie wyjaśnienia.

1. Żadnego nerfa nie ogłaszali. Widocznie zmienili opis, a czy wcześniej był jakikolwiek dokładny- chyba nie ?

100% +200% = 300%, wiec wszystko się zgadza.

2. Mało gram krążkami ostatnio, bo więcej pancerzami. Na randomie nie zauważyłem żadnych zmian (ostatnio pisałem jak zrobiony pod full AA Kongo morduje samoloty) , to samo w coopie/scenariusze, gdzie nawet głupi Musashi bez prawie żadnego AA zbija samoloty .... takie jaja. W pelotce dużą rolę gra RNG i jak widać na randomie jest zupełnie inne niż z botami.

Moim zdaniem nic się nie zmieniło, poza tym, ze musiałeś miec gorsze RNG. W kwestii co znaczy RNG, podam przykład mego Bayerna, który w scenariuszu dostał 180 razy z HE. I wiesz ile razy mi się zapalił ? Całe 2 razy, co w teorii jest prawie niemożliwe (1,1% szansy na pożar wyszło), a jak będziesz miał pecha, to dostaniesz pożary od pierwszych kolejnych pocisków i równie dobrze mogło być w tej grze 10. Czyli 500% różnicy to nic dziwnego. Przekładając to na samoloty raz zbijesz w takich samych okolicznościach 10 samolotów, a w innej grze 50 !

• Cool 2

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.