Jump to content

24 comments in this topic

Question

Players
53 posts
1,406 battles

Witam Wszystkich, prosząc o wytłumaczenie początkującej pani kapitan pewnej kwestii.

Często spotykałam się z określeniami "Włączyć niewidziałkę", "Strzelać z  niewidziałki" oraz "Perk na niewidzialność". Co to jest ta "Niewidziałka"?

Jeżeli znajdzie się ktoś cierpliwy i chętny do pomocy słowami, a nie skrótami to mnie uszczęśliwi troszkę.

Uprzejmie proszę.

23 answers to this question

Recommended Posts

• 2
[ISEN]
Moderator
4,805 posts
5 minutes ago, KryHSamarkanda said:

Witam Wszystkich, prosząc o wytłumaczenie początkującej pani kapitan pewnej kwestii.

Często spotykałam się z określeniami "Włączyć niewidziałkę", "Strzelać z  niewidziałki" oraz "Perk na niewidzialność". Co to jest ta "Niewidziałka"?

Jeżeli znajdzie się ktoś cierpliwy i chętny do pomocy słowami, a nie skrótami to mnie uszczęśliwi troszkę.

Uprzejmie proszę.

Niewidziałka - brak wykrycia. Krótko mówiąc wszystko związane z kamuflażem i sprawieniem, by zasięg wykrywalności był jak najmniejszy. DD w niewidziałce - jest nie wykryty przez wroga, przez co może atakować torpedami, zaprzestanie ognia zmniejsza zasięg wykrywalności z maksymalnego zasięgu dział, do minimalnego zasięgu wykrycia z powierzchni - okręt wtedy najczęściej "znika" (włącza niewidziałkę) i bezpiecznie może zrobić nawrót czy zmienić pozycję.

• 1
[ISEN]
Moderator
4,805 posts
42 minutes ago, KryHSamarkanda said:

Czyli zwrot "Perk na niewidzialność" dotyczy tego co zmniejsza zasięg wykrywalności mojego okrętu? A określenie: "Włączył niewidziałkę" oznacza hmmmm oddalił się albo zadymił itp?

Tak. 

• 1
[MS-B]
Beta Tester, Players
1,232 posts
10,177 battles

A "strzelać z niewidki" to określenie na strzelanie z dymu lub zza górki. Oznacza po prostu sytuacje, gdy strzelamy pozostając niewykrytym.

• 1
[YERBA]
Players
277 posts
28,895 battles
3.09.2020 o 21:35, KryHSamarkanda napisał:

Czyli zwrot "Perk na niewidzialność" dotyczy tego co zmniejsza zasięg wykrywalności mojego okrętu? A określenie: "Włączył niewidziałkę" oznacza hmmmm oddalił się albo zadymił itp?

Dokładnie

• 1
Players
254 posts
8,759 battles
3.09.2020 o 23:45, Issithin napisał:

A "strzelać z niewidki" to określenie na strzelanie z dymu lub zza górki

Można jeszcze spamować he na granicy wykrycia, gdy mamy taki sam kurs jak wróg. Wystarczy trzymać dystans np 20km gdy mamy zasięg 19,8km i spamować bez wybrania celu przed wrogi okręt. Sporo większy rozrzut, ale przydaje się np na smoluniu gdy mamy resztkę hp a dym się skończył albo tak jak w worku nie mamy go wcale. Ogólnie to najlepiej się to sprawdza w jakimś spamerze hp z dobrą podpałką i pod koniec bitwy, gdy jest miejsce na takie zabawy. Potrzeba wyczucia ale w przypadku gdy wynik na styku, czas się kończy a trzeba kogoś ubić samym nie ginąc. 

• 1
[DOREE]
Beta Tester
1,728 posts
12,751 battles

Możesz też trafić na posty z Forum z przed kilku lat, kiedy to mozliwe było strzelanie z dział głównych spoza zasięgu wykrywania. Było tak na nielicznych okrętach, ale było. 

W tej grze obowiązuje "mechanika" a nie "symulacja", tzn zasięg wykrywania jest "sztywny". Okręgi zasięgów obowiązkowo trzeba włączyć na minimapce. Robi się to tak- już będac w bitwie, klikasz kółko zębate powyżej mapki i zaznaczasz, co ma być na niej widoczne. (żeby swobodnie latać kursorem po ekranie w bitwie, trzeba dusić CTRL).

• 1
Players
254 posts
8,759 battles
2 godziny temu, KryHSamarkanda napisał:

Czy zechcesz to rozwinąć dla lepszego zrozumienia wpływu wyspy na ukrycie się? Bardzo proszę

Pewne wykrycie jest jak środek na przeczyszczenie i zawsze działa. Czyli jeśli znajdujesz się po jednej stronie wyspy, ale jest ona na tyle mała, że stojący po drugiej stronie tejże wyspy przeciwnik jest w linii prostej mniej niż 2km (3 z ulepszeniem) to zawsze będziecie dla siebie widoczni. Pewne wykrycie ignoruje wszelkie przeszkody. 

374028504_Beztytuu.thumb.png.3c08c4a8c5070e25413bc6905cc3f46e.png

Zielone toto na środku to wyspa.

Pewna wykrywalność

Dajmy na to że gracz A jest w odległości 1,5 km od gracza 1 wtedy wszyscy czerwoni go widzą, 3 też nawet jeśli jest w większej odległości niż wykrywalność gracza A(np są w odległości 12 km a A ma wykrywalność 10km). Natomiast niebiescy widzą tylko gracza 1.

Jeśli natomiast gracz A jest w odleglości większej niż 2km od 1 i 2 to 3 mniej więcej widzi to co pomiziałem na  czerwono. Szara część jest bezpieczna. 

I pamiętaj że okręt wykrywany jest mniej więcej w połowie długości, czyli jeśli wystawisz nosek zza wyspy czy z dymu to cię jeszcze nie wykryją.

A wyspy i dym działają w sumie tak samo, tyle że przez dym można strzelać czy przepłynąć i jeśli strzelisz to cię wykryją. Jeśli będą na tyle blisko ile wynosi twoja wartość wykrywania po wystrzale z dymu.

Ale tak od serca dodam że ja siebie bym  nie słuchał a dziś to już w ogóle, bo ciężki dzień.

I tak, to paint.

• 0
Players
53 posts
1,406 battles

• 0
Players
53 posts
1,406 battles

Bardzo się cieszę zainteresowaniem tym wątkiem, które okazujecie ucząc mnie kolejnych technik walki :cap_rambo: w tej przyjemnej "niesymulacji" . Jako miłośniczka niszczycieli (obecnie prawie tylko "Ruskie" max Mińsk) nie mam zbyt wiele możliwości na ostrzał na odległość większą niż wykrywalność podczas tego ostrzału :-( a szkoda bo takie podstępne działanie to :Smile_coin: . Stąd te pytanie o "niewidziałkę" . Kółko zębate czyli ustawienia, oczywiście? CTRL już mi wpadł w oko :Smile_great: .

• 0
Players
53 posts
1,406 battles

Niestety moje kumanie przypomina raczej kumkanie żaby po komarzo-muszej uczcie, a nie płynne tłumaczenie. Zerkam za to na filmiki opublikowane przez graczy.

• Funny 1

• 0
Players
254 posts
8,759 battles

Tu jest wyjaśnione co i jak

W dużym skrócie okręt ma swoją "wykrywalność".

Podstawową - zwiększa ją pożar(o 2km przez okręty i 3km przez samoloty) i artyleria przeciwlotnicza/dodatkowa(zwykle nie wpływa na wykrywalność, bo ma mniejszy zasięg niż podstawowy spot). Zmniejsza ją kamuflaż, perk kapitana, ulepszenie od t8 i w niektórych przypadkach unikalne. 

Po wystrzale z dział głównych - przez 20 sekund jesteś wykrywana na odległość zasięgu strzału głównej artylerii

Po wystrzale z dymu - każdy okręt ma swoją wartość, musisz sama sprawdzić.

Dodatkowo wykryć może cię radar, sonda i tak zwane "pewne wykrycie", czyli od 2 km i mniej(można zwiększyć do 3km ulepszeniem) nic cię nie ukryje, nawet wyspa.

Są jeszcze samoloty, mechanizm spotowania mają podobny, tylko wykrywają z mniejszej odległości. Trzeba się pilnować nawet jak nie ma lotni w bitwie, bo samoloty zwiadowcze czy myśliwce z krążków i pancerników również mogą cię wyspotować.

Ukryć może cię dym, przeszkoda w postaci wyspy oraz pogoda na niektórych mapach. Co do dymu, działa w obie strony. Wróg cię nie widzi, ty jego także, wykryć możesz go jeśli wystrzeli lub znajdzie się bliżej niż 2km(lub 3 z ulepszeniem). I nie musisz stać w dymie, wystarczy że będzie on pomiędzy tobą a wrogim okrętem. 

• 0
Players
53 posts
1,406 battles

Dzięki HoldMyBeerAndWatch za poświęcenie mi czasu w pomocy. Napisałeś że:

"... od 2 km i mniej(można zwiększyć do 3km ulepszeniem) nic cię nie ukryje, nawet wyspa".

Kilka wierszy niżej piszesz:

"Ukryć może cię dym, przeszkoda w postaci wyspy oraz pogoda na niektórych mapach".

Czy zechcesz to rozwinąć dla lepszego zrozumienia wpływu wyspy na ukrycie się? Bardzo proszę 😊 

• 0
[G3NTZ]
[G3NTZ]
Players
1,213 posts
19,053 battles
1 hour ago, KryHSamarkanda said:

Dzięki HoldMyBeerAndWatch za poświęcenie mi czasu w pomocy. Napisałeś że:

"... od 2 km i mniej(można zwiększyć do 3km ulepszeniem) nic cię nie ukryje, nawet wyspa".

Kilka wierszy niżej piszesz:

"Ukryć może cię dym, przeszkoda w postaci wyspy oraz pogoda na niektórych mapach".

Czy zechcesz to rozwinąć dla lepszego zrozumienia wpływu wyspy na ukrycie się? Bardzo proszę 😊 

Jest sobie wyspa. Duża taka. Zielona. Za tą wyspą płynie przeciwnik. Nie widzisz go. On Ciebie też nie - bo wyspa. Zielona.

Ale  jeśli w linii prostej widzi Ciebie inny przeciwnik bo jest np. obok tej wyspy. Zielonej. To wtedy ten, co jest za wyspą Ciebie też widzi. Ale Ty jego dalej nie. i na odwrót - Ty widzisz za tą wyspą, zieloną, przeciwnika jeśli ktoś z Twojego teamu stojący gdzie indziej ma na niego widok w linii prostej.

A jeszcze prościej- jeśli angielski to nie przeszkoda to lepiej niż tutaj Ci nikt tego nie wytłumaczy:

• Funny 1

• 0
Players
53 posts
1,406 battles

Ach to dlatego należy namawiać dobrych znajomych na opalanie się w plażowych leżakach ustawionych na wyspach, wśród których walczymy. I znowu okazuje się ze lenistwo na łonie natury jest miłe i pożyteczne :Smile-_tongue: A wyspa zasłania i już! Ciekawe co na to powie HoldMyBeerAndWatch.

Dzięki 

• 0
Players
53 posts
1,406 battles

HoldMyBeerAndWatch imieninowa (jeszcze) biała tequila w mych ustach za twą odpowiedź jakże pomocną i do tego okraszoną rysunkiem, dziękuję bardzo.

Choć na pokładzie to rum być powinien hmmm... no trudno dziewczynka ma zawsze rację zwłaszcza lubująca się w tym owocu agawy 😉 

• 0
Players
254 posts
8,759 battles
15 godzin temu, KryHSamarkanda napisał:

HoldMyBeerAndWatch imieninowa (jeszcze) biała tequila w mych ustach za twą odpowiedź jakże pomocną i do tego okraszoną rysunkiem, dziękuję bardzo.

Choć na pokładzie to rum być powinien hmmm... no trudno dziewczynka ma zawsze rację zwłaszcza lubująca się w tym owocu agawy 😉 

A czemu nie miałbym pomóc, skoro mogę. W sumie to forum powstało żeby pomagać innym.

• 0
Players
53 posts
1,406 battles
5 godzin temu, HoldMyBeerAndWatch napisał:

A czemu nie miałbym pomóc, skoro mogę. W sumie to forum powstało żeby pomagać innym.

Ach gdyby tak więcej forumowiczów w ten sposób podchodziło do własnej egzystencji (na wszystkich innych forum również) to żyło by nam się z bardziej uśmiechniętymi mordkami i błogą beztroską w oku. Tak trzymaj! :cap_like:

• 0
Players
254 posts
8,759 battles
godzinę temu, KryHSamarkanda napisał:

Ach gdyby tak więcej forumowiczów w ten sposób podchodziło do własnej egzystencji (na wszystkich innych forum również) to żyło by nam się z bardziej uśmiechniętymi mordkami i błogą beztroską w oku. Tak trzymaj! :cap_like:

Bo jak ktoś grać nie umie to na forum się udziela :Smile_trollface:

Powodzenia w grze.

• 0
Players
53 posts
1,406 battles
12 godziny temu, HoldMyBeerAndWatch napisał:

Spoko, popatrz ile niektórzy postów nawbijali byleby nie grać :Smile_Default:

😄 hi hi hi... Daj spokój bo jak tak dalej pójdziemy w tej rozmowie to dostaniemy ostrzeżenie za hmmm tych innych hi hi hi 😅 I chyba sprawiedliwie 😉. Pora teraz (dla bezpieczeństwa) popływać :cap_look: korzystając z tych nauk, ahoj przygodo!