Jump to content
You need to play a total of 30 battles to post in this section.
Falathi

Atago, Krążownik premium VIII tieru

463 comments in this topic

Recommended Posts

[WG-EU]
WG Team
2,279 posts
5,914 battles

Temat poświęcony następny Kitakami, czyli IJN CA Atago. 

[WG-EU]
WG Team
2,279 posts
5,914 battles

Trudno powiedzieć - obstawiam jednak, że raczej zostanie na obecnym poziomie. 

[DV]
Alpha Tester
196 posts
4,185 battles

Czy okręt zachowuje się jak premium? To znaczy czy daje zwiększone doświadczenie dla dowódcy? Bo obecnie, na Iwaki Alfa dowódca dostaje tylko tyle ile wynika z tabeli wyników, żadnego bonusu.

[ARES2]
Sailing Hamster
1,545 posts
9,642 battles

Jak dotąd Nie ma IMHO opcji przyspieszonego szkolenia dowódcy na żadnym okrecie .

[DV]
Alpha Tester
196 posts
4,185 battles

Ja także nie widzę znacznika to odchaczenia przy okręcie, z opisem: "Enable accelerated captain training".

[WG-EU]
WG Team
2,279 posts
5,914 battles

W tej chwil okręty premium dostają normalną ilość doświadczenia. Można to zmienić przy pomocy flag. 

NIE ma też opcji przyśpieszonego doświadczenia dla kapitana. 

Z drugiej strony Atago zarabia dobrze, nawet bardzo dobrze. Nie jest najłatwiejszy w grze, więc już widziałem trochę płaczu, ale tak naprawdę maszynka jest bardzo dobra. 

PS Niedługo pewnie napiszę coś więcej na temat tego okrętu. Może niekoniecznie elaborat, ale takie małe podsumowanie, żeby ludzie wiedzieli, czego się po nim spodziewać. 

[KLOC]
Beta Tester
731 posts
6,691 battles

A czy w planach jest boost do doświadczenia ( nie mówię o opcji przyśpieszonego szkolenia załogi, tylko stałego bonusu +50% do doświadczenia jak na czołgach premium w WoT )?

Co do Atago, to trochę drogi, ale to IMO jeden z najładniejszych okrętów w grze. 

Alpha Tester
857 posts
12,659 battles

Kupiłem go głównie przez urodę. Ocenić go będzie można dopiero jak w grze będą okręty 8 tieru.

[DV]
Alpha Tester
196 posts
4,185 battles

W tej chwil okręty premium dostają normalną ilość doświadczenia. Można to zmienić przy pomocy flag. 

NIE ma też opcji przyśpieszonego doświadczenia dla kapitana. 

Z drugiej strony Atago zarabia dobrze, nawet bardzo dobrze. Nie jest najłatwiejszy w grze, więc już widziałem trochę płaczu, ale tak naprawdę maszynka jest bardzo dobra. 

PS Niedługo pewnie napiszę coś więcej na temat tego okrętu. Może niekoniecznie elaborat, ale takie małe podsumowanie, żeby ludzie wiedzieli, czego się po nim spodziewać. 

Czyli podsumowując:

- każdy okręt premium pozwala jedynie przeszkalać dowódców

- każdy okręt premium zarabia odrobinę więcej niż jego odpowiedniki ze standardowego drzewka technologicznego

- nowi konsumenci, którzy za kilka dni, po udostępnieniu dostępu do OBT spróbują zagrać i im się spodoba, po zakupie okrętu premium, będą spodziewać się zasad szkolenia załogi jak w WoT, czym się nie mile zdziwią

Na stronie WWW brak opisu, czym są okręty premium, jakie dają profity (procentowo o ile większe zarobki), że służą do przeszkalania dowódców bez względu na typ okrętu z jakiego owi dowódcy pochodzą oraz że po pół roku nagrinduje się na nich po 500k doświadczenia, które można sobie wsadzić w buty (chyba że ktoś będzie miał na zbyciu 20000 dublonów/złota na konwersję na free exp)

Może developerzy rozważą możliwość włączenia przyspieszonego szkolenia, tak jak ma to miejsce w WoT? +5% w zupełności wystarczy, a ja nie będę miał stosu expa z którym nie wiadomo co uczynić. Od razu uprzedzę złośliwą uwagę - nie nie jestem zainteresowany konwersją na free exp, tak samo jak 80% statystycznych graczy.

• Cool 3

Alpha Tester
857 posts
12,659 battles

Kupując premkę byłem pewny że będzie szkolić szybciej, nie wiem dlaczego tak nie jest. Ponieważ nie ma dokładnych opisów liczyłem na podobny system do tego z WOT.

• Cool 1

[ORKAN]
Beta Tester
696 posts
6,278 battles

Kupiony bez wyraźnego powodu, chciałem go mieć i mam. Obecnie trudno ocenić przez brak innych okrętów na t8. Natomiast kupując go, trzeba pamiętać że IJN w krążownikach na t8 ma wspaniałego Mogami, więc raz że premka akurat w tym miejscu może nam nie być potrzebna, dwa że będzie to bardzo trudny przeciwnik.

Edited by clh

Alpha Tester
857 posts
12,659 battles

Ale jako miłośnik floty japońskiej chciałem na nim szkolić kapitanów.

Alpha Tester
2,049 posts
1,725 battles

No i możesz. O tym WG nie pisze, ale jak przeszkalasz dowódcę na nowy okręt, to możesz go spokojnie przeszkolić za pomocą premiuma zamiast walczyć stockowym okrętem z okrojonym kapitanem.

• Cool 2

Alpha Tester
857 posts
12,659 battles

I tak robię ale wolałbym aby było to na premium szybsze. Te okręty kosztują.

Edited by w_wilk

[WG-EU]
WG Team
2,279 posts
5,914 battles

Okręty premium przede wszystkim zarabiają DUŻO lepiej, niż ich standardowe odpowiedniki, przy - na ogół - niższych kosztach eksploatacji ( koszt napraw i amunicji ). 

Dodatkowo okręty premium pozwalają szkolić kapitanów z innych okrętów bez kar do doświadczenia - więc można wziąć dowódcę i przeszkolić go na premce, żeby na okręt wrzucić kapitana z paroma perkami, a nie kompletną świeżynkę. 

Alpha Tester
5,609 posts
5,568 battles

No i możesz. O tym WG nie pisze, ale jak przeszkalasz dowódcę na nowy okręt, to możesz go spokojnie przeszkolić za pomocą premiuma zamiast walczyć stockowym okrętem z okrojonym kapitanem.

W mordę jeża nietoperza, faktycznie, jakoś nie pokojarzyłem. Człowiek uczy się całe życie jak widać.

Beta Tester
194 posts
2,327 battles

Ale w opisie jest, że zdobywają więcej PD niż zwykłe okręty, a co za tym idzie szybciej szkolą kapitanów - tak mi się przynajmniej wydaje

Weekend Tester
6,262 posts
5,191 battles

Dodatkowo okręty premium pozwalają szkolić kapitanów z innych okrętów bez kar do doświadczenia - więc można wziąć dowódcę i przeszkolić go na premce, żeby na okręt wrzucić kapitana z paroma perkami, a nie kompletną świeżynkę. 

Chytre :P

[DV]
Alpha Tester
196 posts
4,185 battles

Ale w opisie jest, że zdobywają więcej PD niż zwykłe okręty, a co za tym idzie szybciej szkolą kapitanów - tak mi się przynajmniej wydaje

Nie szkolą szybciej. Sprawdzone na Yubari, Gemmie, Iwaki, Arkansas, Atago. A wysokość owych DUŻO większych zarobków też jest dyskusyjna, szczególnie gdy ktoś potrafi na okrętach z tego samego tieru nabijać podobny damage. Przykład?

Iwaki, 60k dmg, przegrana, zarobek 79k bazowych

Phoenix, 50k dmg, wygrana, zarobek 123k bazowych

Nawet biorąc pod uwagę premię za zwycięstwo, zarobki są podobne. Dodatkowo zauważcie, że na Iwaki zrobiłem 10k większy dmg.

Nie wyfarmiłem jeszcze Mogami, ale przypuszczam, że porównanie do Atago, przy podobnym poziomie zadawanych obrażeń będzie równiez nie ciekawe (naprawa za Atago wynosi 70k).

• Cool 2

Alpha Tester
857 posts
12,659 battles

No to nie jest za ciekawie. Ale mogę spokojnie grindować bez ciśnienia bo 8 tier już mam.:)

Beta Tester
19 posts

Wszyscy zachwalaja to Atago, a jak narazie to ono nie ma normalnego mm. Rzuca go glownie vs inne atago i nizsze tiery wiec narazie mozna sobie spokojnie postrzelac, ale prawda jest taka ze lyka cytadele jak pelikan i jak ludzie wygrinduja amagi, karoline lub mogami to atago bedzie mialo ciezko. Lepiej kupic premke i zarabiac na 6 tierach typu clevlend, fuso, new mexico

Alpha Tester
857 posts
12,659 battles

Jest dość trudnym okrętem, szczególnie teraz grając głównie przeciwko innym krążownikom i niszczycielom premium.

Sailing Hamster
33 posts
680 battles

Wszyscy zachwalaja to Atago, a jak narazie to ono nie ma normalnego mm. Rzuca go glownie vs inne atago i nizsze tiery wiec narazie mozna sobie spokojnie postrzelac, ale prawda jest taka ze lyka cytadele jak pelikan i jak ludzie wygrinduja amagi, karoline lub mogami to atago bedzie mialo ciezko. Lepiej kupic premke i zarabiac na 6 tierach typu clevlend, fuso, new mexico

Nie ma to jak wypowiadać się o cytadelach nie pływając danym okrętem. To że warzywa ustawiają się bokiem dając Ci 100% szans na cytadele, to nie znaczy ze okręt łapie je łatwo. Atago nie różni się tu niczym od innych japońskich krążowników tej klasy. W odróżnieniu od nich ma jedną podstawową zaletę niesamowicie groźne przednie torpedy.

Oczywiście w starciu z Mogami nie będzie miał dużo do powiedzenia (chyba, że Mogami będzie noobem), ale już z amerykańskimi (Pensacola, New Orlean) nie powinien mieć problemu.

Idąc tokiem cytadel - Atlanta to porażka totalna Atago ściąga ją na salwę cytadelami...

[WG-EU]
WG Team
2,279 posts
5,914 battles

Ok, miałem się wypowiedzieć, to się trochę o Atago wypowiem, z uwzględnieniem plusów dodatnich i plusów ujemnych. 

Zacznę od rzeczy oczywistej: Atago to dość typowy krążownik japoński wyższych tierów: ma wyrzutnie torpedowe, artylerię główną 10x203mm, jest dość szybki, dość zwrotny, ale też dość miękki i z przeciętną obroną przeciwlotnicza. 

Jest to też krążownik premium, więc służy a. do szkolenia kapitana i b. do zarabiania kredytów. Kredyty z kolei zarabia się przede wszystkim zadając uszkodzenia wrogim jednostkom: im więcej dmg, tym lepszy zarobek. 

A teraz po kolei: 

Atago jest krążownikiem. To nie jest pancernik, to nie jest niszczyciel - trzeba grać ostrożnie i wykorzystywać wszystkie atuty. Jesteśmy w stanie rozwalić niszczyciel, jesteśmy też w stanie obić pancernik, ale nie możemy walczyć z nim jak równy z równym. Możemy za to wykorzystać prędkość i zwrotność do unikania wrogiego ostrzału i szybkiego udania się tam, gdzie będziemy naprawdę przydatni. 

Uzbrojenie główne to 10 dział 203 mm o zasięgu 15,8 km i czasie przeładowania 16 sekund. Czas obrót wież to 29 sekund - to akurat przyzwoity wynik, a po dorzuceniu odpowiedniego perka wieżyczki kręcą się naprawdę przyzwoicie. Z drugiej strony: NIE zwiększymy ani zasięgu, ani szybkostrzelności głównej baterii więc lepiej skupiać się na oddawaniu dobrze wycelowanych salw, bo nie mamy możliwości, żeby sobie radośnie spamować. 

Działa są dość celne, w dodatku z jakiegoś powodu wielu graczy nie ogarnia, że salwa z AP w burtę wrogiego krążownika z 10km często oznacza trafienia w cytadelę i potężne uszkodzenia. Z drugiej strony w przypadku pancernika lub skątowanego krążownika już nie tak łatwo o cytadele - trzeba wiedzieć, gdzie celować i mieć odrobinę szczęścia. 

Generalnie jednak, działa są przyzwoite, nie mają poważnych wad w rodzaju b. słabego zasięgu, czy bardzo dużego rozrzutu. Pozwolą nam zarobić sporo kredytów. 

Wyrzutnie torpedowe: tutaj jest wesoło. Atago ma 4 poczwórne zestawy wyrzutni na śródokręciu. Torpedy mają 10km zasięgu przy 62 węzłach i czasie przeładowania ok minuty 40 sekund, a więc są porównywalne z tym, co można znaleźć na większości wysokotierowych krążowników japońskich. 
Ale uwaga: dwa przednie zestawy są w stanie strzelać pod bardzo przyzwoitym kątem DO PRZODU, w przeciwieństwie do właściwie wszystkich innych krążowników japońskich. Tylko rufowe zestawy są w stanie strzelać pod kątem prosty lub w kierunku rufy. Efekt jest taki, że wciąż możemy zrobić komuś małą niespodziankę, strzelając torpedy pod kątem, z jakiego ludzie się ich NIE spodziewają. 

Minusem wyrzutni jest praktyczny brak pokrywających się kątów ostrzału  ( a więc i tak musimy robić ostry zwrot, żeby oddać pełną salwę w kierunku pojedynczego celu ) no i fakt, że wyrzutnie są wrazliwe i łatwo padają wskutek ostrzału. 

Obrona przeciwlotnicza: tutaj jest słabo/słabawo. Atago ma co prawda 4x2 127mm o zasięgu 5km, ale te działa mają skromny dps. Oprócz tego pozostają pojedyncze działka 25mm - łatwe do zniszczenia przez ostrzał z HE, o niskim dpsie i zasięgu ( 3km, standard dla japońskich pelotek ). 

W efekcie mamy mizerne szanse rozproszyć atakujące samoloty i umiarkowane szanse coś zestrzelić. W zasadzie naszą jedyną szansą na skuteczną obronę jest umiejętne użycie wzmocnionego ognia plot i myśliwca ORAZ trzymanie się w zasięgu dział plot innych okrętów. W ten sposób mamy nawet szansę coś zetrzelić, a nawet rozproszyć atakujących przeciwników. Generalnie jednak, obrona plot jest słaba i nawet pakowanie ulepszeń w nią nie zmienia sytuacji w jakiś dramatyczny sposób. 

Z doświadczenia: nadlatujące samoloty VIII tieru jeszcze możemy rozproszyć, ale wyższe tiery/ogarnięty dowódca lotniskowca to dla nas poważny przeciwnik.

Prędkość i zwrotność: 35 węzłów i 13.3s przestawienia steru to wartości przyzwoite, zblizone do tego, co prezentują sobą inne krążowniki IJN ( choć na ogół skręcają trochę szybciej! ). W dodatku czas reakcji steru można skrócić. 

Pancerz: tutaj niestety jest średnio, Atago ma jak inne japońskie krążowniki stosunkowo cienką, a dlugą cytadelę, co oznacza, że możemy łatwo ulec przeciwnikowi który umiejętnie używa AP. Z drugiej strony 40k HP daje nam pewien margines i szansę przeżycia na polu bitwy.

Cała reszta też jest w miarę standardowa, choć np. kamuflaż nieco lepszy, niż bym się spodziewał po okręcie o tak wielgachnej nadbudówce: 11.9 km to jak na krążownik wynik powyżej przeciętnej, nawet, jeśli niewiele. 

Co do ulepszeń, moje sugestie w spoilerze: 

Używajmy ulepszonych zestawów naprawczych. Można z nich korzystać o wiele częściej, a cena 22,5k w porównaniu do zarobków/kosztów naprawy to jest pikuś. 

1. na pierwszy slot najlepsza będzie modyfikacja 1 głównych baterii - zwiększa żywotność głównych dział. Muszę powiedzieć, że dotąd zdarzało mi się, że któraś z moich wieżyczek była uszkodzona, ale nie zdarzyło się jeszcze trwałe wyłączenie z użycia, co jest zmorą Atlanty. Inną opcją jest upgrade wyrzutni torpedowych, ponieważ one lubią obrywać w czasie bitwy.

2. Ten slot proponuję wykorzystać na modyfikację zwiększającą celność dział 203mm. Chodzi o to, ze dodatkowe działa nie są aż tak skuteczne, uzbrojenie przeciwlotnicze z kolei jest słabe - nie ma sensu ich ulepszać. Z kolei zwiększenie prędkości obrotu wieżyczek nie jest aż tak potrzebne na Atago, a znacząco wydłuża i tak znaczny czas ładowania dział. 

3. Tutaj powiem szczerze: nie wiem. Atago ma z całą pewnością wrażliwy ster, więc może to jest najlepsza opcja. Obecnie co prawda mam modyfikację systemu kontroli uszkodzeń, po tym, jak odblokowałem na dowódcy perka który powoduje, że ani napęd ani stery nie padają do zera. 

4. Tutaj znów ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ każda z trzech opcji ma swoje plusy. Ostatecznie zdecydowałem się na modyfikację steru, ponieważ przyśpieszenie wychylenia steru o 20% to nie byle co. 

5. Tutaj znów wolna wola: jeśli ktoś chce odpalać ninja salwy, w tym salwy torped na styku zasięgu wykrywania, to ciekawą opcją jest modyfikacja systemu kamuflażu. Alternatywnie, niezłym pomysłem może być modyfikacja systemu celowniczego, żeby wykrywać przeciwnika z większej odległości. Przyznaję, że tutaj nie jestem pewien, co lepiej sprawdzi się na tym okręcie. 

Podsumowując: 

Uzbrojenie torpedowe, ilość HP, uzbrojenie główne to PLUSY tego okrętu. 

Obrona przeciwlotnicza i taki sobie pancerz to raczej minusy. 
W sumie okręt, poza słabą AA, pozbawiony naprawdę istotnych wad/słabych punktów, choć pewnym problemem jest niska szybkostrzelność 203mm - w chwilach, gdy liczy się tylko dpm będzie źle. 

Ogólnie powinien być dobry, ale polecałbym go raczej osobom, które ogarniają japońskie krązowniki - dla osób niedoświadczonych może być trudny w grze ( zresztą IMO każda premka wyższego tieru niż V wymaga najpierw doświadczenia w grze jako takiej ). 

• Cool 2

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.