Jump to content
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
IAmSEBOS

Projekt Bismarck w skali 1:200 od Trumpeter

11 comments in this topic

Recommended Posts

Players
90 posts
4,086 battles

Witam serdecznie,

Pomyślałem że podzielę się z społecznością World of Warships swoim projektem który wdrażam. 

Przedstawiam projekt zbudowania pięknego Bismarcka w skali 1:200 według modelu Trumpeter. Model przyjechał do mnie w wielkim pudle, 1,2metra i zrobił naprawdę wielkie wrażenie po otwarciu. Łącznie zestaw zawiera 9 pudeł w każdym dana sekcja detali oznaczona literkami i numerami, w pudełku również jest już gotowy odlew kadłuba pancernika. Samych detali jest 1.700, tak więc czeka mnie dużo klejenia. Na koniec zamierzam dokupić jeszcze metalowe ozdoby : między innymi lufy dział itp oraz pomalować Bismarcka aerografem, akurat tym ostatnim nie będę się zajmował ja tylko osoba która na tym się zna. Pomyślałem że może część z was to zainteresuje, być może ktoś posiada większe doświadczenie w modelarstwie i coś mi doradzi, zaproponuje jakieś sugestie dotyczące prac nad tym potworkiem. Będę starał się publikować zdjęcia systematycznie co kilka dni o ile będzie na nich widoczna dosłownie zmiana między poprzednimi zdjęciami.

Dzisiaj wystartowałem, efektem jest sklejenie pokładu z kadłubem, oraz dwóch części głównych mocowań komina, dział itp.

9492b3c10d67be14f5199c97a79b2ce1_big.jpg

2f1d7bd067532793e8ed5055cccaa713_big.jpg

Z 1.700 detali, 8 udało się już przykleić :D

5cb20599177d33463b904e6bcb779e5c_big.jpg

b8b448f28d883a014ffbfabedb89834d_big.jpg

Zapraszam po więcej już niedługo.

• Cool 7

[EMU]
[EMU]
Beta Tester
1,989 posts
5,521 battles

Jako modelarz zawsze myślałem że najlepiej malować części zanim zacznę je sklejać.

Gotowego będzie bardzo ciężko pomalować, nawet aerografem. A przy przyklejaniu(ewentualnie) pokładu drewnianego to już powodzenia życzę.

• Cool 1

[O-R-P]
Players
2,203 posts
20,753 battles

Mam takie pytanie. Jakie masz doświadczenie w sklejaniu okrętów i ogólnie w modelarstwie?

Nie jest to prosty model a i poziom jego detalizacji jest niczego sobie. Mam nadzieję, że sobie poradzisz bo na pewno nie jest to model tak prosty jak Kniaź Suworow ze Zvezdy czy Danton lub Cesariewicz 1917 ( Cesariewicz 1904 to praktycznie inny model pomimo tego samego kadłuba, bardzo zdetalizowany i pracochłonny przez dużą ilość części fototrawionych) z Trumpetera. @_Alie_ dobrze mówi i taki model maluje się segmentami - raz, że łatwiej dwa, że mniej pracy z maskowaniem. Rób mniejsze segmenty - łatwiej je przechowywać i nie zniszczą się podczas manewrowania kadłubem. Elementy metalowe skleja się podczas sklejania części plastikowych - no wyjątek to relingi ale to ja mam taką a nie inną metodę, że maluję je i przyklejam na koniec.

Niemniej. Powodzenia!

Sam mam Kirishimę 1942 i Yamashiro 1943 w 1:350 na warsztacie.

• Cool 2

Players
90 posts
4,086 battles

No i tego oczekiwałem. Akurat w kwestii malowania pojedynczych detali już wszystko wiem bo chwilę po założeniu tematu odwiedził mnie gość który będzie potem malował kadłub i paski. Nie mniej jednak dziękuję za pierwsze uwagi. 

Jakiego kleju używasz marblehead? I jakie farby polecacie, jakiej firmy? 

[O-R-P]
Players
2,203 posts
20,753 battles
9 hours ago, IAmSEBOS said:

No i tego oczekiwałem. Akurat w kwestii malowania pojedynczych detali już wszystko wiem bo chwilę po założeniu tematu odwiedził mnie gość który będzie potem malował kadłub i paski. Nie mniej jednak dziękuję za pierwsze uwagi. 

Jakiego kleju używasz marblehead? I jakie farby polecacie, jakiej firmy? 

Kleji mam kilka rodzajów. Revell i Wamod z igłą na większe powierzchnie, Tamiya thin cement do małych detali - klej ten ma taką ciekawą właściwość, że po wyschnięciu jeśli coś źle przykleiliśmy możemy go troszkę na spoinę zaaplikować i rozklei spoinę z powrotem ( działa to na niewielkie powierzchnie ), CA - do metalu.

Farby to troszkę inny temat. Generalnie używam farb Tamiya i Gunze - nie najtańsze ale praca z nimi to sama przyjemność. W takie firmy jak Humbrol, Pactra ( oprócz lakierów, bo te mają ok ) nie ma sensu inwestować bo te farby oprócz ceny nie mają nic do zaoferowania.

Players
90 posts
4,086 battles

No właśnie autor tamtej strony i recenzji też używa Tamiya, ładnie to wygląda. Dobra to zamawiam :D W międzyczasie już robi się drewniana podstawka pod tego kolosa :D

Players
1,478 posts
19,267 battles
18 hours ago, IAmSEBOS said:

pomalować Bismarcka aerografem, akurat tym ostatnim nie będę się zajmował ja tylko osoba która na tym się zna.

no to już naważyłeś niezłego browara:cap_fainting:

wiele sekcji maluje się przed przyklejeniem. Np teraz zacząłeś przyklejać nadbudówki do niepomalowanego kadłuba :cap_fainting: w tym momencie życzę powodzenia przy maskowaniu pokładu przy malowaniu kadłuba lub przyklejonych nadbudówek. Na obecną chwile to widzę kupę hajsu wywaloną w błoto, a trzeba było wydać na premki :Smile_trollface:

patrz jak inni to robią, chociażby tu

http://www.florymodels.co.uk/trumperter-1200-bismark-file/

albo na rodzinnym podwórku- http://www.modelwork.pl/viewforum.php?f=89

w sumie to pora się zabrać za hippera od trampka w 350 bo leży biedak już rok nie ruszony, bo zawsze coś :cap_tea:

[TF16]
[TF16]
Players
1,607 posts
22,218 battles
19 hours ago, _Alie_ said:

Jako modelarz zawsze myślałem że najlepiej malować części zanim zacznę je sklejać.

Gotowego będzie bardzo ciężko pomalować, nawet aerografem. A przy przyklejaniu(ewentualnie) pokładu drewnianego to już powodzenia życzę.

niekoniecznie.... ja znacznie częściej sklejam cały komponent (działo, nadbudówkę, itd., ) po czym maskuję i dopiero maluję. Pamiętaj, że farba ma znacznie mniejszą przyczepność do elementów niż klej. Więc wstępne malowanie (dość często nadmiernie i niewłaściwie stosowane) pogarsza wytrzymałość strukturalną modelu.... 

Wstępne malowanie powinno się stosować niezwykle rzadko. 

19 hours ago, Marblehead_1 said:

Sam mam Kirishimę 1942 i Yamashiro 1943 w 1:350 na warsztacie.

a ja się tak dyskretnie zapytam i namolnie naproszę... - dlaczego nie dasz relacji na www. modelwork.pl ?  Obiecuję - zaopiekujemy się troskliwie Toba i Twoimi modelami. Zwłaszcza, że masz na warsztacie ABSOLUTNIE NAJBARDZIEJ KULTOWY MODEL EVER - IJN Kirishima :) 

@IAmSEBOS zapraszam równie serdecznie na modelworka. Akurat mój dobry Kolega przygotowuje warsztat Bismarcka w tej skali. Sporo informacji już tam jest:

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=89&t=59901&start=15

brawo za projekt - będę śledził - niezależnie na którym forum będziesz prowadził warsztat. I oczywiście - powodzenia !!!! :)

P.S

najlepsze farby na rynku do Gunze. Klej - każdy do plastiku jest taki sam - czyli dobry. Ważny jest sposób podawania. Do klejenia elementów metalowych najlepszy jest klej cyanoakrylowy (popularnie zwany CA lub superglue). Nie warto kupować jednak tanich CA z Kiosków Ruchu. Lepiej zapłacić więcej za dobry technologicznie klej. Ja osobiście używam tego:

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?1682032-best-CA-Glue

tu masz nieco więcej o klejach - druga strona wątku:

http://www.mikromodele.fora.pl/okrety-ships,9/jak-projektowac-i-wykorzystywac-elementy-fototrawione,3388.html

P.P.S.

IJN Kirishima to moja obsesja.... :)

Players
90 posts
4,086 battles

Hehe ciesze się. No w tej chwili czekam na drewniany pokład od Ka-Models, powinien być w przyszłym tygodniu. Dzisiaj wieczorem zaczynam składać niektóre elementy, kleić te które będę mógł w łatwy sposób zamaskować. Forum modelworka odwiedzę i z pewnością założę temat. W miedzyczasie mam też sprezentowany model czołgu Lowe, może go zacznę robić czekając na resztę.