Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
WG_Lumberjack

Kalendarium ważnych dat dla WoWs

18 comments in this topic

Recommended Posts

WG Staff
2,392 posts
4,270 battles

Kapitanowie,

Niestety nie znalazłem lepszego działu na realizację mogę pomysłu więc padło na off-topic.
Kiedy przyszedłem do WG moim marzeniem było zaplanowanie w grudniu aktywności na cały rok dla mojej społeczności.
Tak by bez większego wysiłku i z wyprzedzeniem zaplanować wszystkie możliwe konkursy itp. na każdy miesiąc.

W tym temacie chciałem was prosic o pomoc w stworzeniu kalendarium ważnych dat dla WoWs!

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

Spoiler

12 marca 1999 - wejście Polski do NATO
28 marca 1945 - zniszczenie portu w Gdyni, zatopnienie pancernika Gneisenau w wejściu do portu
29 kwietnia 1923 - otwarcie portu w Gdyni, miał wtedy ciekawą nazwę "Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków".

31 marca 1947 roku Polska Marynarka Wojenna w Wielkiej Brytanii zakończyła swoją działalność

KWIECIEŃ

Spoiler

08-04-1940 ORP Orzeł topi Rio de Janeiro

MAJ

Spoiler

2 maj 1942 zatopienie ORP Jastrzab podczas ochrony konwoju PQ-15

03-05-1940 Podniesienie bandery na ORP Garland

04-05-1940 Zatopienie ORP Grom pod Narwikiem

21 maja 1942 - ORP Garland i konwój PQ-16

26-05-1941 Bitwa ORP Piorun z Bismarckiem

CZERWIEC

Spoiler

16.06 .1942 - w trakcie Operacji Harpoon tonie na minie ORP Kujawiak
09-06-1944 Bitwa pod Quessant (udział OORP Błyskawica i Piorun)
13/14.06.1944 ORP Piorun wraz z niszczycielem HMS Ashanti, w starciu koło wyspy Jersey gromi niemiecki zespół trałowców typu M. Toną 3 okręty 1 po uszkodzeniach w porcie

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

Spoiler

1 WRZEŚNIA 1939 - Wybuch wojny - Westerplatte - Puck - Gdynia
3.09.39 starcie artyleryjskie między okrętami ORP Wicher i Gryf( stojących na redzie portu w helu) z  dwoma niszczycielami niemieckimi. Podczas starcie Polscy marynarze dostają wsparcie dział baterii Helskich. Niszczyciele niemieckie zostają odpędzone, przy czym jeden z nich jest uszkodzony. Tego samego dnia oba ww. polskie okręty toną od bomb lotniczych.
17.09.1921 wejście do służby trzech pierwszych torpedowców przyznanych przez radę ambasadorów( ORP Kaszub, Krakowiak, Kujawiak)

18 WRZEŚNIA 1939 - ORP "Orzeł" ucieka z portu w Tallinie

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

Co to właściwie ma na celu?
Chciałbym na podstawie takiego kalendarium tworzyć różnego rodzaju aktywności przy współpracy z osobami odpowiedzialnymi za portal i pewnie z współpracownikami społeczności.

Jak często pojawiałyby się aktywności?
1-2 w miesiącu

No dobra Drwalu ale czego w sumie ty od nas chcesz?

Doskonałe pytanie Drwalu!

Chciałbym byście sugerowali ważne dla POLSKIEJ MARYNARKI daty.
Najlepiej z tekstem źródłowym, który pozwoli mi lepiej zrozumieć sytuację i nakreślić aktywność.
Możecie też jak najbardziej sugerować aktywności czy dawać krótkie pomysły na to co można w danym miesiącu z jakiej okazji zrobić.
Daty, które będziecie sugerować będę raz dziennie uzupełniał w tabelki powyżej.
Nie sugerujcie tylko dat historycznych, mogą to też być ciekawe eventy - np. Regaty w Szczecinie etc.

Dzięki za całą pomoc!

ps. Jeśli uda nam się przygotować takie kalendarium do końca tego miesiąca obiecuję zorganizować konkurs, w którym będziecie mogli się trochę nade mną po-pastwić!

• Cool 5

Players
1,479 posts
19,779 battles
34 minutes ago, WG_Lumberjack said:

Chciałbym byście sugerowali ważne dla POLSKIEJ MARYNARKI daty.
Najlepiej z tekstem źródłowym, który pozwoli mi lepiej zrozumieć sytuację i nakreślić aktywność.

nie wiem jak inni, ale ja społecznie pracować nie będę :Smile-_tongue: według cennika u mojego poprzedniego pracodawcy - usługa informatyczna 50zł od godziny :Smile_trollface:

• Bad 2

Community Contributor, In AlfaTesters
46 posts
2,299 battles

Maj 1942 ORP Garland i konwój PQ-16

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwój_PQ-16

15-01-1943 podniesienie bandery na ORP Dragon

26-05-1941 Bitwa ORP Piorun z Bismarckiem

09-06-1944 Bitwa pod Quessant (udział OORP Błyskawica i Piorun)

03-05-1940 Podniesienie bandery na ORP Garland

04-05-1940 Zatopienie ORP Grom pod Narwikiem

08-04-1940 ORP Orzeł topi Rio de Janeiro

• Cool 2

[ISEN]
Moderator
4,830 posts

31 marca 1947 roku Polska Marynarka Wojenna w Wielkiej Brytanii zakończyła swoją działalność

7 lipca 1945 roku powołano do życia Marynarkę Wojenną z jej Dowództwem w Gdyni

12 marca 1999 - wejście Polski do NATO

• Cool 2

[ZGZ2]
Players
2,124 posts
10,329 battles
1 hour ago, krzysiek_1990 said:

nie wiem jak inni, ale ja społecznie pracować nie będę :Smile-_tongue: według cennika u mojego poprzedniego pracodawcy - usługa informatyczna 50zł od godziny :Smile_trollface:

Czemu @WG_Lumberjack dałeś @krzysiek_1990 takiego krótkiego bana :Smile_hiding:

Żeby nie było, że offtop:

2 lutego 1939 - wejście do służby ORP Orzeł

• Cool 2

Players
227 posts
10,525 battles

Zaczniemy od 28 listopada 1627 Bitwa pod Oliwą - pokonanie szwedzkiej eskadry przez polską flotę.  

2 maj 1942 zatopienie ORP Jastrzab podczas ochrony konwoju PQ-15

• Cool 2

[ISEN]
Beta Tester
4,764 posts
14,567 battles

17.09.1921 wejście do służby trzech pierwszych torpedowców przyznanych przez radę ambasadorów( ORP Kaszub, Krakowiak, Kujawiak)

01.10.1939 na minie postawionej przez ORP Żbik tonie niemiecki trałowiec M-85

19.08.1942 walka ORP Ślązak w obronie ataku na Dieppe

• Cool 2

[ISEN]
Beta Tester
4,764 posts
14,567 battles

1.09.39 starcie powietrzno-morskie w zatoce gdańskiej. Polski zespół minowy został zaatakowany przez grupę ok. 30 Ju-87 Stuka. Kilka Polskich jednostek odnosi uszkodzenia

3.09.39 starcie artyleryjskie między okrętami ORP Wicher i Gryf( stojących na redzie portu w helu) z  dwoma niszczycielami niemieckimi. Podczas starcie Polscy marynarze dostają wsparcie dział baterii Helskich. Niszczyciele niemieckie zostają odpędzone, przy czym jeden z nich jest uszkodzony. Tego samego dnia oba ww. polskie okręty toną od bomb lotniczych.

13/14.06.1944 ORP Piorun wraz z niszczycielem HMS Ashanti, w starciu koło wyspy Jersey gromi niemiecki zespół trałowców typu M. Toną 3 okręty 1 po uszkodzeniach w porcie

• Cool 1

Players
1,363 posts
7,567 battles

29 kwietnia 1923 - otwarcie portu w Gdyni, miał wtedy ciekawą nazwę "Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków".

28 marca 1945 - zniszczenie portu w Gdyni, zatopnienie pancernika Gneisenau w wejściu do portu.

(wieczorem zrobię edytkę, dodam ciekawe źródło i może jeszcze coś uda mi się dopisać)

O zniszczeniach w gdyńskim porcie: http://gdyniawktorejzyje.blogspot.com/2012/09/wraki-miny-i-ruiny.html (polecam, dużo ciekawych opowieści)

WG Staff
2,392 posts
4,270 battles
22 hours ago, Dark_Havoc said:

7 lipca 1945 roku powołano do życia Marynarkę Wojenną z jej Dowództwem w Gdyni

Dobra bo mój historyczny umysł przestał ogarniać.
Czemu częśc osób używa daty, którą podał Havoc a część mówi o 28 LISTOPADA 1918 - Dekret o utworzeniu Marynarki Polskiej?

WG Staff
2,392 posts
4,270 battles
2 minutes ago, Dark_Havoc said:

Bo jedna to MW z II RP, a druga to MW z PRL!

Ponieważ w mijającym roku widziałem obchodzy tej drugiej, będe się na potrzeby porzadku trzymał tej drugiej :D

Players
1,363 posts
7,567 battles

Ja bym wrzucił obie daty, przy okazji każdej opisując o co dokładnie chodzi. Wrzucenie tylko 1945 roku może laików doprowadzić do wniosku, że przed 1945 nie posiadaliśmy MW. :P

WG Staff
2,392 posts
4,270 battles
4 minutes ago, Misiuuuu said:

Ja bym wrzucił obie daty, przy okazji każdej opisując o co dokładnie chodzi. Wrzucenie tylko 1945 roku może laików doprowadzić do wniosku, że przed 1945 nie posiadaliśmy MW. :P

Tfu! Miałem na myśli tę z II RP!

• Cool 1

[ISEN]
Beta Tester
4,764 posts
14,567 battles

02.03.1942 - w eskorcie konwoju SC143 tonie od trafienia torpedą akustyczną ORP Orkan.

27.08.1935 - podniesienie bandery na pierwszym z ,,ptaszków`` ORP Jaskółka

16.03.1946 - do ojczyzny wracają cztery przedwojenne trałowce, które były użytkowane przez flotę niemiecką, po zdobyciu w 1939 roku. ORP Czajka, Rybitwa, Żuraw i Mewa

01.08.1951 - bunt na ORP Żuraw, część marynarzy zostaje w Ystad w Szwecji, gdzie proszą o azyl. Reszta wraca do kraju co dla nich kończy się źle m wieloletnie wyroki więzienia a nawet wyrokami śmierci( co prawda niewykonanymi, jeden z marynarzy który nie zdążył na ten rejs dostał 10 lat). Żuraw zmienia nzawę na ORP Kompas

Players
333 posts
16,687 battles
On 12/12/2017 at 8:44 PM, AhmedDetonujBoom said:

Wiem że odgrzewam,ale dopiero teraz (pomimo już dwóch wizyt w tym miejscu) zrobiłem zdjęcie.

Tablica pamięci na Malcie,w pamiątkowej części brytyjskiego fortu w Górnych Ogrodach Barakki,gdzie upamiętnione są ważne daty z okresu obrony wyspy i walk o nią toczonych w czasie II WS.

IMG_6559.thumb.JPG.d1b66e715fcb30e57913ad9f193c215f.JPG

• Cool 2

Sign in to follow this