Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
WG_Lumberjack

ZMIANY W ZAPALNIKU BEZWŁADNOŚCIOWYM DLA POCISKÓW OB - DYSKUSJA I PYTANIA.

42 comments in this topic

Recommended Posts

WG Staff
2,392 posts
4,270 battles

ZMIANY W ZAPALNIKU BEZWŁADNOŚCIOWYM DLA POCISKÓW OB

9dd165ea-62b5-11ea-93a3-38eaa735f4cc.jpg

Powody wprowadzenia zmian:

 • Uproszczenie wzajemnego oddziaływania pomiędzy krążownikami tego samego poziomu. Przykładowo pocisk OB wystrzelony przez krążownik z działa kal. 152–155 mm powinien być zdolny do przebicia pancerza okrętu tego samego typu bez potrzeby brania pod uwagę innych czynników. Zmiany te mają sprawić, że umiejętność Zapalnik bezwładnościowy dla pocisków OB przestanie być domyślnym wyborem większości graczy.
 • Zwiększenie wytrzymałości krążowników w bitwach — zmiany w grubości poszycia kadłubów sprawią, że przy właściwym ustawianiu okręty te staną się odporniejsze na salwy pancerników.
 • Podkreślenie różnic pomiędzy krążownikami uzbrojonymi w działa kal. 190 mm lub większego oraz krążowników uzbrojonych w działa kal. 149–189 mm poprzez zmianę ich opancerzenia: te pierwsze cechować będzie grubszy pancerz całej centralnej części kadłuba, podczas gdy te drugie będą posiadać jedynie wzmocnioną centralną część pokładu.
 • Zachowanie opancerzenia pancerników bez zmian: bez umiejętności Zapalnik bezwładnościowy dla pocisków OB krążowniki z działami 152–155 mm nadal nie będą mogły przebić pancerza pancerników tego samego poziomu.
 • Chcieliśmy zbalansować umiejętność Zapalnik bezwładnościowy dla pocisków OB w taki sposób, żeby kombinacja jej dobrych i złych stron miała wpływ na decyzje graczy i nie stanowiła nieodzownej pozycji przy szkoleniu dowódców.

Będziemy uważnie obserwować wpływ, jaki zmiany te wywierać będą na skuteczność bojową okrętów. Jeśli będzie to konieczne, wprowadzać będziemy dalsze korekty umiejętności lub właściwości niektórych okrętów, żeby zachować równowagę rozgrywki.

Zmiany w umiejętności Zapalnik bezwładnościowy dla pocisków OB

 • Premia do penetracji pociskami OB została zmniejszona z 30% do 25%.
 • Umiejętność będzie od teraz zmniejszać szanse na spowodowanie pożaru o połowę, zamiast odejmować od tej wartości 1% lub 3% w zależności od kalibru. Jedynie podstawowa szansa na spowodowanie pożaru spada o połowę. Inne premie, jak te zapewniane przez sygnał Victor Lima czy Ekspert w wyburzaniu, działać będą tak jak wcześniej.
  • Przykład: standardowa szansa na wzniecenie pożaru pociskami OB wynosi 12% dla krążownika Helena. Z umiejętnością Zapalnik bezwładnościowy dla pocisków OB szansa ta zmniejszona jest do 6%. Z umiejętnością Ekspert w wyburzaniu wzrasta ona do 8%.
  • Ta umiejętność poprzednio zapewniała znaczną przewagę kosztem minimalnej straty, przez co jej wybór często przeważał o losach bitwy. Zaktualizowana wersja zrównuje ją w przydatności z innymi umiejętnościami.

Zasady obliczania penetracji pancerza zostały zmienione dla wszystkich pocisków OB i PPO:
nowa zasada — „pocisk przebija pancerz, jeśli jego grubość jest mniejsza lub równa wartości penetracji pancerza pocisku” — zastąpi poprzednią zasadę — „pocisk przebija pancerz tylko, jeśli jego grubość jest mniejsza niż wartość penetracji pancerza pocisku”. Na przykład pociski 152 mm wystrzelone przez krążownik VII poziomu będą mogły przebić pancerz o grubości do 25 mm, w porównaniu do wcześniejszych 24 mm.

W przypadku krążowników z poziomów VIII–X uzbrojonych w działa 152–155 mm zmienione zostały możliwości penetracji pancerza ich pocisków OB. Poprzednio była ona wyliczana na zasadzie 1/6 kalibru. Teraz wyliczana będzie na zasadzie 1/5 kalibru. Przy wystrzeliwaniu pocisków OB okręty te będą mogły przebić poszycie kadłubów innych podobnych okrętów, a także krążowników z poziomów VIII–X posiadających pancerz o grubości do 30 mm, bez potrzeby stosowania umiejętności Zapalnik bezwładnościowy dla pocisków OB.

Zmiany w opancerzeniu krążowników i pancerników

Zmiany w poszyciu krążowników w większym stopniu uodpornią te okręty na salwy pancerników, o ile są mądrze ustawione: pociski PP określonych kalibrów będą rykoszetować od poszycia śródokręcia krążownika, jeśli uderzą pod kątem ostrym. Jednocześnie centralna część kadłuba oraz pokładu krążowników z działami o kalibrze co najmniej 190 mm posiada teraz grubszy pancerz, natomiast krążowniki z działami o mniejszym kalibrze mają grubszy pancerz wyłącznie w centralnej części swoich pokładów. Zmiany te spowodują większe zróżnicowanie pomiędzy lekkimi a ciężkimi krążownikami.

Ze względu na zmiany obliczania penetracji pancerza dla pocisków OB i PPO, płyty pancerne pancerników z poziomów VI–VII mają teraz grubość 26 mm, żeby zachować spójność we wzajemnym oddziaływaniu różnych typów okrętów.

95748220-62b9-11ea-986a-38eaa735f4cc.jpg95742c3a-62b9-11ea-b981-38eaa735f4cc.jpg9568cc0a-62b9-11ea-a9db-38eaa735f4cc.jpg

Kaliber dział głównych i dodatkowych Penetracja pancerza przed zmianą Penetracja pancerza po zmianie
(grubość pancerza, jaką pocisk może przebić bez umiejętności Zapalnik bezwładnościowy dla pocisków OB)
180 mm 29 mm 30 mm (możliwość penetracji poszycia krążowników tego samego poziomu)
152 i 155 mm (krążowniki z poziomów VIII–X) 24 mm (brak możliwości penetracji dziobu i rufy krążowników tego samego poziomu) i 25 mm 30 i 31 mm (możliwość penetracji poszycia krążowników tego samego poziomu)
150 i 152 mm (krążowniki z poziomów I–VII) 24 mm 25 mm (możliwość penetracji poszycia krążowników tego samego poziomu)
150 mm (okręty niemieckie, z wyjątkiem niszczycieli) 37 mm 38 mm (możliwość penetracji poszycia pancerników tego samego poziomu)
128 mm (okręty niemieckie, z wyjątkiem niszczycieli) 31 mm 32 mm (możliwość penetracji poszycia pancerników tego samego poziomu)
113 mm 18 mm (brak możliwości penetracji poszycia niszczycieli tego samego poziomu) 19 mm (możliwość penetracji poszycia niszczycieli tego samego poziomu)
100 mm (japońskie okręty poziomów VIII–X) 24 mm (brak możliwości penetracji dziobu i rufy krążowników tego samego poziomu) 30 mm (możliwość penetracji poszycia krążowników tego samego poziomu)

Uwaga: tabela podaje minimalne grubości poszycia kadłuba dla każdego poziomu okrętów!

  Grubość pancerza przed zmianą Ochrona przed zmianą
(kaliber pocisku PP, szansa rykoszetu)
Grubość pancerza po zmianie Ochrona po zmianie (kaliber pocisku PP, szansa rykoszetu)
Poziomy IV–V
Krążowniki (z wyjątkiem brytyjskich lekkich krążowników) Śródokręcie: 13 mm Do 186 mm, od części centralnej Śródokręcie: 16 mm Do 229 mm, od części centralnej
Poziomy VI–VII
Krążowniki uzbrojone w działa o kalibrze większym niż 190 mm Śródokręcie: 16 mm Do 229 mm, od części centralnej Śródokręcie: 25 mm Do 357 mm, od części centralnej
Krążowniki uzbrojone w działa o kalibrze 149–190 mm (z wyjątkiem brytyjskich lekkich krążowników) Pokład: 16 mm Do 229 mm, od części centralnej Pokład: 25 mm Do 357 mm, od części centralnej
Krążowniki London, Devonshire i Surrey Burta: 19 mm Do 272 mm, od poszycia Burta: 25 mm Do 357 mm, od części centralnej
Poziomy VIII–IX
Krążowniki uzbrojone w działa o kalibrze większym niż 190 mm oraz Mogami Śródokręcie: 25 mm Do 357 mm, od części centralnej Śródokręcie: 27 mm Do 386 mm, od części centralnej
Krążowniki uzbrojone w działa o kalibrze 149–190 mm (z wyjątkiem brytyjskich lekkich krążowników) Pokład: 25 mm Do 357 mm, off the central deck Pokład: 27 mm Do 386 mm, od centralnej części pokładu
Krążowniki Cheshire, Albemarle i Drake Burta: 25 mm Do 357 mm, od części centralnej Burta: 27 mm Do 386 mm, od poszycia
Poziom X
Krążownik Smolensk Śródokręcie: 30 mm Do 429 mm, od części centralnej Śródokręcie: 16 mm Do 229 mm, od części centralnej
Krążownik Colbert Śródokręcie: 30 mm Do 429 mm, od części centralnej Burta: 21 mm Do 300 mm, od poszycia
      Pokład: 16 mm Do 229 mm, od centralnej części pokładu
Krążowniki Salem i Des Moines Burta: 27 mm Do 386 mm, od poszycia Burta: 30 mm Do 429 mm, od poszycia

WIĘCEJ INFO O AKTUALIZACJI:
https://worldofwarships.eu/pl/news/game-updates/update-092-european-destroyers/#ifhe-changes

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
WG Staff
2,392 posts
4,270 battles

Zmiany w IFHE - krótki podręcznik - BY @LittleWhiteMouse
Tłumaczenie: @Dark_Havoc
Link do źródła (zostawcie jej pozytywną reakcję - proszę!): https://forum.worldofwarships.com/topic/213359-ifhe-all-night-long/ 

Krótki podręcznik IFHE czyli jak najprostsze wytłumaczenie zmian w "Zapalniku bezwładnościowym dla pocisków odłamkowo-burzących".

 

Autorka: Little White Mouse

 

Artykuł ma na celu zero-jedynkowo wytłumaczyć kiedy i gdzie użyć IFHE, a kiedy nie jest to warte.

 

Zmiany w IFHE spowodowały, że branie tej umiejętności za każdym razem, stało się bezcelowe. W poprzedniej wersji można było wykorzystać tą umiejętność dla dowolnego kalibru dział i mieć z tego zysk. Umiejętność ta nie miała praktycznie żadnych wad. Zmiany spowodowały, że należy wybrać między – obrażenia od pożarów, czy bezpośrednie.

 

Ogólnie – bezpośrednie uszkodzenia są zawsze bardziej znaczące. Zatem za każdym razem jak umiejętność IFHE pozwala na uszkadzanie większej ilości różnorakich celów poradnik mówi TAK dla tego wyboru, oczywiście tak długo, jak nie jest to cel, który w przypadku zaatakowania po prostu zmiecie przeciętnego użytkownika (dla przykładu wrzucenie IFHE na niszczyciela w celu atakowania ciężkich amerykańskich krążowników z radarem). Powoduje to, że powstaje masa niuansów i ekstremalnych sytuacji, w których zaawansowany użytkownik mógłby wybrać tą umiejętność. Dla przykładu – wybranie IFHE dla kapitana ciężkiego krążownika w celu zadawania uszkodzeń sowieckim pancernikom. Jest to jedna potrzebne w przypadkach szczególnych – jak na przykład bitwy rankingowe czy klanowe, ale nie w przypadku standardowych bitew losowych.

 

Lista jest jak najbardziej uproszczona – tak by przeciętny użytkownik mógł z niej skorzystać. Przy całych stronach tabelek z opancerzeniem, diagramami i wykresami można by było bardzo skomplikować ten artykuł – ale chodzi tu o proste przedstawienie prostych zależności dla graczy. - by mogli wybrać – tak/nie – nie zastanawiając się nad szczegółami.

 

W przyszłości być może powstanie artykuł na temat niuansów w IFHE dla poszczególnych okrętów – dla przykładu Smoleńsk – nie można prosto wytłumaczyć sensu wybierania tej umiejętności bez omówienia balistyki, zasięgu i parametrów pocisków PP. W tym przypadku należałoby wziąć pod uwagę praktycznie wszystkie okręty, na które Smoleńsk możne natrafić – z ich opancerzeniem – i wtedy omówić IFHE. A tego nie da się zrobić w skrócie bez schematów, rysunków i w to w mniej niż 2000 słowach. To samo może dotyczyć Atlanty, brytyjskich dział 120mm czy dział dodatkowych Massachusetts i niemieckich pancerników. Na te problemy nie ma krótkiej odpowiedzi.

 

Zatem skrótowo:

 

NISZCZYCIELE

Tier II - IFHE nie jest potrzebne.

Tier III - IFHE nie jest potrzebne.

Tier IV - IFHE nie jest potrzebne.

Tier V - IFHE nie jest potrzebne gdy okręt jest najwyższym tierem, przydaje się w walce z wyższymi tierami.

Tier VI - Ogólnie mówiąc IFHE jest efektywne dla wszystkich kalibrów dział, ale mniej skuteczne w walce z VIII tierem. Zwłaszcza działa 120mm cierpią, gdy są na samym dole tierów.

Tier VII - Ogólnie mówiąc IFHE jest efektywne dla wszystkich kalibrów dział, ale mniej skuteczne w walce z VIII i IX tierem. Zwłaszcza działa 120mm cierpią, gdy są na samym dole tierów.

Tier VIII

 • japońskie 100mm – należy wybrać IFHE
 • 120mm - Nie zalecane
 • 127mm – Wysoka efektywność w walce z niższymi tierami, ale drastyczny spadek w walce z krążownikami i pancernikami tierów VIII+
 • 128mm - Wysoka efektywność w walce z niższymi tierami, ale drastyczny spadek w walce z krążownikami i pancernikami tierów VIII+
 • 130mm & 139mm - IFHE jest sensowne dzięki możliwości penetrowania opancerzenia wszystkich pancerników tierów VI i VII oraz krążowników od VI do IX tieru.
 • 150mm - IFHE jest sensowne dzięki możliwości penetrowania opancerzenia wszystkich pancerników tierów VI i VII oraz krążowników od VI do IX tieru.

Tier IX

 • japońskie 100mm – należy wybrać IFHE
 • 113mm - Nie zalecane
 • 120mm - Nie zalecane
 • 127mm - Nie zalecane
 • 128mm - Nie zalecane
 • 130mm & 139mm - IFHE jest sensowne dzięki możliwości penetrowania opancerzenia wszystkich pancerników tierów VI i VII oraz krążowników od VI do IX tieru.

Tier X

 • japońskie 100mm - należy wybrać IFHE
 • 113mm - Nie zalecane.
 • 120mm - Nie zalecane
 • 127mm - Nie zalecane
 • 128mm - Nie zalecane
 • 130mm - Nie zalecane
 • 139mm - Nie zalecane

Jeśli nie gracie typowym niszczycielem artyleryjskim branie umiejętność IFHE jest po prostu stratą punktów dowódcy.

 

KRĄŻOWNIKI

 

Tier I - no bez przesady :)

Tier II - IFHE nie jest potrzebne.

Tier III - IFHE nie jest potrzebne.

Tier IV - IFHE nie jest potrzebne.

Tier V - IFHE nie jest potrzebne gdy okręt jest najwyższym tierem, przydaje się w walce z wyższymi tierami. Nie warto wybierać tej umiejętności dla niemieckich okrętów.

Tier VI

 • 150mm – Nie jest potrzebne ze względu na ulepszoną penetrację dział Nurnberga i Makarowa.
 • 152mm – należy brać IFHE. Zmniejszona skuteczność przeciw pancernikom tierów VIII+
 • 180mm – należy brać IFHE
 • 203mm – nie jest potrzebne.
 • 283mm – nie wybierać.

Tier VII

 • 127mm - Wysoka efektywność w walce z niższymi tierami, ale drastyczny spadek w walce z krążownikami i pancernikami tierów VIII+
 • 152mm - należy brać IFHE. Zmniejszona skuteczność przeciw pancernikom tierów VIII+
 • 203mm – bez sensu
 • 210mm – Yorck jest niemiecki – zatem nie potrzebuje IFHE.

Tier VIII

 • 152mm - należy brać IFHE
 • 155mm - należy brać IFHE. Mogami najwięcej zyskuje na tych zmianach.
 • 203mm – jak wyżej

Tier IX

 • 152mm - należy brać IFHE
 • 180mm - należy brać IFHE
 • 203mm - ...
 • 305mm - no... nie.
 • 310mm - nawet nie myśl o tym.

Tier X

 • 127mm - Nie zalecane
 • 130mm - Nie zalecane
 • 152mm – należy brać IFHE
 • 203mm – nadal to samo – NIE!
 • 220mm - Nie zalecane
 • 234mm - Nie zalecane
 • 240mm - Nie zalecane
 • 305mm - NIE
 • 310mm – TEŻ NIE.

 

Baterie dodatkowe PANCERNIKÓW

 

Działa dodatkowe są skuteczne dla okrętów tierów VII+

Tier VII

 • Nagato - nie
 • Ashitaka - nie
 • Colorado – całkiem nie.
 • Sinop - nie
 • Połtawa - nie.
 • Gneisenau – Nie, penetracja OB jest wystarczająca i bez tej umiejętności.
 • Scharnhorst – Jeśli chcecie podbić penetracje 105mm to tak, ale raczej dla żartów.
 • King George V - Nie
 • Hood - Nie
 • Nelson - Nie
 • Duke of York - Nie
 • Lyon – jak najbardziej nie

Tier VIII

 • Amagi - Nie
 • Kii – 100mm działa brzmią zachęcająco, ale ich zasięg jest fatalny. Nie.
 • North Carolina - Nie
 • Alabama - Nie
 • Massachusetts – Efektywne w walce z niższymi tierami. W przypadku walki z tierami IX-X – nie ma sansu.
 • Vladivostok – oczywiście, że nie.
 • Lenin - zapomnij
 • Bismarck – Znów – 105-ki mogły by na tym skorzystać, ale jako okręt tego nie potrzebujesz. Szkoda punktów.
 • Tirpitz – Tak jak wyżej.
 • Monarch - HAHAHA, jak najbardziej NIE!
 • Vanguard – także nie.
 • Richelieu - Nie.
 • Gascogne – Jeśli często walczysz w zwarciu i często grasz w ten sposób to tak. W każdym innym przypadku – nie.
 • Roma - Nie.

Tier IX

 • Izumo - Nie
 • Musashi – Hmmm... nie.
 • Iowa - Nie.
 • Missouri - Nie
 • Georgia – Tu też nie – nie spotyka się zbyt dużo okrętów niskich tierów by było to przydatne. Można się bawić, ale ogólnie – nie warto.
 • Sowiecki Sojuz - Nie
 • Friedrich der Große – Jak w przypadku innych niemieckich pancerników – tylko dla memów i zabawy. IFHE nie jest potrzebne – dodatkowa i tak jest dobre bez tego.
 • Lion – Nie.
 • Alsace - Nie.
 • Jean Bart - Nie.
 • Bajie - Nie.

Tier X

 • Yamato - Nie.
 • Montana – także nie.
 • Ohio – tu też także nie.
 • Kremlin – hmmm – nie.
 • Großer Kurfurst – absolutnie nie.
 • Conqueror – Zaskakująco: NIE
 • Thunderer – To podejrzewam niesamowite, ale NIE.
 • Republique – właściwie, jakby na to nie popatrzeć – nie.
 • Bourgogne – nie wiem czy kogoś to zaskoczy – ale całkiem nie.

Podsumowując – dla niemieckich 105mm dla zabawy – tak, dla pozostałych NIE.

 

 • Cool 8

Share this post


Link to post
Share on other sites
[-GG-]
Players
368 posts
56 minut temu, WG_Lumberjack napisał:

Zmiany w IFHE - krótki podręcznik - BY @LittleWhiteMouse
Tłumaczenie: @Dark_Havoc
Link do źródła (zostawcie jej pozytywną reakcję - proszę!): https://forum.worldofwarships.com/topic/213359-ifhe-all-night-long/ 

Krótki podręcznik IFHE czyli jak najprostsze wytłumaczenie zmian w "Zapalniku bezwładnościowym dla pocisków odłamkowo-burzących".

 

Autorka: Little White Mouse

...............

Zatem skrótowo:

 

NISZCZYCIELE

 

 • japońskie 100mm – należy wybrać IFHE
 •  
 • japońskie 100mm – należy wybrać IFHE
 •  
 • japońskie 100mm - należy wybrać IFHE
 •  

 

 

KRĄŻOWNIKI

 

 

Tier VIII

 

 • 155mm - należy brać IFHE. Mogami najwięcej zyskuje na tych zmianach.

 

 

Kapitanowie wyjaśnijcie mi bo chyba czegoś nie rozumiem - akurat te trzy niszczyciele nawet bez zapalnika penetrują obecnie 30mm, a z nim 37 (ale po co skoro przed zmianami było to odpowiednio: 24/32mm - bez/z IFHE). Przecież tą samą penetrację co w/w mają po zmianach Cleveland oraz Worcester (30/37 vs 24/32). Mogami zaś penetruje teraz bez perka 31 lub z nim 38mm (ale znowu jaki to ma sens jeżeli wcześniej było to: 25/33mm). Czy zatem zgodzicie się że faktycznie "należy brać IFHE" na tych okrętach oraz czy w konsekwencji również pozostałe rady "autorki" uważacie za trafne?

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ISEN]
Moderator
4,879 posts
28 minutes ago, Xs4tiX said:

Kapitanowie wyjaśnijcie mi bo chyba czegoś nie rozumiem - akurat te trzy niszczyciele nawet bez zapalnika penetrują obecnie 30mm, a z nim 37 (ale po co skoro przed zmianami było to odpowiednio: 24/32mm - bez/z IFHE). Przecież tą samą penetrację co w/w mają po zmianach Cleveland oraz Worcester (30/37 vs 24/32). Mogami zaś penetruje teraz bez perka 31 lub z nim 38mm (ale znowu jaki to ma sens jeżeli wcześniej było to: 25/33mm). Czy zatem zgodzicie się że faktycznie "należy brać IFHE" na tych okrętach oraz czy w konsekwencji również pozostałe rady "autorki" uważacie za trafne?

EDIT: chodzi o brytyjskie i francuskie BB. One mają opancerzenie 32mm. I bez IFHE japońskie 100mm nie penetrują pancerników FR i UK T8+

 • Cool 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
[-GG-]
Players
368 posts
godzinę temu, Dark_Havoc napisał:

EDIT: chodzi o brytyjskie i francuskie BB. One mają opancerzenie 32mm. I bez IFHE japońskie 100mm nie penetrują pancerników FR i UK T8+

Dzięki @Dark_Havoc - faktycznie - przeoczyłem i co istotne dotyczy to niestety IFHE także pozostałych wymienionych przeze mnie jednostek. Mamy zatem  znowu specyficzną grupę uprzywilejowanych w/w BB - celowe działanie czy jednak raczej jakieś małe przeoczenie ze strony WG?

Share this post


Link to post
Share on other sites
[E-PIK]
Players
172 posts
6,195 battles

Ja kompletnie nie rozumiem, dlaczego japońskie gunboaty dostały jeszcze buffa do penetracji HE. Naprawdę były zbyt słabe? Przecież to są absolutnie uciążliwi mordercy wszystkiego, co się rusza. Nawet pancerniki się rozpuszczają...

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ISEN]
Moderator
4,879 posts
21 minutes ago, Xs4tiX said:

Dzięki @Dark_Havoc - faktycznie - przeoczyłem i co istotne dotyczy to niestety IFHE także pozostałych wymienionych przeze mnie jednostek. Mamy zatem  znowu specyficzną grupę uprzywilejowanych w/w BB - celowe działanie czy jednak raczej jakieś małe przeoczenie ze strony WG?

Nie wiem właśnie czemu te pancerniki. Ja też to przeoczyłem - za to spytałem LWM dlaczego i otrzymałem właśnie tą odpowiedź :) Ona jest po prostu niesamowita!

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Modder
5,071 posts
22,930 battles

W zasadzie to nie ma sensu pisania o tym, bo WG wiedziało jakie będą konsekwencje reworku i to zaakceptowało. Jak coś będzie nie tak w tabelkach poszczególnych okrętów, to może dostaną jakiegoś minimalnego buffa/nerfa.

 

Ubicie buildów z IFHE dla BB-ków jest w zasadzie nienaprawialne bez wprowadzenia nowego perka: IFHE tylko dla secondary. Zaś zdegradowanie CL VI/VII do roli wypełniacza vs =>VIII, przeczy jakiejkolwiek logice. I tak miały pod górkę, a teraz je ot tak sobie dobito. To było podnoszone od początku, ale widocznie tak ma być. Idąc tym tropem czekamy na nerf ciężkich krążków VI/VII, bo niby czemu taki np. Myoko ma potencjał ofensywny Atago ? One też powinny mieć obcięte obrażenia vs BB-ki wysokich tierów. Jak powiedziało się A, to trzeba powiedzieć i B.

 

Walnięto na rympał nerfem wiele okrętów, aby chyba w domyśle dać buffa BB-kom i skończyły się ich płacze na forum. A jego podsumowaniem jest nie zmieniony koszt perka IFHE, który niby jest teraz opcją, a nie ulepszeniem. W takim razie powinien się znaleźć obok perka na przyśpieszenie torped kosztem zasięgu, za 2 punkty.

 • Cool 12
 • Boring 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[R-NG]
Players
1,597 posts
19,937 battles

Ja właśnie lubię grać w zwarciu, więc IFHE mam na takich okrętach jak Rysiek, Bismarck/Tirpitz, Grubas Kurfurst, Mushashi. To zostawić ten perk czy powywalać bo i tak dadzą radę demolować niszczarki skutecznie i klepać resztę?

 • Bad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[E-PIK]
Players
172 posts
6,195 battles
1 hour ago, Davao said:

Ja właśnie lubię grać w zwarciu, więc IFHE mam na takich okrętach jak Rysiek, Bismarck/Tirpitz, Grubas Kurfurst, Mushashi. To zostawić ten perk czy powywalać bo i tak dadzą radę demolować niszczarki skutecznie i klepać resztę?

Rysiek i inne Francuzy bez IFHE mają chyba bezużyteczną dodatkową.

GK moim zdaniem teraz w ogóle nie potrzebuje IFHE, bo nawet jego działa 128 mm przebijają 32 mm.

Na pozostałych Niemcach IFHE można rozważyć, bo to solidny buff dla dział 105 mm (których GK nie ma).

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
1,839 posts
21,765 battles
13 godziny temu, Odo_Toothless napisał:

Ubicie buildów z IFHE dla BB-ków jest w zasadzie nienaprawialne bez wprowadzenia nowego perka: IFHE tylko dla secondary.

 

Nie wiem jednak, czy będzie się to opłacało z prostego powodu: zabraknie punktów. U Niemców IFHE raczej na niewiele się przyda, zresztą chcąc walczyć na close-combat takim Bismarckiem z AFT, modułem i ręczną, warto poświęcić kilka punktów na przeżywalność, żeby pierwsza bitwa na blisko nie była ta ostatnią. U mnie Bismarck (z elite kapitanem Jutlandem) dostał jeszcze BoS, adrenalinę i ulepszone, 10 -% tankowanie. Takie ustawienie wielokrotnie sprawdziło się na rankedach, i nie planuję go zmieniać. No chyba że punktów byłoby 30, a nie 19 :-))   A Francuzi?

 

godzinę temu, jarowojna napisał:

Rysiek i inne Francuzy bez IFHE mają chyba bezużyteczną dodatkową.

 

U Francuzów większość dużych secondarek 6-calowych (Rysiek, J. Bart) albo dział 130 mm (Dunkierka wraz z nieobecnym w grze braciszkiem) była zgrupowana na rufie (100-mm zaś to głównie działa przeciwlotnicze). Podczas 2WŚ secondarki były dobre do opędzania się przed nieprzyjacielską drobnicą, jednak nie w WoWsie, gdzie gra się wbrew taktyce, stosowanej przez dowódców historycznych. W dodatku francuskie łajby bardzo łatwo się palą (przekonałem się o tym nieraz) stąd większość punktów idzie w przeżywalność (FP, BoS, JT). Nawet na okrętach zorientowanych pod secondary na IFHE zabraknie miejsca. Widziałem kiedyś filmik (na kanale u szparagusa) jak pewien gościu grał Alzacją. Miał okręt pod secondary (AFT z modułem i ręczną), jednak bez IFHE. Wpadały pożary, ponadto secondarki coś tam dobiły. Najwięcej dmg zrobiły jednak działa główne. Po tamtej bitwie odniosłem wrażenie, że wbijanie na siłę IFHE u francuskich okrętów odbyłoby się zbyt wielkim kosztem - pogarszając ogólną przeżywalność okrętu. Nic więc dziwnego, że LWM napisała: nie warto.

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[E-PIK]
Players
172 posts
6,195 battles
49 minutes ago, umbra_arboris said:

U Francuzów większość dużych secondarek 6-calowych (Rysiek, J. Bart) albo dział 130 mm (Dunkierka wraz z nieobecnym w grze braciszkiem) była zgrupowana na rufie (100-mm zaś to głównie działa przeciwlotnicze). Podczas 2WŚ secondarki były dobre do opędzania się przed nieprzyjacielską drobnicą, jednak nie w WoWsie, gdzie gra się wbrew taktyce, stosowanej przez dowódców historycznych. W dodatku francuskie łajby bardzo łatwo się palą (przekonałem się o tym nieraz) stąd większość punktów idzie w przeżywalność (FP, BoS, JT). Nawet na okrętach zorientowanych pod secondary na IFHE zabraknie miejsca. Widziałem kiedyś filmik (na kanale u szparagusa) jak pewien gościu grał Alzacją. Miał okręt pod secondary (AFT z modułem i ręczną), jednak bez IFHE. Wpadały pożary, ponadto secondarki coś tam dobiły. Najwięcej dmg zrobiły jednak działa główne. Po tamtej bitwie odniosłem wrażenie, że wbijanie na siłę IFHE u francuskich okrętów odbyłoby się zbyt wielkim kosztem - pogarszając ogólną przeżywalność okrętu. Nic więc dziwnego, że LWM napisała: nie warto.

Taka prawda - nie warto :cap_fainting:

Jednak to również kwestia pewnych preferencji - np. chęci gry bardziej dla funu.

Moim zdaniem przy budowaniu Francuzów pod pomocniczą IFHE jest niezbędne. Dlaczego? Bo nie chcemy polegać na pożarach - przecież to czyste RNG.

Ale bardziej tu myślę o działach 100 mm, których JB i Alzacja mają bardzo dużo, a które bez IFHE nie przebijają nic. Teraz policzyłem, że przez nerf IFHE 6-calówki nie pentrują już 32 mm (bo niestety nie mają penetracji dzielonej przez 5, tylko przez 6). To jeszcze bardziej obniża wartość tego perka.

Dlatego też uważam, że zdecydowanie nie warto, ale jeśli ktoś ma preferencję gry pod dodatkową, to wypada wziąć. Zdaje się po prostu, że francuskie pancerniki albo robimy pod dodatkową w pełni (AFT, manual, IFHE), albo wcale.

Ja osobiście zdecydowanie odradzam to rozwiązanie na Ryśku i JB. Dlaczego? Ponieważ tymi okrętami gramy na przód i nie pokazujemy burty. Przez to działa dodatkowe nie są za bardzo używane.

Natomiast biorę pod uwagę ustawienie pod dodatkową Alzacji (kiedy będę ją już posiadać) - a to dlatego, że na niej pokazuje się więcej burty ze względu na trzecią wieżę z tyłu. Ale jeszcze raz podkreślę, że to tylko opcja, bo tak generalnie, to nie warto :cap_wander_2:

Swoją drogą smuci mnie, że WG w zasadzie sugeruje graczom, że jedyne pancerniki, które warto budować pod pomocniczą, to te niemieckie.

W zasadzie pozbawia nas tej możliwości w przypadku innych nacji.

Francuzi nic nie penetrują, a do tego są na tyle delikatni, że lepiej poprawiać przeżywalność.

Japończycy? Lepiej grać na dystans, zwłaszcza w przypadku wrażliwej burty Yamato/Musashi.

Brytyjczycy, Sowieci, Amerykanie? Nawet nie ma o czym mówić - z wyjątkiem Massa/Georgia/Ohio. Z tymże po nerfie IFHE także w ich przypadku sensowność robienia ich pod pomocniczą uległa obniżeniu.

Byłbym wdzięczny, gdyby również pancerniki innych nacji otrzymały lepszą penetrację na dodatkowych - choćby dzieloną przez 5, a nie przez 6.

 • Cool 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
[LUZ]
Players
2,779 posts
5,916 battles

Na FR BB IFHE w tej chwili odpadają z powodu obcinania szansy na podpałkę baterii głównej. Po zmianach w opancerzeniu krążków, HE staje się na nich jeszcze ważniejszym rodzajem amunicji do T9 włącznie. 

 • Cool 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
[E-PIK]
Players
172 posts
6,195 battles
2 hours ago, Manco_ said:

Na FR BB IFHE w tej chwili odpadają z powodu obcinania szansy na podpałkę baterii głównej. Po zmianach w opancerzeniu krążków, HE staje się na nich jeszcze ważniejszym rodzajem amunicji do T9 włącznie. 

Racja - zupełnie przeoczyłem ten wątek.

No w takim razie faktycznie IFHE na Francuzach to słaby pomysł.

Myślałem jeszcze o Republice - tyle że na niej dodatkowa jest teraz dużo słabsza niż przed zmianami - 25% zamiast 30% sprawia, że działa 152 i 127 mm z IFHE nie przebijają odpowiednio 32 i 27 mm...

Natomiast dodam jeszcze jedno od siebie - wielu mówi, że całe te zmiany to buff dla pancerników. Jest to prawdą, jednak mnie osobiście niezmiernie wkurza, że dostanie się pancernikiem pod ostrzał takiego Worcestera, Smolenska czy Harugumo oznacza błyskawiczne topnienie HP. Te okręty skuteczniej neutralizują pancerniki niż robią to inne pancerniki, w tym nawet Conqueror. Jedyną obroną przed nimi jest pozycjonowanie się na mapie z daleka od nich albo chowanie za wyspami. Moim zdaniem nie na tym powinna polegać gra pancernikiem, by wiał przed lekkim krążownikiem.

Tym bardziej denerwuje mnie zupełnie niezrozumiały buff dla Harugumo i poprzedników. Nie mam bladego pojęcia, dlaczego te okręty mają być traktowane tak preferencyjnie. Tym bardziej wobec tego, że właściwie odkąd wyszły, są uważane za OP.

 

Edit: Trzeba również dodać, że ci, którzy trąbią o buffie dla pancerników znów spoglądają na sprawę bardzo jednostronnie. Wielu krążownikom poprawiono pancerz - bardzo ucierpią na tym wszystkie pancerniki z działami 380, 406 i 420 (GK) mm.

 • Cool 1
 • Boring 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[-GG-]
Players
368 posts
22 godziny temu, jarowojna napisał:

Ja kompletnie nie rozumiem, dlaczego japońskie gunboaty dostały jeszcze buffa do penetracji HE. Naprawdę były zbyt słabe? Przecież to są absolutnie uciążliwi mordercy wszystkiego, co się rusza. Nawet pancerniki się rozpuszczają...

 

1 godzinę temu, jarowojna napisał:

...

Tym bardziej denerwuje mnie zupełnie niezrozumiały buff dla Harugumo i poprzedników. Nie mam bladego pojęcia, dlaczego te okręty mają być traktowane tak preferencyjnie. Tym bardziej wobec tego, że właściwie odkąd wyszły, są uważane za OP.

...

 

Piszesz o tym już drugi raz - według mnie to już o dwa razy za dużo.

Widzę, że pomimo wręcz "mitycznej mocy tych niszczycieli" niestety nigdy nimi nie grałeś. Proszę zatem wróć tu ze swoją opinią jak będziesz miał je w porcie - wtedy dopiero rzeczowo "pogadamy".

Szkoda Twoich nerwów  na tych  BB-kach, pograj sobie DD-kami - pełen relaks masz "prawie" gwarantowany.

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[E-PIK]
Players
172 posts
6,195 battles
2 minutes ago, Xs4tiX said:

 

 

Piszesz o tym już drugi raz - według mnie to już o dwa razy za dużo.

Widzę, że pomimo wręcz "mitycznej mocy tych niszczycieli" niestety nigdy nimi nie grałeś. Proszę zatem wróć tu ze swoją opinią jak będziesz miał je w porcie - wtedy dopiero rzeczowo "pogadamy".

Szkoda Twoich nerwów  na tych  BB-kach, pograj sobie DD-kami - pełen relaks masz "prawie" gwarantowany.

A dlaczego zamiast normalnie rozmawiać zaczynasz mnie atakować?

Dlaczego miałbym utracić prawo oceny okrętów, którymi nie grałem? Oczywiście, z pewnością ocena ta byłaby pełniejsza, gdybym nimi grał, jednakże potrafię także obserwować, jak inni grają.

Gram na DD całkiem sporo ostatnimi czasy - i gra mi się bardzo przyjemnie. Z wyjątkiem tych momentów, gdy poluje na mnie lotniskowiec z rakietami - i podobnie jak na BB przeciwko HE-spamerom - nie mam żadnej możliwości obrony.

 • Cool 1
 • Bad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[-GG-]
Players
368 posts
godzinę temu, jarowojna napisał:

A dlaczego zamiast normalnie rozmawiać zaczynasz mnie atakować?

Dlaczego miałbym utracić prawo oceny okrętów, którymi nie grałem? Oczywiście, z pewnością ocena ta byłaby pełniejsza, gdybym nimi grał, jednakże potrafię także obserwować, jak inni grają.

Gram na DD całkiem sporo ostatnimi czasy - i gra mi się bardzo przyjemnie. Z wyjątkiem tych momentów, gdy poluje na mnie lotniskowiec z rakietami - i podobnie jak na BB przeciwko HE-spamerom - nie mam żadnej możliwości obrony.

Nie chciałem Cie atakować, a raczej sprawić byś sam zweryfikował opinie o ich OP-owatości. To jednostki duże, wolne, mało zwrotne i łatwe do trafienia w dymie z długim reloadem torped. Od dawna miały lepszą penetrację od pozostałych DD-ków  pomimo małego kalibru swoich dział i teraz zwyczajnie też tak zostało - bez (jak piszesz) jakiegoś "niezrozumiałego buffa" - za to ze sporym nerfem do pożarów (jak zresztą pozostałe niszczyciele i krążowniki "zmuszone" niejako do korzystania z IFHE).

Mniejsze prawdopodobieństwo pożarów to zatem raczej buff dla wszystkich okrętów atakowanych przez w/w jednostki z zapalnikiem bezwładnościowym. Jakby tego było mało to dodatkowo pancerniki FR i UK T8+ nie muszą się już obawiać Szczors-owatych (oraz np.: Belfasta czy Huanghe) bo one przy swoich obecnych 31mm penetracji nie przebiją ich 32mm poszycia (wcześniej było to dokładnie 32mm)

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[B-EYE]
[B-EYE]
Players
486 posts
16,280 battles

To jedna ze zmian o którą nikt nie prosił. Moze WG łaskawie by się zajęło przegięciem jakim są lotniskowce i ich rakietowe samoloty wobec DDków. Sprawa lezy od początku reworku a na rankingówkach gdy jest lotnia to po prostu DDkiem grać się nie da. To jest po porostu rzeźnia konsekwentnie olewana przez WGming. 

 • Cool 2
 • Funny 1
 • Bad 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
[TF16]
Players
2,326 posts
23,459 battles
20 hours ago, Barwena said:

To jedna ze zmian o którą nikt nie prosił. Moze WG łaskawie by się zajęło przegięciem jakim są lotniskowce i ich rakietowe samoloty wobec DDków. Sprawa lezy od początku reworku a na rankingówkach gdy jest lotnia to po prostu DDkiem grać się nie da. To jest po porostu rzeźnia konsekwentnie olewana przez WGming. 

A mi się da :D

 

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[MCNC]
Players
312 posts
25,933 battles
20 hours ago, Barwena said:

To jedna ze zmian o którą nikt nie prosił. Moze WG łaskawie by się zajęło przegięciem jakim są lotniskowce i ich rakietowe samoloty wobec DDków. Sprawa lezy od początku reworku a na rankingówkach gdy jest lotnia to po prostu DDkiem grać się nie da. To jest po porostu rzeźnia konsekwentnie olewana przez WGming. 

Kupiłem  Flinta w dniu  po  reworku . I w życiu takiego GÓWNA  nie  widziałem  . Flint w tym dniu  był mięsem  dlatego latającego czegoś . F L I N T  ??

 

 

Dziś  już nikt nie  pamięta,   że to był  krążownik  przeciwlotniczy(prawdziwy) .

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
115 posts
4,014 battles

Po zmianach na akizuki opłąca sie brac IFHE? zaniedługo doexpie do okretu i puki jest darmowy reset to bym cos wybrał

Share this post


Link to post
Share on other sites
[-SBF-]
Alpha Tester, In AlfaTesters
8,315 posts
4 minutes ago, Knurowieprz said:

Po zmianach na akizuki opłąca sie brac IFHE? zaniedługo doexpie do okretu i puki jest darmowy reset to bym cos wybrał

Akizuki ma kaliber dział tylko 100 mm, więc tak, opłaca się.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[P-W-C]
Community Contributor
648 posts
5,711 battles

Kilka słów o tym na czym od VIII tieru w górę opłaca się zakładać nowe IFHE.

 

 • Cool 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
17 posts
8,061 battles

Szczerze ja tam żadnej różnicy nie widzę. Nadal palę się non stop. Przylatuje salwa ze Smoleńskiem pożar, z Zao pożar, thunderer pożar, worcester pożar itd 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×