Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
LazyN00b

Taranowanie

19 comments in this topic

Recommended Posts

[J4XP2]
Players
90 posts
10,757 battles

Czy ktoś wie jak gra oblicza taranowanie? Wczoraj przytrafiło mi się zderzenie Montaną (miałem flagę na taranowanie) z Moskwą. Ja - ponad 60k hp, Moskwa na ogryzku (chyba 7 czy 8k). Uniknąć nie mogłem, udało się skręcić tak, że Moskwa dziobem wbiła się w okolice środka (tam, gdzie bąble przeciwtorpedowe i pas pancerny cytadeli 409 mm). Efekt? Moskwa w porcie (to było jasne), a ja straciłem ponad 50k hp. Co więc realnie daje ta flaga? I jaka część okrętu daje najwięcej szans na minimalizowanie obrażeń (jak się ustawić)?

Weekend Tester
622 posts
995 battles

Z mojej wiedzy:

- wpływ na otrzymywane podczas taranowania obrażenia ma ilość hp okrętów (bazowa, nie posiadana) - im więcej HP tym większy dmg zadaje się przeciwnikowi.

- z moich obserwacji w grach PvE wynika, że ilość traconych podczas taranowania HP jest równa ilości bazowych HP okrętu, który w nas uderza (bądź w który my uderzamy).

- Moskwa ma 65k HP bazowo; flaga na taranowanie powoduje, że otrzymujesz obrażenia zmniejszone o 20% (dane biorę z wiki więc nie jestem pewien ich aktualności) co daje otrzymanie przez Ciebie około 50-52k hp utraconych.

- Gdybyś taranował okręt o większej ilości HP to zadałbyś mu około 96 300 HP bazowego + 50% - jakieś 140k HP. Yamato byś na dno posłał :)

Zaznaczam, że to co pisze pochodzi a) z wiki; b) z doświadczeń PvE (Kiedyś chciałem sprawdzić co się dzieje jak się niszczycielem taranuje pancerniki ale nawet boty w PvE nie były tak głupie, żeby mi na to pozwolić...).

http://wiki.wargaming.net/en/Ship:Ramming

[HOB]
Moderator
1,585 posts
6,638 battles

Prędkość ma na pewno znaczenie. Przy średnich prędkościach przeważnie wymieniane jest bazowe HP. Bazowe HP jest przekroczone tylko w przypadku flagi (wstyd się przyznać, ale zauważyłem to na Koronie, gdzie krążek niemal wyzerował mojego pancka, a wówczas o fladze na tarana nie myślałem).

Podczas pościgu i ocierania się przy nim okręty tracą po kilka tysięcy na sekundę. Jeśli jakimś cudem uda się wrzucić wsteczny i rozpędzić do tyłu, to pędzący z naprzeciwka okręt nie zada pełnych obrażeń.

Częściowo także masa (i ewentualnie pancerz) okrętu ma wpływ na taranowanie. Przy pełnej prędkości podczas podwodnych staranowałem bota i stracił ledwie 2k na krążowniku.

Dochodzi jeszcze zalanie, dla którego wystarczy zadać 10% HP przeciwnika, więc relatywnie łatwo. Z ciekawostek - jeśli zalanie się nie włączy, to oznacza że aktualnie przeciwnik używa R-ki.

Players
1,693 posts
7,993 battles
1 hour ago, profes79 said:

Yamato byś na dno posłał :)

Nawet Kurfursta z ekspertem przeżywalności...

37 minutes ago, Silentraz said:

Jeśli jakimś cudem uda się wrzucić wsteczny i rozpędzić do tyłu, to pędzący z naprzeciwka okręt nie zada pełnych obrażeń.

[MS-B]
Beta Tester, Players
1,085 posts
7,831 battles
33 minuty temu, Goomich napisał:

Kurfursta z ekspertem przeżywalności...

Gracze z takim bulidem to prawdziwi mistrzowie w swoim fachu, coś pomiędzy Robertem Mateją a Eddie Edwardsem :cap_haloween:.

Players
2,312 posts
5,456 battles
29 minut temu, Issithin napisał:

Gracze z takim bulidem to prawdziwi mistrzowie w swoim fachu, coś pomiędzy Robertem Mateją a Eddie Edwardsem :cap_haloween:.

Szanujmy Eddiego, to profesjonalista wśród skoczków amatorów.

[JHF]
Players
169 posts
4,635 battles

Wątpie by na obrażenia od taranowania wpływała prędkość i masa okrętu no i do tego bazowe hp co by nam dało licznik obrażeń nie do ogarnięcia przez wg :p pozostańmy przy bazowym hp. Kiedyś jakaś zdesperowana deska wpłyneła na moje BB, było to jedyne taranowanie które przetrwałem bo dd ma mało hp, prędkość chyba nie miała znaczenia zwłaszcza że płynął na mnie pełną parą. 

[LOBUZ]
Players
275 posts
42 minuty temu, RapujaceFistaszki napisał:

Zaznaczam, że piszę jedynie na podstawie obserwacji własnych, nie na podstawie wiki czy źródła producenta. Tak, jak kolega wyżej - bazowe HP to jedyne co się liczy.

Rapujący prędkość też ma znaczenie w jakiś sposób. Na koronie bałtyku dwójka komentatorów zawsze ramowała się na starcie z natychmiastowym wybuchem bo płyneli na siebie z pełną prędkością. W momencie, gdy po drugiej stronie był nieaktywny bot bo nie było drugiego komentatora to ram nie wchodził za pełny dmg i oba Hashidate przeżywały z 10-15% swojego HP i zalaniem. Jeśli nadal komentator taranował dziobem wrogiego bota to dmg wchodził marny, dopiero lekkie skręcenie i ocieranie się o bota burtą zwiększyło dmg. Także ten... na pewno jest tam coś więcej w mechanice oprócz bazowych HP:P

• Cool 1

[MS-B]
Beta Tester, Players
1,085 posts
7,831 battles

Musicie rozróżnić pojęcia okręt w ruchu, a prędkość okrętu. Z tego co piszecie wynika, że sama prędkość nie ma znaczenia, tylko to czy okręt jest w ruchu, czy nie. Samo taranowanie to taka czarna magia i trochę nie fair zagranie, bo jeśli taranują się okrety tej samej klasy to przeważnie giną oba, nawet jeśli jeden ma 100% HP, a drugi 5%. „Uczciwe” taranowanie powinno zadawać tylko tyle DMG ile maja w danej chwili okrety HP. Innym trochę śmiesznym rozwiazaniem w taranowaniu jest to, że nie ważne czy uderzysz przeciwnika centralnie, czy tylko otrzesz się o niego jednym pikselem i tak efekt będzie taki sam. Moja teoria mówi, że okręt w ruchu przy kontakcie z innym okrętem z punktu widzenia mechaniki w grze jest torpedą, tzn. niezależnie od kąta uderzenia zadaje 100% DMG, przy czym nie uwzględnia żadnych modyfikatorów, które dotczą torped, jedynie flaga na taranowanie daje jakieś korzyści. Nadrzędnym prawem rządzącym taranowaniem jest „prawo klasy okrętu”, znaczy BB>CA>DD, nie wiem ja z CV bo takie zdarzenie jest rzadkością, ale myśle że można go podpiąć gdzieś między BB a CA. Sama pula HP okrętu jest już sprawa drugorzędną i ma zasadniczo znaczenie tylko w przypadku zderzenia okrętów różnych klas. Wiadomo, że okrety różnych tierów maja rożna pule HP, okręt wyższego tieru ma większe szanse na przeżycie taranowania. Z doświadczenia zabawy na botach wiem, że BB X tieru raczej przetrwa taranowanie BB tieru VIII. 

Players
3,788 posts
19,337 battles

Z obserwacji widzę, ze na pełnej prędkości okręty zadają sobie obrażenia za 100% swego nominalnego HP, a przy mniejszych tylko za tyle ile jeszcze im pozostało. Ostatnio uderzyłem Iowa mając 60K w drugą z 30K na małej prędkości i gość poszedł na dno, a mi zostało 30K. Najczęściej tak się dzieje jak próbujemy ramować uciekający okręt, lub przed samym uderzeniem obie strony wykonują jakieś manewry i mocno wytracają prędkość.

Przynajmniej tak mi się wydaje.

[MS-B]
Beta Tester, Players
1,085 posts
7,831 battles

Z bitew podczas operacji, bodaj „Po zmroku”, gdzie trzeba było zatopić lotniskowiec, podstawową taktyką było taranowanie go pancernikiem z aktywną nietykalnością. Ze względu na pokaźną pule HP Gorgony można było zaobserwować, żetaranowanie to również obrażenia w czasie. Da się z tego wyciągnąć wniosek, że jeżeli okrety zderzają się się ze sobą „czołowo”, inaczej mówiąc wektory ich kierunków się przeciwstawne ( => <= ), następuje w krótkim odstępie czasu sekwencja kontakt -> kontakt -> kontakt i wówczas obrażenia są sumą tych mikro kontaktów, dostajemy maksymalne obrażenia. Jeżeli zderzenie następuje gdy wektory kierunkowe są skierowane w ta samą stronę ( => => ), np. podczas pościgu, następuje coś na kształt sekwencji kontakt -> odejście -> kontakt i obrażenia mogą być mniejsze. „Ocierali” okrętów są już wypadkową tych dwóch sytuacji.

P.S. 

Zaczynam się gubić w moich teoriach, kto by przypuszczał, że taranowanie to taki ciekawy temat :cap_hmm:. Zapewne WG wypuści w końcu filmik z serii „Jak działa... taranowanie” i wtedy się dowiemy wszystkiego :cap_yes:.

• Funny 1

[P-W-C]
Beta Tester
521 posts
13,654 battles
3 hours ago, Issithin said:

„Uczciwe” taranowanie powinno zadawać tylko tyle DMG ile maja w danej chwili okrety HP

nie zgadzam się, pula HP to zdolność okrętu do walki w danej chwili, ale nie wpływa ona na masę okrętu, która jest (powinna być, razem z wypadkową prędkości) czynnikiem decydującym przy wyznaczaniu obrażeń z taranowania.

2 hours ago, Issithin said:

że jeżeli okrety zderzają się się ze sobą „czołowo”, inaczej mówiąc wektory ich kierunków się przeciwstawne ( => <= ), następuje w krótkim odstępie czasu sekwencja kontakt -> kontakt -> kontakt i wówczas obrażenia są sumą tych mikro kontaktów, dostajemy maksymalne obrażenia. Jeżeli zderzenie następuje gdy wektory kierunkowe są skierowane w ta samą stronę ( => => ), np. podczas pościgu, następuje coś na kształt sekwencji kontakt -> odejście -> kontakt i obrażenia mogą być mniejsze

To co opisujesz to jest dokładnie wypadkowa prędkości - przy taranowaniu czołowym (dziób w dziób) wypadkowa równa się sumie prędkości okrętów, przy taranowaniu w pościgu wypadkowa równa się różnicy prędkości, podejrzewam, że w przypadku taranowania w burtę w grę wchodzą jeszcze wektory opisujące ruch okrętów

Obrażenia w pościgu są mniejsze, miałem sytuację kiedy starałem się uniknąć taranowania grając Montaną, taranował mnie Missouri i w końcu trawił mnie dokładnie w rufę, i tak mnie popychał do przodu, w końcu on spadł, a ja straciłem z 30-35k hp (na początku ja miałem ok. 55k hp, on ok. 20k hp)

[MS-B]
Beta Tester, Players
1,085 posts
7,831 battles
4 minuty temu, squalus77 napisał:

nie zgadzam się, pula HP to zdolność okrętu do walki w danej chwili, ale nie wpływa ona na masę okrętu, która jest (powinna być, razem z wypadkową prędkości) czynnikiem decydującym przy wyznaczaniu obrażeń z taranowania.

Można przyjąć, że okręt z mała ilością HP to pływający wrak, uszkodzona konstrukcja, poluzowane płyty pancerza itp. Jeżeli w okręt, który jest w pełni sprawny i nienaruszony uderzy ledwo trzymający się kupy wrak, to jednak większe szanse ma ten pierwszy :cap_haloween:. Zasada ta jednak raczej nie odnosi się bezpośrednio do nowoczesnych spawanych stalowych jednostek. Może bardziej do nitowanych, a już napewno drewnianych :cap_hmm:. Radzę nie brać moich dywagacji zbyt serio, nie jestem ekspertem mechaniki gry, a tym bardziej inżynierii morskiej :cap_like:.

[KLON]
Players
365 posts
18,777 battles
3 hours ago, Odo_Toothless said:

Z obserwacji widzę, ze na pełnej prędkości okręty zadają sobie obrażenia za 100% swego nominalnego HP, a przy mniejszych tylko za tyle ile jeszcze im pozostało. Ostatnio uderzyłem Iowa mając 60K w drugą z 30K na małej prędkości i gość poszedł na dno, a mi zostało 30K. Najczęściej tak się dzieje jak próbujemy ramować uciekający okręt, lub przed samym uderzeniem obie strony wykonują jakieś manewry i mocno wytracają prędkość.

Przynajmniej tak mi się wydaje.

Też taka mi sie wydaje. Ostatnio chciałem zramować Bismarckiem uciekajacego Musashi i zadałem mu w sumie tyle obrażeń ile sam miałem HP czyli coś około 25k z jego 50k, które mu pozostało. W sumie sądziełem, że zapomniałem założyć flagi na taranowanie, ale po powrocie do portu flaga była żałażona i odnawiana automatycznia na nim, więc to musi być kwestia prędkości, miejca uderzenia i puli maksylamnej HP obu okrętów.

[EMU]
Beta Tester
1,883 posts
5,521 battles

Wrzucałem co prawda to kiedyś ale... idealnie się nadaje do tego tematu.

Tak naprawdę cholera go wie jak to wszystko działa.

0j7kaahu2xjz.png.4c529698cab9edffdb55082

[HOB]
Moderator
1,585 posts
6,638 battles
24 minutes ago, _Alie_ said:

Wrzucałem co prawda to kiedyś ale... idealnie się nadaje do tego tematu.

Tak naprawdę cholera go wie jak to wszystko działa.

Już myślałem że niszczarka 3 w bitwie staranowała, ale jedno idzie jeszcze wyjaśnić - prędkość zderzenia była bardzo niewielka, niszczarka miała sporo HP, a pancek malutko - pewnie torped zabrakło i musiał okrętem przejąć rolę jednej.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.