Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
seyyah

İnceleme: Hood

8 comments in this topic

Recommended Posts

seyyah   

Merhaba arkadaşlar bu yazımda oyuna ilerleyen dönemlerde eklenecek olan yeni premium gemi, 7. Seviye İngiliz zırhlısı HMS Hood'dan bahsedeceğim.

 

Gemi halen tasarım aşamasında olup bütün özellikleri değişime uğrayabilir.

3bc4e837478e47b19e8441a61ea67b22.jpg

Bir zırhlı için kırılgan sayılabilir, sebebi geminin bir muharebe kruvazörü olması. Ancak sınıfı için oldukça büyük toplara sahip. Asıl hedefleri düşman kruvazörleri, isabet yönünden başarılı sayılabilecek topları ve yeterli hızı onu bu konuda yeterli kılıyor. 

Kuşağı içerisinde normal bir gemi. Özellikle öne çıktığı tek özelliği uçaksavar salvosu sarf malzemesini kullanabiliyor olması. Bu sayede kısa bir süreliğine olsa da kendini uçak saldırılarından kuşağı içinde en iyi koruyabilen gemilerden birisi oluyor.

Diğer iyi noktası toplarının dönüş süresi, ciddi şekilde WD-40 ihtiyacı duyan Warspite taretlerinin aksine Japon kruvazörü gibi hissettiren bir dönüş süresine sahip. Kötü olmayan manevra becerileriyle birleşince güzel sonuçlar veriyor. 32 deniz mili hızı da gemiyi kruvazör kovalamak için uygun yapıyor. Yalnız zırh delici mermileri çoğu kruvazörün zırhını delip geçebiliyor, köşk isabeti olmadıkça yüksek hasarlar veremeyebiliyorsunuz. 

En büyük eksiği ise menzili ve hasar potansiyeli. 17.6 km menzil ve bunun herhangi bir şekilde artırılamıyor olması yer yer gemiyi zor durumlarda bırakabiliyor. Hele ki (test gemisi olmasından dolayı mı bilmiyorum ama) özel eşleştirmesi olmadığını düşünüce 9. kuşak bir savaşta kruvazörler tarafından bile menzil yönünde geride bırakılabiliyor. Hasarının da kalibresine göre pek tatminlik vermiyor olması da bir başka sıkıntı. Sebebi biraz da delme gücünden kaynaklanıyor olsa gerek.

Türünde tecrübeli kaptanların elinde kuşağındaki gemilerin yapabildiği pek çok şeyi yapabilecek bir gemi. Sadece düşman zırhlılarıyla kafa kafaya çatışmaya girerken tekrar düşünmenizi öneririm.

 

Geminin kendisine gelirsek, 1920 yılında Kraliyet Donanması için üretilmiş son muharebe kruvazörü olarak pek çok yönden başarılı bir gemi olarak bir dönem büyük bir şöhrete sahipti. Filoda pek çok yerde görev almış olan gemi, ikinci dünya savaşı başladığında İzlanda açıklarında devriye görevi yaparken, ilerleyen döenmde Mers-el-Kebir'e çekilmiş olan Fransız donanması kalıntılarının imhası için Akdenize iner, bu operasyonun ardınan yine kuzey denizine geri döner, orada bir süre devriye görevine devam ettikten sonra 1941 Mayısında Prince of Wales ile birlikte Danimarka boğazında kovaladıkları Bismarck ve Prinz Eugen ile girdikleri çatışmada aldığı isabetler ile cephaneliğinin infilak etmesi sonucu batar.  20 yıl boyunca Kraliyet Donanmasını gücünün sembollerinden birisi olan bu geminin batması oldukça yankı uyandıran bir olay olmuştur.

  • Cool 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sitede geminin özelliklerine baktım da, AA defense kısmında Rocket Launcher yazıyor. Bir bilgisi olan cevap yazabilir mi ? http://wiki.wargaming.net/en/Ship:Hood

Share this post


Link to post
Share on other sites
seyyah   

Roketleri uçaksavar silahı olarak kullanıyor. Bu tip uçaksavar donanımına sahip gemiler savaşta vardı.

İçinde 12-20 kadar roketin olduğu bir kutudan taret düşünün. İyi bir perde oluşturur ancak peş peşe kullanımı biraz sıkıntılı bir yöntem.

Edited by seyyah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biraz önce bakmıştım. AA in anti aircraft olduğunu öğrenince rahatladım. Bir an gemilere karşı kullanılacağını düşünmüştüm. :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
seyyah   

Gemilerde kara hedeflerine karşı çıkartmaları desteklemek amacıyla eklenmiş roket sistemleri de bulunuyormuş ancak gemiden gemiye silah olarak menzilin kısalığından ve hasar yönünden zayıf kalacağından roketler tercih edilmemişe benziyor. En uzun menzilli roketler 15 km kadar bir menzile sahipti diye hatırlıyorum, bunlar karadaki yavaş hareket eden ya da sabit hedeflere karşı etkili olacaktır ancak denizde sürekli hareket eden hedeflere karşı gerçekten etkisiz kalacaktır. Gemi topları onları ihtiyaç duyulan her yönden fazlasıyla geride bırakıyordu.

Uçaksavar olarak, çoğu uçağın etkili atış menziline rahatça ulaşabileceği, ve patlayarak geniş bir alana hasar verebilen mermilerden kısa süre içerisinde çok sayıda ateşlenebileceği için mantıklı bir tercih olmuştur. En büyük eksiği normal topların aksine yeniden yüklenmeri için gereken zaman olsa gerek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
PisiReis   

Bir sey sormak istiyprum sayin seyyah bir sey dikkatimi cekti ozel dis kaplama  geminin daha dayanikli olmasi icin diye belirtildi bu ozel kaplama torpido korumasinami yardimci oluyor yoksa top mermilerine karsi hood icin bir sorum daha olacak bu kaplama tirpison icinde varmi sorularim bu kadar cevap verirseniz sevinirim

Share this post


Link to post
Share on other sites
PisiReis   

özel dış kaplama işi hikaye bir maçta denk geldik  hoodu götürdüm n.c ile denizin sularını boyladı :teethhappy:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×