Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 1 battles to post in this section.
The_EURL_Guy

Historia marynarki wojennej na zdjęciach: Kanał Panamski

3 comments in this topic

Recommended Posts

[IFS]
Players
315 posts
19,629 battles

Najkrócej jak można, ale mam nadzieje, że ciekawie.

W teorii, a przede wszystkim praktyce budownictwa okrętowego istnieje temat tzw. panamaxa, czyli możliwie największego statku jaki zmieści się w śluzach kanału panamskiego (istnieje także temat suezmaxów). Temat się trochę rozwinął, a to w związku z tym, że po 2000 roku przygotowano i zrealizowano modernizację kanału w Panamie, który otrzymał większe śluzy, więc i sam standard panamax się trochę zwiększył. Szczegóły można znaleźć np. w wikipedii.

Wspaniałe zdjęcie USS New Jersey od dziobu w śluzie Miraflores uświadomiło mi, że już pancerniki typu Iowa miały wymiary - myślę głównie o szerokości - bardzo bliską maksymalnemu dopuszczalnemu wymiarowi. Na długość okręt mógłby być jeszcze trochę dłuższy, ale szerokość / zanurzenie? - już nie bardzo.

Czasem puszczamy wodze fantazji na temat tego jak wielkie okręty poszczególne walczące strony w II wojnie światowej mogłyby jeszcze zbudować w ramach wyścigu zbrojeń. Hmm, pewnie tak, ale wspomniane zdjęcie uświadomiło mi, że zaprojektowanie okrętów większych ponad którykolwiek gabaryt panamax (problem dotyczył już chyba pancerników klasy Montana) wiązałoby się z przyjęciem do wiadomości faktu, że okręty te nie będą mogły przechodzić przez Panamę, a to oznacza w przypadku potrzeby przeniesienia okrętu z floty atlantyckiej na Pacyfik konieczność opływania Ameryki Południowej, stratę czasu i zmiany w ogólnej strategii użycia wielkich okrętów...

Cóż przecież jeszcze pod koniec XIX w. podróż statkiem z Nowego Yorku do San Francisco trwała kilka tygodni i to zależnie od pogody na Przylądku Horn, a alternatywę stanowiła kolej transkontynentalna od czasów Union Pacific...

Dodatek:

Sprawdziłem w angielskojęzycznej wikipedii na temat projektu pancerników typu Montana. Otóż, okazuje się, że przy projektowaniu tych pancerników specjalnie kazano biurom projektowym pominąć ograniczenia dotyczące Kanału Panamskiego zwłaszcza w odniesieniu do szerokości okrętu, bo to jest kluczowy parametr przy projektowaniu stabilnej platformy dla wież artyleryjskich. Istniał bowiem już wtedy projekt budowy dodatkowej trzeciej śluzy kanałowej, w której nowe okręty by się zmieściły. Tymczasem nowej śluzy nie wykonano i nie tylko, że nie zmieściłyby się tam pancerniki klasy Montana, których przecież także nie zbudowano, ale według wymiarów z internetu do śluz nie wchodziły także np. lotniskowce typu Midway nawet w pierwszej konfiguracji. Tylko Essexy, z których ostatni do służby został oddany bodajże USS Oriskany. Dopiero przebudowa kanału wykonana w zeszłej dekadzie po ponad stu latach jego eksploatacji spowodowała, że do nowej śluzy teoretycznie (po wymiarach kadłuba) zmieściłby się także lotniskowiec typu Nimitz, ale takiej próby chyba nie było, bo tam wchodzą w grę także ograniczenia szerokości na poziomie pokładu lotniczego, ale przede wszystkim dostępny prześwit pod mostami nad kanałem, aczkolwiek i one też chyba podlegają przyszłej wymianie. Więc kto wie, temat jest chyba otwarty.

• Cool 3

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this