Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 1 battles to post in this section.
The_EURL_Guy

Armada: Z-39

13 comments in this topic

Recommended Posts

[B-EYE]
Players
413 posts
13,434 battles

Bardzo uniwersalny i mocny niszczyciel, którego jedyną wadą jest niewielka szybkostrzelność artylerii głównej. Niski spot, bajeczne hydro, świetny na sprinty rankingowe.

• Cool 1

[IFS]
Players
83 posts
11,374 battles

Ta wieża dziobowa ze zdwojoną armatą 150 mm, która pierwotnie przeznaczona była dla niezrealizowanej serii tzw. krążowników zwiadowczych,  a finalnie wylądowała na niszczycielach typu Narwik, dysponowała wysokimi kątami podniesienia i de facto stanowiła ciężką baterią przeciwlotniczą. Podobnie było ze zdwojonymi stanowiskami tego kalibru na innych okrętach niemieckich, jak np. Bismarck. Wielka szkoda, że to prawda nie została przyjęta w grze, ani nawet nie zmieściła się w balansie Z-39, który w zasadzie reprezentuje okręt o wzmocnionej plot.

Beta Tester
4,006 posts
11,962 battles
4 hours ago, J_jW said:

Ta wieża dziobowa ze zdwojoną armatą 150 mm, która pierwotnie przeznaczona była dla niezrealizowanej serii tzw. krążowników zwiadowczych,  a finalnie wylądowała na niszczycielach typu Narwik, dysponowała wysokimi kątami podniesienia i de facto stanowiła ciężką baterią przeciwlotniczą. Podobnie było ze zdwojonymi stanowiskami tego kalibru na innych okrętach niemieckich, jak np. Bismarck. Wielka szkoda, że to prawda nie została przyjęta w grze, ani nawet nie zmieściła się w balansie Z-39, który w zasadzie reprezentuje okręt o wzmocnionej plot.

a tobie to się typy armat kal 150 mm nie mylą przypadkiem?????????

To co masz na Z-39 to typ C/36 pierwotnie miały być na wyposażeniu ,,wielkich krążowników `` Kriegsmarine typ ,,O`` ,,P`` ,,Q`` o maks. kącie podniesienia 47 stopni( btw Siegfried)

Niemiecka seria krążowników zwiadowczych typ,,M`` miał być uzbrojony w podwójne wieże ale z armatami SK C/28 o kącie podniesienia maks. 40 stopni

O ile w pierwszym przypadku 47 stopniowy kąt podniesienia mógł wskazywać na zastosowanie AA, o tyle w drugim przypadku już  tak niekoniecznie.

[IFS]
Players
83 posts
11,374 battles

Mówię o zdwojonych wieżach pochodzących z rozpoczętego (Kilonia), ale niezrealizowanego projektu tzw. krążownika zwiadowczego (ale nie typu M), a właściwie wielkiego niszczyciela oceanicznego o oznaczeniach Spaehkreuzer 38 i dalszych wariantów, dla których zaplanowano numery burtowe Z41 do Z42 (wskazujące na niszczyciele), a który od planu Z jest wcześniejszy i do typów projektowych krążowników lekkich należących do planu z, czyli: M do P oraz Q i R, nie jest zaliczany. Ale, tu jest inna sprawa, bo ewidentnie jest rozjazd między źródłami polskimi i angielskojęzycznymi, w których jest tak jak Ty piszesz o pochodzeniu dział z typów projektowych, a niemieckimi, do których ja zaglądam, jak choćby niemiecka wiki wskazujących na realizowane budowy, co wydaje się rozsądne. Tym nie mniej nawet angielskojęzyczne źródła dla wież 150 mm, o których mowa, specyfikują amunicję plot rozdzielnego ładowania, co oznacza, że funkcję AA dla nich przewidziano, o czy starałem się napisać. Zresztą było tak także z wieżami potrójnymi na znanych krążownikach lekkich.

A propos rozpoczęty krążownik typu M i N, o którym wspominasz miały mieć wieże 150 mm jak na Bismarcku, czyli według innej specyfikacji, ale to i tak w kwestii plot nie zmienia sprawy, bo i dla nich przewidywano amunicję plot, o czy piszę niżej w odpowiedzi na post brzeczyszkiewicz123. Robi się akademicko...

Nota bene niemiecki Spaehkreuzer mógłby się pojawić w grze, jako np. premka IX tieru...

• Cool 1

Players
446 posts
11,376 battles
15 hours ago, J_jW said:

de facto stanowiła ciężką baterią przeciwlotniczą. Podobnie było ze zdwojonymi stanowiskami tego kalibru na innych okrętach niemieckich, jak np. Bismarck.

O ile trafiłem na informacje, jakoby działa 150mm mogłyby być używane jako bateria AA na Narvikach, tak o podobnym użyciu na Bismarcku/Tirpitzie czy Sharnhorście ani mru mru. Tylko artyleria dodatkowa.

PS. WuGie w ogóle coś AA kalibru 150mm nie lubi.

• Cool 1

[IFS]
Players
83 posts
11,374 battles
2 hours ago, brzeczyszkiewicz123 said:

O ile trafiłem na informacje, jakoby działa 150mm mogłyby być używane jako bateria AA na Narvikach, tak o podobnym użyciu na Bismarcku/Tirpitzie czy Sharnhorście ani mru mru. Tylko artyleria dodatkowa.

PS. WuGie w ogóle coś AA kalibru 150mm nie lubi.

Strona navweaps.com za historycznym amerykańskim raportem NAVTECMISEU #191-45 z 1945 roku podaje jako używany zapalnik plot typu z.z. s/60 nA do amunicji plot dział 150 mm dla typów Bismarck, Scharnchorst, a nawet Deutschland, a także typów projektowych i Grafa Zeppelina. Wydaje mi się, że Bismarck strzelał także ze 150 mm do torpedowych Swordfishów podchodzących na małej wysokości, zresztą, strzelał także z głównej w wodę w czasie ataku, żeby robić przeszkadzające gejzery.

Ale dyskusja mi się podoba, bo Polacy coś konkretnego wiedzą, a nie jak niektórzy kontrybutorzy walą Yagahi (chodzi o Yahagi), Hasley (chodzi o Halseya) i konsekwentnie powinno być Neslon (chodzi o Nelsona), ha, ha, ha...

• Cool 1

Players
446 posts
11,376 battles

Amunicja to jedno, ale 40° elewacji, 8°/s podnoszenie i 9°/s obrót to tak nie do końca pasuje na AA (dane dla artylerii pancerników typu Bismarck). Do tego ciężko powiedzieć, jaki to miało system celowania.

Dopisek: dla porównania: 152 na Ryśku miały już 90° elewacji. Wieża była już projektowana jako uniwersalna. Nie znalazłem niestety prędkości obrotu i podnoszenia.

Beta Tester
4,006 posts
11,962 battles
3 hours ago, J_jW said:

Mówię o zdwojonych wieżach pochodzących z rozpoczętego (Kilonia), ale niezrealizowanego projektu tzw. krążownika zwiadowczego (ale nie typu M), a właściwie wielkiego niszczyciela oceanicznego o oznaczeniach Spaehkreuzer 38 i dalszych wariantów, dla których zaplanowano numery burtowe Z41 do Z42 (wskazujące na niszczyciele), a który od planu Z jest wcześniejszy i do typów projektowych krążowników lekkich należących do planu z, czyli: M do P oraz Q i R, nie jest zaliczany. Ale, tu jest inna sprawa, bo ewidentnie jest rozjazd między źródłami polskimi i angielskojęzycznymi, w których jest tak jak Ty piszesz o pochodzeniu dział z typów projektowych, a niemieckimi, do których ja zaglądam, jak choćby niemiecka wiki wskazujących na realizowane budowy, co wydaje się rozsądne. Tym nie mniej nawet angielskojęzyczne źródła dla wież 150 mm, o których mowa, specyfikują amunicję plot rozdzielnego ładowania, co oznacza, że funkcję AA dla nich przewidziano, o czy starałem się napisać. Zresztą było tak także z wieżami potrójnymi na znanych krążownikach lekkich.

A propos rozpoczęty krążownik typu M i N, o którym wspominasz miały mieć wieże 150 mm jak na Bismarcku, czyli według innej specyfikacji, ale to i tak w kwestii plot nie zmienia sprawy, bo i dla nich przewidywano amunicję plot, o czy piszę niżej w odpowiedzi na post brzeczyszkiewicz123. Robi się akademicko...

Nota bene niemiecki Spaehkreuzer mógłby się pojawić w grze, jako np. premka IX tieru...

znając życie kiedyś się pojawią, WG lubuje sięr w papier projektach ( patrz bbki wielkiego brata)

Na Polskich źródłach nie bazowałem tylko na angielskich fakt. A rozjazd jest i to spory

• Cool 1

[IFS]
Players
83 posts
11,374 battles
8 hours ago, NextNoobPlayer said:

znając życie kiedyś się pojawią, WG lubuje sięr w papier projektach ( patrz bbki wielkiego brata)

Na Polskich źródłach nie bazowałem tylko na angielskich fakt. A rozjazd jest i to spory

Jak wspominają kontrybutorzy plany wydawnicze deweloperów wows, co do okrętów, są zależne od procentowego udziału poszczególnych nacji w rozgrywce na poszczególnych serwerach, a ja śmiem także twierdzić, że i od zakupów graczy z poszczególnych krajów. ale ciekawych papierowych projektów niemieckich pewnie doczekamy (może nie do końca papierowych, bo część z nich Niemcy zaczęli realizować, choć zrezygnowali na rzecz okrętów podwodnych), bo Niemcy to konkretna klientela. Ja bym, pobudzony przez USS Somers, IJN Hayate (work in progress), czy francuski Marceau, bardzo chętnie zobaczył w grze na tierze X, niemiecki niszczyciel typu Z1945 będący rozwinięciem Z-46, ale z dwiema takimi wieżami na dziobie (łącznie cztery) i plotką kalibru 55 mm, jak na Z-52, który z kolei reprezentował podejście do napędu dieslowskiego dla wielkich niszczycieli o działaniu oceanicznym. Tymczasem w grze przybliża się krążownik lekki (przynajmniej co do kalibru dział baterii głównej) o pijącej do typu M nazwie Mainz, choć jest modyfikacją typu Hipper.

Wydaje mi się, że zauważony rozjazd między źródłami niemiecko i anglojęzycznymi jest spowodowany prostym zaliczeniem (skądinąd słusznym) przez tych drugich wszystkich projektów (rozpoczętych i planowanych) objętych dyrektywami wykonawczymi planu Z do jednej grupy, z tej prostej przyczyny, że okręty finalnie nie powstały, a z kolei Niemcy będą mieli tendencję do dzielenia włosa na czworo, bo to ich podwórko budowy okrętów (nota bene plany wykonawcze dla Spaerkreuzer 38 budowanego w stoczni w Kilonii w wyniku nalotów alianckich w kwietniu 1942 zostały utracone, co powoduje, że i Niemcy do końca, i za dużo na ten temat nie będą mieli do powiedzenia). Prawda jest też taka, że znane Narviki, to dłuższa seria niszczycieli i to realizowana w czasie wojny, i to co dotyczy okrętów pierwszej serii ( w tym wypadku typ 1936A), np. jak Z-23, nie koniecznie dotyczy w całej rozciągłości ostatnich okrętów należących już do modyfikacji 1936A Mob, czyli np. Z-39,. które mogły skorzystać z uzbrojenie przewidzianego dla dalszych niezrealizowanych typów okrętów, jak twierdzą źródła. Problem dotyczy uzbrojenia przewidzianego wstępnie dla typów projektowych, z których niektóre faktycznie rozpoczęto (położenie stępki),. a niektóre nie, jak wspomniany kreuzer O (Siegfried w grze), zostały wprawdzie zamówione w stoczni w Kiel (Germaniawerft), ale budowy de facto nie zdążono rozpocząć (nie ma położenia stępki). Co z tych zamówionych projektów zdołano przygotować w ramach uzbrojenia? Na pewno coś i jeśli chodzi o Z-39 podtrzymuję jak wcześniej honor Kolegi, jednocześnie twierdząc, też, że Angole mają rację, ale zrobili też urawniłowkę dla całej serii niszczycieli. co nie jest prawdą w świetle źródeł niemieckich dla Z-23 i innych pierwszej serii.

Wydaje mi się, że stanowiska o możliwościach przeciwlotniczych dział niszczycieli niemieckich z artylerią 150 mm we wcześniejszych wpisach obroniłem, a głupi jest ten, kto myśli, że ma przed sobą NastępnegoNoobGracza, co nie jest prawdą, a ja dziękuję za dyskusję, pozdrawiam i stopy wody pod kilem wraz z pomyślnymi wiatrami, życzę...

• Cool 1

Beta Tester
4,006 posts
11,962 battles

Ja nie twierdzę że się nie da strzelać z dział kal. 150 mm do celów powietrznych, ale jak powiedziałem wcześniej, Kriegsmarine miała kilka projektów wież podwójnych kal 150 mm,  z armatami różnych typów.  Jak spojrzysz sam stwierdziłem, że z racji kata podniesienia wieża z Z-39 jest do tego przystosowana( chociaż kąt 47 stopni to jednak trochę przymało, ale z drugiej strony z większym był by problem dla niszczyciela.). Tylko chodziło mi o typy wież, na logikę przy maksymalnym kącie podniesienia 40 stopni, ww. artyleria nadaje się tylko do strzałów standardowych, mimo zastosowania amunicji rozpryskowej standardowej dla broni plot. Jeśli to by miało służyć jako standardowa armata uniwersalna na krążownikach to na pewno modyfikowano by wieże aby zwiększyć kąt podniesienia( zapewne Niemcy mieli projekt wież dla takich dział. W grę zapewne wchodziła modernizowana wieża z SK C28 bo maksymalny kąt na Królewcach to 40 stopni do obrony przeciw lotniczej stanowczo za mało)

• Cool 1

[IFS]
Players
83 posts
11,374 battles
50 minutes ago, NextNoobPlayer said:

Ja nie twierdzę że się nie da strzelać z dział kal. 150 mm do celów powietrznych, ale jak powiedziałem wcześniej, Kriegsmarine miała kilka projektów wież podwójnych kal 150 mm,  z armatami różnych typów.  Jak spojrzysz sam stwierdziłem, że z racji kata podniesienia wieża z Z-39 jest do tego przystosowana( chociaż kąt 47 stopni to jednak trochę przymało, ale z drugiej strony z większym był by problem dla niszczyciela.). Tylko chodziło mi o typy wież, na logikę przy maksymalnym kącie podniesienia 40 stopni, ww. artyleria nadaje się tylko do strzałów standardowych, mimo zastosowania amunicji rozpryskowej standardowej dla broni plot. Jeśli to by miało służyć jako standardowa armata uniwersalna na krążownikach to na pewno modyfikowano by wieże aby zwiększyć kąt podniesienia( zapewne Niemcy mieli projekt wież dla takich dział. W grę zapewne wchodziła modernizowana wieża z SK C28 bo maksymalny kąt na Królewcach to 40 stopni do obrony przeciw lotniczej stanowczo za mało)

Zgadzam się, postaram się konkretniej odpisać. ale teraz jest już noc, choć niby o godzinę dłuższa...

[IFS]
Players
83 posts
11,374 battles
9 hours ago, NextNoobPlayer said:

Wyobrażam sobie, że zastosowanie przeciwlotnicze dział 150 mm w montażach  z niewielkimi w sumie kątami podniesienia siłą rzeczy musi mieć ograniczony i specyficzny charakter. Logika podpowiada, że będą się nadawać do strzelania ogniem zaporowym do atakujących eskadr samolotów torpedowych, które przy ataku muszą wykonać precyzyjne podejście i poruszać się nisko, żeby prawidłowo umieścić torpedy w wodzie, i wtedy jest szansa na skuteczny ostrzał, choć tych salw, to za dużo nie będzie. Być może dałoby radę ostrzelać także bombowiec atakujący lotem koszącym, a może już nie... Zresztą na większym okręcie artyleria plot jest zróżnicowana i z większych kalibrów są jeszcze 88 mm, czy 105 mm, ewentualnie wchodziłby w grę jeszcze flak 128 mm, ale nie było realizacji. Takimi przesłankami kierowali się pewnie także Japończycy, którzy używali przeciwlotniczo dział kalibru głównego na Yamato, gdzie też było około 45 st. elewacji. Gdyby wagonik takiego kalibru rozerwał się w pobliżu nadlatującej eskadry... Natomiast koncepcja niemieckiej artylerii uniwersalnej dla okrętów mogłaby się oprzeć np. o armaty 128 mm i wtedy można myśleć o zastosowaniu jej na nowoczesnym niszczycielu (budowane Z-46 i Z-52 uszkodzone w stoczni), krążowniku takim jak USS Atlanta, czy brytyjski HMS Dido (jest chyba w wersji gry na konsolę), który z kolei używał jako głównej takich dział jak pancerniki typu King George V miały na burcie w baterii uniwersalnej. Dopracowanie krążownika z uniwersalną pełnowartościową artylerią 150 mm, jak USS Worcester, czy HMS Tiger (on miał początkowo takie dwie wieże jak niezrealizowany w rzeczywistości Minotaur z gry), to w zasadzie już czas niedługi przed ustąpowaniem artylerii lufowej plot większego kalibru na rzecz rakiet.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.