Jump to content
Server Restart - 30 October, 05:00 UTC Read more... ×
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
__muavenet__

Mermi Dağılımı

26 comments in this topic

Recommended Posts

Players
634 posts
25,763 battles

Mermi dağılımı konusunu merak ettim Zırhlı oynamayı sevenler ve mermi dağılımından muzdaripler için ufak bir çalışma yaptım Zırhlı sınıfında mermi dağılımında ilk 7

not: referans mezil olarak missouri nin atış menzilini aldım 

(burada iki kardeş gemi olan MISSOURİ nın IOWA dan ufakda olasa bir farkı daha ortaya çıkmış oldu )
Sırf mermi dağılımından sıkıldığım için vede fazla mermi attığı için son zamanlarda MONTİ ile oynuyorum

Yamato(9 mermi )
26.6km/276
23.4km=?242mt

ızumo( 9 mermi)

19.7km/226mt

23.4=?268mt

monti (12 mermi)

27.4km/334mt

23.4km=?285mt

mıssourı

23.4=294mt

NC(mermileri çok yavaş)

23.3km/293mt

23.4km=?294mt

ıowa

21.2km=272mt

23.4km/?300mt

Dunkerque

18.2km/244mt

23.4km=?313mt

Edited by muavenet_2016

[ORSA]
Players
380 posts
8,673 battles

Şu videoya bir göz atın arkadaşlar. Çok değerli bilgiler var.

Bütün zırhlıların hatta tüm gemilerin sigma değerlerini bilmek önemli aslında. Ama nerede bulunur bilmiyorum :). Oyun datalarını kurcalayınca, çıkar belki ortaya. Videoya göre (10. dakikaya bakın) Yamato 2.1 sigma ile en isabetli toplara sahip. Bir çok Alman zırhlısı 1.8 değerine sahip. Wyoming, Fuso, New Mexico gibi gemiler ise orta çağdan kalma kalma toplardan hallice :p

• Cool 1

[TC_DK]
Players
48 posts
6,530 battles

peki bu sigma olayı tam olarak ne oluyor biraz açıklarmısınız. mermi deliş gücü filanmı?

[ENUF_]
Players
1,229 posts
14,256 battles

peki bu sigma olayı tam olarak ne oluyor biraz açıklarmısınız. mermi deliş gücü filanmı?

Dağılımıyla alakalı. Tam olarak ne olduğunu ve sistemin nasıl işlediğini bilmiyorum fakat, bu değer ne kadar yüksek ise, o kadar tutarlı bir dağılım sağlıyor.
  • Cool 1

[NOCV]
Players
681 posts
19,785 battles

QajbQG.jpg

Yukarıda Eğik Atış Diyagramı görülmekte,top-tüfek-tank-gemi vs gibi araçlar ile yere belirli bir açı yapacak şekilde cismin hareket ettirilmesi,golf ve beyzbol futbol da buna örnek olabilir.Eğik atışta yörünge hava direncinden çok etkilenir ve hareketin incelenmesini çok karmaşık hale getirir, ancak hesaplamalar boşlukta olunduğu kabul edilerek yapılır, Buna göre eğik olarak atılan bir cismin etkisinde kaldığı tek kuvvet, cismin yerçekimi ağırlığı (mg) olması sağlanır, Kuvvet bilindiğine göre, Newton’un ikinci kanunundan faydalanarak ivme hesaplanabilir Kinematik biliminin yardımı ile hız ve konum verileri hesaplanabilir...ama gerçekte boşlukta değilizdir,kısaca yörünge,hava direnci, havadaki nem oranı gibi birçok değişkenler mevcuttur,  işte bu yüzden tekrar tekrar deneme yapılır daha doğrusu atışlar yapılır diyeyim oyun hakkında konuştuğumuz için...sonrasında alınan tüm verilerin Sayısal Analiz Bilimi sayesinde (ki numerical analysis dersinden tek seferde geçmiştim axaxaxa) STANDART SAPMA değeri olan SİGMA değeri saptanır...işte Sigma denen şey,aslında oyun için konuşur isek,bilinen sayıdaki atışların değerlerinin standart sapmasıdır,standart sapma değeri ne kadar büyük olur ise,Rijitlik o kadar iyidir ,Rijitlikten kastım vurmak istediğin yer ile vurabildiğin(ya da vuramadığın) yer arasındaki farklılıktır :)

Edited by canbanur
  • Cool 2

Beta Tester
308 posts
8,251 battles

QajbQG.jpg

Yukarıda Eğik Atış Diyagramı görülmekte,top-tüfek-tank-gemi vs gibi araçlar ile yere belirli bir açı yapacak şekilde cismin hareket ettirilmesi,golf ve beyzbol futbol da buna örnek olabilir.Eğik atışta yörünge hava direncinden çok etkilenir ve hareketin incelenmesini çok karmaşık hale getirir, ancak hesaplamalar boşlukta olunduğu kabul edilerek yapılır, Buna göre eğik olarak atılan bir cismin etkisinde kaldığı tek kuvvet, cismin yerçekimi ağırlığı (mg) olması sağlanır, Kuvvet bilindiğine göre, Newton’un ikinci kanunundan faydalanarak ivme hesaplanabilir Kinematik biliminin yardımı ile hız ve konum verileri hesaplanabilir...ama gerçekte boşlukta değilizdir,kısaca yörünge,hava direnci, havadaki nem oranı gibi birçok değişkenler mevcuttur,  işte bu yüzden tekrar tekrar deneme yapılır daha doğrusu atışlar yapılır diyeyim oyun hakkında konuştuğumuz için...sonrasında alınan tüm verilerin Sayısal Analiz Bilimi sayesinde (ki numerical analysis dersinden tek seferde geçmiştim axaxaxa) STANDART SAPMA değeri olan SİGMA değeri saptanır...işte Sigma denen şey,aslında oyun için konuşur isek,bilinen sayıdaki atışların değerlerinin standart sapmasıdır,standart sapma değeri ne kadar büyük olur ise,Rijitlik o kadar iyidir ,Rijitlikten kastım vurmak istediğin yer ile vurabildiğin(ya da vuramadığın) yer arasındaki farklılıktır :)

Aha matematikçi bulduk :D Yukarıdaki makaleden hallice açıklamadan sonra hicap duymakla beraber, sigma değeri dağılımın standart sapmaya oranı. 

Yani mermi dağılımı hakkında konuşurken birisi çıkıp "yav kes boş boş konuşmayı sadede gel" dediği zaman işin sadedi sigma değeri.

Hatta şöyle düşün bırak bütün terimleri. Salvo başına isabet :D

Edited by fattyvet

Players
192 posts
6,957 battles

Misal tier 10 DM'yi oynadığımızı düşünelim. Rakibin bir süre sonra bulunacağı noktayı tahmin ederek yaptığımız atışlarda bildiğiniz gibi ALFA açısı (topların x düzlemi ile yaptığı açı) her zaman aynı kalmıyor.  Uzaklığa göre değişiyor. Max uzaklık için oluşacak (18.4km) açı (45 derece) ile 5km mesafe için oluşacak açı aynı değil. Yani mesafe kısaldıkça açıda daralma ve hmax'ta azalma mevcut. Bunun sonucunda da cep oranında azalma veya artma oluyor.

Dış etkenlerin ve sürtünmenin hesap edilmediği, sadece yerçekimi kuvvetinin etki ettiği bir ortamda DM'nin mermileri (HE mermiler 823m/s) kabaca 16.8km yüksekliğe, 67.4km menzile sahip oluyor. Sürtünmenin sabit olduğu bir ortamda ise, 823m/s'lik hızı artırmadan menzili artırmanın olanağı yok. Oyun içi dinamikler nasıl işliyorsa, yükseltmeler ile artırılan menzil için merminin çıkış hızının artması gerekir. Normalde oynadığım oyunda mantık aramam ancak gecenin bir vakti aklıma takıldı.

Menzil artıran yükseltme parçalarının bir diğer işlevi de mermi çıkış ilk hızını artırması olmalı. Ayrıca AP ve HE mermi hızları farklı olan gemilerin, mermi türüne göre menzil farklılığı göstermesi lazım.

• Cool 1

[NOCV]
Players
681 posts
19,785 battles

Aha matematikçi bulduk :D Yukarıdaki makaleden hallice açıklamadan sonra hicap duymakla beraber, sigma değeri dağılımın standart sapmaya oranı. 

Yani mermi dağılımı hakkında konuşurken birisi çıkıp "yav kes boş boş konuşmayı sadede gel" dediği zaman işin sadedi sigma değeri.

Hatta şöyle düşün bırak bütün terimleri. Salvo başına isabet :D

Salvo başına isabet olarak algılanmışsa...demek ki doğru anlatamamışım,belirli ve bilinen bir sayıdaki salvo başına isabet değerleri farklılıklarının birbirlerine olan oranıdır,yani buna standart sapma deriz ve sigma olarak tanımlanır,Matematikçi değilim,sadece mesleğimde attığım her adım 0.01 mm aralığında olduğu için ,Matematik kullanarak anlatmak istediğimizi anlatırız,Hatta Entropi kavramını kullanarak(kaos-düzensizlik ölçü birimi)Allah-Tanrı-Sınırsız-Mutlak Güç-Yaratıcı adına ne derseniz deyin işte O 'nun varlığını ispat edebilirim formülasyon olarak,hatta terlediğinde elinle yüzüne doğru serinlik sağlamak amaçlı hareket yaptığında dahi Büyük sisteminin düzenini bozduğunuzdan dolayı mutlak Son a yaklaşılmasında katkı sağladığını da ispat edebilrim,kısaca alayınız Kıyamet Getiricisiniz,Buarada kes boş boş konuşmayı diyebilecek cesarete sahip kişi,sonuçlarına katlanacak kadar Zeki olabilmeli:)
Edited by canbanur
  • Cool 1

Players
192 posts
6,957 battles

hatta terlediğinde elinle yüzüne doğru serinlik sağlamak amaçlı hareket yaptığında dahi Büyük sisteminin düzenini bozduğunuzdan dolayı mutlak Son a yaklaşılmasında katkı sağladığını da ispat edebilrim,kısaca alayınız Kıyamet Getiricisiniz

Canbanur kardeşim, bileydim böyle bir güce sahip olduğumuzu daha önceden harekete geçerdim. Bırak el ile yüze yapılan serinliği, şu an ben daha korkuncunu yapabilirim.:trollface: Elimde şu an çakmak var, aklımda kötü düşünceler. Gezegenin iyiliğini düşünen tüm liderler, Higgs Bozonu adına sesime kulak versin. Biliyorlar isteğimin ne olduğunu. Yoksaaaaaa, sokarım evrenin tekerine çomağı!:ohmy:

• Cool 1

[NOCV]
Players
681 posts
19,785 battles

Misal tier 10 DM'yi oynadığımızı düşünelim. Rakibin bir süre sonra bulunacağı noktayı tahmin ederek yaptığımız atışlarda bildiğiniz gibi ALFA açısı (topların x düzlemi ile yaptığı açı) her zaman aynı kalmıyor.  Uzaklığa göre değişiyor. Max uzaklık için oluşacak (18.4km) açı (45 derece) ile 5km mesafe için oluşacak açı aynı değil. Yani mesafe kısaldıkça açıda daralma ve hmax'ta azalma mevcut. Bunun sonucunda da cep oranında azalma veya artma oluyor.

Dış etkenlerin ve sürtünmenin hesap edilmediği, sadece yerçekimi kuvvetinin etki ettiği bir ortamda DM'nin mermileri (HE mermiler 823m/s) kabaca 16.8km yüksekliğe, 67.4km menzile sahip oluyor. Sürtünmenin sabit olduğu bir ortamda ise, 823m/s'lik hızı artırmadan menzili artırmanın olanağı yok. Oyun içi dinamikler nasıl işliyorsa, yükseltmeler ile artırılan menzil için merminin çıkış hızının artması gerekir. Normalde oynadığım oyunda mantık aramam ancak gecenin bir vakti aklıma takıldı.

Menzil artıran yükseltme parçalarının bir diğer işlevi de mermi çıkış ilk hızını artırması olmalı. Ayrıca AP ve HE mermi hızları farklı olan gemilerin, mermi türüne göre menzil farklılığı göstermesi lazım.

Boyutları yani toplam hacmi ve tasarımı aynı olan AP ve HE mermileri arasında (kovanda kullanılan Barut miktarı da aynı olacak) Hız farkı olmasının tek nedeni sadece ağırlıktır,biz yükseltme yaptığımızda mermilerin menzili değişiyor ise ,çıkış hızları kesinlikle değişir,bakın artmalı demiyorum değişmeli diyorum arada fark var :)Motosikletimden örnek vereyim,sadece arka dişli boyutunu ve diş sayısını değiştirerek maksimum süratimde yaklaşık 17 km/h lik bir artış sağladım ancak ivmelenmem yanı çıkış hızım düştü,kısaca maksimum sürate ulaşabilme zamanım arttı(son sürat 17 artar ise ulaşma zamanın artar tabiki demeyin :) 0-100  arasındaki ivmelenme zamanını belirtmek istemiştim),sonra düşündüm maksimum sürat mi önemli,çıkış hızım mı önemli?ben ivlenmeyi seçtim,zaten maksimum süratte ancak 1-2 dakika dayanabiliyorum oluşan basınca...kısaca dediğinde haklısın,mermi menzillerini değiştiren yükseltmeler,aynı mermiler kullanıldığı önkoşulunu varsayarak söylüyorum,kesinlikle çıkış hızlarında değişiklik gösterir...

Edited by canbanur
  • Cool 1

Beta Tester
308 posts
8,251 battles

Salvo başına isabet olarak algılanmışsa...demek ki doğru anlatamamışım,belirli ve bilinen bir sayıdaki salvo başına isabet değerleri farklılıklarının birbirlerine olan oranıdır,yani buna standart sapma deriz ve sigma olarak tanımlanır,Matematikçi değilim,sadece mesleğimde attığım her adım 0.01 mm aralığında olduğu için ,Matematik kullanarak anlatmak istediğimizi anlatırız,Hatta Entropi kavramını kullanarak(kaos-düzensizlik ölçü birimi)Allah-Tanrı-Sınırsız-Mutlak Güç-Yaratıcı adına ne derseniz deyin işte O 'nun varlığını ispat edebilirim formülasyon olarak,hatta terlediğinde elinle yüzüne doğru serinlik sağlamak amaçlı hareket yaptığında dahi Büyük sisteminin düzenini bozduğunuzdan dolayı mutlak Son a yaklaşılmasında katkı sağladığını da ispat edebilrim,kısaca alayınız Kıyamet Getiricisiniz,Buarada kes boş boş konuşmayı diyebilecek cesarete sahip kişi,sonuçlarına katlanacak kadar Zeki olabilmeli:)

Yahu tepeye yazmışım zaten kısaca dağılımın standart sapmaya olan oranı diye. Hiç terimlerle boğuşmak, paragraf paragraf yazı okumak istemeyen salvo başına isabet olarak olarak kabul etsin dedim sadece :sceptic:

Sigma değeriyle isabetlilik doğru orantılı olduğu için konuya sadece göz gezdiren birinin bu şekilde kabul etmesi çok yanlış olmaz bana göre

Edited by fattyvet

Players
634 posts
25,763 battles

Face de grupta Ata Kerem Erdoğdu isimli arkadaşımız mermi dağılımı ve SİGMA ile ilgili bir paylaşımda bulunmuş güzel bir çalışma olmuş kendisine teşekkürederek alıntıyapıyorum 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Herkese selamlar,

Bir kaç konunun tam olarak anlaşılmadığını fark ettiğimden dolayı hem yeni oyunculara hem de tam anlamıyla konuya hakim olmayan eski oyunculara yönelik birkaç tanımlama yapma gereği duydum. Konumuz; Zırhlı oyuncularını çileden çıkartan "mermi dağılımı".

World of Warships'te mermi dağılımı hem dikey hem yatay olmak üzere maksimum noktaların birleşimiyle oluşan bir elips içerisinde rastgele olarak gerçekleşir. Dağılım elipsi atış mesafesine bağlı olarak genişleyip daralabilir. Maksimum mesafede elips maksimum genişliğine ulaşır.

Sıfırdan maksimum değere kadar olacak şekilde her top ateşlendiği anda rastgele olarak belirlenir. Yani, oyun içerisinde ana batarya üzerinde yazan maksimum mermi dağılımı sizin yatay düzlemde olabilecek en kötü dağılımınızı gösterir. Örneğin; Montana 285 metrelik bir maksimum dağılıma sahip. 
Yatay düzlemde her bir mermi için 0-285 metre arasında bir sapma her ateşlemede rastgele olarak gerçekleşir.

Peki oyun ve hedefler üç boyutlu olduğuna göre eğer ortada bir elips şekli varsa bize sadece yatay dağılım yetmez. Bir de gemilerin "sigma" değerleri ve dikey dağılımlarını bilmemiz lazım. Nedir bu sigma ? Sigma en basit haliyle dağılımın standart sapmaya oranıdır. Ve "dağılım elipsi"ni çapını büyütüp-küçültmekten ziyade "sigma" değeri arttıkça elips dikey düzlemde daralır. Yatay uzunluğu değişmez. Dünya'nın şekli gibi düşünün, sigma değeri arttıkça elips gittikçe basık bir hal alır. Sigma değeri, her gemi için karakteristiktir, takviyeler veya yetenekler ile değişmez veya arttırılıp-azaltılamaz. (WG direk değeri değiştirebilir orası ayrı)

Yatay düzlemdeki maksimum dağılım değerleri zaten oyun içinde ana batarya özelliklerinde belirtiliyor. Fakat oyun içerisinde gemilerin sigma değerleri ve yatay mermi dağılımları yazmıyor. Yorumlara zırhlıların sigma değerlerini bırakacağım.

Ata Kerem Erdoğdu

ojJLWQ.jpg

LyjJza.jpgr3Gqk1.jpg

Edited by muavenet_2016
  • Cool 3

Beta Tester
308 posts
8,251 battles

Face de grupta Ata Kerem Erdoğdu isimli arkadaşımız mermi dağılımı ve SİGMA ile ilgili bir paylaşımda bulunmuş güzel bir çalışma olmuş kendisine teşekkürederek alıntıyapıyorum 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Herkese selamlar,

Bir kaç konunun tam olarak anlaşılmadığını fark ettiğimden dolayı hem yeni oyunculara hem de tam anlamıyla konuya hakim olmayan eski oyunculara yönelik birkaç tanımlama yapma gereği duydum. Konumuz; Zırhlı oyuncularını çileden çıkartan "mermi dağılımı".

World of Warships'te mermi dağılımı hem dikey hem yatay olmak üzere maksimum noktaların birleşimiyle oluşan bir elips içerisinde rastgele olarak gerçekleşir. Dağılım elipsi atış mesafesine bağlı olarak genişleyip daralabilir. Maksimum mesafede elips maksimum genişliğine ulaşır.

Sıfırdan maksimum değere kadar olacak şekilde her top ateşlendiği anda rastgele olarak belirlenir. Yani, oyun içerisinde ana batarya üzerinde yazan maksimum mermi dağılımı sizin yatay düzlemde olabilecek en kötü dağılımınızı gösterir. Örneğin; Montana 285 metrelik bir maksimum dağılıma sahip. 
Yatay düzlemde her bir mermi için 0-285 metre arasında bir sapma her ateşlemede rastgele olarak gerçekleşir.

Peki oyun ve hedefler üç boyutlu olduğuna göre eğer ortada bir elips şekli varsa bize sadece yatay dağılım yetmez. Bir de gemilerin "sigma" değerleri ve dikey dağılımlarını bilmemiz lazım. Nedir bu sigma ? Sigma en basit haliyle dağılımın standart sapmaya oranıdır. Ve "dağılım elipsi"ni çapını büyütüp-küçültmekten ziyade "sigma" değeri arttıkça elips dikey düzlemde daralır. Yatay uzunluğu değişmez. Dünya'nın şekli gibi düşünün, sigma değeri arttıkça elips gittikçe basık bir hal alır. Sigma değeri, her gemi için karakteristiktir, takviyeler veya yetenekler ile değişmez veya arttırılıp-azaltılamaz. (WG direk değeri değiştirebilir orası ayrı)

Yatay düzlemdeki maksimum dağılım değerleri zaten oyun içinde ana batarya özelliklerinde belirtiliyor. Fakat oyun içerisinde gemilerin sigma değerleri ve yatay mermi dağılımları yazmıyor. Yorumlara zırhlıların sigma değerlerini bırakacağım.

Ata Kerem Erdoğdu

ojJLWQ.jpg

LyjJza.jpgr3Gqk1.jpg

Burada altını çizmek istediğim nokta sigma değeri olduğu için, sigma değerini dağılım elipsinin daralması için bir sebepmiş gibi aktardım konuya hakim olmayan insanlar sigmanın önemini kavrayabilsin diye. Aslında sigma değeri bir sonuç. Hatta ikisi birden birbirlerinin sebebi ve sonucu demek daha doğru olur.

Sigma değeri yüksek olduğu için elips daha basık veya elips daha basık olduğu için sigma değeri yüksek. Korelasyon var aralarında.

Edit; Ayrıca son paragrafta yazım hatası yapmışım. Belirtilmeyen dağılım dikey, yatay değil. Facebook gönderisini de düzelttim.

Edited by fattyvet
  • Cool 2

Players
192 posts
6,957 battles

Burada altını çizmek istediğim nokta sigma değeri olduğu için, sigma değerini dağılım elipsinin daralması için bir sebepmiş gibi aktardım konuya hakim olmayan insanlar sigmanın önemini kavrayabilsin diye. Aslında sigma değeri bir sonuç. Hatta ikisi birden birbirlerinin sebebi ve sonucu demek daha doğru olur.

Sigma değeri yüksek olduğu için elips daha basık veya elips daha basık olduğu için sigma değeri yüksek. Korelasyon var aralarında.

Aynen, olay bu kadar basit. Atışta oluşan dağılım sadece yatayda, sağa veya sola doğru yayılım sergilemiyor. Mermi iz düşümünde sağa sola yukarı aşağı sapabiliyor. Yamatonun çizdiği iz düşüm elipsi dikeyde daha basık ve bunun getirdiği avantaj ile rakiplerinden daha önde.

Resimlerden anladığım kadarı ile, birbirine paralel iki gemi için gerçek dünyada cep elipsi yanlardan basık, oyunda ise tam tersi. O zamanın jiroskop teknolojisinin ne seviyede olduğunu bilmiyorum ancak normalde denizde oluşan dalgalar ile geminin x düzleminde yaptığı açının sürekli değişmesi, havanın durumu mermilerin T uçuç süresini etkiliyor. Mermiler geminin önüne veya arkasına düşerek dikine elips çiziyor olabilir.

• Cool 1

[EJDER]
Players
887 posts
16,826 battles

Siz daha bu elips olayina ve merminin yavaslama ve dagilim olayini bu oyunda inaniyorsaniz bu videoyu bir izleyin ozelikle cernde calisan proflar izlesin 1+1=2 degildir videosu bu oyunun gercekligini tartisin siz adam oyunun en sansli atisini yapti :teethhappy: ben 7 sv coloroda sansli atisimi montanaya yapmistim ama duruyordu gozlerime inanamadim duzde durmuyordu :teethhappy:unutmadan bu zamana kadar yamato ilr kurfuste bir kere olsun kosk hasari veremedim ama n.c ile guzel verebiliyorum anlayana monti olsa daha degisik verirdi bu kurfustuculer ikincilleri calistimak icin guzel yan dursunlar amerikan bb lerine:teethhappy:

500 mm daha fazla kalinlikta olan yamatonun cephaneligini patlatti yamato buda teknik bilgilere gore hareket eden arkadaslar icin egitici bir video olarak kalsin kara leke olarak unutmadan yamatida 15 km masum cv ye atis yaptim 10 derecelik aci ile  6 merminin 5 i sekti 1 deldi dmg vermedi yamatoda gulermisin aglarmisin zaoda mermi kirildi :teethhappy: ya bir soru sorayim bu gemilerde kullanilan toplar g3 mermisi kac gr 1 tonun ustundeki mermi hava muhalefitine kapilirmi :teethhappy:

Players
634 posts
25,763 battles

Siz daha bu elips olayina ve merminin yavaslama ve dagilim olayini bu oyunda inaniyorsaniz bu videoyu bir izleyin ozelikle cernde calisan proflar izlesin 1+1=2 degildir videosu bu oyunun gercekligini tartisin siz adam oyunun en sansli atisini yapti :teethhappy: ben 7 sv coloroda sansli atisimi montanaya yapmistim ama duruyordu gozlerime inanamadim duzde durmuyordu :teethhappy:unutmadan bu zamana kadar yamato ilr kurfuste bir kere olsun kosk hasari veremedim ama n.c ile guzel verebiliyorum anlayana monti olsa daha degisik verirdi bu kurfustuculer ikincilleri calistimak icin guzel yan dursunlar amerikan bb lerine:teethhappy:

500 mm daha fazla kalinlikta olan yamatonun cephaneligini patlatti yamato buda teknik bilgilere gore hareket eden arkadaslar icin egitici bir video olarak kalsin kara leke olarak unutmadan yamatida 15 km masum cv ye atis yaptim 10 derecelik aci ile  6 merminin 5 i sekti 1 deldi dmg vermedi yamatoda gulermisin aglarmisin zaoda mermi kirildi :teethhappy: ya bir soru sorayim bu gemilerde kullanilan toplar g3 mermisi kac gr 1 tonun ustundeki mermi hava muhalefitine kapilirmi :teethhappy:

PisiReis senden rica ediyorum saçma sapan çocukça  yorumlarını uzak tut bu başlıktan başlığın seviyesini düşürüyorsun eğer buna benzer bir fikrin veya konun varsa kendine  başlık aç yada bu başlıktan  uzak dur lütfen ve yine  eğer konu ile bilgin araştırman varsa paylaş ama boş yorumlara gerek yok 

Her başlığa mesaj atmak mecburiyetindemisin iş edinmişsin kendine insanları sıkıyorsun az yaz öz yaz her başlıkta varsın en azından benim açtığım başlıklara eğer içi dolu yorumlar yapacaksan buyur yap ama gerekli gereksiz sırf mesaj atmak için yazı yazma lütfen 

Bu arada bak kaç kişi beğenmiş bu mesajı burdan bir çıkarım yapmanı umuyorum 

Edited by muavenet_2016
  • Cool 5

Players
634 posts
25,763 battles

Konumuza dönersek biz burda hep WG nin oyunda gemilerin üzeride yazan mermi dağılım değerlerini doğru varsayarak değerlendirmeler yapıyoruz ancak Tecrübe ve gözlemlerime  dayanarak oyunda gemilerin özelliklerinde yazan mermi dağılım değerlerinin doğru olmadığını düşünüyorum

Karşılaştırmamı YAMATO - MONTANA üzerinden yapacağım 

Şöyleki uznun zamandır YAMATO ile oynuyorum sadece YAMATO ile 2400 maçım var ve son zamanlarda yoğun olarak MONTANA ile oynamaya başladım MONTANA ile  400 e yakın maçım oldu

şimdi bu iki geminin  üzerinde yazan mermi dağılım değerlerine göre YAMATO nun mermi dağılımının daha iyi olması gerekir ama bana göre öyle değil inanın ne dediğimi biliyorum karşılaştırma yapmam için iki gemi ile  yeterince oynamışlığım var yani gözlemlerime göre MONTANA nın mermi dağılımı YAMATO dan daha iyi

Bunun bana göre sebebi WG nin MONTANA nın YAMATO ve KURFURST e karşı ezik kalmasını önlemek ve geminin tercih edilebilirliğini artırmak adına gizli buf uygulamış olabilir ama bunu nezaman yaptılar bilmiyorum çünkü uzun bir aradan sonra son 2 haftadır MONTANA ile oynuyorum ve bu bahsettiğim durumu açık ve net görebiliyorum  

Ama şunuda belirteyim bana göre MONTANA nın mermi dağılımı her nekdara YAMATO dan daha iyi olsada bu oyunda  YAMATO nun MONTANA dan daha üstün olduğu gerçeğini değiştirmez tamam bana göre MONTANA nın mermi dağılı daha iyi ancak YAMATO nun mermi çapı ve zırhı YAMATO yu bir tık daha öne çıkartıyor bence Yani hala YAMATO cuyum :D:D:D 

Zırhlılar sınıfında Oyanamadığım gemi yok gibi bana göre WG nin gemilerin üzerine yazdığı mermi dağılım değerleri yazılanla aynı değil yukarıda mesajlarda bize gösterilen mermi dağılım değerlerine göre sıralama yaptık  benim tecrübelerime ve oyundaki gözlemlerime  göre  mermi dağılımı  üzerine yaptığım kendime ait bir sıralamam var :)

1. MISSOURI

2.MONTANA 

3.YAMATO

burda bir gemiyi ayrı tutuyorum oda 6. sınıf fransız premium gemi DUNKERQUE gözlemime göre bu geminin mermi dağlımı kendinde 2 alt ve 2 üst tüm zırhlılardan daha iyi daha önceden bu geminin mermi dağılımı çok kötüymüş sanırım buf larken ayarı kaçırmışlar :D şu anda hem mermi dağılımı hemde mermi deliş kapasitesi müthiş 

Bu mesajda yazdıklarım kendi gözlemlerime dayanarak yaptığım  tespitlerimdir aynı görüşte olmaya bilirsiniz saygı duyarım

Edited by muavenet_2016
  • Cool 1

[EJDER]
Players
887 posts
16,826 battles

Canin sagolsun muavenet ve bir kac seyde eklemek isterdimde buraya yazmayayim sana bu yaziyi ozelden atmak isterdim ama beni engellemissin konuya katkida bulunduk kotumu yaptik oyunun duzelmesini istemiyorsaniz oyunu ovun 

• Cool 1

Players
72 posts
16,132 battles

beyni yok fikri var açık mert korkusuz.. neyse

siz uzmansınız eyw, ama usa zırhlıları inanılmaz isabetli atıyor, dezavantajları çok bu yüzden zırhlı gibi oynayamıyorsun ama.. zayıflar dostum, çıkarıp bir masaya vuramıyorlar.. ama smoke, dağ arkası falan, bide tarret dağılımları, (yazık bana ben hala nc'deyim) abd zırhlıları oynaması çok keyifli gemiler. 15 km'de 9da 8 falan atıyorlar zaman zaman, bu çok yüksek bir isabet, atom fiziğine kimsenin lanet etmesine gerek yok.. oyunu oynarken hisettiğin dinamiklerle yazanlar arasında çok fark var.. bunu bir çok gemide de hissedebilirsin zaten t10 olmana gerek yok.

• Cool 1

[VET]
Players
106 posts
20,060 battles

herkese selam. reddit te şöyle bir sigma değerleri verisi var. eski bir sürüme göre ama daha yenisini bulamadım. sadece zırhlılar için

Tier Ship Sigma
3 South Carolina 1.8
4 Wyoming 1.5
4 Arkansas Beta 1.5
5 New York 1.8
5 Texas 1.8
6 New Mexico 1.5
6 Arizona 1.8
7 Colorado A 1.8
7 Colorado B 2.0
8 North Carolina 2.0
9 Iowa 1.9