Jump to content
Server Maintenance - January 18, 6:00 CET (5:00 UTC) Read more... ×
Server Maintenance - January 18, 6:00 CET (5:00 UTC) Read more... ×
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
Cristoffs

Słownik World of Warships by Cristoffs

22 comments in this topic

Recommended Posts

[HOB]
Players
385 posts
11,471 battles

Słownik terminów World of Warships

Przedstawiam zebrane w jednym miejscu hasła z serii informacyjnej ze strony https://www.facebook.com/PortMarynarkiWojennej

Aktualizację postu będą dokonywane w mairę dodawania haseł na FB.

 

W formie multimedialnej: 

 

 

Zapraszam do lektury!

 

Hasło Definicja
AA Bubble (Bańka przeciwlotnicza) przestrzeń wokół okrętu pokryta zasięgiem artylerii przeciwlotniczej.
AFK (Away From Keyboard - z dala od klawiatury) oznaczenie gracza nieaktywnego w bitwie. Powodem nieaktywności mogą być zarówno problemy techniczne jak i brak chęci do walki w danej bitwie. Zwykle za takie zachowanie nakładana jest kara dyscyplinarna w postaci zabarwienia nicka na kolor różowy tzw. “Team Killer”
BB skrót oznaczający Pancernik. Zapożyczony z systemu klasyfikacji kadłubów marynarki amerykańskie. Klasa okrętów, która charakteryzuje się największą pulą HP, najgrubszym pancerzem oraz największym kalibrem dział w grze, jednocześnie będąc najmniej zwrotną oraz mobilną jednostką. Atuty pancerników powodują, że często są one ulubioną klasą niezbyt doświadczonych graczy, których technika gry wymaga jeszcze dopracowania.
Buff rekonfiguracja parametrów okrętu tak, by stanowił on większe zagrożenie dla przeciwnika. Często poprzez skrócenie czasu przeładowania uzbrojenia lub jego zasięgu lub celności. Buff podobnie jak nerf dokonywany jest w celu zachowania balansu gry. Określenie pochodzi z jęz. angielskiego i slangu oznacza osobę w bardzo dobrej kondycji fizycznej.
Cytadela określenie używane w stosunku do najsilniej chronionego pancerzem środkowego segmentu kadłuba. Obejmuje pomieszczenia i mechanizmy istotne dla ruchu okrętu – kotłownie i maszynownie. Przebicie opancerzenia tego regionu, powoduje zadanie 100% obrażeń maksymalnych pocisku danego typu.
DD skrót od angielskiego słowa “destroyer”, oraz kod klasyfikacji okrętów przyjętej w US Navy oznaczający niszczyciela ,jest to klasa okrętów wielozadaniowych, powstałych do zwalczania torpedowców. W grze potocznie nazywane “Deskami” lub “Niszczarkami. Do niedawna ich rola polegała na zdobywaniu tzw. Cap-ów, torpedowaniu pancerników i przeprowadzenia rozpoznania. Obecnie ich rola ogranicza się unikania okrętów wyposażonych w radar i czekaniu na przeładowane torped, gdzieś na skraju mapy.
DPS (Damage per second) ilość uszkodzeń zadawana przez dany typ uzbrojenia w ciągu sekundy
Fokus (od ang. focus - skupiać) słowo oznaczające skupienie ognia graczy na wybranym celu. Taka taktyka stosowana przez graczy pływających w dywizjonie często prowadzi do zmiany koloru w stronę twarzowego fioletu.
GG ang. skrót słów “good game” - “dobra gra” zwykle używany na zakończenie rozgrywki, niezależnie od jej wyniku.
GL ang. Good Luck - Powodzenia
Gunboat (Kanonierka) historycznie klasa okrętów artyleryjskich średniej i małej wielkości, przeznaczone do ostrzeliwania celów lądowych. W grze tym mianem określa się niszczyciele, których główną bronią jest artyleria. Do tego rodzajów okrętów należą w większości rosyjskie niszczyciele
HF ang. Have Fun - Dobrej Zabawy
IJN (Imperial Japanese Navy) skrót oznaczający Marynarkę Wojenną Cesarstwa Japonii, operującą od roku 1869 roku, aż do kapitulacji Japonii w 1945 r. W grze tym skrótem określa się wszystkie okręty przynależne do japońskiego drzewa technologicznego
Knot (pol.: węzeł), w skrócie kt albo kts – jednostka miary, równa jednej mili morskiej na godzinę. Stosowana do określania prędkości morskich jednostek pływających.

1 w. = 1 mila morska/h = 1,852 km/h ≈ 0,514444 m/s
Lemmingtrain (Migracja lemingów) Lemingi są małymi zwierzątkami około 10 cm długości zaliczanymi do gryzoni, podobnymi do chomików. Znane z okresowych stadnych migracji. Ponieważ nie potrafią ocenić odległości przy pokonywaniu rzek, masowo toną. W grze tym określeniem opisuje się zgrupowanie graczy poruszających się w jednym kierunku, bez zrozumienia zasad taktyki. W większości przypadków prowadzi do porażki.
Magazyn skrócona nazwa magazynu amunicyjnego. Miejsce w którym przechowywana jest amunicja, zlokalizowany po wieżami artyleryjskimi. Trafienie w niego pociskiem lub torpedą powoduje detonację, jeśli okręt ma mniej niż 75% puli HP. Przed detonacją można się uchronić zakładając flagę Juliet Charlie.
Nerf rekonfiguracja parametrów okrętu tak, by stanowił mniejsze zagrożenie dla przeciwników. Często poprzez wydłużenie czasu przeładowania uzbrojenia lub zmniejszenie celności. Nerf dokonywany jest w celu zachowania balansu gry. Słowo pochodzi od nazwy producenta zabawek militarnych, w których rolę amunicji pełnią kawałki miękkiej pianki.
No-Fly Zone (Strefa zakazu lotów) AA Bubble wokół okrętów z silną obroną przeciwlotniczą, przelot samolotów nad takim okrętem często kończy się zniszczeniem większości lub wszystkich samolotów w kluczu.
o7 ideogram przedstawiający gest, polegający na uniesieniu ręki z dotknięciem palcami czapki lub głowy, mający na celu pozdrowienie i oddanie honorów. Pierwotnie używany w EVE Online.
Overmatch (z jęz. ang.przewyższać siłą, być lepszym od kogoś) potoczna nazwa mechaniki, która pozwala na przebijanie pancerza i zadawanie obrażeń niezależnie od kąta pod jakim uderza w niego pocisk artyleryjski. Zjawisko występuje w przypadku pocisków HE i AP
Power Creep proces, w którym nowa aktualizacja wprowadza do gry okręty o wyższych parametrach niż istniejące alternatywy. Powoduje to stopniowe osłabienie starszych okrętów. Obecnie ( 0.7.7 ) najbardziej dotkniętą grupą okrętów jest drzewko japońskich niszczycieli.
Zjawisko jest naturalne dla większości gier, w których mamy do czynienia z częstym wprowadzeniem aktualizacji.
RN (Royal Navy) skrót oznaczający Królewską Marynarkę Wojenną, najstarszą zorganizowaną siłę zbrojną Zjednoczonego Królestwa. W grze tym skrótem określa się wszystkie okręty przynależne do brytyjskiego drzewa technologicznego
Rozbicie lub inaczej “Panic button” potoczna nazwa wyposażenia okrętu w postaci wzmocnienia obrony przeciwlotniczej. W zależności od okrętu czas trwania może wynosić od 30 sec do 120 sec. W tym czasie obrażenia artylerii przeciwlotniczej są wzmocnione od 75% (na lotniskowcach) do 400% na niektórych niszczycielach
Tarło zgrupowanie wielu jednostek w jednym miejscu, do takiego zachowania dochodzi częto w trakcie trwania Lemmingtrain. Okręty wpływają na siebie wzajemnie uszkadzając się. Tego typu zachowanie bywa wykorzystywane przez niszczyciele przeciwnika, których torpedy potrafią uszkodzić kilka okrętów jednocześnie. Nazwa pochodzi od zachowania ryb podczas tarła, kiedy samce ryb ocierają się o siebie bokami.
Tomato (Pomidor) określenie gracza z niskimi statystykami, nazwa pochodzi od czerwonego koloru, którym oznacza się najniższe średnie wyniki na stronach z statystykami graczy takimi jak www.wows-numbers.com
Tomato Soup (Pomidorowa) gra w której bierze udział duża ilość graczy z niskimi statystykami
Torpedobeat 4 marca 2016 gracz i youtuber Yuro, używający w grze nicka “Eurobeat” opublikował parodię zamontowaną z klipów w których sterując swoim okrętem unikał wielokrotnie ataków torpedowych, czasem o włos. Podkładem muzycznym do tego filmu były remixy utworów z gatunku eurobeat powstałego w latach 80 i wywodzących się z italodisco, służące często jako podkłady muzyczne w anime.
Słowo Torpedobeat pojawiało się w komentarzach, nazwano tak nawet obecnie nie istniejący mod, który zamieniał dźwięk nadchodzących torped na losowo wybrany utwór eurobeat.
Obecnie terminu tego używa się w momencie, jeśli uda wam się wyminąć salwę lub kilka salw dobrze wymierzonych torped z zimną precyzją i dużą dawką szczęścia.
Unicum (unikat, osobliwość) termin oznaczający gracza, o statystykach mieszczących się w górnych 5% wszystkich grających. Ze względu na kolor oznaczenia http://www.wows-numbers.com, nazywani również Fioletowymi. Posiadanie takich statystyk wiąże się z częstym zainteresowanie strony przeciwnej w postaci deszczu pocisków, kierowanych do w/w Unicuma. Częstym objawem u przeciwnika jest utrata wiary w zwycięstwo jeśli gracz o takich statystykach gra na lotniskowcu. Notowano przypadki opuszczania bitwy z braku wiary w wygraną.
Wajcha słowo to jest często używane przez graczy, w stosunku do statystyki i pseudolosowości, żeby było łatwiej się komunikować. Słynne "dzisiaj mam wajchę w dół" oznacza że gracz otrzymał ciąg losowań niekorzystnych w MM albo RNG, co zwykle przekłada się na ciąg przegranych bitew.
Wallet Warrior (Portfelowi Wojownicy) grupa graczy wspomagająca postępy w grze wydają rzeczywistą walutą, niestety nie jest to związane z równie szybkim zdobywaniu umiejętności. Efektem tego działania jest niewielki wkład w drogę ku zwycięstwu, albo wręcz odwrotnie, duży wkład w wygraną drużyny przeciwnej.
Weekend Warriors (Niedzielny Wojownik) zwrot oznaczający graczy, których aktywność w grze ogranicza się do gry wyłącznie w weekendy, poczynając od piątku po południu. Ta grupa graczy charakteryzuje się niewielkimi umiejętnościami, które stara się nadrobić entuzjazmem połączonym z całkowitym brakiem zrozumienia zasad prowadzących do wygranej.
WP ang. skrót słów “well played” - “dobrze rozegrane” pochwała gracze we własnej lub przeciwnej drużynie za dobrze rozegrany fragment lub całą rozgrywke.


Lista aktualizacji.
Jeśli macie pytania lub sugestie zapraszam do komentowania lub kontaktu na PM na FB lub forum.

Spoiler

2018-07-30 -> Pierwsza aktualizacja. Dopisanie hasła Tarło. Hasła są alfabetycznie. Uwzględniono poprawki błędów.

2018-08-20 -> Aktualizacja haseł zgodnie z harmonogramem na FB

2018-11-07 -> Dopisanie  haseł opublikowanych na FB

 

 

 • Cool 15

Share this post


Link to post
Share on other sites
[PLO]
Alpha Tester, In AlfaTesters
5,410 posts
27 minutes ago, Cristoffs said:

Słownik terminów World of Warships

Przedstawiam zebrane w jednym miejscu hasła z serii informacyjnej ze strony https://www.facebook.com/PortMarynarkiWojennej/?ref=aymt_homepage_panel

Aktualizację postu będą dokonywane w mairę dodawania haseł na FB.

 

Zapraszam do lektury!

 

 

Hasło Definicja
Gunboat (Kanonierka) historycznie klasa okrętów artyleryjskich średniej i małej wielkości, przeznaczone do ostrzeliwania celów lądowych. W grze tym mianem określa się niszczyciele, których główną bronią jest artyleria. Do tego rodzajów okrętów należą w większości rosyjskie niszczyciele
Lemmingtrain (Migracja lemingów) Lemingi są małymi zwierzątkami około 10 cm długości zaliczanymi do gryzoni, podobnymi do chomików. Znane z okresowych stadnych migracji. Ponieważ nie potrafią ocenić odległości przy pokonywaniu rzek, masowo toną. W grze tym określeniem opisuje się zgrupowanie graczy poruszających się w jednym kierunku, bez zrozumienia zasad taktyki. W większości przypadków prowadzi do porażki.
Tomato (Pomidor) określenie gracza z niskimi statystykami, nazwa pochodzi od czerwonego koloru, którym oznacza się najniższe średnie wyniki na stronach z statystykami graczy takimi jak www.wows-numbers.com
Tomato Soup (Pomidorowa) gra w której bierze udział duża ilość graczy z niskimi statystykami
Weekend Warriors (Niedzielny Wojownik) zwrot oznaczający graczy, których aktywność w grze ogranicza się do gry wyłącznie w weekendy, poczynając od piątku po południu. Ta grupa graczy charakteryzuje się niewielkimi umiejętnościami, które stara się nadrobić entuzjazmem połączonym z całkowitym brakiem zrozumienia zasad prowadzących do wygranej.
Unicum (unikat, osobliwość) termin oznaczający gracza, o statystykach mieszczących się w górnych 5% wszystkich grających. Ze względu na kolor oznaczenia http://www.wows-numbers.com, nazywani również Fioletowymi. Posiadanie takich statystyk wiąże się z częstym zainteresowanie strony przeciwnej w postaci deszczu pocisków, kierowanych do w/w Unicuma. Częstym objawem u przeciwnika jest utrata wiary w zwycięstwo jeśli gracz o takich statystykach gra na lotniskowcu. Notowano przypadki opuszczania bitwy z braku wiary w wygraną.
DD skrót od angielskiego słowa “destroyer”, oznacza klasę okrętów wielozadaniowych, powstałych do zwalczania torpedowców. W grze potocznie nazywane “Deskami” lub “Niszczarkami. Do niedawna ich rola polegała na zdobywaniu tzw. Cap-ów, torpedowaniu pancerników i przeprowadzenia rozpoznania. Obecnie ich rola ogranicza się unikania okrętów wyposażonych w radar i czekaniu na przeładowane torped, gdzieś na skraju mapy.
IJN (Imperial Japanese Navy) skrót oznaczający Marynarkę Wojenną Cesarstwa Japonii, operującą od roku 1869 roku, aż do kapitulacji Japonii w 1945 r. W grze tym skrótem określa się wszystkie okręty przynależne do japońskiego drzewa technologicznego
Wallet Warrior (Portfelowi Wojownicy) grupa graczy wspomagająca postępy w grze wydają rzeczywistą walutą, niestety nie jest to związane z równie szybkim zdobywaniu umiejętności. Efektem tego działania jest niewielki wkład w drogę ku zwycięstwu, albo wręcz odwrotnie, duży wkład w wygraną drużyny przeciwnej.
RN (Royal Navy) skrót oznaczający Królewską Marynarkę Wojenną, najstarszą zorganizowaną siłę zbrojną Zjednoczonego Królestwa. W grze tym skrótem określa się wszystkie okręty przynależne do brytyjskiego drzewa technologicznego
Fokus (od ang. focus - skupiać) słowo oznaczające skupienie ognia graczy na wybranym celu. Taka taktyka stosowana przez graczy pływających w dywizjonie często prowadzi do zmiany koloru w stronę twarzowego fioletu.
AA Bubble (Bańka przeciwlotnicza) przestrzeń wokół okrętu pokryta zasięgiem artylerii przeciwlotniczej.
No-Fly Zone (Strefa zakazu lotów) AA Bubble wokół okrętów z silną obroną przeciwlotniczą, przelot samolotów nad takim okrętem często kończy się zniszczeniem większości lub wszystkich samolotów w kluczu.
DPS (Damage per second) ilość uszkodzeń zadawana przez dany typ uzbrojenia w ciągu sekundy
AFK (Away From Keyboard - z dala od klawiatury) oznaczenie gracza nieaktywnego w bitwie. Powodem nieaktywności mogą być zarówno problemy techniczne jak i brak chęci do walki w danej bitwie. Zwykle za takie zachowanie nakładana jest kara dyscyplinarna w postaci zabarwienia nicka na kolor różowy tzw. “Team Killer”
Rozbicie lub inaczej “Panic button” potoczna nazwa wyposażenia okrętu w postaci wzmocnienia obrony przeciwlotniczej. W zależności od okrętu czas trwania może wynosić od 30 sec do 120 sec. W tym czasie obrażenia artylerii przeciwlotniczej są wzmocnione od 75% (na lotniskowcach) do 400% na niektórych niszczycielach
Nerf rekonfiguracja parametrów okrętu tak, by stanowił mniejsze zagrożenie dla przeciwników. Często poprzez wydłużenie czasu przeładowania uzbrojenia lub zmniejszenie celności. Nerf dokonywany jest w celu zachowania balansu gry. Słowo pochodzi od nazwy producenta zabawek militarnych, w których rolę amunicji pełnią kawałki miękkiej pianki.
Buff rekonfiguracja parametrów okrętu tak, by stanowił on większe zagrożenie dla przeciwnika. Często poprzez skrócenie czasu przeładowania uzbrojenia lub jego zasięgu lub celności. Buff podobnie jak nerf dokonywany jest w celu zachowania balansu gry. Określenie pochodzi z jęz. angielskiego i slangu oznacza osobę w bardzo dobrej kondycji fizycznej.

 

Jeśli macie pytania lub sugestie zapraszam do komentowania lub kontaktu na PM na FB lub forum.

DD nie jest skrótem od angielskiego słowa destroyer, tylko kodem z klasyfikacji okrętów przyjętej w US Navy.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hull_classification_symbol

 • Cool 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
[HOB]
Players
385 posts
11,471 battles

Uwagi zostaną uwzględnione, i poprawione. Alfabetycznie przy aktualizacji pooprawie bo na razie i tak hasłe mało.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[POMF]
Weekend Tester
2,269 posts
7,420 battles

Pomidory to mainstreamowe określenie. Ja mówie marchewki:Smile_glasses:

 • Funny 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[-DWS-]
Beta Tester
4,474 posts
12,081 battles
2 hours ago, Cristoffs said:

Jeśli macie pytania lub sugestie zapraszam do komentowania lub kontaktu na PM na FB lub forum.

To ja mam 3 hasła:

 

Ninja - (tu jakaś definicja prawdziwego Ninja) - ogólne określenie okrętów z dobrym kamuflażem. W wypadku niszczycieli (ninja torpedowiec) oznacza niszczyciel który jest w stanie atakować torpedami spoza zasięgu wykrywania. W wypadku cięższych okrętów artyleryjskich, oznacza okręt o niskiej wykrywalności, który potrafi skrycie podejść na małą odległość oraz "zniknąć" po zaprzestaniu ostrzału.

 

Ninja nerf/buff - zmiana niektórych parametrów okrętu której nie widać w oficjalnych statystykach. Dotyczy parametrów ukrytych, które zna tylko producent gry. Objawia się tym, że okręt teoretycznie nie jest zmieniany, ale w praktyce jego zachowanie w grze się poprawia/pogarsza. Często podejrzenia o ninja-nerf są wynikiem subiektywnego wrażenia graczy, a zmiana wyników spowodowana jest innymi czynnikami jak np. wprowadzenie nowej linii okrętów.

 

Torpedowiec - Okręt którego główną bronią są torpedy. Mniejszy od niszczyciela a większy od kutra torpedowego. W grze jako "torpedowiec" określa się niszczyciel, którego główną bronią są torpedy (odwrotność gunboata). Występujący w grze  T-51 był klasyfikowany przez Niemców jako torpedowiec, choć był wielkości małego niszczyciela.

Ciekawostka: Niszczyciele początkowo powstały jako okręty do zwalczania torpedowców (w Polsce przed wojną oficjalnie nazywano je "kontrtorpedowcami"). Angielska nazwa "destroyer" powstała z oryginalnego "torpedo boat destroyers" czyli "niszczyciel torpedowców". Niszczyciele niemal całkowicie wyparły typowe torpedowce.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[TF16]
Players
978 posts
15,737 battles
2 godziny temu, Greyshark napisał:

DD nie jest skrótem od angielskiego słowa destroyer, tylko kodem z klasyfikacji okrętów przyjętej w US Navy.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hull_classification_symbol

Tak samo będąc precyzyjnym skrót IJN nie jest oznaczeniem Japońskiej marynarki wojennej. IJN jest to skrót od Imperial Japan Navy...czyli skrót nazwy angielskiej. Japończycy swego czasu o IJN nic nie słyszeli :Smile_teethhappy:.

Skrót japońskiej marynarki w alfabecie łacińskim to DNTK, czyli Dai Nippon Teikoku Kaigun (Marynarka Wielkiego Imperium Japonii).

 • Cool 6

Share this post


Link to post
Share on other sites
[MWCJ]
Players
483 posts
3,820 battles

Wyjaśniając skrót DD wyjaśnione też powinny być  inne klasy okrętów czyli BB CA CV itd.

 

Dodałbym wszelkie skróty od nazw perków. Nowy gracz pyta o build dla kapitana i w odpowiedzi dostaje AFT BFT CE PE AR LS EM  i w zasadzie to niczego się nie dowiedział.

 

Co jeszcze mi przyszło do głowy: 

 

Spot/spotowanie

Cap/capowanie

Sigma

Consumable

 

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[HOB]
Players
385 posts
11,471 battles
2 hours ago, CasualSlav said:

Mam niejasne wrażenie, że już taki temat gdzieś na forum plącze...

Swego czasu widziałem, że słownik popełnił @lobuzjeden tylko dość dawno temu, od tego czasu sporo się zmieniło.

Na FB posty cieszyły się sporym zainteresowaniem, więc uznałem, że temat warto odkurzyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[HOB]
Players
385 posts
11,471 battles
4 hours ago, Arralos said:

@Cristoffs A słowniczek nazw okrętów zrobisz ?

Mój ulubiony to  Ciurlaj-Turlaj czyli francuski lekki IV tieru Duguay-Trouin

 

 

Dobry pomysł, coś pomyślę

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[PLO]
Alpha Tester, In AlfaTesters
5,410 posts

Ja bym prosił o wyjaśnienie dwóch określeń które czasami widzę, a których nie rozumiem:

 

power creep

overmatchowanie, jakiś okręt overmatchuje inny

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
2,511 posts
3,798 battles

@Greyshark

 

Power creep - nowe jednostki w grze są silniejsze, przez co te wprowadzone wcześniej niedomagają.

 

Overmatch - przebijanie pancerza i zadawanie obrażeń niezależnie od jego skątowania. Polecam w tym temacie, bo porusza zarówno ofensywne, jak defensywne aspekty tej mechaniki.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
[HOB]
Players
385 posts
11,471 battles
On 7/26/2018 at 5:46 PM, rtfm_pl said:

To ja mam 3 hasła:

 

Ninja - (tu jakaś definicja prawdziwego Ninja) - ogólne określenie okrętów z dobrym kamuflażem. W wypadku niszczycieli (ninja torpedowiec) oznacza niszczyciel który jest w stanie atakować torpedami spoza zasięgu wykrywania. W wypadku cięższych okrętów artyleryjskich, oznacza okręt o niskiej wykrywalności, który potrafi skrycie podejść na małą odległość oraz "zniknąć" po zaprzestaniu ostrzału.

 

Ninja nerf/buff - zmiana niektórych parametrów okrętu której nie widać w oficjalnych statystykach. Dotyczy parametrów ukrytych, które zna tylko producent gry. Objawia się tym, że okręt teoretycznie nie jest zmieniany, ale w praktyce jego zachowanie w grze się poprawia/pogarsza. Często podejrzenia o ninja-nerf są wynikiem subiektywnego wrażenia graczy, a zmiana wyników spowodowana jest innymi czynnikami jak np. wprowadzenie nowej linii okrętów.

 

Torpedowiec - Okręt którego główną bronią są torpedy. Mniejszy od niszczyciela a większy od kutra torpedowego. W grze jako "torpedowiec" określa się niszczyciel, którego główną bronią są torpedy (odwrotność gunboata). Występujący w grze  T-51 był klasyfikowany przez Niemców jako torpedowiec, choć był wielkości małego niszczyciela.

Ciekawostka: Niszczyciele początkowo powstały jako okręty do zwalczania torpedowców (w Polsce przed wojną oficjalnie nazywano je "kontrtorpedowcami"). Angielska nazwa "destroyer" powstała z oryginalnego "torpedo boat destroyers" czyli "niszczyciel torpedowców". Niszczyciele niemal całkowicie wyparły typowe torpedowce.

 

Dzięki za "pomysła" zapisane.

 

On 7/28/2018 at 1:46 PM, Manco_ said:

@Greyshark

 

Power creep - nowe jednostki w grze są silniejsze, przez co te wprowadzone wcześniej niedomagają.

 

Overmatch - przebijanie pancerza i zadawanie obrażeń niezależnie od jego skątowania. Polecam w tym temacie, bo porusza zarówno ofensywne, jak defensywne aspekty tej mechaniki.

 

 

Dzięki za pomoc. Oczywiście hasła zostaną dodane po lekkim opracowaniu.

 

 

 

Ten post był edytowany przez zespół moderacji z powodu: połączenia 2 postów.

 

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
[BSW-F]
Players
1,009 posts
11,228 battles
26.07.2018 o 14:38, Geralt_z_Rivii365 napisał:

Pomidory to mainstreamowe określenie. Ja mówie marchewki:Smile_glasses:

Marchewki są pomarańczowe.

 

Natomiast zapomniało się o takich określeniach jak: naprawka (mimo, że to określenie nieprecyzyjne), cap, baza, noob, disconnected player, CA, CL, CV, BB, hydro, radar, cytka (cytadela), dewast, overpen, crap, dopałka (lub turbo), spam (spamowanie), aura AA,  kot z Bismarcka :cap_haloween:

 

Ponadto Ja zamiast używać określenia Wallet Warrior, używam określeń mastercardplayer (określenie używane w Battlestar Galactica Online (BSGO)).

 

27.07.2018 o 14:43, Cristoffs napisał:

Dobry pomysł, coś pomyślę

Popieram ryncami y nogami :Smile_teethhappy:

Ale czy przypadkiem nie był taki temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
2,907 posts
4,556 battles
42 minutes ago, Davao said:

Ale czy przypadkiem nie był taki temat?

A był, również. Gdzieś leży na dnie forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[HOB]
Players
385 posts
11,471 battles
On 7/30/2018 at 10:56 PM, CasualSlav said:

A był, również. Gdzieś leży na dnie forum.

macie może gdzieś linka?

 

On 7/30/2018 at 10:13 PM, Davao said:

Marchewki są pomarańczowe.

 

Natomiast zapomniało się o takich określeniach jak: naprawka (mimo, że to określenie nieprecyzyjne), cap, baza, noob, disconnected player, CA, CL, CV, BB, hydro, radar, cytka (cytadela), dewast, overpen, crap, dopałka (lub turbo), spam (spamowanie), aura AA,  kot z Bismarcka :cap_haloween:

 

Ponadto Ja zamiast używać określenia Wallet Warrior, używam określeń mastercardplayer (określenie używane w Battlestar Galactica Online (BSGO)).

 

Popieram ryncami y nogami :Smile_teethhappy:

Ale czy przypadkiem nie był taki temat?

Daj szansę i poczekaj. Większość haseł jest w buforze. Co do słynnego kota, to był materiał tworzony przez WG, to sobie odpuszczę. Co do innych ciekawostek, to sobie poczytaj: USS O'Bannon

 

On 7/28/2018 at 1:46 PM, Manco_ said:

@Greyshark

 

Power creep - nowe jednostki w grze są silniejsze, przez co te wprowadzone wcześniej niedomagają.

 

Overmatch - przebijanie pancerza i zadawanie obrażeń niezależnie od jego skątowania. Polecam w tym temacie, bo porusza zarówno ofensywne, jak defensywne aspekty tej mechaniki.

 

 

 

Ten post był edytowany przez zespół moderacji z powodu: połączenia 3 postów.

 

 • Cool 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×