Jump to content
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
Little_Rowboat

Dyskusja o reworku CV

787 comments in this topic

Recommended Posts

Players
1,305 posts
10,863 battles

Co by wszystko było w jednym miejscu i łatwiej było nas banować :)
https://www.twitch.tv/worldofwarships

 


 

Drodzy gracze!

Chcemy się z wami podzielić pierwszymi informacjami na temat nowego stylu gry samolotami, a wraz z tytm chcielibyśmy wam pokazać prototyp rozgrywki. Proszę pamiętajcie, że wszystkie informacje są wstępne i takie elementy jak rozwój, umiejętności rozgrywki czy modernizacje nie są jeszcze dostępne. Ostateczna wersja tych zmian będzie zależała od danych, które zbierzemy i poddamy analizie na każdym etapie naszych testów.

 

Powód i cele zmian.

 

Lotniskowce w World of Warships różnią się od innych klas specyficzną formą sterowania. Miało to na celu wprowadzenie różnorodności w grze i podkreślenia wyjątkowej roli w grze i w rzeczywistości. Niestety, z czasem, ta wyjątkowość spowodowała pewne problemy:

 • wysoka trudność w nauce tego sterowania – pojawiła się duża różnica między doświadczonymi graczami i nowymi graczami, co powodowało, że ci drudzy nie mieli szans w grze.

 

 • w rezultacie klasa ta stała się niepopularna i nie miała dużej reprezentacji w grze

 

 • mimo to, CV miały bardzo duży wpływ na rozrywkę i to z paru powodów:

a) możliwość wykrywania okrętów wieloma szwadronami przeszkadzając tym samym wrogim niszczycielom oraz blokowanie inicjatywy i niespodziewanych manewrów

b) możliwość zadawanie krytycznych uszkodzeń praktycznie każdemu celowi w krótkim czasie, zwłaszcza na wysokich tierach

 

 • kombinacja CV i mechaniki AA powodowała sytuacje, w których niemal niemożliwe było zestrzelenie samolotów (np. przeciętny niszczyciel nie mógł uciec wyświetlającej go eskadrze) albo całkiem przeciwna sytuacja, w której okręt mógł praktycznie w kilka sekund zestrzelić całą grupę lotniczą (Des Moines z włączonym AA). Zestrzelenie kilku samolotów nie miało kompletnie wpływu na grę. Ponadto walka między CV a okrętem ze sprzętem Obrona AA sprowadzała się do poczekania, aż obrona się skończy i prób manewrowania okrętem, które łatwo było skontrować atakiem kilku eskadr (cross drop).
   
 • bardzo nieintuicyjna różnica między automatycznym, a ręcznym zrzutem, który był bardzo efektywny – powodowało to, że zamiast systematycznego polepszania swoich umiejętności gracz trafiał na trudny do przeskoczenia skok w umiejętnościach.

 

 • cała rozgrywka CV nie wyglądała dla większości graczy atrakcyjnie, gdyż jej głównym elementem było zarządzanie wieloma eskadrami w widoku z góry. Innymi słowy styl gry był całkiem odmienny od innych klas i był oparty na mikro zarządzaniu.

 

 • ponadto było wiele wątpliwości dotyczących obrony przeciwlotniczej okrętów i ustawienia umiejętności i sprzętu AA: jeśli jest niewiele CV w grze, a ich ilość nie jest stała nie było sensu wydawać punktów umiejętności na obronę AA.

Wszystkie te problemy zostały wzięte pod uwagę na podstawie waszych opinii zbieranych w dłuższym czasie. Próbowaliśmy znaleźć rozwiązanie wprowadzając pewnie zmiany i ulepszenia. Jednak w pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że trzeba zastosować całkiem inne podeście i całkowity reset tej klasy wraz z nowym podejściem do tej klasy.

Co chcemy osiągnąć:

 • odpowiednią złożoność tej klasy, która umożliwi rozwój umiejętności graczy
 • rozrywkowy styl gry, który:
 • będzie ciekawy dla większości graczy
 • da więcej możliwości na pomysłowość graczy zarówno w ataku jak i obronie
 • stworzy zbalansowaną, zintegrowaną klasę, która wzbogaci grę bez psucia jej innym
 • zwiększy popularność CV oraz wzbogaci obronę AA okrętów

 

Największe różnice w nowej koncepcji

Eskadry mają być głównymi siłami grających CV, ale będzie możliwość sterowanie tylko jedną w danym momencie. Ta zmiana pozwoli rozwiązać kilka problemów, takich jak za duży wpływ na wykrywanie wrogich okrętów i za duża ilość mikro zarządzania, które było opanowane w wysokim stopniu tylko przez ułamek graczy. Powstaje pytanie: czy granie jednym szwadronem może być rozrywką? Odpowiedź jest twierdząca, ponieważ jest to bezpośrednie sterowanie samolotami:

 

 • w naszej nowej koncepcji możecie sterować szwadronem bezpośrednio klawiszami WASD albo myszką. Jest opcja przyspieszania i zwalniania w czasie skrętów.
 • gracz będzie manewrował pośród wybuchów pocisków AA w momencie ataku wrogiego okrętu i wybierał właściwy moment i kierunek wypuszczenia torped, bomb lub rakiet.
 • sukces ataku będzie w dużej mierze zależał od umiejętności gracza. Gracz będzie miał możliwość zaplanowanie swoich ruchów, co spowoduje zwiększenie efektywności ataku. Na przykład jeśli zaplanujesz i rozpoczniesz atak torpedowy wcześniej rozrzut torped będzie mniejszy w przeciwieństwie do szybkiego i bliskiego ataku, gdzie torpedy popłyną szeroko
 • gracz będzie używał tylko kilku samolotów z całej eskadry w pojedynczym ataku, gdy ładunek zostanie zrzucony maszyny wrócą na lotniskowiec automatycznie. To pozwoli graczowi na wykonanie kilku ataków za pomocą jednej grupy bojowej, wybierając różne cele lub eliminując jeden cel w kilku atakach
 • kiedy wszystkie samoloty wykonają ataki, następna eskadra wystartuje natychmiast i gracz będzie mógł od razu nim sterować bez dodatkowego oczekiwania 
 • wszystkie eskadry są skupione na zadawaniu uszkodzeń okrętom: samoloty torpedowe i bombowe są znane naszym graczom, ale mamy w planie dodać samoloty wyposażone w wyrzutnie rakiet niesterowanych
 • myśliwce będą dostępne jako umiejętność: gracz będzie miał możliwość wezwać je na pozycję swojej eskadry, a po pewnym czasie wejdą one w tryb patrolowania i będą starać się przechwycić wrogie samoloty i niszczyć je. Bezpośrednie sterowanie myśliwcami nie jest w planach, gdyż chcemy by gracze byli skupieni na atakowaniu wrogich okrętów
 • lotniskowce nie będą więcej pozbawione wszystkich samolotów. Według naszej nowej koncepcji ilość samolotów jest nieskończona. Jednak rzucanie ich do walki bezmyślnie i nie bacząc na straty spowoduje zwiększanie oczekiwania na następną grupę.


Działanie obrony przeciwlotniczej

Po dodaniu nowego stylu gry i bezpośredniej kontroli nad pojedynczą grupą lotniczą musimy także wprowadzić ulepszenia dotyczące działani obrony AA. Obecny mechanizm opiera się na prawdopodobieństwie zniszczenia w zasięgu ognia AA. Nasz nowy mechanizm będzie wprowadzał kilka znaczących różnic:

 

 • każdy samolot będzie miał własną pulę HP, każdy będzie mógł być uszkodzony lub zestrzelony indywidualnie
 • samoloty wlatujące w zasięg bliski obrony AA będą otrzymywały ciągle uszkodzenia co spowoduje otrzymanie bardzo dużych uszkodzeń. 
 • zasięg daleki i średni dział AA będzie celował w samoloty i automatycznie w nie strzelał. Będzie oczywistym dla gracza, że w pewne strefy AA lepiej nie wlatywać. Jeśli gracz mimo to wleci w taką strefę otrzyma znaczne uszkodzenia
 • zamiast poprzedniego mechanizmu klikania we wrogą grupę lotniczą (wyznaczeniu ją jako celu priorytetowego dla AA) gracze z będą mogli przełączać miezy prawym, lewy sektorem obrony AA. Wybrany kierunek obrony spowoduje zwiększenie intensywności ognia w danym kierunku i zmniejszenie w przeciwnym. Dzięki temu gracz będzie mógł przeciwdziałać wrogim samolotom zmasowanym ogniem, jednocześnie pozostając wrażliwym na atak z przeciwnej strony. Warto wspomnieć, że zmiana sektorów obrony ma mieć element taktyczny i może trwać nawet dziesiątki sekund.
   

Aby zrozumieć nowe rozwiązanie w atakowaniu okrętów przygotowaliśmy film:

 

 

Plany dotyczące testowania, rozwoju i wprowadzania zmian.

Rozumiemy, że po przeczytaniu tego możecie mieć wiele pytań i wątpliwości. Aby wyjaśnić na początek: więcej szczegółów będzie tłumaczona później, gdy będziemy zbliżać się do ostatecznego wprowadzenia tego rozwiązania do gry. Na razie przedyskutujmy niektóre z nich.

 

Co z sprzętem eksploatacyjnym, rozwojem, modernizacją, zróżnicowaniem i innymi?

Głównym naszym celem jest obecnie testowanie nowego rozwiązania. Będziemy na pewno kontynuować nasz rozwój w tym kierunku , co pozwoli na więcej opcji i wielu możliwości taktycznych

Czyli wszystko się zmieni, a ja nie mogę testować i sprawdzać wpływu tych zmian?

Możesz. Zdecydowaliśmy się na zamkniete testy, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie bez problemów technicznych. Podczas naszych testów beta planujemy wspólnie rozwijać sposób gry, wprowadzać częściowe poprawki i przygotowywać do finalnej wersji.

 

Kiedy to będzie dostępne?

Jesteśmy świadomi, że czekacie na te zmiany dosłownie od lat. Mimo to mamy nadzieję że rozumiecie, że te zmiany są globalne i wiążą się z dużym ryzykiem, a nie tylko kilkoma zmianami w linijkach kodu gry. Chcemy mieć pewność, że nasz nowy styl gry będzie ciekawy dla większości graczy, pasował do gry i nie spowoduje problemów technicznych. Zatem odpowiedź jest szczera: będziecie mogli zobaczyć te zmiany jeśli wszystko będzie gotowe.

 

Co jeśli te zmiany mi się nie podobają? Kupiłem CV premium, wymaksowałem drzewkowe.

Jesteśmy w pełni świadomi, że te zmiany są bardzo duże. Nie chcemy podawać szczegółów, ale będziecie mieli możliwość porzucenia swoich obecnych CV (zarówno premium jak i wymaksowanych) i otrzymania odpowiedniego zastępstwa.
Chcemy podziękować wszystkich graczom, którzy podzielili się z nami swoimi opiniami o CV, mimo wszelkich wątpliwości i błędów, oraz wszystkich tym, którzy są gotowi pomóc nam ulepszyć naszą grę. Nie mamy wątpliwości, że z waszym wsparciem, wprowadzone zmiany tej wymagającej klasy okrętów spowodują zwiększenie jej popularności, zainteresowania oraz balansu i wprowadzą różnorodność do stylu gry. Do zobaczenia wkrótce w powietrzu!

 

FAQ

Tutaj jest lista możliwych pytań, które mogą się pojawić po tym ogłoszeniu. Mamy nadzieję, że te odpowiedzi oczyszczą atmosferę wokół tej sprawy.


Czy będzie widotk taktyczny w tej wersji?

-Tak – taki sam jak w innych klasach


Czy zachowacie liczbę samolotów w szwadronie w zależności od kraju pochodzenia CV?

– ciągle pracujemy nad tym pytaniem. Mamy nadzieję, że testy nam pomogą.


Czy potrzebuję nacisnąć przycisk, aby wrócić na lotniskowiec?

– Nie, ale tylko samoloty, które zrzuciły ładunek będą wracać do bazy.


Czy zmienicie MM z powodu tych zmian?

– Myślimy nad dodaniem kilku CV do bitwy po obu stronach, ale najpierw musimy przetestować ten pomysł.


Czy umiejętności dowódcy ulegną zmianom?

– Prawdopodobnie będziemy wprowadzać takie zmiany.


Czy będę miał, na przykład, możliwość wypuszczenia szwadronu bombowców torpedowych i myśliwców, a następnie przełączać się między nimi w razie potrzeby?

– Nie, można sterować tylko jednym szwadronem naraz.


Czy będzie możliwa zmiany ilości typów samolotów w eskadrze? Ilości samolotów w każdej eskadrze itd.?

– Nie, ponieważ będzie to część balansu i będzie ustawiona na stałe.


Czy mogę pomóc w testowaniu?

– Oczywiście. Bądźcie w gotowości i nie przegapcie naszych informacji o rozpoczęciu testu publicznego.


Jakie elementy będą zmieniać się wraz z tierem?  

– Na każdym tierze prędkość samolotów będzie się zwiększać, a także moc obrony AA. Ilość samolotów w szwadronie też będzie zależała od tieru. Ponadto, broniące się okręty będą mogły przełączać się między sektorami obrony AA.
Spowoduje to większą złożoność manewrów i potrzebę podejmowania decyzji taktycznych w zarządzaniu samolotami, gdyż szansa na otrzymanie potężnych uszkodzeń i zadanie takich przeciwnikowi będzie się drastycznie zmieniać.

 

Jak działa spotowanie – jaki wpływ będą miały myśliwce, powracające samoloty, wskaźniki wizualne?

– Według naszego nowego rozwiązania CV będzie używał tylko jednej eskadry co zmniejszy możliwość spotowania obszaru bitwy. Dodatkowo chcemy wprowadzić zmiany. Na przykład, które samoloty mogą wykrywać torpedy i z jakiej odległości? Musimy to opracować w czasie testów.


Co będzie z wartościami uszkodzeń (podstawowe uszkodzenia czy ilość uszkodzeń na minutę) ?

– Nasze zmiany mają spowodować więcej balansu dla okrętów pod ogniem grup lotniczych, mają mieć szansę rewanżować się i przeżyć na każdym tierze. CV mają mieć możliwość uszkodzenia  przeciwnika w kilku atakach albo zniszczenia w jednym potężnym.

 

Zmiany w doświadczeniu i kredytach za bitwę?

– Zmienimy obraz gry lotniskowcami, ale do doświadczenie i kredyty mają być przyznawane na takich samych zasadach jak dla innych klas.

 

Co ze sprzętem eksploatacyjnym „Obrona AA”?

– Zostanie on przerobiony, więcej szczegół podamy po serii testów.


Czy będą zmiany w obronie AA innych klas (np. krążowniki) ?

– Mechanika obrony AA zostanie zmieniona, ale pozostanie na takim samym poziomie jak obecnie.

 

 • Cool 1
 • Funny 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
[DK-PL]
Players
1,457 posts
19,465 battles

Najnowsze nowości wprost ze streama, live ! Akurat oglądam z nudów (link do youtuba jakby kto nie miał twitcha) :Smile_teethhappy: 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ZGZ]
Weekend Tester
1,827 posts
8,112 battles

Pierwsze wrażenie? Kogoś ostro powaliło w dekiel... Z tego co widć to odeprzeć nalot to będzie fart roku. A te rakiety, w zasadzie można sprzedać ddki. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
1,305 posts
10,863 battles

Jak na razie trzeba przyznać, że jest ciekawe i dobrze obmyślone, szczególnie omijanie AA dalekiego zasięgu. Duże możliwości ofensywne i wbijanie zalań we wszystko, ale pytanie jak będzie działać coś z silnym no-fly zone i/lub rozbiciem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[MAX]
Players
857 posts
6,175 battles

Atakowali okręty, które nie robiły uników, atak rakietami miał załosny damage, większym problemem będą pożary, ale na DD są krótkie i naprawka ma krótki cooldown. A do tego jak powiedzieli, wszystko jest do wytwikowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ALKO]
[ALKO]
Players
698 posts
11,427 battles

Powiem krótko - kierunek i koncepcja bardzo mi się podoba.

A co do szczegółów - już nie płaczcie od razu o rakiety, zrzuty - to jest prototyp i od cholery rzeczy się w międzyczasie zmieni, zbalansuje itp.

 

Albo płaczcie, będzie weselej.

 • Cool 10

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ZGZ]
Weekend Tester
1,827 posts
8,112 battles

Atakowanie 3-4  razy w bardxo krótkim odstępie czasu, operatorzy CV powinni być zadowoleni, reszta hmmm. 

Z drugiej strony, raczej nie zrobisz nożycowego ataku torpedowcami, i nie skupisz dwóch eskadr i nie zrobi sie dewastującego na Bb i Ca

Share this post


Link to post
Share on other sites
[MAX]
Players
857 posts
6,175 battles
4 minutes ago, Bang_Bang_Bum_Bum said:

Atakowanie 3-4  razy w bardxo krótkim odstępie czasu, operatorzy CV powinni być zadowoleni, reszta hmmm. 

Teraz mogą atakować 3-6 razy jednocześnie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ZGZ]
Weekend Tester
1,827 posts
8,112 battles
2 minuty temu, Goomich napisał:

Teraz mogą atakować 3-6 razy jednocześnie...

To bedzie tylko po jednej eskadrze na cv? Czy trzy lub wiecej, bo umkneło mi to. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
[MAX]
Players
857 posts
6,175 battles
3 minutes ago, Bang_Bang_Bum_Bum said:

To bedzie tylko po jednej eskadrze na cv? Czy trzy lub wiecej, bo umkneło mi to. 

W powietrzu lata jedno duże skrzydło, a do ataku odrywają się eskadry po 3 i pombują/torpeduja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ZGZ]
Weekend Tester
1,827 posts
8,112 battles
Przed chwilą, Goomich napisał:

W powietrzu lata jedno duże skrzydło, a do ataku odrywają się eskadry po 3 i pombują/torpeduja.

To wiem, ale czy mozna mieć, bombowce i torpedowce jednoczesnie w powietrzu

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ZGZ]
Players
3,899 posts
8,270 battles
Przed chwilą, Goomich napisał:

W powietrzu lata jedno duże skrzydło, a do ataku odrywają się eskadry po 3 i pombują/torpeduja.

To duże skrzydło to połowa samolotów z Bouge na raz, więcej czy mniej?

Duże skrzydło dla Bouge i dla Midwaya jest tak samo duże, czy się różnią?

Share this post


Link to post
Share on other sites
[TF16]
Community Contributor
3,946 posts
8,969 battles
3 minutes ago, TheDoc said:

A co z myśliwcami?

 

Mają być umiejętnością. Naciskasz klawisz i przylatują na Twoją pozycję, atakując wrogie samoloty.

 • Cool 1
 • Funny 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[DK-PL]
Players
1,457 posts
19,465 battles

Zmiana drzewka skilli kapitanów, na to info czekałem :Smile_teethhappy: Ciekawe czy tylko dla perków AA czy dodadzą/usuną też jakieś inne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alpha Tester
140 posts
2,705 battles

Właśnie się wymsknęło Octavionowi, że będą UK CV. Ja w zasadzie tego nie ogarniam. To teraz będziemy meli ręczną kontrole nad jedną eskadrą i tyle? Dla mnie to trochę bez sensu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
[SOK]
[SOK]
Players
2,228 posts
19,392 battles
31 minutes ago, Dark_Havoc said:

Mają być umiejętnością. Naciskasz klawisz i przylatują na Twoją pozycję, atakując wrogie samoloty.

 

BUAHAHAHAHA. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
[MAX]
Players
857 posts
6,175 battles
13 minutes ago, Bang_Bang_Bum_Bum said:

To wiem, ale czy mozna mieć, bombowce i torpedowce jednoczesnie w powietrzu

 

13 minutes ago, PanNickt said:

To duże skrzydło to połowa samolotów z Bouge na raz, więcej czy mniej?

Duże skrzydło dla Bouge i dla Midwaya jest tak samo duże, czy się różnią?

HGW

 

TO DOPIERO BARDZO WCZESNY PROTOTYP MECHANIKI!

Share this post


Link to post
Share on other sites
[-SBF-]
Alpha Tester, In AlfaTesters
5,198 posts
7 minutes ago, ShogunNH said:

Właśnie się wymsknęło Octavionowi, że będą UK CV. 

 

Już dawno były pokazane:

 

UKAC.png.9c4a371b1475a1f02015221678558b93.png

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[TNM]
[TNM]
Beta Tester
1,645 posts
5,289 battles

Przecież to jest *edited*. Jakbym chciał grać w WoWp, to grałbym w WoWp a nie WoWsa....

Poza tym jak kontrolować międzyczasie swój Okręt? Co ze Headshotami? [edited]... przecież to jest zerżnięte żywcem z sąsiedniej gry, i nieprzemyślane...

W pizdu i wylądował.... i całe to szkolenie i godziny spędzone na doskonaleniu sztuki grania CV też w pizdu...

Myślałem o powrocie do gry... ale chyba jednak sobie daruje...

 

 

 

Ten post był edytowany przez zespół moderacji z powodu: naruszenie 1 punktu regulaminu (wulgaryzmy).

 • Cool 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
[SOK]
Players
135 posts
8,070 battles

Zmiany to totalny rak. Czysto rework pod ameby i konsole. Mieć tak świetny pomysł na cv od czasu navyfield i kompletnie to zaorać... Na co mi ich refund jak kasy na konto nie oddadzą, czasu zmarnowanego też nie przywrócą. Jedna wielka szkoda. Jakimś cudem stellaris które jest tworzone pod konsole wcale nie traci na niczym, jest tylko kilka wersji wcześniej bo chcą opracować podstawy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×