Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
GoPort

Lig ve Derece sistemi

12 comments in this topic

Recommended Posts

Players
161 posts
3,396 battles

Bildiğiniz üzere Wows'ta sıralamalı sezon mevcut fakat süresi ve işleyişi oldukça kısa , şahsım adına sıralamalı savaşlardan aldığım zevki rastgele savaşlardan alamıyorum. Bunun için bir çok etken var fakat başlıcaları oyunun mekaniğini tam anlamıyla öğrenememiş oyuncular ve 12 kişiden oluşan ekipte maç sonucunu tam anlamıyla etkileyebilecek hamleler yapamamak.

League of Legends tarzı bir lig sistemi olsa diye kendi kendime düşündüm ve bir çok açıdan kusursuz derecede taşlar yerine oturdu. Bu sayede hem takım oyunu mantığı oyunculara aşılanmış olur hemde yetenekli oyuncular daha üst ligde olacağı için yine sadece yetenekli oyuncular ile maç yapma şansı elde edebilecek ve maç içerisinde saçma sapan hatalar yapan insanlar olmayacak. Yine aynı şekilde yeni oyuncular düşük liglerde mücadele ederken oyunu çok iyi bilen insanlar girip zulüm edemeyecek. Kısacası herkes yeteneğine göre hak ettiği klasmandaki oyuncular ile oynayabilecek

Sıralamalı savaşların uzun bir süre devam etmesi kanısındayım , bu yönde bir değişiklik oyun keyfi ve hedefi açısından güzel olacaktır diye düşünüyorum. Sezonun kısa olmasından dolayı oyuna fazla vakit ayıramayan bir çok kaliteli oyuncunun  Rank 1 e ulaşamadıklarını gördüm.

League of Legends oyununu bilmeyenler için ufak çapta bildiğim kadar izah edeyim. Sezonlar yıllık oluyor ve yıl sonunda kısa bir süre ara verip yeni sezon hazırlığı başlıyor. 

Bronz , gümüş , altın,  platin , elmas gibi ligler mevcut ve yaptığınız savaş sonuçlarına göre aldığınız elo puanları ile  lig atlıyor veya düşüyorsunuz. Bu oyunun dünyanın en çok oynanan oyunu olmasında bu lig sisteminin katkısı çok büyüktür.

Sizlerinde bu konu hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum, paylaşırsanız sevinirim. Herkes tarafından önerilirse belki oyun geliştiricileri kulak verir.

• Cool 5

[EJDER]
Players
770 posts
9,461 battles

Once pyundaki belli basli sorunlari bence cozmeleri gerekir bu hafta icinde mesela 10 dakka maca giremedigim oldu bilgisayar resmen kilitlendi senin onerin guzel goport iste bunu wg hayata gecirebilirmi soru bu olsun wg ye benden

• Cool 1

[HEROS]
Players
1,226 posts
12,189 battles

Bildiğiniz üzere Wows'ta sıralamalı sezon mevcut fakat süresi ve işleyişi oldukça kısa , şahsım adına sıralamalı savaşlardan aldığım zevki rastgele savaşlardan alamıyorum. Bunun için bir çok etken var fakat başlıcaları oyunun mekaniğini tam anlamıyla öğrenememiş oyuncular ve 12 kişiden oluşan ekipte maç sonucunu tam anlamıyla etkileyebilecek hamleler yapamamak.

League of Legends tarzı bir lig sistemi olsa diye kendi kendime düşündüm ve bir çok açıdan kusursuz derecede taşlar yerine oturdu. Bu sayede hem takım oyunu mantığı oyunculara aşılanmış olur hemde yetenekli oyuncular daha üst ligde olacağı için yine sadece yetenekli oyuncular ile maç yapma şansı elde edebilecek ve maç içerisinde saçma sapan hatalar yapan insanlar olmayacak. Yine aynı şekilde yeni oyuncular düşük liglerde mücadele ederken oyunu çok iyi bilen insanlar girip zulüm edemeyecek. Kısacası herkes yeteneğine göre hak ettiği klasmandaki oyuncular ile oynayabilecek

Sıralamalı savaşların uzun bir süre devam etmesi kanısındayım , bu yönde bir değişiklik oyun keyfi ve hedefi açısından güzel olacaktır diye düşünüyorum. Sezonun kısa olmasından dolayı oyuna fazla vakit ayıramayan bir çok kaliteli oyuncunun  Rank 1 e ulaşamadıklarını gördüm.

League of Legends oyununu bilmeyenler için ufak çapta bildiğim kadar izah edeyim. Sezonlar yıllık oluyor ve yıl sonunda kısa bir süre ara verip yeni sezon hazırlığı başlıyor. 

Bronz , gümüş , altın,  platin , elmas gibi ligler mevcut ve yaptığınız savaş sonuçlarına göre aldıınız elo puanları ile  lig atlıyor veya düşüyorsunuz. Bu oyunun dünyanın en çok oynanan oyunu olmasında bu lig sisteminin katkısı çok büyüktür.

Sizlerinde bu konu hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum, paylaşırsanız sevinirim. Herkes tarafından önerilirse belki oyun geliştiricileri kulak verir.

Bu zamana kadar bunu düşünmemiştim. Fakat kesinlikle güzel bir öneri olmuş.
  • Cool 1

[CMMR]
Players
681 posts
12,711 battles

Forumda şuana kadar gördüğüm;uygulanabilirlik oranı en yüksek fikirdir bu,sadece ve sadece + 20 gün dahi eklenmiş olsa (40 değil 60 gün olsa) çok şey değişir,kısaca senede 6 adet sıralamalı rutin hale gelse,ya da 3 ay süreli olur ise sene de 4 sıramalı rutinleşse,başlangıç bitiş tarihleri şuanki mevcut hali gibi belirsiz olmasa...bence güzel şeyler çıkar ortaya,hatta farklı 2 kategori sıralamalı savaş aynı anda bile devreye alınabilir,atıyorum tamamen örnektir aynı anda sadece seviye 9 ların katılabildiği bir savaş türü(ekonomi ayarları yapılmış olmalı tabiki ) ve sadece seviye 7 gemilerin katılabildiği sıralamalı savaş aynı anda devreye sokulsa vs vs bir çok yeni küçük fikirle geliştirilebilir senin önerin.

Üzerinde kafa yormaya ve incelemeye değer bi öneridir,WG nin dikkatini çekebilmesi için de gerekli oyuncu baskısı ya da desteğine sahip olması gerekir bu konunun,kısaca tribünlere oynamamız şart,çok ses çıkarmamız şart,tüm dillerdeki forumlarda tartışılır hale getirmemiz şart.Ulusal ya da Uluslararası oyuncu toplulukları(facebook vb) araçları kullanarak yaygınlaştırabilir bu fikri,belki tüm forumları(değişik diller kullanan) kapsayan genel bir anket yapılabilir, istermisiniz istemezmisiniz gibisinden...

Kendi adıma konuşmam gerekirse,yazdıklarına tamamen katılıyorum,sıralamalı savaşlar bittikten sonra ...ee şimdi ne olacak dedim kendi kendime,boşlukta kaldım çünkü rastgele savaş yapmak sıkıcı gelmekte,son gece rank 4 e yükselip rank 3 sınırı zorlar iken ,başarısız savaş serisi yakalayıp rank 6 ile kapattım bu sezonu,1 ya da 2 günüm olsa idi rank 1 olabileceğime dair inancım bulunmaktaydı.Umarım destek görür bu güzel fikrin.. +111111111111111 

Edited by canbanur
  • Cool 1

Players
161 posts
3,396 battles

Rastgele savaşlar tamamen bile kaldırılabilir yerini sadece sıralamalı alır ve sıralamalı savaşlarda da herkes kalibresine göre oyuncularla oynar , iyi olan adım adım lig basamaklarını yükselir , WG nin şu anki sisteminden kat ve kat daha üstün olacağı aşikar fakat ne kadar dinlerler ne kadar uygularlar orası mauamma. 

Mesela Cv kasmaya başladım geçenlerde ve Accelerated ile girdik seviye 5 maçlara 20 maçta 19 galibiyet 1 yenilgi aldık, yenilgi aldığımız maçtada ben oyundan düştüm yoksa onuda kazanırdık :) Şimdi o maçlardaki yeni oyuncuların suçu günahı neki ezilerek yeniliyorlar.

Players
521 posts
12,368 battles

Sıralamalı savaşların takvime oturtulması dışındakilere katılmıyorum. Benim 6k rastgele savaşım ve İstatistiklerim var. Rastgele kaldırılırsa ne olacak? İnsanlar nerede gemi kasacak? Stock gemilerle takımında olan insanlar olunca yine lose oomayacak mı?

Lol gibi saçma bir oyunun saçma sisteminin buraya gelmesini istemem. Garibim 10 yaşındaki çocuk bile inanmış plat olim abi diyor. Tamamen insanları kandırmak üzere olan bir sistem ki zaten başarılı olsa lol de herkes win alır. Sonuçta ligine göre adam geliyor ama bu oyundan daha çok sinir oluyorsun + tonla küfür.

PR sistemine göre eşleştirme sadece bizim sorunlarımızı çözer çünkü PR sadece WR yada kille bakmadan tüm istatistiklerrinden çıkan bir puan. Dediğim gibi bide ranked ın takvime oturtulması gerisi gereksiz. 

• Cool 2

[HEROS]
Players
1,226 posts
12,189 battles

Sıralamalı savaşların takvime oturtulması dışındakilere katılmıyorum. Benim 6k rastgele savaşım ve İstatistiklerim var. Rastgele kaldırılırsa ne olacak? İnsanlar nerede gemi kasacak? Stock gemilerle takımında olan insanlar olunca yine lose oomayacak mı?

Lol gibi saçma bir oyunun saçma sisteminin buraya gelmesini istemem. Garibim 10 yaşındaki çocuk bile inanmış plat olim abi diyor. Tamamen insanları kandırmak üzere olan bir sistem ki zaten başarılı olsa lol de herkes win alır. Sonuçta ligine göre adam geliyor ama bu oyundan daha çok sinir oluyorsun + tonla küfür.

PR sistemine göre eşleştirme sadece bizim sorunlarımızı çözer çünkü PR sadece WR yada kille bakmadan tüm istatistiklerrinden çıkan bir puan. Dediğim gibi bide ranked ın takvime oturtulması gerisi gereksiz. 

PR'nin de baz alınması gerekiyor. Sadece gemiye göre eşleştirme yapıldığı için bir takım çöküyor ya da kazanıyor. +1

Players
161 posts
3,396 battles

Benim 6k rastgele savaşım ve İstatistiklerim var. Rastgele kaldırılırsa ne olacak? 

Eski oyuncuların rastgele savaş istatistiği yine profillerinde gözükebilir, sonuçta bu senin oynama şeklini etkilemiyor veya oyun içerisinde bir artı kazandırmıyor, merak eden insanlar şimdi olduğu gibi yine çeşitli sitelere girerek istatistiklerine bakabilir (şuanda da başka bir işe yaramıyor zaten). 

İnsanlar nerede gemi kasacak? Stock gemilerle takımında olan insanlar olunca yine lose oomayacak mı?

İnsanlar sıralamalı savaşlarda da gemi kasmaya devam edebilir aynı zamanda ortak savaşlar bölümünün yerini rastgele savaşlar alabilir.

Stok gemisi olanlar tabiki bir miktar dez avantalı olabilirler fakat her stok gemi lose alıyor diye bir durum söz konusu değildir. Söylediğim sistemde oyunlar daha stratejik ve takım oyunu halinde gideceği için gemisi iyi olan değil taktiği iyi olan kazanacaktır.

Lol oyunu saçma değil , saçma olan oyunu oynayan 6-15 yaş arasındaki çocuklar ve chat ekranına yansıttıklarıdır :) Dünyanın en çok oynanan oyunu olduğu için malesef her yaştan insanı barındırıyor. Sistemin başarılı olması ile sürekli win veya başarısız olması sürekli lose getirecek diye bir durum söz konusu değildir, sonuçta her oyunda olduğu gibi bunda da bir takım kazanırken doğal olarak diğer takım kaybedecektir. Lol'de üst liglerde her oyuncu maçtaki yapacağı görevi bilerek girmektedir oyuna aksini yapanlar ise tüm oyuncular tarafından anında reportlanmaktadır ( ve report sistemi güzel şekilde çalışmaktadır ) ki üst liglerde bu tarz oyuncunun karşına çıkma olasılığı %1'dir.  Yine söylüyorum illaki çürük yumurtalar olacaktır bu sistemde de seni deli etmeyi becerebilen insanlar çıkacaktır maç esnasında ama bu ihtimal şu ankine göre oldukça az miktarda olacaktır

Kesilinlikle bu fikrine katılıyorum PR sistemide eşleştirme için bir kıstas olmalıdır.

[CR33D]
Players
2,949 posts
14,953 battles

Bronz , gümüş , altın,  platin , elmas gibi ligler mevcut ve yaptığınız savaş sonuçlarına göre aldığınız elo puanları ile  lig atlıyor veya düşüyorsunuz. Bu oyunun dünyanın en çok oynanan oyunu olmasında bu lig sisteminin katkısı çok büyüktür.

Bircok kisi tarafindan  onerildigini gormustum. Guzel bir fikir ve bu oyunda boyle bir sistem olmasini ben de isterim. Fakat oyuncu kapasitesi malesef league of legends kadar buyuk degil. Bu sebeple boyle bir lig sistemi getirildigi takdirde savas bekleme sureleri de artacaktir.  Sanirim bu sebeple WG bu oneriye sicak bakmayacaktir.

• Cool 1

[CMMR]
Players
681 posts
12,711 battles

Botlara karşı oynanan Ortak Savaşların yerini,Cadılar Bayramı Etkinliğinde olduğu gibi takip etmemiz gereken bir dizi görevlere sahip senaryo alsa ve getirileri tıpkı o etkinlikte olduğu gibi tüm savaş türlerinde kullanılabilecek yararlı araç gereç olsa(deneyim-flama-kredi),Rastgele Savaşlar yerini ve kullanım amacını aynen korusa,tüm bunlara ek olarak başlangıç-bitiş tarihleri rutin hale getirilmiş Lig sistemi de dahil edilse (sıralamalı savaş)oyunun tadına doyulmaz bence,her kesime her amaca hitap edebilen,oynanabilirlik oranı yükselmiş bir oyun elde etmiş oluruz.

• Cool 1

Players
161 posts
3,396 battles

Bircok kisi tarafindan  onerildigini gormustum. Guzel bir fikir ve bu oyunda boyle bir sistem olmasini ben de isterim. Fakat oyuncu kapasitesi malesef league of legends kadar buyuk degil. Bu sebeple boyle bir lig sistemi getirildigi takdirde savas bekleme sureleri de artacaktir.  Sanirim bu sebeple WG bu oneriye sicak bakmayacaktir.

Elbette haklısın oyuncu popülasyonu çok fazla değil ama sıralamalı savaşlarda da aynı durumu bir nebze yaşıyoruz, hızlıca Rank 10 ve 5 olanlar maç bulmakta biraz zorlanıyorlar. ama oynanacak olan oyunun kalitesi göz önüne alındığında bu bekleme süreleri hoş karşılanacaktır diye tahmin ediyorum. Yine LoL oyunundan örnek vereyim Ustalık ligindeki yüksek elo'lu oyuncular ortalama 1 saat civarında maç bulmasını bekliyorlar :) Lig sayısı düşük tutulup bu bekleme süresinin önüne geçilebilir.
  • Cool 1

[CR33D]
Players
2,949 posts
14,953 battles

Elbette haklısın oyuncu popülasyonu çok fazla değil ama sıralamalı savaşlarda da aynı durumu bir nebze yaşıyoruz, hızlıca Rank 10 ve 5 olanlar maç bulmakta biraz zorlanıyorlar. ama oynanacak olan oyunun kalitesi göz önüne alındığında bu bekleme süreleri hoş karşılanacaktır diye tahmin ediyorum. Yine LoL oyunundan örnek vereyim Ustalık ligindeki yüksek elo'lu oyuncular ortalama 1 saat civarında maç bulmasını bekliyorlar :) Lig sayısı düşük tutulup bu bekleme süresinin önüne geçilebilir.

ben de seninle ayni görüsteyim. 2 dakika bekleyip kalitesiz savaslar yapmaktansa, 15 dakika bekleyip adam gibi bir savas yapmayi tercih ederim. umarim WG bu fikri hayata gecirir.
  • Cool 1

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.