Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 30 battles to post in this section.
___HADES____

Graf Spee - Tier 6 Premium

291 comments in this topic

Recommended Posts

[TF16]
Players
980 posts
16,726 battles

A uważasz, że Niemcy wiedzieli dokładnie ile te Kongosy tak naprawdę wyciągają? Poza tym skąd masz dane o 26 węzłach? Bo angielska wiki (tak, wiem wiki to takie sobie źródło) podaje, że po pierwszej moderce, Kongo ciągnął 29 węzłów. Poza tym, warto popatrzeć na timing. Grafa projektowali pod koniec lat 20-tych. Wtedy Kongosy jeszcze były przed modernizacją. A modernizowali je mniej więcej w tym samym czasie kiedy budowano Grafa. I nie było wiadomo ile po moderce będą jeździć. Poza tym, rok po tym jak Graf wszedł do służby, to Kongo był już po drugiej modernizacji i robił 30 węzłów.

No fakt Niemcy raczej dokładnie nie wiedzieli ile ganiają Kongo, ani tym bardziej ile będą ganiać po modernizacji. Z wiki to też ciekawa sprawa, bo fakt pod hasłem Kongo podaje 29węzłów, ale już w artykule o klasie Kongo podaje 26... (https://en.wikipedia.org/wiki/Kong%C5%8D-class_battlecruiser). Sama modernizacja okrętów też była w różnym czasie (I modernizacja: "Kirishima" 1927-1930, "Haruna" 1927-1928, "Kongō" 1929-1931, II modernizacja:"Kirishima" 1934-1936 , "Haruna" 1933-1934, "Kongō" 1935-1937, "Hiei": 1937-1940. )

In their first reconstruction during the late 1920s, the ships were reboilered with 10, 11 (Hiei) or 16 (Haruna) Kampon boilers and their fuel stowage was rearranged to accommodate 2,661 long tons (2,704 t) of coal and 3,292 long tons (3,345 t) of oil. This increased their range to 8,930 nautical miles (16,540 km; 10,280 mi) at 14 knots and allowed the fore funnel to be removed, which greatly decreased smoke interference with the bridge and fire-control systems. Coupled with the addition of external torpedo bulges, this reduced their speed to 26 knots (48 km/h; 30 mph) and caused the IJN to reclassify them as battleships.[12][13] During their 1930s reconstructions into fast battleships, the existing boilers were removed and replaced with eleven oil-fired Kampon boilers.[14] These upgraded boilers gave the Kongō and her sister ships much greater power, with the class capable of speeds exceeding 30.5 knots (56.5 km/h; 35.1 mph)

A z tym timingiem to masz rację Deutchland zaczęto budować tuż przed rozpoczęciem modernizacji Kongo. Tylko że poprzez kryzys kolejną parę zaczęto budować dopiero w 1931 (tekst ze strony z poprzedniego postu):

Poza jednostką, która miała zastąpić Preussen, zaplanowano także drugi egzemplarz, a w 1929 roku zaplanowano budowę kolejnych trzech, których budowa miała rozpocząć się w 1928 roku w tempie jeden okręt rocznie. Ze względu na Wielki Kryzys zamówienia na kolejne dwa odłożono na lata 1931-32, a pozostałą parę autoryzowano w 1934 roku, jednak przed rozpoczęciem prac postanowiono o ich anulowaniu i zbudowaniu dwóch pancerników typu Scharnhorst.

Co ciekawe Graff Spee miał mieć inny napęd od pozostałych. Być może napęd zastowsowany na wcześniejszych okrętach się nie sprawdzał, albo jednak Niemcy uznali, że te 28 to za mało?:

Co ciekawe, trzecia jednostka serii (Admiral Graf Spee), według niektórych publikacji, miała otrzymać układ napędowy składający się z kotłów opalanych ropą oraz turbin parowych – na korzyść tej teorii może świadczyć choćby zmiana układu opancerzenia burtowego. Ostatecznie, z powodu potrzeby wprowadzenia licznych zmian w projekcie i związanymi z tym potencjalnymi opóźnieniami, zdecydowano się ukończyć go według oryginalnego projektu z silnikami wysokoprężnymi.

[-DWS-]
Beta Tester
4,542 posts
12,340 battles

Co prawda i tak po kilku latach ilość okrętów, które mogły z Niemca zrobić bez problemu sieczkę znacząco wzrosła.  

Ano właśnie. Wymuszone wakacje w budowaniu pancerników powoli dobiegały końca. I nie trzeba było być geniuszem, żeby odkryć, że nowe pancerniki będą śmigać w okolicach 30kts. W tym samy roku w który Graf wszedł do służby sami zaczęli budować pancernik który był od niego szybszy.

[PL_RP]
[PL_RP]
Players
258 posts
11,032 battles

EDIT:

Zapomniałem zapytać: nie wiecie ile to to będzie kosztować?

Widziałem gdzieś (w tabeli na rozpoczęciu tego wątku) przymiarki do ceny 4 700 dublonów czyli w granicach 80 - 90 PLN (za okręt + miejsce w porcie) więc jest znośnie.  Na razie dane te nie są do końca pewne tak samo jak termin wejścia Graff Spee do WOWsa

Edited by NuklearnaPL

Weekend Tester
597 posts
995 battles

Przede wszystkim okręty typu Deutschland budowano bardziej jako rajdery niż jako okręty do regularnej walki. Miały być szybkie (jak na okres w którym je projektowano) i uzbrojone tak, żeby sobie poradzić z ewentualnymi siłami zwalczającymi rajdery gdzie najczęściej wchodziły co najwyżej tzw. krążowniki waszyngtońskie (czyli ciężkie krążowniki z artylerią główną max 203 mm). Bitwa u ujścia La Platy pokazała, że sobie radzą. Trafienie z Exetera uszkadzające system przetwarzania paliwa było bardzo pechowe ale gdyby nie naciski Brytyjczyków to okręt spokojnie dokonałby napraw i wyszedł w morze - podczas gdy z zespołu trzech okrętów walczących z nim Exeter ledwo dowlókł się do bazy a Ajax został bez połowy artylerii głównej. Gdyby nie rozdzielono celów dla artylerii głównej to wątpię, czy Exeter wyszedłby z tego cało.

Niestety w wielu grach morskich (planszowych i bitewnych) uwidaczniają się bardzo mocno cechy tych okrętów - są zdecydowanie silniejsze niż lekkie czy ciężkie krążowniki podczas gdy równie zdecydowanie odstają od normalnych pancerników. Podobnie jak w przypadku tzw. "Narvików" Niemcy zbudowali okręty w typie świnki morskiej - ani świnki ani morskiej; na krążownik za duże a na pancernik za małe podobnie jak z Narvikami - przerośniętymi niszczycielami albo niedorozwiniętymi krążownikami lekkimi...

W WoWs prawdopodobnie będzie to samo - dla pojedynczego krążka nawet na swoim tierze może być to zbyt twardy orzech do zgryzienia a pancerniki będą miały ruchomą tarczę.

Dunkierka jest klasyfikowana jako pancernik pomimo także słabszego uzbrojenia niż typowe pancerniki (330 mm a nie 381-406).  Krążowniki liniowe jako klasa przestały być wyróżniane już przed II wojną światową.

[PLO]
Beta Tester
4,655 posts

ale gdyby nie naciski Brytyjczyków to okręt spokojnie dokonałby napraw i wyszedł w morze

Nie "naciski" tylko dosyć wyrafinowane oszustwo przy użyciu kodów które Niemcy znali i które ich przekonały że na AGS czeka bardzo silny zespół RN (Ark Royal i Renown).

W WoWs prawdopodobnie będzie to samo - dla pojedynczego krążka nawet na swoim tierze może być to zbyt twardy orzech do zgryzienia a pancerniki będą miały ruchomą tarczę.

Znając mechanikę WoWs to decydować RNGesus - AGS będzie musiał pokazać burtę żeby walnąć z wszystkich luf, w innym wypadku będzie mógł walić tylko z 3 dział co 20 sekund - jak RNG polosuje to wsadzi 2 cytadele w jednej salwie, jak nie to będzie se pykał aż zostanie spalony.

Pozdrawiam

Edited by Radeckij
  • Cool 1

[WG-EU]
WG Team
2,279 posts
5,556 battles

Nie "naciski" tylko dosyć wyrafinowane oszustwo przy użyciu kodów które Niemcy znali i które ich przekonały że na AGS czeka bardzo silny zespół RN (Ark Royal i Renown).

Po prawdzie: nie wiem, czy Niemcy w Montevideo w ogóle mieli dość czasu, by naprawić instalację oczyszczania paliwa. O ile mi wiadomo nie zdążyli jej naprawić do momentu samozatopienia okrętu i AGS miał paliwa jedynie na kilkadziesiąt mil. 

Tak czy tak - Brytyjczycy dopięli swego. 

Znając mechanikę WoWs to decydować RNGesus - AGS będzie musiał pokazać burtę żeby walnąć z wszystkich luf, w innym wypadku będzie mógł walić tylko z 3 dział co 20 sekund - jak RNG polosuje to wsadzi 2 cytadele w jednej salwie, jak nie to będzie se pykał aż zostanie spalony.

Pozdrawiam

Zobaczymy. Jeśli dobrze kojarzę, AGS miał całkiem ładne kąty ostrzału z obu wież więc być może pokazywanie burty inaczej niż pod kątem nie będzie konieczne żeby strzelać ze wszystkich dział. Co prawda, podobnie jak w przypadku Dunkerque - KIEDYŚ trzeba skręcić i to może być niefajne. 

Players
1,347 posts
12,420 battles

Innymi słowy: pancerz nie odbiegający od innych krążowników na tym poziomie i tyle samo luf, co na Aobie.

AGS będzie musiał pokazać burtę żeby walnąć z wszystkich luf, w innym wypadku będzie mógł walić tylko z 3 dział co 20 sekund

Czyżby to znaczyło, że w "dziobowym" starciu, bez odsłaniania boczków, AGS i Aoba mogłyby sobie nawzajem powyrządzać znaczne szkody (AGS 3x280 co 20 sek, Aoba 4x203 co 10,91 sek), a sam finał zależałby od większej celności kierowców, manewrowości okrętów, tudzież pomocy udzielonej ze strony innych graczy? Bo w sytuacji, gdy oba wspomniane okręty będą musiały wykonać zwrot w bok (i odpalić torpedy), to starcie może zakończyć się bardzo prawdopodobnym obustronnym zatopieniem :izmena:

Weekend Tester
597 posts
995 battles

Po prawdzie: nie wiem, czy Niemcy w Montevideo w ogóle mieli dość czasu, by naprawić instalację oczyszczania paliwa. O ile mi wiadomo nie zdążyli jej naprawić do momentu samozatopienia okrętu i AGS miał paliwa jedynie na kilkadziesiąt mil.

Zobaczymy. Jeśli dobrze kojarzę, AGS miał całkiem ładne kąty ostrzału z obu wież więc być może pokazywanie burty inaczej niż pod kątem nie będzie konieczne żeby strzelać ze wszystkich dział. Co prawda, podobnie jak w przypadku Dunkerque - KIEDYŚ trzeba skręcić i to może być niefajne.

Mieli - tylko zajęłoby to około dwóch tygodni a nie trzy dni. Co do sygnałów to w ogóle toczą się spory - z jednej strony Alianci przekonywali że wyjście z portu blokuje silny zespół; z drugiej obawiali się, że jeżeli pancernik dostanie dwa tygodnie na naprawy to Niemcy zdołają ściągnąć okręty podwodne które ciężkim zespołom mogłyby mocno utrudnić życie. Stąd działania mające zmusić Grafa Spee do szybszego opuszczenia portu. To już jednak temat na inna dyskusję :)

Weekend Tester
651 posts

Z dostępnych zdjęć widać że kąt strzału z tylnej wieży będzie całkiem dobry, tylko niestety przestawienie steru jest pancernikowe. Czy okręt będzie dużo zbierał na klatę. Moje zdanie jest takie, że wszystko będzie zależało od odległości. Z dostępnego szkicu widać że okręt ma głęboko cytadelę, czyli jest pewne że jej nie złapiemy gdy pociski przeciwnika lecą płasko, natomiast jesteśmy narażeni na nią na dużym dystansie. 

[PLO]
Beta Tester
4,655 posts

Mieli - tylko zajęłoby to około dwóch tygodni a nie trzy dni. Co do sygnałów to w ogóle toczą się spory - z jednej strony Alianci przekonywali że wyjście z portu blokuje silny zespół; z drugiej obawiali się, że jeżeli pancernik dostanie dwa tygodnie na naprawy to Niemcy zdołają ściągnąć okręty podwodne które ciężkim zespołom mogłyby mocno utrudnić życie. Stąd działania mające zmusić Grafa Spee do szybszego opuszczenia portu. To już jednak temat na inna dyskusję :)

Tak czy inaczej zmuszenie przez Brytyjczyków AGS do samozatopienia było majstersztykiem dyplomatyczno-wywiadowczym.

Pozdrawiam

• Cool 2

Players
220 posts
5,896 battles

W tej całej opowieści szkoda honorowego oficera co nie robił Heil Hitler...

A okręcik mam nadzieję będzie po prostu do grania nie ważne czy krążkiem czy łodzią podwodną.

Edited by Zoombach

[KURLA]
Players
4,367 posts
16,858 battles

Leander zje go apekami i zakąsi torpedą. Ciekawy okręt ale w niego nie wierzę.

• Cool 1

[DK-PL]
Players
1,814 posts
22,138 battles

Z premek niemieckich wg mnie już Szary jest ciekawszy i powinien sobie radzić lepiej. Tier wyższy tylko o jeden poziom a jedna wieża więcej, torpedy są, pancerz jest, prędkość jest. Dla AGS VI tier to za wysoko niestety, nie wiem nawet czy V to nie za dużo. Na V jest Furutaka z 6x203, reszta lekkie krążki, problemem jest Kongo. Na IV nie byłoby szybszego od niego BBka to by sobie jakoś poradził. Małe, szybkie lekkie krążki w stylu Kumy kasowałby szybszym przeładowaniem, a może nawet ze względu na mniejszy kaliber mniej by też było overpenetracji ;P

Beta Tester
640 posts
2,100 battles

Ja uważam że nasz okrecik typu deutchland to spełnienie marzeń kolekcjonerów nie graczy i tak tylko zapatruje się na ten okręt. Przyjemny okręt do tylko kolekcji. Kupię go i bo lubię historię kieszonkowców ;)

[PLO]
Beta Tester
4,655 posts

Z premek niemieckich wg mnie już Szary jest ciekawszy i powinien sobie radzić lepiej.

Płacisz = wymagasz, czyli przy AGS możesz wymagać najwyżej połowę tego co przy Sharnhorście :P

Z dostępnych zdjęć widać że kąt strzału z tylnej wieży będzie całkiem dobry, tylko niestety przestawienie steru jest pancernikowe.

Wziąłbym twoją wypowiedź za dobrą monetę, ale przypomniałem sobie jak na zdjęciu wyglądają kąty zrzutu torped na Yubari...

Pozdrawiam

[MIRKO]
Beta Tester
46 posts
8,573 battles

Ja uważam że nasz okrecik typu deutchland to spełnienie marzeń kolekcjonerów nie graczy i tak tylko zapatruje się na ten okręt. Przyjemny okręt do tylko kolekcji. Kupię go i bo lubię historię kieszonkowców ;)

Mam tak samo. Złoto już się chłodzi. Jeszcze jak byłem mały, to mój tata (marynarz) podsunął mi książkę II Wojna Światowa Na Morzu i moje ulubione okręty to właśnie były raidery typu Deutschland. A szczególnie Lutzow z jakiegoś powodu ;]

Według mnie będzie to fajny i oryginalny okręt i będzie dawał radę. A porównania do Szarego są nietrafione, dwa zupełnie inne okręty.

[-DWS-]
Beta Tester
4,542 posts
12,340 battles

Według mnie będzie to fajny i oryginalny okręt i będzie dawał radę. A porównania do Szarego są nietrafione, dwa zupełnie inne okręty.

Oryginalny będzie na pewno. Pewnie też będzie dawał radę, nie po to go balansują tyle czasu żeby puścić jakiś totalny crap.

[FF-PL]
[FF-PL]
Players
1,068 posts
12,264 battles

Czyli jednak krążownik.

Ok, następne pytanie: Czy czasem nie będzie to premkowa wersja Pensacoli? Czyli pływającej papierowej cytadeli z wielkimi działami?

Weekend Tester
651 posts

Jednak buffneli trochę ten okręcik. Poprawili przestawienie steru na 10,3 s, co jest już wartością całkiem spoko. Z modułem zejdziemy gdzieś do 8,3 s. Rozrzut arty na max dystansie 16 km na razie wynosi 182 m, co jest taką wartością pośrednią między wartościami krążowników czy pancerników.

[-FZO-]
[-FZO-]
Beta Tester
563 posts
8,613 battles

Można go już zobaczyć u Hellcata.

Piękny okręt

śliczny jest to prawda... ehhh... czyżbym znów wydał kasiorę jednak?

[-DWS-]
Beta Tester
4,542 posts
12,340 battles

śliczny jest to prawda... ehhh...

Śliczność rzecz gustu. Mi się nie podobają te pomocnicze w pojedynczych wieżach. Jakoś tak mi to Aurorą zalatuje.

[-FZO-]
[-FZO-]
Beta Tester
563 posts
8,613 battles

pewnie, że kwestia gustu... dla mnie bomba, dla innego beznadzieja... dokładnie jak napisałeś - to kwestia indywidualnego gustu...

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.