Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 1 battles to post in this section.
Thaleesi

Klan Savaşları

13 comments in this topic

Recommended Posts

Players
292 posts
459 battles

Kaptanlar,

Klan savaşlarıyla ilgili üzerinde yeterince ayrıntılı bir şekilde durulmadığını düşündüğümüz birkaç önemli nokta hakkındaki fikirlerimizi paylaşmak istiyoruz. Umuyoruz ki bu, kiralık Seviye X gemileri tüm oyunculara sağlama kararımızın ardındaki mantığı daha iyi açıklayacak.

 

Erişilebilirlik ve yüksek seviyelerde ara sıra savaşan oyuncular

Bu kipin ne ve kime yönelik olduğu hakkında tam olarak bir açıklama yapılmadı ve kipin üst seviyelerde savaşan yüksek beceri düzeyindeki oyunculara hitap ettiği farz edildi. Elbette bu oyunculara hitap etmek istiyoruz ve bu kip rekabetçi bir ortam yaratması için tasarlandı, ancak bunun özellikle üst düzey oyunculara yönelik olmasını da istemiyoruz.

Mevcut topluluk turnuvalarının bir benzeri olması ya da aynı deneyimi sunması da amaçlanmıyor. Bununla birlikte, reyting tabanlı bir eşleştiricinin olması ve kademeli kümeler, zirvede gerçekten de benzer bir ortam oluşturma eğiliminde. Fakat, daha aşağıdaki kümeler yine de daha fazla oyuncunun katılmasına, yarışmasına, yakıt toplamasına ve bazı ödülleri toplamasına izin vermekte. Herhangi bir yeni özelliğin mümkün olduğunca geniş oyuncu kitlesine hitap edecek şekilde bir cazibesinin olması doğal olarak bizler için en mantıklı yaklaşım. Bu durumda ise kipin hem zirvedeki hem de orta-yüksek beceri düzeyindeki oyunculara hitap etmesi hedeflenmekte.

Daha geniş kapsamlı bir oyuncu kitlesinin yer almasıyla rekabetçi topluluğun hem daha büyüyeceğine hem de daha coşkulu bir hal alacağına inanıyoruz. Daha fazla oyuncunun katılımıyla bütün kümeler daha ilginç ve çeşitli olacak, en iyi klanların sizi sadece en etkili kurulumları kullanmaya zorlama gibi baskılarına maruz kalmadan yeni metotları denemek için daha fazla imkan tanınmış olacak. Ayrıca eşleştirme esnasındaki yetersiz oyuncu sayısıyla karşı karşıya kalma gibi teknik sorunlarda da azalma görülecek.

Belirttiğimiz bu nedenlerden dolayı, daha fazla oyuncunun kipe erişimine olanak sağlamak için üç adet Seviye X kiralık geminin dönüşümlü olarak seçilmesinde karar kıldık. Geçici olarak verilmeleri sebebiyle bir çeşit ödül değeri taşımayan bu gemilerin topluluğumuza karşı herhangi bir saygısızlık olduğunu düşünmemekteyiz. Bu gemiler hiçbir bonus sağlamamakla birlikte oyuncuların normal olarak kilidini açtıkları gemiler kadar da iyi değillerdir; kamuflaj kullanamazlar ve sadece Klan Savaşlarına katılabilirler. Esas olarak bu tip gemiler ile oynamanın nasıl bir şey olduğu hakkında bir fikir verirler ve bu gemilerde gerçekten ustalaşmak için kilitlerini bizzat kendinizin açması gerekir. Bu durumda söz konusu gemiler, mevcut oyuncu kitlemizin çoğunluğunun kipe ulaşmasında bize yardımcı olacak bir araç niteliğinde görülmektedirler.

 

Uçak gemileriyle oynanış ve savaştaki etkileri

Daha önce de belirtildiği üzere uçak gemilerinin Klan Savaşlarının ilk sezonuna dahil edilmemeleri yönündeki karar, turnuvalardaki gözlemlere ve Klanlar ile yapılan ilk testlere dayanmaktadır. Şu anda oyuncuların uçak gemisi mekaniklerini mümkün olduğunca etkili bir şekilde uyguladıklarını biliyoruz ve eğer bu mekaniklerin değiştirilmesinde bir ihtiyaç görürsek gerekeni yapacağız. Ancak, bu tip değişiklikler sadece rekabete yönelik olmaktan daha ötelere uzandığından, kendimizi henüz bu yönde bir çalışmaya adamaya hazır değiliz. Bu ve kısmen küçük olan uçak gemisi oyuncusu sayısı (her ne kadar elit bir topluluk olsa da) bu kararın alınmasında etkili oldu. Hem mevcut mekaniklerdeki denge değişiklikleri ile hem de aynı anda daha büyük değişiklikleri deneyerek, uçak gemisi sınıfı üzerinde çalışmaya ve onu iyileştirmeye devam edeceğiz.

0.6.11 Açık Test sunucusunda test edilen sis mekaniklerine gelen değişikler ile birlikte uçak gemisi tespitinin bulunmamasının, savaşları bu sezon daha dinamik bir hale getireceğini ve ekip diziliminde daha çok çeşitlilik (bunun tartışmaya açık bir görüş açısı olduğunu biliyoruz) sağlayacağını düşünüyoruz. Özellikle daha aşağıdaki kümelerdeki oyuncular, başlangıçta bu yeni mekaniklerden kaynaklanacak hareket tarzının isabetli olarak tahmin edilmesinin zor olmasından dolayı, "eğlenceye yönelik kurulumları" denemeye istekli olacaklardır.

Burada hatırdan çıkarılmaması gereken nokta bunun sadece bir başlangıç olduğu ve bu kurulumun sürekli olarak kalmayacağıdır. İlk sezon boyunca ve sonrasında istatistikleri inceleyecek ve topluluğun bu kipteki deneyimleri sonucunda sağladıkları geri bildirimleri değerlendireceğiz. Sizlerden bu kipi denemenizi ve bizlere ne düşündüğünüzü bildirmenizi istiyoruz: İster olumlu ister olumsuz olsun geri bildirimleriniz uçak gemisi sınıfı ve Klan Savaşlarının bundan sonra gideceği doğrultuyu belirlemede yardımcı olacak.

 

Geri bildirimin etkisi

Klan topluluğunun, Klana karşı Klan savaşlarını biçimlendirmemizde bize yardımcı çabalarını takdir ediyoruz. İzlemekte olduğumuz yolu bazı klanların onaylamadığını biliyoruz, ancak bazıları da bize katılmakta. Bu farklı görüşler ve tüm bölgelerdeki topluluklardan gelen olumlu tepkiler (elbette tamamen değil) bu kurulum ile devam etmekte bize güven verdi. Ancak, duyurulan değişiklikleri destekleyen oyuncuların geri bildirimlerine karşı, onları ayıplayıcı ve dışlayıcı hoşnutsuz yorumlar fark ettik. Böylesine davranışları kabul edilemez olarak görüyoruz. Hiçbir zaman sizlerin veya bizlerin katılmadığı görüşler, onların daha geçersiz olduğu anlamına gelmez. Bu, böyle düşünen oyuncu ve gruplara yapılan saldırıları da haklı çıkarmaz.

Tüm oyuncu ve oyuncu gruplarının düşüncelerine değer veriyoruz, oyunu iyileştirme çabalarımızda bizlere yardımcı olduğunu biliyoruz ve tüm geri bildirimlerin herhangi bir art niyet olmadan sağlanacağına inancamız da tam. Topluluğumuz olmadan herhangi bir ilerleme olmayacağının tamamen farkındayız.

 

Sezonun başlangıcına kadar toplulukta ortaya çıkabilecek diğer önemli konulara eğilmek için de elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

 

  • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[TR]
Players
232 posts
14,121 battles

Benim fikrim klan savaşları için 2 seçenek sunulsun klanlar ona göre tercih ederler isteyen cv li isteyen cv siz girer 

  • Cool 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
[NOCV]
Players
681 posts
17,859 battles
4 hours ago, TYusta said:

Benim fikrim klan savaşları için 2 seçenek sunulsun klanlar ona göre tercih ederler isteyen cv li isteyen cv siz girer 

Gayet mantıklı bir tercih...Oyun genelindeki adalet bu şekilde sağlanır işte...isteyen uçakgemisi  olan klan savaşlarına katılır...isteyen uçakgemisi olmayan klan savaşlarına katılır...kısaca aynı anda işleyen 2 değişik tip klan savaşı modeli olur...Açıklama gereği hissettim çünkü Community Contributor görevindeki bir arkadaşımız anlayamamış sizin ne demek istediğinizi:)

  • Cool 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
64 posts
5,574 battles

Bence canbanur'un anladığı şekilde söylemek istedi. :) neyse, bildiğim kadarıyla zaten klan savaşları başladıktan sonra klanlar liglere bölünecek başarılarına göre. Dolayısıyla daha üst liglerde bulunan klanların uçak gemisiyle de oynayabilmesi ancak alt liglerdeki klanlar için uçak gemisinin şart koşulmaması çok da yanlış bir tercih olmayacaktır gelecekte. Çünkü sırf avrupa server'ında 600'den fazla klan olduğu, bunun büyük kısmının klan savaşlarına katılabilecek kapasite olduğu, ancak önemli bir kısmının da T10 uçak gemisi sahibi olmadığı biliniyor. O yüzden şimdilik uçak gemisinin klan savaşlarında yer almıyor olmasını çok ciddi bir eksiklik olarak görmüyorum. Ancak bu demek değil ki hiçbir zaman CV klan savaşlarında yer alamamalı. İlk sezon için(pilot sezon olarak) işlerin nasıl işleyeceğini görmek adına klan savaşlarına maximum sayıda klanın dahil olması ve buna göre bir yöntem belirlenmesi daha sağlıklı olacaktır.  Ki zaten gemi kiralama olayını da katılımı yüksek tutmak için yapıyorlar bence.

  • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
371 posts
6,910 battles
1 hour ago, PietroMaximoffTR said:

Bence canbanur'un anladığı şekilde söylemek istedi. :) neyse, bildiğim kadarıyla zaten klan savaşları başladıktan sonra klanlar liglere bölünecek başarılarına göre. Dolayısıyla daha üst liglerde bulunan klanların uçak gemisiyle de oynayabilmesi ancak alt liglerdeki klanlar için uçak gemisinin şart koşulmaması çok da yanlış bir tercih olmayacaktır gelecekte. Çünkü sırf avrupa server'ında 600'den fazla klan olduğu, bunun büyük kısmının klan savaşlarına katılabilecek kapasite olduğu, ancak önemli bir kısmının da T10 uçak gemisi sahibi olmadığı biliniyor. O yüzden şimdilik uçak gemisinin klan savaşlarında yer almıyor olmasını çok ciddi bir eksiklik olarak görmüyorum. Ancak bu demek değil ki hiçbir zaman CV klan savaşlarında yer alamamalı. İlk sezon için(pilot sezon olarak) işlerin nasıl işleyeceğini görmek adına klan savaşlarına maximum sayıda klanın dahil olması ve buna göre bir yöntem belirlenmesi daha sağlıklı olacaktır. 

Katılıyorum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alpha Tester
128 posts

Arkadaşlar Bence herkes bir konuda yanılıyor.Klan savaşları bu şekilde olması saçmalık bir kere 7vs7 yaptın tamam  10 tierde yaptın ama hangi gemiyle hangi şekilde katılacağımıza karışılması bence saçmalık istersem komple zırhlı girerim istersem komple kuruvazör.Bir klanın startejisine bence karışılyor gibi. İkncisi İnşallah bunu görmeyiz fakat üst düzey klanlar WOT daki gibi alanlara sahip olacak onlarla mütefik olanlar işin kaymağını yiyecek geri kalanlarda avucunu yalıyacak. Bu gelen klan savaşları kipi benim şahsi düşüncem bazı büyük klanlara yaranılmak veya onların istekleri doğrultusunda adaletsizce şekilendirilmiş bir kip durumunda.Gerçi buraya yazıyoruz gerekli yerlere ulaşıyormu hiç sanmam.Herkes başarılar iyi oyunlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[TR]
Players
232 posts
14,121 battles

Yada lig usulü olabilir  1. lig cvli  2. lig cv siz maça girerken klanlar seçim yapar ona göre MM ayarlanır 7v7 şeklinde 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
53 posts
9,263 battles

Bir oyunda cv olması birde başarılı oynayanı olması tüm haritanın spotlanması demek. Ne muhrip oynayan işini yapabilir ne de adaları kendine siper alıp taktik oynayanlar.. Bunu sıralamalı savaşlarda sürekli yaşadık. Uçak gemisi geldiğinde muhriplerin kruvazörlerin kaçacak yer aradıklarına şahit olduk..  Kim ne derse desin uçak gemileri bu oyunda bir oyuncuya yükleniyorsa spotluyor veya saldırı düzenliyorsa o oyuncu oyundan tamamen kopuyor.. Katılacağımdan değil sadece her zamanki saçmalıklarından bir tanesini yine yapmışlar. Klan savaşları kimin umrunda ? Operasyon ve Harekat ver bonus ver.. Zaten rastgele de aynı tierde zor adam buluyoruz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[TR]
Players
232 posts
14,121 battles

Evet farera  sana katılıyorum klan savaşlarında yakıt gelcek ve klan için özel görevler açılacak ilerki zamanlarda biz TR  TR-2 umrumuzda :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×