Jump to content
You need to play a total of 1 battles to post in this section.
The_EURL_Guy

Biografia admirała Kuzniecowa

37 comments in this topic

Recommended Posts

[IFS]
Players
105 posts
13,479 battles

Na rysunku w pełnej gali orderowej (w tle elementy portu w grze) widać, że adm. Kuzniecow prócz wysokich odznaczeń radzieckich jak Złota Gwiazda Bohatera ZSRR, czy kilkukrotnie przyznanych orderów Lenina i Czerwonego Sztandaru, miał i odznaczenia polskie w ty:m krzyż Polonia Restituta i Krzyż Grunwaldzki.

• Cool 1

[_HWM_]
Players
59 posts
6,396 battles

Jprdl!

Czysta propaganda. Panowie z WoWs  z Petersburga są mentalnie w Leningradzie. Działania floty? Ewakuacja Krymu ( ciężkie straty szczególnie w niszczycielach ). Pancernik " Marat " ( Gangut ), który unieruchomiony i zatopiony ale wystający nad powierzchnię morza, w Leningradzie  faktycznie wspierał ogniem dział obronę. No i oczywiście działania okrętów podwodnych na Morzu Bałtyckim do czasu, aż Niemcy przy współpracy Finlandii nie rozciągnęli sieci przeciwpodwodnej w poprzek Zatoki Botnickiej unieruchamiając flotę na dłuższy czas do momentu kapitulacji Finlandii i udostępnieniu jej portów dla Krasnych Matriosów, a potem? potem polecam książkę pt. " Duchy z głębin Bałtyku".

• Cool 1

[_HWM_]
Players
59 posts
6,396 battles

Noo i po wojnie najlepsza technologia reaktorów atomowych, nie dopuszczająca awarii z przyczyn technicznych i ludzkich bo przecież Sowietskij Sojuz jest niewzruszimyj. Najważniejsze dla ewentualnych przyszłych hejterów, czasy wiecznej przyjaźni z ZSRR przeżyłem i widziałem na własne oczy.

• Cool 1

[ADB]
Players
122 posts
2,783 battles

Ewakuacja Krymu. Na tratfach  Krasno armieńcy uciekali. Gdy udało im się przedostać na brzeg albo jakis okręt czy statek ich podjął to odrazu pod pluton egzekucyjny szli. 

• Cool 2

[BH34]
Beta Tester
52 posts
4,633 battles

skutecznie nią dowodził w trakcie wojny,

- chciałbym poznać te chwalebne czyny owego Admirała ...:cap_cool:

[-PGS-]
Players
417 posts
8,918 battles

Mogli nam oszczędzić to tłumaczenie. Politruk i tyle. Dodatkowo po kilku zwrotach widać że ten kto to pisał jeszcze siedzi w sovieckim sojuzie. Propaganda że aż boli. O jakich złych stosunkach z niemcami pisze? Przecież wiemy że sami szkolili i udostępniali swoje poligony niemcom, że razem ustalali inwazje na Polske, razem, ręka w reke mordowali naszą inteligencje i do tego razem defilowali. Białorusin który to napisał dalej uważa że 2 wojna wybuchła w 41 roku. Żenada. Temu matołowi co to przetłumaczył na polski powinno sie ogolić pusty łeb jak wiecie komu i wysłać do podstawówki na kurs douczający. 

• Cool 2

WG Staff
2,392 posts
4,270 battles
On 6/4/2019 at 3:16 PM, J_jW said:

Na rysunku w pełnej gali orderowej (w tle elementy portu w grze) widać, że adm. Kuzniecow prócz wysokich odznaczeń radzieckich jak Złota Gwiazda Bohatera ZSRR, czy kilkukrotnie przyznanych orderów Lenina i Czerwonego Sztandaru, miał i odznaczenia polskie w ty:m krzyż Polonia Restituta i Krzyż Grunwaldzki.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nikołaj_Kuzniecow_(admirał)

Odznaczenia:
Medal „Złota Gwiazda” Bohatera Związku Radzieckiego (14 września 1945)
Order Lenina – czterokrotnie (1937, 1945, 1945, 1952)
Order Czerwonego Sztandaru – trzykrotnie (1937, 1944, 1950)
Order Uszakowa I klasy – dwukrotnie (1944, 1945)
Order Czerwonej Gwiazdy (1935)
Medal „Za obronę Moskwy”
Medal za Obronę Kaukazu
Medal „Za zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945”
Medal jubileuszowy „Dwadzieścia lat Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945”
Medal jubileuszowy „XX lat Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej”
Medal jubileuszowy „30 lat Armii Radzieckiej i Floty”
Medal jubileuszowy „40 lat Sił Zbrojnych ZSRR”
Medal jubileuszowy „50 lat Sił Zbrojnych ZSRR”
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1945, Polska)
Order Krzyża Grunwaldu III klasy (1946, Polska)

Medal „Za waszą wolność i naszą” (1967, Polska)
Order Wyzwolenia Narodowego (1946, Jugosławia)
Złota Gwiazda Partyzancka (1946, Jugosławia)
Medal „Za wyzwolenie Korei” (KRLD)
I inne

• Cool 1

[ISEN]
Beta Tester
4,649 posts
14,119 battles
On 6/5/2019 at 6:19 PM, dominik70 said:

Noo i po wojnie najlepsza technologia reaktorów atomowych, nie dopuszczająca awarii z przyczyn technicznych i ludzkich bo przecież Sowietskij Sojuz jest niewzruszimyj. Najważniejsze dla ewentualnych przyszłych hejterów, czasy wiecznej przyjaźni z ZSRR przeżyłem i widziałem na własne oczy.

Kuzniecowa zdjęto ze stanowiska w 1955 roku więc nie pleć bzdur, on nic wspólnego z reaktorami na okrętach podwodnych nie miał.

5 hours ago, kmkris1410 said:

Mogli nam oszczędzić to tłumaczenie. Politruk i tyle. Dodatkowo po kilku zwrotach widać że ten kto to pisał jeszcze siedzi w sovieckim sojuzie. Propaganda że aż boli. O jakich złych stosunkach z niemcami pisze? Przecież wiemy że sami szkolili i udostępniali swoje poligony niemcom, że razem ustalali inwazje na Polske,!) razem, ręka w reke mordowali naszą inteligencje i do tego razem defilowali. 2)Białorusin który to napisał dalej uważa że 2 wojna wybuchła w 41 roku. Żenada. Temu matołowi co to przetłumaczył na polski powinno sie ogolić pusty łeb jak wiecie komu i wysłać do podstawówki na kurs douczający. 

1) Podaj mi jedną datę gdzie marynarze z radzieckiej flocie Bałtyckiej lub Czarnomorskiej brali udział w zbrodniach NKWD.

2) Dla Amerykanów wojna zaczęła się 7.12.41, dla zwykłego francuza czy angola to poda ci albo 3.09.39 w co wątpię bardziej obstawiam datę 10.05.40

Ah ta chrystusowość narodu Polskiego, wszyscy mają nas kochać

• Cool 1
  • Bad 1

[-SBF-]
Alpha Tester, In AlfaTesters
8,315 posts
3 minutes ago, AhmedDetonujBoom said:

Dla Amerykanów wojna zaczęła się 7.12.41 więc co???

Swoją drogą, ciekawe czy Chińczycy też się oburzają, jak słyszą, że wojna wybuchła w 1939.

[ISEN]
Beta Tester
4,649 posts
14,119 battles
1 minute ago, Greyshark said:

Swoją drogą, ciekawe czy Chińczycy też się oburzają, jak słyszą, że wojna wybuchła w 1939.

Zapomniał bym o Chińczykach

[-PGS-]
Players
417 posts
8,918 battles
17 hours ago, AhmedDetonujBoom said:

1) Podaj mi jedną datę gdzie marynarze z radzieckiej flocie Bałtyckiej lub Czarnomorskiej brali udział w zbrodniach NKWD.

2) Dla Amerykanów wojna zaczęła się 7.12.41, dla zwykłego francuza czy angola to poda ci albo 3.09.39 w co wątpię bardziej obstawiam datę 10.05.40

Ah ta chrystusowość narodu Polskiego, wszyscy mają nas kochać

Kolega nie zrozumiał. Napisałem że to bzdura i propaganda że Kuzniecow mógł "być zaniepokojony napiętą sytuacją" bo ta nie była napięta tylko raczej serdeczna i przyjacielska. Te oba zbrodnicze socjalizmy szły ręka w rękę. Są tysiące na to dowodów. Nawet po 41 jeśli chodziło o walke z Polską to współpracowali. To niezaprzeczalne fakty choć wydają sie szokujące. Weźmy przykładowo wspólną akcje z lutego 44 napadu i zajęcia archiwum państwa podziemnego w Warszawie. Akcję wspólnie zorganizowało i przeprowadziło  gestapo z NKWD i AL dzieląc sie potem zdobytymi dokumentami.

Co do tego czy marynarze bezpośrednio mordowali? Tego nie wiem. Znany jest natomiast fakt topienia jeńców na barkach. Ktoś musiał te barki holować. Czy były to okręty marynarki wojennej czy bezpośrednio jednostek NKWD/CzK/smiersz to nie wiem ale naiwnością było by myślenie że admiralicja nie wiedziała co sie wozi tymi barkami i co sie z tym kargiem robi. 

To że coś jest napisane w oficjalnej biografii czy wspomnieniach jakiegoś sowieckiego oficera to nie jest prawda objawiona. Wierzenie że tak było w 100% to raczej naiwność trzyletniego Kazia z bańką w nosie.

Nie wszyscy muszą nas kochać ale szanujmy się sami i nie łykajmy naiwnie wszystkiego co jest nam podawane.

Pozdrawiam

• Cool 2

[ISEN]
Beta Tester
4,649 posts
14,119 battles
30 minutes ago, kmkris1410 said:

Kolega nie zrozumiał. Napisałem że to bzdura i propaganda że Kuzniecow mógł "być zaniepokojony napiętą sytuacją" bo ta nie była napięta tylko raczej serdeczna i przyjacielska. Te oba zbrodnicze socjalizmy szły ręka w rękę. Są tysiące na to dowodów. Nawet po 41 jeśli chodziło o walke z Polską to współpracowali.

Odsyłam do książek Suworowa zobaczysz jakie były serdeczne, szczególnie  że ZSRR samo planowało wojnę zaczepną i atak na zachód po upadku Francji. Sam Stalin może i niewierzył w meldunki wywiadu ale dowództwo naczelne zdawało sobie sprawę że konflikt to tylko kwestia czasu.

36 minutes ago, kmkris1410 said:

Co do tego czy marynarze bezpośrednio mordowali? Tego nie wiem. Znany jest natomiast fakt topienia jeńców na barkach. Ktoś musiał te barki holować. Czy były to okręty marynarki wojennej czy bezpośrednio jednostek NKWD/CzK/smiersz to nie wiem ale naiwnością było by myślenie że admiralicja nie wiedziała co sie wozi tymi barkami i co sie z tym kargiem robi.

No to podaj te fakty że były to jednostki marynarki wojennej, a nie zwykłe krypy sterowane przez cywili. Czy na każdej barce pływającej po Wiśle też miałeś oznaczenia Polskiej floty rzecznej.

38 minutes ago, kmkris1410 said:

Te oba zbrodnicze socjalizmy szły ręka w rękę. Są tysiące na to dowodów. Nawet po 41 jeśli chodziło o walke z Polską to współpracowali. To niezaprzeczalne fakty choć wydają sie szokujące. Weźmy przykładowo wspólną akcje z lutego 44 napadu i zajęcia archiwum państwa podziemnego w Warszawie. Akcję wspólnie zorganizowało i przeprowadziło  gestapo z NKWD i AL dzieląc sie potem zdobytymi dokumentami.

Rozmawiamy o działaniach floty, czy o pracy komórek dezinformacji polskiej partii komunistycznej z lat 42-44. Bo nie czuję wspólnych relacji między dwoma skrajnymi tematami.

49 minutes ago, kmkris1410 said:

Nie wszyscy muszą nas kochać ale szanujmy się sami i nie łykajmy naiwnie wszystkiego co jest nam podawane.

Pozdrawiam

Nikt nie łyka wszystkiego, ale też bez przesady czasami trzeba zapoznać się z historiografią obu stron.

• Bad 1

[ZGZ2]
Players
2,124 posts
10,329 battles

Może ktoś wie, za co admirał Kuzniecow otrzymał polskie odznaczenia?

Jedno szczęście, że mu nie wręczyli Virtuti Militari.

[ZGZ2]
Players
2,124 posts
10,329 battles
52 minuty temu, Greyshark napisał:

Nie za bardzo mogę tam znaleźć admirała. Niemniej jednak są tam żołnierz radzieccy odznaczeni za wyzwalanie ziem polskich spod okupacji niemieckiej.

To rosyjska marynarka też nas wyzwalała? Ehh, co to były za czasy...

Ten drugi medal za wojnę domową w Hiszpanii (1936 - 39)?

Mimo wszystko dzięki za odpowiedź.:Smile_Default:

[-PGS-]
Players
417 posts
8,918 battles
1 hour ago, AhmedDetonujBoom said:

Odsyłam do książek Suworowa zobaczysz jakie były serdeczne, szczególnie  że ZSRR samo planowało wojnę zaczepną i atak na zachód po upadku Francji. Sam Stalin może i niewierzył w meldunki wywiadu ale dowództwo naczelne zdawało sobie sprawę że konflikt to tylko kwestia czasu.

To fakt powszechnie znany że ZSRR szykowało się do wojny i Niemcy też. Obie strony o tym wiedziały ale zachowywały pozory do końca i tu wkrada się błąd w rozumowanie kolegi. Jeśli planuje się zdradziecko zaatakować to do końca zachowuje się pozory dobrosąsiedzkich stosunków więc pisanie o Kuzniecowie że "krytycznie ocenił sytuację międzynarodową" czy "...napięte relacje z Niemcami mogą doprowadzić do otwartego konfliktu" to ewidentnie powojenne wybielenia i retusze na biografii admirała. Sytuacja typowa dla sowieckiej historiografii wojennej ściśle współpracującej z propagandą (bo to ci sami ludzie, ten sam wydział w sztabie) i z tym nie ma co dyskutować. 

Przytoczyłeś postać Wiktora Suworowa to pewnie znany Ci jest fakt rozbrojenia jednostek na pierwszej linii. Ocenia się ze Niemcy wyprzedzili atak Stalina maksymalnie o 2 tygodnie. Sytuacja wyglądała tak że jednostki przy samej granicy były bez amunicji żeby jakiś nadgorliwy wojak nie wystrzelił, nie zdradził pozycji czy w jakikolwiek sposób nie zdradził zamiarów. Nie tylko u Suworowa o tym jest. 

Nie mam informacji czy również flota została rozbrojona bo interesowałem sie raczej wojną londową. Szczerze wątpię więc fragment o tym że niemieckie samoloty zostały rankiem powitane srogim ostrzałem bo Kuzniecow rozkazał w nocy przejść w stan gotowości bojowej może być prawdziwy ale już fragment o tym że na jego rozkaz, natychmiast przeszli do zakładania zapór minowych i to zgodnie z planem to bujda na resorach. Nie było wtedy żadnych planów wojny obronnej. Wszystkie pojawiły się długo po wojnie już jako fałszywki mające potwierdzić propagandową wersje historii że "my nie agresory". Jakkolwiek w materiałach rosyjskich ciężko sie do tego dogrzebać bo wszystkie rozkazy, wspomnienia czy meldunki po wojnie były "czyszczone" żeby nowa wersja była "spójna" to w niemieckich opisach znajdujemy liczne relacje że zasieki były rozmontowane, wały ziemne rozplantowane, zapory przeciwczołgowe zniszczone, zajmowano całe wagony pełne doskonałych map terenów które sovieci planowali zająć. Jest o tym też u Suworowa. Pisze on też że jednostki które próbowały sie bronić w tych pierwszych dniach ślą rozpaczliwe meldunki do sztabu żeby dosłać im mapy tych terenów sojuza więc jeśli chcesz to sobie wierz w plany stawiania zapór minowych ale ja tej propagandy dla naiwnych nie kupuje. 

1 hour ago, AhmedDetonujBoom said:

No to podaj te fakty że były to jednostki marynarki wojennej, a nie zwykłe krypy sterowane przez cywili. Czy na każdej barce pływającej po Wiśle też miałeś oznaczenia Polskiej floty rzecznej.

Była wojna. Wszystko co pływało, od pancernika przez barkę z jeńcami po kajak było albo marynarką wojenną albo czymś o czym marynarka wojenna musiała i wiedzieć wszystko i dokładnie wszystko wiedziała. To jasne jak słońce. Jeśli za sterami tej barki stał chłop z zabajkala to wszystko o nim wiedział odpowiedni oficer admiralicji, zatwierdził jego nominację jak i rozkazy zgodnie z którymi ta barka wypłynęła, jaki ładunek zawierała, co z nim miała zrobić i inne szczegóły. Nic nie działo sie "samo" i "poza wiedza" a myślenie że mogło jest naiwnością lub nieznajomością realiów.

2 hours ago, AhmedDetonujBoom said:

Rozmawiamy o działaniach floty, czy o pracy komórek dezinformacji polskiej partii komunistycznej z lat 42-44. Bo nie czuję wspólnych relacji między dwoma skrajnymi tematami.

Fakt wspólnej akcji gestapo i NKWD w 44 roku podałem jako przykład który zadaje kłam akapitom które mówią jakoby Kuzniecow krytycznie ocenił sytuacje międzynarodowa i rzekome napięte relacje między nimi a niemcami.  

• Cool 2

[ISEN]
Beta Tester
4,649 posts
14,119 battles
11 minutes ago, kmkris1410 said:

Ocenia się ze Niemcy wyprzedzili atak Stalina maksymalnie o 2 tygodnie.

Sorry ale to to jest bujda na resorach z prostej przyczyny większość korpusów zmechanizowanych miało niekompletne stany, a większość uzbrojenia w sowieckich dywizjach pancernych stanowiły czołgi BT i T26,T-28 czy T35. Dla Stalina niespodzianką było to że żabki tak szybko padły i w chwili ataku Niemiec jego wojska były w stanie pełnej reorganizacji i modernizacji przygotowywanej pod kątem ataku. Taka sama sytuacja dotyczyła lotnictwa.

20 minutes ago, kmkris1410 said:

Jest o tym też u Suworowa. Pisze on też że jednostki które próbowały sie bronić w tych pierwszych dniach ślą rozpaczliwe meldunki do sztabu żeby dosłać im mapy tych terenów sojuza więc jeśli chcesz to sobie wierz w plany stawiania zapór minowych ale ja tej propagandy dla naiwnych nie kupuje. 

Gdzie napisałem że wierzę w ten artykuł???? możesz pokazać?????Czy do głowy nie dociera ci że ktoś może mieć inne zdanie, odniosłem się do dwóch punktów zaznaczonych tłustym drukiem a ty mi wychodzisz z litanią, jak bym podważał że ziemia jest okrągła.

23 minutes ago, kmkris1410 said:

Była wojna. Wszystko co pływało, od pancernika przez barkę z jeńcami po kajak było albo marynarką wojenną albo czymś o czym marynarka wojenna musiała i wiedzieć wszystko i dokładnie wszystko wiedziała. To jasne jak słońce. Jeśli za sterami tej barki stał chłop z zabajkala to wszystko o nim wiedział odpowiedni oficer admiralicji, zatwierdził jego nominację jak i rozkazy zgodnie z którymi ta barka wypłynęła, jaki ładunek zawierała, co z nim miała zrobić i inne szczegóły. Nic nie działo sie "samo" i "poza wiedza" a myślenie że mogło jest naiwnością lub nieznajomością realiów.

Bzdura NKWD, było państwem w państwie, a Beria nie musiał się z nikim w tej sprawie kontaktować ani porozumiewać w tej sprawie. A tobie z obozem na Dwinie to coś się nie myli????

[-PGS-]
Players
417 posts
8,918 battles
19 hours ago, AhmedDetonujBoom said:

Sorry ale to to jest bujda na resorach z prostej przyczyny większość korpusów zmechanizowanych miało niekompletne stany, a większość uzbrojenia w sowieckich dywizjach pancernych stanowiły czołgi BT i T26,T-28 czy T35. Dla Stalina niespodzianką było to że żabki tak szybko padły i w chwili ataku Niemiec jego wojska były w stanie pełnej reorganizacji i modernizacji przygotowywanej pod kątem ataku. Taka sama sytuacja dotyczyła lotnictwa.

No wiesz takie są wnioski po przeanalizowaniu danych i większość historyków obecnie się z tym zgadza. Fachowcy w temacie przetrząsnęli tony dokumentów w różnych krajach i takie są ich wnioski i to jest najbardziej prawdopodobna wersja. Zarówno organizacja dowodzenia, stan uzbrojenia, liczebność i przemysł kraju nastawiony był na wojnę ofensywna. To o czym Ty raczysz pisać to wiedza z podręczników z lat 80-tych. Piszesz o czołgach lekkich i średnich a jakoś zapomniałeś o czołgach ciężkich KW-1 i KW-2 czy T-34 które są typowe dla wojny ofensywnej. Armia czerwona miała tego żelastwa minimum 500 sztuk. Niemcy nie mieli nic co by sie mogło temu przeciwstawić. Niszczyła te czołgi w atakach bombowych bo pociski ich czołgów tego nie przebijały. To znane fakty. Jako dowód kolejny podajesz lotnictwo. Kolejny strzał w płot. Większość ich lotnictwa już była rozlokowana na lotniskach polowych przy granicy a więc na miejscu jednoznacznie wskazującym że szykują sie do ataku. Źródła podają że było to 477 lotnisk bezpośrednio przy granicy. 

20 hours ago, AhmedDetonujBoom said:

Bzdura NKWD, było państwem w państwie, a Beria nie musiał się z nikim w tej sprawie kontaktować ani porozumiewać w tej sprawie. A tobie z obozem na Dwinie to coś się nie myli????

Otóż nie. Wojsko i wywiad wojskowy miał wszędzie i zawsze priorytet. Zawsze tak jest. Zarówno przed 2 WŚ jak po niej a zwłaszcza w czasie jej trwania. Zawsze GRU/smiersz było/jest ważniejsze niż CzK/NKWD/KGB/FSB. Podobnie w innych krajach. Dziwne że tego nie rozumiesz skoro podpierasz się Suworowem a więc człowiekiem który wyszedł z tej formacji. Weź nawet przykład polski. Każdy historyk ci powie że WSW/WSI było o poziom wyżej niż SB/UB. Mianowali nawet premierów, prezydentów czy ministrów ze swoich szeregów. Inną bzdurą jest twierdzenie że NKWD było "państwem w państwie". To piramidalna bzdura. Beria nie był udzielnym księciem na włościach tylko spolegliwym funkcjonariuszem który chodził na pasku Stalina i partii.Bezustannie raportował i był sprawdzany. Gdyby był taki potężny i jego organizacja to nie dał by sie tak łatwo odsunąć od władzy właśnie przez wojskowych po śmierci Stalina. 

Pozdrawiam

[ISEN]
Beta Tester
4,649 posts
14,119 battles
7 hours ago, kmkris1410 said:

Piszesz o czołgach lekkich i średnich a jakoś zapomniałeś o czołgach ciężkich KW-1 i KW-2 czy T-34 które są typowe dla wojny ofensywnej. Armia czerwona miała tego żelastwa minimum 500 sztuk.

Tu liczby są różnie podawane, ale zgadza się było ich około 500 z tym że niebyły skomasowane ilościowo w jedną pancerną pięść, a rozrzucone po okręgach wojskowych. Ta sama sytuacja była z czołgami średnimi T-34 których było( tu się mogę mylić) ok 1150. Były one porozrzucane po jednostkach taktycznych tak że dywizje pancerne  ZSRR dysponowały ich minimalna ilością. Wystarczy przejrzeć stany korpusów zmechanizowanych które miał pod komendą PawłowW większości dalej były to czołgi te które wymieniłem powyżej, a z nimi niemieckie środki przeciwpancerne czyli armaty 37 i 50 mm bez trudu sobie radziły.

7 hours ago, kmkris1410 said:

Kolejny strzał w płot. Większość ich lotnictwa już była rozlokowana na lotniskach polowych przy granicy a więc na miejscu jednoznacznie wskazującym że szykują sie do ataku. Źródła podają że było to 477 lotnisk bezpośrednio przy granicy.

Oczywiście tylko pytanie jaki sprzęt stał na tych lotniskach???? I-15, I-16, I-153, Bombowce to głównie SB-2. Myśliwce takiej jak Mig-3 czy Jak-1 dorównujące niemieckim  109 były w małej ilości lub zaczynano dopiero przeszkalać pilotów. Nie zrozum mnie źle, radzieckie lotnictwo tego okresu( po o dziwo wpierdolu od finów bo jak inaczej można straty nazwać) było mimo ilości jakościowo słabsze. I teraz pytanie atakujemy przy tym co mamy czy reorganizacja i modernizacja. Nie twierdze że atak miał nie nastąpić w podawanym przez innych terminie( Suworow podawał date 7.07.41)( zresztą chyba w Brześciu Niemcy znaleźli albo samochody czy pociągi to muszę sprawdzić do przewozu więźniów) co można wywnioskować np z wzięcia do niewoli żołnierzy pułku NKWD którzy byli odpowiedzialni za konwojowanie transportów więźniów na początku wojny. Ale nie zabardzo wierze w ten termin 2 tygodni

[PLO]
Players
721 posts
9,373 battles

Co do lotnictwa to polecam ,,Na uśpionych lotniskach" M.Sołonina.

P.S.

a prześledziłeś może, jak były porozdzielane Pz IV i ile ich było? Bo coś zbyt dużo osób twierdzi że te ,,pancerne pięści Wehrmachtu" opierały się głownie na Pz Ii i Pz III, plus trochę Pz 38T. 

[-PGS-]
Players
417 posts
8,918 battles
23 hours ago, genek012 said:

a prześledziłeś może, jak były porozdzielane Pz IV i ile ich było? Bo coś zbyt dużo osób twierdzi że te ,,pancerne pięści Wehrmachtu" opierały się głownie na Pz Ii i Pz III, plus trochę Pz 38T. 

Nie wiem czy to do mnie czy do Ahmeda ale nie ma tu specjalnie co analizować bo dysproporcja sił pancernych była makabryczna na korzyść ZSRR. Zarówno ilościowa jak i jakościowa. Posiadali wielokrotnie więcej o wiele lepszych maszyn. Dość powiedzieć że do jesieni 42 najlepszym wozem pancernym niemiec był wspomniany przez Pana PzKpfw IV którego było bardzo mało a był to czołg średn. Różne dane podają rożne liczby ale przyjmuje się że 22 czerwca 41 mieli tego około 430szt.. Wcale nie mieli czołgów ciężkich które mogły walczyć z KW-1 i KW-2 (w sumie około 500szt) a pierwsze wersje PzKpfw IV nie przebijały nawet T-34 (około 960szt). Dopiero w kwietniu 42 zaczęto przezbrajać te czołgi w działo które było w stanie zagrozić "rudemu". PzKpfw II i III w ogóle nie miały startu do konstrukcji radzieckich. Jedyna przewaga niemców wynikała z wyszkolenia i lepszej taktyki blitzkrieg'u z wykorzystaniem środków łączności. W większości czołgów były radiostacje co było rzadkością w czołgach sowieckich na tym etapie wojny.

Ciekawe co mi sie teraz nasunęło i co jest również bezpośrednim dowodem na to że juz długo przed 39 sowieci szykowali się do wojny agresywnej na terenie europy zachodniej jest konstrukcja czołgów BT-7 i wcześniejsza BT-5. Miały one możliwość zdemontowania gąsienicy i jazdy wyłącznie na kołach. Prędkośc tej jazdy ocenia się na 86km/h. Coś takiego nie jest potrzebne na błotach wschodniej Białorusi, Ukrainy czy na podejściu pod Moskwę a może sie przydać na autostradach Niemiec, Belgii, Holandii czy Francji. Wyprodukowali BT-7 w ilości około 4500 sztuk a razem z wcześniejszymi wersjami to mieli tego BT około 6000. 

[PLO]
Players
721 posts
9,373 battles

To było do Ahmeda.

Tak na marginesie, te ,,przestarzałe" w w 39 i 41r  BT i T-26 jakoś dały radę pogonić japońców w 45, gdzie w kilkanaście dni zrobiły po kilkaset kilometrów.