Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
Mladzioch

Perk na celność dodatkowej na krążowniku nie działa?

12 comments in this topic

Recommended Posts

Players
94 posts
12,323 battles

Hej,
chciałbym wyszkolić kapitana krążownika w "Ręcznym sterowaniu ogniem uzbrojenia dodatkowego" (pierwsza umiejętność z lewej za 4 pkt).
Jednak w grze na ikonie tej umiejętności jest znaczek "zakazu" i informacja, że: "Ta umiejętność jest nieskuteczna przy wybranej konfiguracji okrętu".
Zależy mi na wyszkoleniu kapitana pod artylerię dodatkową ale na KRĄŻOWNIKU. Nie chcę wchodzić w dyskusję czy warto czy nie.

Dopowiem, że nigdzie nie znalazłem informacji, że ta umiejętność działa jedynie na pancernikach.
Jak to z tym jest??? Czy jest to błąd i perk działa dla kapitanów krążków, mimo tej informacji i ikonki zakazu? Czy jednak na krążownikach rzeczywiście to nie działa?

Bardzo zależy mi na jasnej, szybkiej i pewnej odpowiedzi za którą z góry bardzo dziękuję.

[MS-B]
Beta Tester, Players
1,233 posts
10,177 battles

To, że perk jest przekreślony jest tylko zabiegiem informacyjnym mówiącym, iż dana umiejętność nie ma zastosowania na danym okręcie (np. przyspieszenie torped na okrętach bez torped), lub jej działanie nie da nam zbyt wielkiego rezultatu, jak właśnie ręczne sterowanie ogniem dodatkowym na krążownikach, które prawie nie posiadają dział dodatkowych. Co nie zmienia faktu, że każdy perk przekreslony, czy nie jeśli został wybrany będzie działał.

[MAX]
Players
445 posts
22,080 battles

Krążki artylerię pomocniczą posiadają, ale po pierwsze jest nieefektywna, po drugie zazwyczaj ma bardzo krótki zasięg i po trzecie w związku z drugim punktem wymusza grę na bardzo bliskim dystansie, co zazwyczaj kończy się przedwczesnym zejściem okrętu. Z tych powodów raczej nikt nie inwestuje 4 punktów w ten kapitański perk. Osobiście odradzam.

• Cool 2

Players
1,786 posts
20,847 battles

Swego czasu, przy okazji scenariuszy, testowałem różne układy secondarek na niektórych krążownikach. Czasami, w nielicznych przypadkach zdarzało się, że działka pomocnicze dobijały jedną czy drugą ciężko ranną deskę. I tak Cleve ma 12 dział 127 mm o bazowym zasięgu 5 km (teoretycznie można ten zasięg "wyciągnąć" do 7,6 km - z AFT, modułem i flagą). Testowałem również Algerie - 12 szybkostrzelnych dział 100 (czasem się przydawały na Hermesie czy Narai) oraz Edinburgha (też 12 sec. 102 mm). W skrócie - nie warta skórka wyprawki. Co prawda niektóre krążowniki, jak wspomnianego wcześniej Cleve, można zrobić pod pomocniczą, tylko po co? 12 szybkostrzelnych dział głównych jest znacznie lepszą bronią - lepiej to właśnie w te działa zainwestować punkty (IFHE, DE). Secondarki nie tylko są "krótkie", ale również - ze względu na mały kaliber - znacznie mniej skuteczne. Po prostu nie opłaca się - ani na Clevie, ani Baltim, Algerii czy jakimś innych krążku. Zbyt duża inwestycja, zbyt lichy efekt końcowy. Perki będą wprawdzie działać, ale - parafrazując pewną reklamę - po co przepłacać?

I jeszcze trzy grosze jeden grosz odnośnie broni dodatkowej. Wiele krążowników posiada takową, ale nie są to secondarki, tylko torpedy. W zależności od okrętu może to być 8 sztuk, 10, 12, a nawet 16 (patrz Mogami, Atago czy Minotaur). Jedna celna torpeda z całego zestawu - to najczęściej większe zagrożenie, niż wszystkie secondarki krążownika razem wzięte. W przypadku wspomnianych krążowników torpedowych lepiej jest zainwestować w ich najgroźniejsza broń, niż w secondary, ponieważ punktów do rozdzielenia mamy tylko 19, i trzeba się w tym limicie zmieścić. Owszem, bywają konfiguracje nietypowe (ja np. swemu Leanderowi dodałem moduł na secondary, co z flagą daje 6,3 km; cel - dobijanie DD na scenariuszach; perki jednak poszły w przeżywalność). Są to jednak wyjątki - generalnie na krążkach stawia się na działa główne i ewentualnie torpedy. Może na large cruiser T9 Siegfried secondary miałyby sens, ale na "klasycznych" krążkach? Szkoda punktów.

• Cool 2

[MORIA]
Players
7,686 posts
38,174 battles

Są też krążki co nie mają artylerii pomocniczej (zazwyczaj lekkie krążki) - Minotaur, Smolensk, Colbert, Atlanta/Flint, Worcester. No i część nisko tierowych. 

Weekend Tester
759 posts
25.01.2020 o 09:23, MacArthur92 napisał:

Są też krążki co nie mają artylerii pomocniczej (zazwyczaj lekkie krążki) - Minotaur, Smolensk, Colbert, Atlanta/Flint, Worcester. No i część nisko tierowych. 

Niszczyciel Haida ma secondary i swego czasu myślałem, by dla zabawy zrobić te 2 działka do walki przeciw innym deskom.

Może kiedyś przy darmowym resecie perków skuszę się na mały test.

[TF16]
[TF16]
Players
182 posts
18,667 battles

Jedno secondary ma też Kiev, a Umikaze może mieć aż 5 lufek, szatan normalnie ;)

[KOTST]
Players
291 posts
13,174 battles

Przed reworkiem lotnisk, miałem tytułem eksperymentu zrobionego pod pomocniczą Leandra i Edinburgha. Wrażenia jak najbardziej pozytywne. Teraz uważam że można lepiej te perki wykorzystać.

[HOB]
Moderator
1,837 posts
7,805 battles
2 godziny temu, MW_RP napisał:

Przed reworkiem lotnisk, miałem tytułem eksperymentu zrobionego pod pomocniczą Leandra i Edinburgha. Wrażenia jak najbardziej pozytywne. Teraz uważam że można lepiej te perki wykorzystać.

20% zasięgu zwiększało obszar o niemal połowę. Łatwiej też się strefy kumulowały w strefy z zakazem lotu. Do tego inne ulepszenia potęgowały ten efekt.

Dla krążków często to był obowiązek, a na panckach dodatkowy argument dla zwiększenia zasięgu dodatkowej.

Rework mimo że nadal daje jakieś tam bonusy dla AA nie daje przepaści pomiędzy okrętem przystosowanym do zestrzeleń a nieprzystosowanym. Mniej jest zarówno pokrak z 3,5-4 km jak też potężnych stref o pokaźnej średnicy.

Players
1,786 posts
20,847 battles
9 godzin temu, Silentraz napisał:

Dla krążków często to był obowiązek, a na panckach dodatkowy argument dla zwiększenia zasięgu dodatkowej.

W przypadku pancerników wzmocnienie secondary (AFT) nadal daje - przy okazji - wzmocnienie aur pelotki, choć już nie tak dużo, jak przed reworkiem CV. Pływając Bismarckiem na rankedach, nieraz stawałem się obiektem "nadmiernego zainteresowania" ze strony przewoźników z przeciwnej drużyny. Cóż, nie postrzelałem sobie wtedy z secondary, jednak uparty równotierowy lotniskowiec niewiele z tego miał. Tracił czas, spadały mu samoloty, ja natomiast tylko przeładowywałem consumable (naprawki i myśliwce pokładowe - 10 % JoT z elite kapitana Jutlanda przydawał się i to bardzo, podobnie jak flagi). Nie wiem, jak to komentowali koledzy wspomnianego CV, pozbawieni wsparcia z powietrza, gdy tyle słabszych przeciwlotniczo celów pływało w pobliżu... :-))

A co do krążków: przed reworkiem CV perk AFT był jednym z przydatniejszych (oczywiście nie sam jeden), jeśli krążownik był "robiony pod AA". W przypadku takiego Cleve czy Baltiego 12 dział 127 mm o zwiększonym zasięgu stanowiło naprawę solidną zaporę. W pojedyńczych przypadkach secondarki krążka załatwiały graczowi okazjonalny bonus. Kiedyś na operacji Cherry Blossom mój Martel z AFT (przed reworkiem) wykończył wrogie lotnisko z secondarek (stanąłem blisko brzegu), podczas gdy główne działa i wyrzutnie torped "pracowały" na przeciwnej burcie tłukąc "czerwone" krążki i deski. Obecnie, po reworku, bardziej na krążku opłaca się wziąć BFT (tańsze, no i wzmacnia wszystkie 3 aury AA). Gorzej z zasięgiem AA: u Włochów zarówno Amalfi, Roma, jak i inne łajby mają kijowy zasięg maksymalny 4,6 km. W ich przypadku AFT nic nie da - nie wydłuży strefy przeciwlotniczej, zaś secondarki - dobre na kaczki. Jeszcze gorzej jest u Grafa Spee - liczne baterie secondary (8x 150, 6x 105), niestety tragicznie krótki zasięg 4 km czyni tę artylerię praktycznie bezużyteczną. Cóż, skoro WG uznało, że secondary na krążku ma pełnić rolę dekoracyjną (i dodawać - dla poprawy humoru - ikonki informacyjne o trafieniach z pomocniczej), to nie ma sensu kopać się z koniem (ze Wschodu :-))

Sign in to follow this