Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
Marshal00

Bitwa Schrödingera

5 comments in this topic

Recommended Posts

[ZGZ]
[ZGZ]
Players
1,483 posts
18,491 battles

Kot Schrödingera to paradoks myślowy polegający na tym, że jedna rzecz może w jednej chwili istnieć i nie istnieć np. kot może być żywy i martwy jednocześnie. 

Schrödinger wymyślił urządzenie oddziałujące na kota, zamkniętego w pojemniku z trucizną (np. z trującym gazem). Do szczelnego pojemnika wkładamy: żywego kota, źródło promieniotwórcze w postaci jednego atomu, który może wyemitować cząstkępromieniowania jonizującego oraz detektor promieniowania (np. licznik Geigera-Müller), który w chwili wykrycia cząstki uwalnia trujący gaz. Po zamknięciu pojemnika po pewnym czasie istnieje pięćdziesięcioprocentowe prawdopodobieństwo, że kot jest martwy i takie samo prawdopodobieństwo, że jest nadal żywy. Tak sugerowałby tzw. zdrowy rozsądek. Jeśli nastąpi radioaktywny rozpad i licznik go zarejestruje, zostanie uruchomiony mechanizm, który uwolni truciznę, wtedy kot zginie. Jeśli rozpad nie będzie miał miejsca, zwierzę nadal będzie cieszyło się życiem.

opisu kwantowo-mechanicznego wynika jednak coś innego – przed otwarciem pojemnika kot jest jednocześnie i martwy, i żywy. Jako obiekt kwantowy, znajduje się on równocześnie w każdym z możliwych stanów (tzw. superpozycji). Dopiero otwarcie pojemnika i sprawdzenie jego zawartości redukuje układ do jednego stanu – następuje załamanie funkcji falowej kota, i dopiero w momencie poczynienia obserwacji kot przyjmuje jeden, konkretny stan. W tym przypadku są tylko dwa możliwe stany – kot jest martwy albo żywy.

Ponieważ od pewnego mam wrażenie, że moja gra w WoWs opiera się na tym paradoksie postanowiłem otworzyć temat do prezentacji naszych przegranych, a jednocześnie wygranych bitw!

1.jpg 2.jpg 3.png 4.png

PS.

Mówią, że gry niczego nie uczą - sprawdziłem w słowniku dopełniacz liczby mnogiej od bitwy - bitew / bitw

Edited by Marshal00

[ZORRO]
Beta Tester
1,186 posts
2,509 battles

PS.

Mówią, że gry niczego nie uczą - sprawdziłem w słowniku dopełniacz liczby mnogiej od bitwy - bitew / bitw

Wystarczyło greya spytać :P

Players
1,745 posts
11,972 battles

Ponieważ od pewnego mam wrażenie, że moja gra w WoWs opiera się na tym paradoksie postanowiłem otworzyć temat do prezentacji naszych przegranych, a jednocześnie wygranych bitw!

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Do wrzycania tego typu bitew służy temat "Eh i znowu wekend"
  • Cool 1

[ZGZ]
[ZGZ]
Players
1,483 posts
18,491 battles

Do wrzycania tego typu bitew służy temat "Eh i znowu wekend"

Ten miał mieć nieco inne przesłanie, ale jak moderacja uzna - można usunąć, np ;)

[POMF]
Weekend Tester
2,352 posts
9,593 battles

Myslalem ze ostatnio w modzie sa "steamrolle" czyli ze jedna druzyna zmiata druga przy stracie jednego max dwóch okretów a teraz juz jakies bitwy Schrodingera. Ale sie dzis te trendy szybko zmieniaja.

Sign in to follow this