Jump to content
Sign in to follow this  
Tuccy

Charles Martel

25 comments in this topic

Recommended Posts

[WG]
[WG]
WG Staff, Community, Alpha Tester
3,480 posts
9,363 battles

V tomto vlákně můžete diskutovat o těžkém křižníku projektu C5 A3 Charles Martel (Francie, tier VIII).

WG Wiki

[IDDQD]
Players
2,094 posts
20,167 battles

Loď trpí T8 matchmakingem, velmi často navštěvuje T8-10 bitvy.

Zapaluje slušně, trajektorie střel je docela dobrá - dá se trefovat na max range. Celkem mě překvapily APčka, který uměj pěkně pokousat neopatrný křižníky (203mm je znát).

Ze začátku hodně využívám ostrovy a střílím přes ně, pozdějc když se to trochu pročistí rychlost (která se blíží ke 40 uzlům se signálem+boostem) a uhýbání.

Od bitevek to často hodně bolí, ale zase na druhou stranu ten "vzduchovej" armor umí i pěkně potrolit na blízko menší kalibry.

Torpéda mají dobrý úhly takže není potřeba ukazovat tolik bok pro odpálení, používam je spíš na zastrašení posíláním do úžin a občas se nějaký ujme.

Protiletadlová je ok, ale DéMon to není :)

Kromě MM jsem nenašel žádnou výraznou slabinu. Až na rychlost, ale zase ani žádnou výraznou přednost.

Na každou jednotlivou činnost se najde vhodnější T8 křižník, Charlie je takovej všeuměl, od všeho umí něco.

Zatím mě žabožrouti baví :honoring:

[CSNL]
Players
268 posts
10,427 battles

Tak při mém antiskillu je tohle možná nejlepší frantík. 

Když jedete čelem, čelní věže mají dostatečnou palebnou sílu.

HE dobře zapalují, AP výborně pářou, torpy jsou použitelné. 

Hrajete často proti T9-10, které mají heal, ale dá se držet v kreditovém plusu, pokud člověk nespěchá, neustále manévruje a umí si najít příležitost. 

Players
144 posts
5,663 battles

Po výborné Algerie jsem se na Martela těšil,že pojede ve stejném stylu jako Algerie,nic není dál od pravdy. Takže pár postřehů k Martelovi.

- MM tuhle lod naprosto ničí,zatímco s Algeri si uzívate ten krasnej T7 mm,tady už je člověk vetšinu času mezi 9-10. Dostřel 17.6 km (Algerie měla 17.9) znamená, že aby clovek dostřelil na soupeře,musí k němu popojet. A co si vybere protivník,přestřelovat se na 20+ km s bitevkama nebo si vystřelit na križník co je na 17 a méně

- žalostné HE,zatímco na Algerie jsou HE famozni,není problém snima davat lodim 5000dmg na salvu + požár. U Martela to je z 5ti zasahu pouze jednou dmg za 924,tohle zoufaní se děje celou hru,kdy po 60 zasazich končite s 20k dmg od granátů a 40k diky požárům

- oheň je fajn,kolikrat jich clovek da i 8-10 za hru ale to je jen tresnicka na dortu,na t10 si to stejne kazdy doleči.

- Armor,co vas trefi,to vam veme 1/3 hp, nenechat se trefovat. což neni jednoduché.

- AP,jo pokud chytnete britaka na 8km bokem k vam,pak davaj slusne. jinak na cokoli pod uhlem nepouzitelne.

- obratnost, da se

sem trochu zklamanej,cekal jsem ze budu jak s Algerie plout na hranici dostřelu a trestat vše co se opovazi vykouknout. Vzdalenost,rychlost + WSAD bude moje obrana. Na hranici dostrřelu jsem ale mého,protivníci maj jestě par km v zaloze. Spatné HE a chybí mi ten uzasný zvuk u del co mela po vystrelu Algerie,zatim hodnotim negativne. To snad i s Chapayevem se mi hralo lip.

[CSNL]
Players
268 posts
10,427 battles

Martela, stejně jako po něm Saint Louis a nejspíš teď i Henri se mi nejlépe osvědčilo hrát stylem Dunkerque - čelem k nepříteli, opatrně si sjet na střední vzdálenost, ideálně se držet v blízkosti ostrova, který ti kryje bok a umožňuje se za něj schovat. Ve vhodnou chvíli se pak dá vyrazit vpřed a nebo se stáhnout. 

Čelem se dá úspěšně vyjet přímo nejen na osamocený CA ale i na BB, byť ideálně nižšího tieru. 

Používám ke spotřebáku motorboost i modul na prodloužení jeho trvání, rychlejší kormidlo, a dá se tak mnoha salvám uhnout manévrem. 

[O-S-W]
Players
11 posts
16,935 battles

Podle mého skoro přesně naopak.... Neříkám že Algerie je špatná, ale rozhodně je horší než Martel.... s Martelem dám hravě přes 100K dmg, s Algerie jsem byl rad za 60k..... 

[IDDQD]
Korzár
2,429 posts
338 battles
On 25. 9. 2017 at 9:23 PM, Vakojezevec said:

Podle mého skoro přesně naopak.... Neříkám že Algerie je špatná, ale rozhodně je horší než Martel.... s Martelem dám hravě přes 100K dmg, s Algerie jsem byl rad za 60k..... 

:Smile_teethhappy: Podle statistik to tak nevypadá..

BTW: Za 21 her 20x v 10kách. To jako vážně jo? A mohu hrát ráno, odpoledne nebo večer.

[IDDQD]
Korzár
2,429 posts
338 battles

Charles Martel přeexpen. Za mě musím říci, že je to velmi solidní křižník a pro mě osobně nejlepší z nepremiových na tieru 8. Má devět děl, střílejících každých 10 sekund. To dělá spolu s vysokou šancí na zapálení z tohoto mazla podpalovací mrchu. Velmi dobrá jsou i torpéda. 3 kousky na každé straně, 60 uzlů a 9 km dosah? Nepozorného hráče to dokáže potrestat. AAčka jsou slabší. Střední aura je solidní, ale ta nejvzdálenější je už slabší. Nicméně, osmičkové letadla to s baráží dokáže solidně pocuchat. Rychlost spolu s vlajkou a boostem je fantastická. Manévrovatelnost je jedna z lepších. Problém mi dělal pancéř. Dostáváte citadelu zepředu, zezadu, z boku.. Je to nesmírný papír a pancéř je jeho největší slabina. V součtu je ale Charles perfektní křižník a není problém s ním nastřílet velký damage. :)

• Cool 1

[IDDQD]
Weekend Tester
2,033 posts
5,677 battles

Mám jej zatím krátce a dokonce ještě ne ve fullu (chybí dostřel), ale s jistotou můžu prohlásit, že z mého pohledu se jedná o jeden z nejzábavnějších T8 křižníků.

Je velice univerzální a navíc má perfektní děla. Tak jako s každým křižníkem (snad s výjimkou němců) nic nevydrží, ale s Martelem se dá krásně střílet na max range, takže vás nenutí riskovat.

Opravdu hodně zapaluje (což jsem si naposled dovolil tvrdit jen u Ataga a Zaa), rychle pálí, rychle točí věže a především má bezvadnou trajektorii střelby...

Navíc se speed boostem a vlajkou dokáže vyvinou rychlost přes 41kt, což je opravdu hodně. Spot je taky pěkný a umožňuje nepozorovaně "proklouzávat" do výhodných pozic.

Na jedinou věc je potřeba dávat pozor - a to na nepřátelskou palbu. Jistě, máte rychlost, umíte kličkovat a kapitán se může nechat uchlácholit pocitem bezpečí, když jej na 3 pokusy nepřátelská bitevka nezasáhne. Potom ale stačí jediný zásah a 1/3 HP je v háji. Takže bacha na to. Je potřeba pěkně zhasnout a jakmile se protivníci zaměří na někoho jiného, zase tu symfonii můžete rozjet. :)

Podtrženo-sečteno: konečně zase po nějaké chvíli loďka, na jejíž expení se vyloženě těším.

• Cool 2

[BIA]
Alpha Tester
1,610 posts
5,846 battles

Tohle je strašná popelnice. Je úplně jedno jak je natočená stejně dostává konstantně ammo racky. Takže to je v podstatě britský křižník bez healu a kouře co střílí HE.

[IDDQD]
Korzár
2,429 posts
338 battles
On 1/3/2018 at 5:34 PM, CerVus said:

Tohle je strašná popelnice. Je úplně jedno jak je natočená stejně dostává konstantně ammo racky. Takže to je v podstatě britský křižník bez healu a kouře co střílí HE.

Já ti nevím člověče, mi přišla více odolná, jak její následovníce. A to jsem býval každou bitvu mezi desítkami. Jestli mohu poradit, vyprdni se na nějaké následování týmu. Jezdi si svoji hru a flankuj enemy. Zatímco se soupeř soustředí na ty "grupáče" lodí z tvého týmu, ty je vezmeš z boku a kloveš je. A když tě něco zaměří, tak zhasneš. Jenom EDIT by v DDčku jel spotovat jeden Charles Martel někde u kraje mapy. :)

Edited by Kampa1987
Vulgarismus

[BIA]
Alpha Tester
1,610 posts
5,846 battles

Ještě 11k a je to za mnou. Ale tak nějak nevím jestli má cenu pokračovat. Většina nově přidaných lodí je "jen do počtu" a chybí jim univerzálnost. A to se táhne celou touhle linií.

[IDDQD]
Korzár
2,429 posts
338 battles

No Henri IV je rakovina. Prakticky nepomůžeš nijak týmu. Hraješ jenom na sebe = děláš damage podpalama. Do capu nemůžeš, tankovat damage také ne.. Je to takové horší Zao no. Od doby, co jsme jej vyjezdil mi hnije v přístavu a nemám potřebu jej hrát.

[CSNL]
Players
268 posts
10,427 battles
5 hours ago, Wolffnstein said:

No Henri IV je rakovina. Prakticky nepomůžeš nijak týmu. Hraješ jenom na sebe = děláš damage podpalama. Do capu nemůžeš, tankovat damage také ne.. Je to takové horší Zao no. Od doby, co jsme jej vyjezdil mi hnije v přístavu a nemám potřebu jej hrát.

Já tedy jedu HIV z 90% AP. Čelem k nepříteli, bok schovat za ostrov. Velmi dobre citadeluje, na tri km i Yamato :-) 

V klanovkach jsem mel casto pres 10 citadel a to nejen do Zao a Hindase ale i do Moskev.

Dost mozna to hraju špatně, ale baví mne to tak. 

[T-N-T]
Players
3,601 posts
16,629 battles

Ach jo, jakmile se těším na loď, přijde studená sprcha. Hodně dlouho jsem nehrál tak mizernou loď ve stocku. Bohužel i přes teď už plýtvání speciálních kamufláží a signálů pro mne ještě dlouho ve stocku bude.

Absolutně nejsem schopen s Charles Martelem nic zahrát. Jedinou bitvu ze 6 jsem přežil s míň jak 400 hp, a to byla jediná bitva, kde jsem dal kill a dostal se přes 50k DMG. Na Algérie mám průměr přes 60k...

Já jen doufám, že až se někdy za dlouho dostanu k těm vylepšeným modulům, tak 17,6km bude stačit na vzdálené podpalování, hp bude stačit na přežití aspoň prvních 5 minut a že vylepšená děla konečně budou stačit točení lodě.

Mimochodem, to na tom máte všichni automaticky "Last Stand", že si nestěžujete na neustále vyřazené kormidlo? Protože to je jedna z hlavních příčin mých brzkých podmořských výprav (první salva vyřadí kormidlo - opravím - druhá salva znovu vyřadí kormidlo - jsem pod vlnami).

EDIT: Teda to je opravdu křáp. Zlaté Mogami i Hipper. Jedna salva a je po mně. Navíc s tím lagem, co je poslední dva týdny ve hře si dřív všimnu, že je po mně, než že jsem vůbec spotnut...

EDIT 2: Přes všechny ty obtíže ale musím uznat jedno: AP je skvělé. Jakmile se dostanu do souboje na férovku proti jinému křižníku (srovnatelného tieru), tak má po citadele. Už jsem citadeloval i Zao zezadu (jojo, troll armor :Smile_trollface: ).

[T-N-T]
Players
3,601 posts
16,629 battles

Tak hotovo. Bohužel platí, co jsem napsal výše. Jediné, co se mi na Martelovi líbí, je AP do křižníků. Bohužel to se mi namane možná tak jednou za 3 hry. Pak je z toho 70-90-100k DMG. Bez AP se vzácně dostanu přes 50k. Prostě HE nedělá skoro nic a ohně padají jednou za uherský rok (mám Demolition expert). Torpéda občas můžou pomoct, ale to je opět jen na vzdálenosti, kdy si rád užiju AP. Jak jsem proti více loděm (které nemůžu jen tak rushnout na čumák), je Charles Martel bezzubý kiter.

Asi nemá moc smysl hnát se na Saint Louis, že?:Smile_sad:

[IDDQD]
Korzár
2,429 posts
338 battles
30 minutes ago, Toivia said:

Tak hotovo. Bohužel platí, co jsem napsal výše. Jediné, co se mi na Martelovi líbí, je AP do křižníků. Bohužel to se mi namane možná tak jednou za 3 hry. Pak je z toho 70-90-100k DMG. Bez AP se vzácně dostanu přes 50k. Prostě HE nedělá skoro nic a ohně padají jednou za uherský rok (mám Demolition expert). Torpéda občas můžou pomoct, ale to je opět jen na vzdálenosti, kdy si rád užiju AP. Jak jsem proti více loděm (které nemůžu jen tak rushnout na čumák), je Charles Martel bezzubý kiter.

Asi nemá moc smysl hnát se na Saint Louis, že?:Smile_sad:

no St. Louis mi přišel jako Martel s healem. Já teda se zapalováním problém neměl, ale i tak jsme na něm měl IFHE. S IFHE je martel démon. Držel jsem si na něm přes 80k na bitvu, protože alfa damage z HEček mi přišla lepší, jak spoléhat se na ohně. Navíc mi bylo líto dublonů na přeškolení kapitána, protože kapitána sem tam měl z De Grasse. :)

• Cool 1

[T-N-T]
Players
3,601 posts
16,629 battles

Hmm, IFHE mi na 203mm dělech připadá jako kacířství a velice se mi nechce to zkoušet. Ale kdo ví, možná skutečně na Martelovi (i na Ibuki) trefuji paluby, které s běžnou HE neprobiji (tuším Montana 50+mm, němci atd.) a IFHE by tak vedlo k větším salvám.

Asi se nad tím budu muset víc zamyslet a probrat přesně kolik cílů bych s IFHE probil navíc oproti běžnému stavu. Na druhou stranu si nejsem jist, jestli mám k dispozici dost vyškoleného Fr kapitána s IFHE. A taky paradoxně třeba se Schorsem s IFHE (tedy v podstatě se stejnou penetrací jako má Martel v základu) zase s alfa damage problém nemám (a taky ani se zapalováním).

[IDDQD]
Korzár
2,429 posts
338 battles
7 minutes ago, Toivia said:

Hmm, IFHE mi na 203mm dělech připadá jako kacířství a velice se mi nechce to zkoušet. Ale kdo ví, možná skutečně na Martelovi (i na Ibuki) trefuji paluby, které s běžnou HE neprobiji (tuším Montana 50+mm, němci atd.) a IFHE by tak vedlo k větším salvám.

Asi se nad tím budu muset víc zamyslet a probrat přesně kolik cílů bych s IFHE probil navíc oproti běžnému stavu. Na druhou stranu si nejsem jist, jestli mám k dispozici dost vyškoleného Fr kapitána s IFHE. A taky paradoxně třeba se Schorsem s IFHE (tedy v podstatě se stejnou penetrací jako má Martel v základu) zase s alfa damage problém nemám (a taky ani se zapalováním).

Jak říkám, já to tam měl a přeexpil jsme to tak a damage jsem měl na bitvu 80+ k.. Znám lidi, co mají IFHE i na Henrym a Moskvě a chválí to. Přecjen, nemusíš tolik řešit, kam salvu trefíš víš. Palubu sice probiješ furt, ale některé části kam to spadne neprobiješ tak snadno.

• Cool 1

[T-N-T]
Players
3,601 posts
16,629 battles

Jsem rád, že už jsem ho dávno přeexpil.

Druhá věc je, že na Saint Louis mi zbývá snad přes 200k XP. :fish_panic:

Schopnost konzistentně spamovat granáty (je-li to aspoň trochu bezpečné) je po rychlosti nejlepší vlastnost Fr křižníků. Nebo tedy brzy "byla".

[IDDQD]
Weekend Tester
1,221 posts
12,797 battles

Zaujímavá loď. S reloaderom sa dá tými 203mm AP nakladať krásne do krížnikov. Zatiaľ s ním mám veľmi slabých 54 000 avg dmg. Ale hral som to v stocku, až teraz som to dostal do topu. HEčka krásne nakladajú. Len tieto delá majú aj celkom veľký oblúk, takže sa s nimi ťažšie triafa na väčšie vzdialenosti. Inak je to ultimátny upaľovač. Dlhšie som nehral osmičkový krížnik a znovu sa mi potvrdilo, že to je asi najťažší tier. Musím trochu poštelovať skill :Smile_Default:

[T-N-T]
Players
3,601 posts
16,629 battles
6 hours ago, Mikhail800 said:

Zaujímavá loď. S reloaderom sa dá tými 203mm AP nakladať krásne do krížnikov. Zatiaľ s ním mám veľmi slabých 54 000 avg dmg. Ale hral som to v stocku, až teraz som to dostal do topu. HEčka krásne nakladajú. Len tieto delá majú aj celkom veľký oblúk, takže sa s nimi ťažšie triafa na väčšie vzdialenosti. Inak je to ultimátny upaľovač. Dlhšie som nehral osmičkový krížnik a znovu sa mi potvrdilo, že to je asi najťažší tier. Musím trochu poštelovať skill :Smile_Default:

Ten heal na Saint Louis pro mne byl po Martelovi obrovský skok. Ale vzhledem k tomu, že nakonec nenerfli reload o 2s, jak plánovali, ale jen o jednu - a že z reload boosteru se vyklubal celkem OP spotřebák - tak i Charles Martel by měl momentálně být dost slušná osmička.

Asi bych ho mohl zas někdy zkusit, když na něj mám teď snad už několik permakamufláží.

• Cool 1

[T-N-T]
Players
3,601 posts
16,629 battles

Tak jsem Martela zkusil a skutečně se mi s ním hraje podstatně lépe než kdysi bez Reload Boosteru. Na druhou stranu většina původních slabin zůstává. Jmenovitě křehkost proti všem T8+ bitevkám (9x se uhnete, po desáté chytnete 3 citadely), heal by pomohl aspoň dát šanci v soubojích na konci bitvy, pokud se toho dožijete. S křehkostí souvisí zaměření děl (i celkem dobré úhly torpéd) vpřed - láká to ke ztečím, ale opět, bitevky vám snadno přes čumák naloží a většina high tier křižníků vás zase rozstřílí. No a poslední, největší, problém je MM. Ze včerejších 11 bitev jsem byl 2 top tier a myslím třikrát proti devítkám. To znamená většina btev proti desítkám a to jsem ještě nevzácně byl buď jediná osmička nebo jedna ze 2.

PS: Doufám, že to byla jen má smůla, ale taky mi včera Martel vůbec nechtěl zapalovat. Jednu bitvu jsem nastřílel 177 HE granátů do bitevek (používaje Reload Booster poté, co použili DamCon), všeho všudy jsem nastřílel 5 ohňů... Popravdě myslím, že nám to prohrálo bitvu neboť enemy Yamato a République místo dohoření z 15k a 5k HP přežili až do konce bitvy. Kurfiřta jsem sice upálil, ale ne dříve, než mi ubral asi 15k HP.

[O-S-W]
Players
241 posts
11,745 battles

Po delší době jsem se vrátil k CA linii frantíku a odjezdil Martela. Za mě loď fajn, ale díky MM velmi obtížně hratelná. Tak 8x z 10ti bitev proti tieru 10, kde toho moc neuděláte. Jinak solidní děla, přesný, dostřel skoro 18km ,což ujde. Loď je rychlá, obratnost je slabší, ale dá se, na blízko má i torpéda, který nejsou zlý. Ale právě díky MM, kdy ve hře jste běžně proti 5-6 lodím tieru 10, toho moc neuděláte. Střílíte HE munici a zapalujete, ale enemáci mají všichni HEAL, takže si to vyléči. Střílíte AP a zase neprobíjíte. Spot má tier 10 křižník menší než vy, takže vás vidí první. Navíc stačí udělat chybičku a příjde salva, která vám vezme 50% HP, nebo klidně i víc (třeba Montana, která si vás vyčíhla když točíte). Navíc v současný době, po reworku letadlovek, jsem měl tak v 70% her letadlovky, který vás spotují a praží po vás. Takže loď jsem si nenechal, věřím že tier 9 umí to samý a líp, nebo třeba Atago, co mám, má alespoň HEAL a víc děl + lepší torpy a menší spot... Hrát se to ale dá, ale chtělo by to lepší MM, nebo přidat HP.    

Sign in to follow this