Jump to content
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
Sambor0

Temperatura CPU bardzo wysoka

139 comments in this topic

Recommended Posts

[P-W-C]
Players
844 posts
12,400 battles

Witam. Po powrocie po pracy wlaczylem gre I caly czas temperature CPU dochodzi do 93 stopni, kiedy przed aktualizacja max bylo 83 stopnie. Moze ktos mi powiedziec, czemu tak sie dzieje?

[EMU]
[EMU]
Beta Tester
1,999 posts
5,521 battles
9 hours ago, Sambor1966 said:

Witam. Po powrocie po pracy wlaczylem gre I caly czas temperature CPU dochodzi do 93 stopni, kiedy przed aktualizacja max bylo 83 stopnie. Moze ktos mi powiedziec, czemu tak sie dzieje?

Tak, prawdopodobnie masz chłodzenie i pastę do wymiany

[P-W-C]
Players
844 posts
12,400 battles

Zapomnialem zaznaczyc, ze mam laptop MSI GV72. A to procesor CPU- Intel(R) Core(TM) i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz. Chlodzenie to Cooler Boost 4, dwa wentylatory I szesc cieplowody. @_Alie_ paste wymienilem tydzien temu.

[TF16]
[TF16]
Players
582 posts
9,495 battles

Skoro przed wymiana bylo ok, a tydzien po wymianie takie cuda to masz panie odpowiedz na swoje pytanie...

• Cool 1

[P-W-C]
Players
844 posts
12,400 battles
2 hours ago, ORP_Buka said:

Skoro przed wymiana bylo ok, a tydzien po wymianie takie cuda to masz panie odpowiedz na swoje pytanie...

Przed nowym patchem temperatura byla nizsza o okolo 10 stopni a od wczoraj ponad 90 stopni po nowym patchu. Tak ze to nie jest wina pasty. 

[TF16]
Players
500 posts
12,679 battles
6 hours ago, Sambor1966 said:

Zapomnialem zaznaczyc, ze mam laptop MSI GV72. A to procesor CPU- Intel(R) Core(TM) i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz. Chlodzenie to Cooler Boost 4, dwa wentylatory I szesc cieplowody. @_Alie_ paste wymienilem tydzien temu.

Mam te same bebechy , tylko tyle, że Lenovo legion y520 i nigdy nie osiągałem takich temperatur (mój model ma tak zabudowane wloty, że szok - jedyny mankament tego modelu ). Zainstaluj HWiNFO i pozostaw włączone w tle (tak by zbierało informacje jak grasz). Ponadto zrób screena i pokaż jakie masz uruchomione programy działające w tle. Od razu piszę, że jeżeli masz np. steam i Wallpaper Engine, to te powinny zostać wyłączone na czas gry (ten ostatni potrafi zżerać sporo zasobów i procka). Najważniejsze pytanie, czy masz przydzielona kartę dedykowaną  dla wows'a w managerze Nvidii  (klient WG + appka włączające grę)  ?  "Automat" zazwyczaj jedzie na zintegrowanej...

Swoją drogą na jakich ustawieniach grasz ? Ja gram na wysokich z kilkoma zmianami ( na lepsze), gdyz zależało mi na stabilnych 70-76 FPS'ach...

PS: Ogółem wysokie temperatury samego procka oznaczać mogą że tylko on odpala grę, a dedykowna karta graficzna już nie . Widać to  w managerze zadań na przykładzie poniżej:

Procesor graficzny 1 - to dedykowana karta graficzna

Procesor graficzny 0 - to zintegrowana karta graficzna

image.thumb.png.66f362720c8d21616d47a529c7a159b5.png

[TYTAN]
Players
17 posts
19,311 battles

mialem kiedys podobny problem. zle zamontowany radiator i procek sie grzal strasznie. sprawdz czy wszystko dobrze przylega. duzo tez zalezy od pasty. ale i tak 83 stopnie to zdecydowanie za duzo

[TF16]
[TF16]
Players
582 posts
9,495 battles
15.05.2020 o 14:42, Sambor1966 napisał:

Przed nowym patchem temperatura byla nizsza o okolo 10 stopni a od wczoraj ponad 90 stopni po nowym patchu. Tak ze to nie jest wina pasty. 

Po jakiego gitare zawracasz skoro wiesz lepiej? Bylo ok a jest do bani to wybacz ale nie trzeba byc mega-mozgiem i inzynierem w Nasa zeby zlokalizowac zrodlo problemu. 

Chyba ze liczyles na odpowiedzi w stylu "Cholerne WG sabotuje ci kompa, bo ze RNG ci ustawili i MM tez to sie rozumie samo prze siebie....."

czapka.jpg

• Funny 2

[TRADS]
Players
2,170 posts
19,260 battles

Nie winił bym tu patcha. Skoro u Ciebie skok o 10C w górę, to u mnie czy u innych musiałoby wyglądać podobnie - ja takiego nie zaobserwowałem. Skoro demontowałeś chłodzenie by wymienić pastę itp i po tej operacji skok temperatury w górę to znaczy, że coś spartoliłeś @Sambor1966, proste :cap_tea:

• Funny 1

[P-W-C]
Players
844 posts
12,400 battles
On 5/18/2020 at 10:47 AM, ORP_Buka said:

Po jakiego gitare zawracasz skoro wiesz lepiej? Bylo ok a jest do bani to wybacz ale nie trzeba byc mega-mozgiem i inzynierem w Nasa zeby zlokalizowac zrodlo problemu. 

Chyba ze liczyles na odpowiedzi w stylu "Cholerne WG sabotuje ci kompa, bo ze RNG ci ustawili i MM tez to sie rozumie samo prze siebie....."

czapka.jpg

Przestań chrzanić leliej glupoty chłopie. Przyszedlem tu po pomoc a nie wysluchiwac glupich komentarzy, ktore zatrzymaj dla Siebie. Nie napisalem, że WG cos sabotuje więc czytaj ze zrozumieniem. Pastę wymieniam nie pierwszy raz ale nid znam sie na kompach na tyle zeby ustalić co sie stało. Nigdy nie mialem takiej temperatury na swoim pc. Ale szperając w necie znalazlem coś takisgo jak undervolting i dobry program do tego ThrottleStop. Po wskazówkach jak go ustawic temperatura w grze spadła do 75-78 stopni. Jak ktoś ma problem z przegrzeeaniem sie laptopów to lolecam ten program. Pizdrawiam

[TF16]
[TF16]
Players
582 posts
9,495 battles
3 godziny temu, Sambor1966 napisał:

Pastę wymieniam nie pierwszy raz ale nid znam sie na kompach na tyle zeby ustalić co sie stało

No na pisaniu tez sie specjalnie nie znasz, polowa "glupich" komentarzy mowi ci jasno i bez zadnych watpliwosci gdzie lezy problem, Ty natomiast twierdzisz ze sie nie znam i chrzanie glupoty.

Wiec moze sam zastosuj sie do wlasnej rady i przeczytaj cos ze zrozumieniem.

Zeby nie bylo ze nie chce pomoc, 75-80°C to ciagle duzo za duzo! Chyba zebys lupal w niewiem jak wymagajaca gre, ale napewno nie w Wowsa, rozloz talatajstwo, wymien paste na dobra! i zloz to dokladnie i porzadnie, tak zeby wszystko ladnie przylegalo. Ewidentnie masz cos z chlodzeniem nababrane i zaden undervolting nie pomoze. Zreszta taki zabieg obicna dosyc mocno wydajnosc procka, co prowadzi znowu do nadmiernego grzania sie bo ten zwyczajnie niewyrabia..... Nie widzisz lasu spoza drzew panie, ludzie ci madrze pisza, a Ty hurr durrr nie znajo sie i chrzanio gupoty!

• Cool 1

[P-W-C]
Players
844 posts
12,400 battles
3 hours ago, ORP_Buka said:

No na pisaniu tez sie specjalnie nie znasz, polowa "glupich" komentarzy mowi ci jasno i bez zadnych watpliwosci gdzie lezy problem, Ty natomiast twierdzisz ze sie nie znam i chrzanie glupoty.

Wiec moze sam zastosuj sie do wlasnej rady i przeczytaj cos ze zrozumieniem.

Zeby nie bylo ze nie chce pomoc, 75-80°C to ciagle duzo za duzo! Chyba zebys lupal w niewiem jak wymagajaca gre, ale napewno nie w Wowsa, rozloz talatajstwo, wymien paste na dobra! i zloz to dokladnie i porzadnie, tak zeby wszystko ladnie przylegalo. Ewidentnie masz cos z chlodzeniem nababrane i zaden undervolting nie pomoze. Zreszta taki zabieg obicna dosyc mocno wydajnosc procka, co prowadzi znowu do nadmiernego grzania sie bo ten zwyczajnie niewyrabia..... Nie widzisz lasu spoza drzew panie, ludzie ci madrze pisza, a Ty hurr durrr nie znajo sie i chrzanio gupoty!

Przepraszam za te glupoty I inne. Jak wymienialem paste to specjalnie patrzylem czy przylegala I tak bylo . Rowniez dopiero co znalazlem porade z ktorej wynika, ze trzeba tez przycisnac paste po okolo 20 min pracy kompa ( musi byc rozgrzany) aby dobrze ja rozprowadzic. Tak ze ponowie probe I dam znac. Moj computer od poczatku mial te perature w granicach 80 stopni. Notebook GV72 7RE MSI. A propo throttleStop to po jego ustawieniu naprawde pomogla I lapek sie juz tak nie grzal a wydajnosc ( chyba) byla ta sama. Nic wolniej.

[L-S-D]
Players
3 posts
9,400 battles

Zauważyłem nieco wyższe temperatury w porcie, po wejściu do bitwy temperatury spadają, przynajmniej u mnie. Ze swojego doświadczenia na laptopie mogę Ci polecić ograniczenie FPS-ów do np. 60, jeżeli nie znajdziesz innego rozwiązania. Zrobisz to modami lub przez jakiś program.

[P-W-C]
Players
844 posts
12,400 battles
28 minutes ago, GarusBocian said:

Zauważyłem nieco wyższe temperatury w porcie, po wejściu do bitwy temperatury spadają, przynajmniej u mnie. Ze swojego doświadczenia na laptopie mogę Ci polecić ograniczenie FPS-ów do np. 60, jeżeli nie znajdziesz innego rozwiązania. Zrobisz to modami lub przez jakiś program.

Tez zauwazylem ze w porcie sa wyzsze temperatury. dzieki za porade

[DINE]
Players
446 posts
21,763 battles

Bravo ORP_Buka, przynajmniej jeden miał jaja napisać to co trzeba...

Na procku w tej grze mam 54%C i 7 do 9 % użycia Ryzen 3700X went stokowy

GPU natomiast między 50 a 60'C do 50% użycia, z chłodzeniem pół pasywnym, więc nawet się nie włącza. RX 5700 XT

Lapek, wiadomo, może mieć wyższe temperatury, ale to co masz TY to przesada :D 

Oczywiście nie napiszę nic więcej bo nie ma sensu z tego co czytam.

Założyłeś temat w którym piszesz, że się nie znasz, ale z żadną diagnozą się nie zgadzasz :D jak na takie "nieznawstwo" dość zaskakująco się nie zgadzasz :D

Ale zapewne się nie znam, jak reszta :D

Co do ograniczania FPS, na monitorach 60hz, nie trzeba modów :D w opcjach gry macie VSYNC = Synchronizacja Pionowa, pozwala dopasować ilość generowanych klatek, do odświeżania monitora:)Bo i tak monitor 60HZ wyświetla 60 fps na sec max, a to co widzicie w np Frakpach czy innych sraxach, to nie wyświetlany fps, tylko generowany (zwykle na darmo) przez GPU...

Co do większych zasobów wymaganych w porcie, to fakt, to wina przestarzałego silnika gry - chodzi o pliki flash'owe (xxxx.swf) w porcie jest ich sporo więcej wykorzystywanych niż w samej bitwie... ot cała filozofia;) te pliki skutecznie obciążają zarówno CPU jak i GPU, zwłaszcza te marne...(autor posta właśnie ma takie)

CZasem jak Wam "zamula" np otwieranie zakładek kamo/sygnały itp, dobrze jest przeinstalować biblioteki vcredist 2012 i 2015 kolejno x86 następnie x64.

• Cool 2

[FATUM]
Players
148 posts
12,032 battles

Ja nie mam zadnych problemow po aktualizacji. Kilkuletni PC (nie mylic z laptopami, ktore nie nadaja sie do gier). 

Ustawienia maksymalne, 1920x1080 (temperatury widoczne po lewej u gory, na karcie graficznej nawet nie musza sie odpalac wiatraki): 

Bez nazwy.png

Bez nazwy1.png

Players
722 posts
4,661 battles
18 godzin temu, Sambor1966 napisał:

Notebook GV72 7RE MSI. 

Coś spaprałeś z wymianą pasty. Zmieniłeś na lepszą ? Coś markowego ? W laptopach z reguły wszystko jest dosyć ciasno spasowane i jak źle podokręcałeś, położyleś coś za bardzo pod kątem to teraz jest problem.

Ja mam inne(?) CPU i u mnie 70-85*C to normalka (Ryzen 3550H), też laptop.

15 godzin temu, vito74m napisał:

Lapek, wiadomo, może mieć wyższe temperatury, ale to co masz TY to przesada :D 

90*C w grze na laptopie nie jest niczym nadzwyczajnym (https://www.notebookcheck.net/Asus-TUF-Gaming-FX705DT-Ryzen-5-3550H-GTX-1650-SSD-FHD-Laptop-Review.422972.0.html przykład, tutaj jest akurat wykres GPU - przekracza 70*C, a CPU w Prime ma ponad 90*C), w laptopie z racji o wiele gorszego chłodznia niż blaszana skrzynka desktopa temperatury są wyższe i szybciej się zmieniają. Póki nie odpala się throttling jest ok :)

[HOB]
Moderator
1,838 posts
7,830 battles

Dałoby się sprawdzić sprzęt na jakichś innych wymagających produkcjach? Czy WOWS jako jedyny przegrzewa lapka?

• Cool 1

Players
722 posts
4,661 battles
6 hours ago, Silentraz said:

Dałoby się sprawdzić sprzęt na jakichś innych wymagających produkcjach? Czy WOWS jako jedyny przegrzewa lapka?

Laptopy mają to do siebie, że byle co powoduje dosyć znaczny wzrost temperatury. System działa na prostackiej zasadzie, że póki temperatura nie skacze to wiatrak kręci się powoli.

W moim laptopie jest opcja 'Turbo', która wcale nie powoduje wzrostu taktowania CPU (może jedynie ustawia go bardziej 'czujnie'), ale bardziej agresywnie steruje wentylatorami niż domyślne 'Balanced'. W trybie 'Turbo' temperatura spada o dobre 10*C, ale jest głośniej. W celu zrobienia testu, o którym piszesz musiałbyś na stałe zablokować wentylator laptopa na np. najwyższych obrotach i obserwować jak wzrasta temperatura. W trybie domyślnym jedyne co zauważysz to inna krzywa wzrostu temperatury CPU/GPU. Tutaj jest jeszcze dodatkowy myk, bo w dużej ilości laptopów GPU i CPU współdzielą układ chłodzenia - odpalasz wymagające 3D, pracuje grafika, a temperatura procka też jedzie w górę.

Tego nie ma w blaszanej skrzynce i dlatego jest cichsza i temperatury niższe.

U mnie obojętnie jaka gra 3D to temperatura CPU jedzie w okolice 70-80*C., czy to Wiedźmn, WoWs czy GTA V. Normalka, jak ktoś kupił laptopa i liczy na absolutną ciszę o chłód to niestety się zawiedzie. 

inside-2.jpg

PS. Na moim laptopie, w porcie (Dunkierka, ma sporo dymu itp. efektów) CPU ma 70-75*C, a GPU 60-62*C. Ja mam Ryzena, kolega ma pewnie coś innego - kiedyś grałem na laptopie z i5 to pamiętam sporo wyższe temperatury, a z drugiej strony moje dzieciaki grają czasem na i3 i tam jest nie więcej niż 65-70*C.

• Cool 3

[TRADS]
Players
62 posts
11,301 battles

Temperaturę bez obciążenia też masz wyższą? 

Ile stopni masz na GPU? 

[P-W-C]
Players
844 posts
12,400 battles

Sorki ze nie odpowiadalem ale nie mialem czasu. Przepraszam kolegow za upieranie sie, ze to nie byla wina pasty. Wczoraj otworzylem lapka I okazalo sie, ze bylo jej za duzo. Zamowilem tez paste Arctic MX-4. Temperatura bez obciazenia wynosi okolo 44 stopni a w grze okolo 77. Sprawdze dzisiaj raz jeszcze I podrzuce screeny. @Misiuz temperature masz super. Laptop, czy stacjonarny?

• Cool 1

Guest
This topic is now closed to further replies.