Jump to content
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
WG_Lumberjack

0.7.9 - Nowy tryb gry „Wyścig zbrojeń”

12 comments in this topic

Recommended Posts

WG Staff
2,392 posts
4,450 battles

Nowy typ bitwy – wyścig zbrojeń

Przygotujcie swoje okręty IX i X poziomu do bitew w nowym, testowym trybie gry – wyścigu zbrojeń, posiadającym swoją własną, unikalną mechanikę. Żeby wziąć udział w wyścigu zbrojeń, należy wybrać odpowiedni typ bitwy i okręt IX lub X poziomu.

623aad2e-b123-11e8-bda7-ac162d8bc1e4_120

Najbardziej charakterystyczną cechą nowego trybu są specjalne strefy powiązane z licznikiem czasowym. Gdy odliczany czas dobiegnie końca, okręt znajdujący się w strefie otrzyma pewne bonusy. Pozostają one aktywne aż do zakończenia bitwy i mają jedną z trzech postaci: zmniejszona wykrywalność, przywracanie wytrzymałości okrętu i przyspieszenie przeładowania baterii głównej lub wyrzutni torped. Wszyscy Wasi sojusznicy w promieniu 12 km od aktywowanej strefy otrzymają takie same bonusy. Warto jednak aktywować bonus samemu, ponieważ okręt, który aktywuje strefę otrzymuje podwójny bonus. Im więcej stref aktywujecie, tym większe korzyści będziecie z tego tytułu odnosić.

Gra kończy się, gdy zniszczone zostaną wszystkie okręty jednej z drużyn lub gdy jedna ze stron osiągnie 1000 lub 0 punktów.

Więcej na ten temat przeczytać można w osobnym artykule. Odnośnik do niego znajdziecie na końcu tej publikacji.
https://worldofwarships.eu/pl/news/game-updates/update-079-royal-navy/

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ISEN]
Moderator
5,021 posts

Zagrałem sobie parę bitew i pierwsze wrażenia: całkiem fajny pomysł. 
Na początku nie ma capów i widać tylko punkty dające bonusy z licznikiem kiedy zostaną aktywowane - widać, czy strefa da nam bonus do kamuflażu, czy do przeładowania itd. Powoduje to ogromne zmiany w rozgrywce - właściwie można pływać wszędzie, ale duże bonusy dostają gracze aktywujący te punkty. Co jakiś czas punkty się zmieniają - wymuszając tym samym ciągłą kontrolę minimapy i potrzebę zmian kursu czy pozycji. Pod koniec pojawia się duży cap umieszczony centralnie. Te drużyna która go zajmie bardzo szybko wygrywa (przyrost punktów jest z 10/sekundę).
Mam tylko obawy, czy gracze na BBkach będą chcieli grać - bo wymusza to walkę na bliskich odległościach jeśli chce się dostać bonusy. 
Bonusy można sobie podejrzeć w grze klawiszem "H".
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
[WOB]
Players
4,891 posts
18,916 battles

edited.

taki mały atencjusz, jak mnie nazwałeś @WG_Lumberjack na swoim discordzie, licząc że nikt mi tego nie podeśle, nie będzie ci już dawał rzeczowego feadbacku

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
651 posts
7,461 battles

Od czego by tu zacząć?:cap_book:

 

1) "Wyścig Zbrojeń" jest osobnym trybem, a nie jest rozwiązaniem wciśniętym "na siłę" do innych trybów gry. Uważam to za największą zaletę tego rozwiązania, bo jednak założenia tego trybu dotykają "delikatnych" kwestii.
2) Umiejscowienie stref wsparcia w centrum mapy powoduje, że:

a) Co prawda gracze rzadziej dekują się na tyłach, a częściej prą do przodu, ale jednocześnie...
b) Bitwy stają się szybkie i dynamiczne. Momentami zupełnie zatraca się jakakolwiek taktyka, a starcia przypominają bezładną bijatykę pod wiejską remizą.:Smile_izmena: To dość istotny aspekt, bo jednak wielu graczy podkreśla, że w WoWsie ceni sobie element taktyczny (który na losówkach jednak się zdarza) i "nieco wolniejsze" tempo rozgrywki.

c) DDki zyskują pierwszorzędne znaczenie, bo to one najszybciej przejmują strefy i czerpią z nich podwojone korzyści. Stąd "Wyścig Zbrojeń" może stać się ich "renesansem" wobec dominacji radarów w pozostałych trybach gry.

d) Powstaje nowa meta pod ten tryb. W niej najbardziej liczą się okręty szybkie, z wysokim DPMem (przede wszystkim dział głównych i ewentualnie artylerii pomocniczej, bo torpedy są zbyt sytuacyjne) i dobrze radzące sobie w walce w zwarciu. A okręty, które strzelają wolniej i/lub słabo sobie radzą w walce na bliskich dystansach i/lub polegają przede wszystkim na torpedach, stają się "balastem dla drużyny" w tym trybie. Wybranie do tego trybu np. Henryka IV czy Shimakaze jest podobne w skutkach do wybrania Chabarowska do rankingówek (czyli potrzeba ponadprzeciętnych umiejętności gracza, by zniwelować wady tego okrętu w tym trybie).

Póki co, "królami" tego trybu wydają się być: Harugumo i Kitakaze, Worcestery i Minotaury oraz Kurfursty i Republiki (spośród BBków)... a inne okręty pozostają w ich cieniu.

(Przyszłościowo: w razie, gdyby ten tryb zawitał również na niższe tiery, to m.in. Colorado, NM i inne "żółwiki" raczej będą rzadkimi gośćmi w tym trybie, bo z powodu swej prędkości będą miały problemy z czerpaniem profitów z zajęcia strefy wsparcia przez drużynę.)

e) CV nie mają za bardzo czego szukać w tym trybie, bo wpakowanie się na strefę wsparcia (lub w jej pobliże) może skutkować szybkim zgonem. A i samo tempo rozgrywki nie pasuje okrętom, które nabijają tym większe obrażenia, im dłużej trwa bitwa.

3) Bonusy płynące ze stref wsparcia są niezbalansowane względem siebie. Zyskanie możliwości naprawy dla DDka (który normalnie tej możliwości nie ma) daje wprost gigantyczną przewagę wobec szybszego przeładowania dział i torped czy lepszego kamuflażu. A to wiąże się z kolejnym spostrzeżeniem...

4) Losowy dobór bonusów (wraz z ich niezbalansowaniem względem siebie) dla poszczególnych stref wsparcia ma zbyt duży wpływ na końcowy wynik bitwy. W prawie każdej bitwie tylko jedna drużyna dostaje dostęp do naprawki, a przeciwnicy do "drugorzędnych" bonusów.

5) W moim przekonaniu ten tryb będzie pogłębiał skillgap pomiędzy graczami. Dobrzy gracze najskuteczniej będą czerpali korzyści ze stref wsparcia, a dzięki nim ich okręty będą jeszcze potężniejsze, by jeszcze szybciej topić okręty graczy słabszych... w efekcie po początkowym zachwycie nowym trybem, słabsi gracze najprawdopodobniej odpuszczą sobie granie w nim.

6) Niemało graczy przeklina WoWsa za powszechne wipe'y/"efekt kuli śnieżnej" w bitwach. Ten tryb potęguje ten problem nawet bardziej. Początkowa szybka utrata 2-3 DDków w "Wyścigu Zbrojeń" w jednej drużynie staje się praktycznie nie do odrobienia, bo przeciwnicy nie dość, że zyskują większą swobodę manewru, to jeszcze niemal bez przeszkód mogą przejmować kolejne strefy wsparcia jeszcze bardziej potęgując swoją przewagę. I w takiej sytuacji niemal niemożliwe staje się odzyskanie straconych punktów, bo opcje na wygranie są tylko dwie: wybić wszystkich lub przejąć strefę pojawiającą się po 10 minutach gry (co jest wysoce problematyczne, gdy przeciwnik ma niczym nieskrępowaną swobodę manewru). W pozostałych trybach istnieje jeszcze opcja zajęcia kapa, z którego spływały by punkty. W "Wyścigu zbrojeń" tej możliwości nie ma, więc początkowe straty kluczowych DDków niemal oznaczają przegraną, bo nie ma komu tego wyciągnąć.

7) Póki co, to kolejna WoWsowa "atrakcja" ukierunkowana na okręty X tieru... a ileż można grać tymi "dychami"?:Smile_sceptic:

 

Połączenie spostrzeżeń 3 i 4 (czyli niezbalansowane bonusy przypadające tylko jednej drużynie) składa się na obecnie największą wadę tego trybu gry - rozgrywka w nim bywa bardzo nie fair. Efekt zarysowany w punkcie 6 (nazwijmy go sobie "wipe+"/"mega wipe") również może skutecznie zniechęcać do grania w tym trybie gry.

  • Cool 6

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
195 posts
9,063 battles

Na testach  trafiają się przeważnie gracze zupełnie nie radzący sobie z IX i X. Zagrałem dziś po pracy 2 x i 2 x zostałem sam na polu bitwy na Yamato i Izumo. Zginęli tak szybko że  szok.W pojedynkę nie da się grac. Poza tym bitwy były niezgrane, ludzie rozlaźli się pojedynczo i stawali łatwym celem. 

Jest duże prawdopodobieństwo że spełnią się przewidywania demencjusza i w bitwach zostaną tylko gracze lepsi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[DK-PL]
Players
2,994 posts
32,791 battles

Super tryb, naprawdę... Zagrałem w nim dwie bitwy i więcej nie zamierzam :Smile_teethhappy: Absurdalna rozrywka niczym we wcześniejszych bitwach kosmicznych. Zero taktyki i planowania bo trza gonić po punkty wsparcia, a kto nie zdąży jest miażdżony narastającą przewagą przeciwnika. Ale jest super dlatego że "odciąża" VIII tiery od X, więc niech zostanie :Smile-_tongue:

Share this post


Link to post
Share on other sites
[WOB]
Players
4,891 posts
18,916 battles

Wygląda na to, że - ze względu na brak uwzględniania trybu w oficjalnych statystykach - tryb nie przyciąga unicuumów (co było wieszczone), ale wprost przeciwnie - osoby grające dotąd coopy. 

Poziom graczy jest baaarrrddzooo zróżnicowany (chyba bardziej niż na randomach), stąd jak MM polosuje, taki jest wynik (jeszcze częstsze niż na randomach bitwy kończące się pogromami).

Żal, że w tym trybie nie można zbierać xp, kredytów i zwycięstw na legendarne moduły. Nawet na coopach można, a w tym trybie PvP nie. Choćby z tego powodu wiele osób z tego trybu zapewne rezygnuje.

 

A z plusów - bardziej dynamiczna rozgrywka i całkiem przyjemny tryb do bezstresowego grindowania 9T.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[QTAZ]
Players
1,260 posts
16,814 battles

Bardzi fajny tryb. Szybka akcja, chęć skorzystania z bonusów zmiejsza kamperstwo. Nawet jesli nie chcemy sami zajmować strefy to bycie w pobliżu daje bonus. Kartofle ktore jednak będą siedzieć na krańcu świata na pewno odczują różnicę w walce z okrętem który ma bonusy.

Gdyby drużyny respiły się w 4 pozycjach to rajd na punkt z bonusami nie bylby aż tak ryzykowny a i każdy byłby blisko walki. Ale to pewnie nie takie proste.

No i szkoda że od razu nie dodano osiągnięć/misji do robienia w tym trybie, ich brak zniechęca część graczy. 

Mi się bardzo podoba ten tryb.

Z jednej strony jest to ukłon w stronę VIII żeby było mniej bitew na X ale z drugiej już płaczą że wszystko dla X... gdyby tryb mial MM 1+/- to możnaby go rozciągnąć na nizsze tiery.

  • Bad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Beta Tester
188 posts
3,089 battles

Ogólnie - fajna odskocznia. 

 

Ale to, że się nie liczy do niczego (kampanie, RN itd) to jest jakaś kpina. Jako, że mam ograniczony czas na granie, a chciałbym jednak trochę nagród zgarnąć, to w ten tryb grać nie będę. Już zabawa w operacje mocno nadszarpuje mój budżet "grania".

@WG_Lumberjack- taki feedback ode mnie możesz WG podesłać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[HOB]
Moderator
1,900 posts
8,263 battles

Sam w sobie tryb nie jest atrakcyjny, ale zawiera dobre założenia, które pomogłyby rozruszać random.

 

Standardowo capy dają jedynie jakieś dziwne punkty (zdaniem przeciętnego gracza). Wprowadzenie premii wygoniło graczy na środek.

 

Wysokość premii oczywiście do regulacji, ich typ także (nie widzi mi się rywalizować z niszczarką z camo 4km). Ale jeśli wprowadzić premie za zajęcie capa i przebywanie w promieniu 15km, np. w postaci 5% przeładunku, buffa do celności, czy też jakiegoś odpowiednika flagi sygnałowej (krótsze pożary) - to wtedy aktywna gra będzie się bardziej opłacać, a dezerterzy otrzymają drobną karę (w postaci braku premii)

 

Wiele wniosków do wyciągnięcia, i z niektórymi zmianami nie trzeba się obawiać, aby wprowadzać je na randoma.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[-DWS-]
Beta Tester
5,129 posts
15,858 battles
15 hours ago, luk0i said:

Ale to, że się nie liczy do niczego (kampanie, RN itd)

No akurat do "Hall of Fame" to się liczy.

Głupio, że nie liczy się do legendarnych, ale to mam nadzieję, przeoczenie WG. Misje na legendarne ruszyły jak jeszcze tego trybu nie było, może poprawią to w następnych patchu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

×