Jump to content
In-game services unavailability Read more... ×
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
FeelTheseTorps

Teamwork OP, czyli najważniejszy aspekt w grze

5 comments in this topic

Recommended Posts

Community Contributor
103 posts
21,567 battles

1. Wstęp

 

Witajcie, zacznijmy w ogóle od tego co to jest teamwork?

- Teamwork to współpraca graczy z różnych klanów w obrębie jednego zespołu

 

Ten poradnik jest bazowany na moim długoletnim doświadczeniu w grach online, gdzie gramy w zespołach (czy to 5 vs 5, czy 7 vs 7 czy 12 vs 12)

 

2. Jak bardzo jest mi potrzebne zgranie z moją drużyną w "World of Warships"?

 

Otóż ten istotny faktor jest wręcz niezbędny do tego, aby odnosić więcej sukcesów i zwycięstw, niż frustracji i porażek.

Bardzo duże grono osób narzeka na: "Straszny matchmaking", "Nieuczciwe dobieranie w przeciwnej drużynie kilku fioletów", "Bo ja byłem niesamowity, a mój team dał się zabić"

 

Takie komentarze w "World of Warships" to codzienność, jest ich więcej lub mniej... wszystko jedno, każda jedna taka skarga niesie ze sobą 1 wniosek: Wroga drużyna współpracowała ze sobą lepiej, dlatego wygrali.

 

Szatan, ale co Ty mówisz? Ja miałem przewagę 500 expa nad drugim!

- W porządku, zrobiłeś kawał dobrej roboty, nie twierdzę, że nie. Czy to, że gracz drugi w tabeli był o tyle niżej jest TYLKO I WYŁĄCZNIE jego winą? Nie! Bo zespół składa się z minimum 7 a maksimum 12 graczy i owszem mogą być dywizjony, które zwiększą potencjalną szansę wygranej, pytanie tylko dlaczego dywizjony zwiększają szansę wygranej?

Nie dlatego, że mam ze sobą 2 zaufanych ludzi a reszta to pomidory albo ziemniaki, nic z tych rzeczy. Zespół, w którym 3 osoby współpracują ZAWSZE będzie lepszy, niż zespół w którym nikt ze sobą nie współpracuje i każdy gra "pod siebie"

 

A teraz, kiedy to czytasz, zastanów się... w ilu grach ktokolwiek na chacie poprosił Cię o pomoc?

W ilu grach sam z siebie dałeś wsparcie zespołowi celem wygranej?

 

 

Odpowiem Ci na te pytania: Jest ich niewiele i stanowią mały procent Twoich wygranych/ przegranych meczów.

Owszem zdarzy się sytuacja, że mimo współpracy ze sobą przegraliście, ta metoda nie jest idealna i nie da Ci 100% Win ratio.

 

A teraz zastanów się nad samym początkiem meczu:

 

Mamy 2 zespoły po 12 osób: 1 zespół jest zrelaksowany, piszą ze sobą na chacie, ludzie z RPF pingują lokalizację najbliższego okrętu, na samym początku zespół ma plan na to jak rozegrać bitwę i się tego planu trzymają wspierając się nawzajem. Drugi zespół to ludzie, którzy nic nie pingują, płyną sami dla siebie, ich niszczyciel ginie w pierwszych momentach bitwy, wszyscy są zestresowani, a chat służy jako narzędzie wyładowania własnej frustracji.

 

Jak myślisz? Który zespół wygra?

Oczywiste, że zespół numer 1

 

Ludzie współpracujący ze sobą w grach zespołowych osiągają znacznie więcej sukcesów i są mniej zestresowani, a koniec końców gra jest dla nich tym, czym właśnie ta gra powinna być: Przyjemnością.

 

3. Wszystko to fajnie, ładnie pięknie Szatan, niestety to tylko sucha teoria i nijak ma się do praktyki... :(

 

Ile razy ktoś odmówił Ci pomocy, jeśli o nią poprosiłeś? 

Ile razy napisałeś cokolwiek na chacie w normalnym języku a nie języku nienawiści?

Ile razy dałeś wskazówki zespołowi gdzie powinniście się udać, aby osiągnąć sukces w przejęciu capa minimalizując straty?

 

Odpowiedź jest taka sama... niewiele.

 

A co by się stało jakby liczba tych gier drastycznie wzrosła? Miałbys o wiele lepszy humor i o wiele lepsze statystyki

 

Ale co jest tego przyczyną? To, że przeciwnik ma fiolety w teamie, a Ty nie?

Gracz z fioletowymi statystykami różni się od pomidorka z czerwonymi statami tylko 2 cechami:

- Fiolet współpracuje z zespołem, brąz nie i gra dla siebie

- Fiolet wie gdzie się ustawić na mapie, aby wykorzystać potencjał okrętu, brąz leci na YOLO lub też ucieka na rogi mapy/ wystawia pełną burtę do przeciwnika

 

4. RAGE, TILT, FURIA, WYZWISKA

 

Wszystkie wymienione wyżej opisy zachowań graczy prowadzą tylko i wyłącznie do jednego: PORAŻKI

Dlaczego? Jeżeli Twój team przegrywa nawet nieznacznie, a Ty zginąłeś i musisz jakoś odreagować to, że wróg Cię zatopił (Tak, okręty w World of Warships można zatopić i się je zatapia) zaczynasz pisać, że znowu masz taki a taki team.

Pamiętaj, że nie jesteś w tym zespole sam! Jak zaczniesz ludzi wyzywać zmniejszysz morale zespołu, który już jest w ciężkiej sytuacji, a Ty dolewasz jeszcze oliwy do ognia. Twój team zacznie Ci odpisywać i całe ich skupienie na grze przeniesie się na skupienie na chacie i odpowiadaniu Ci jaki to Ty słaby byłeś i żebyś się zamknął i tym podobne zwroty. Zespół traci koncentrację, a w efekcie przegrywa bitwę, dlaczego? Bo uległ Twojej prowokacji i nie skupił się na tym, co wygrywa zdecydowaną większość gier, czyli na współpracy.

 

Weźmy sobie teraz tą samą sytuację, giniesz i przeciwny team ma przewagę.

Piszesz do nich: Sorry Panowie, poległem, ale możemy to jeszcze wygrać! Jeśli Ty i Ty popłyniecie tu i zajmiecie dobre pozycje obronne, a Ty i Ty wypchniecie wroga z capa, jeden niech idzie na flankę... itp, itd.

Z pozytywnym i kreatywnym podejściem do sprawy Twój zespół w dużej mierze Cie posłucha i uzna to za świetny pomysł, a każdą, nawet najgorszą bitwę da się odwrócić na własną korzyść, trzeba tylko wymyśleć jak, a kluczem do sukcesu jest pozytywne nastawienie i współpraca, o której tak wiele dzisiaj piszę.

 

5. Ale ja tylko grinduję linię i nie potrzeba mi wygranych, aby zrobić ten czy ten okręt

 

Kolejne mylne pojęcie. Jak opisał to @lobuzjeden w swoim poradniku Unicum, tracisz tylko czas, bo wygrywając bitwę nie dostaniesz doświadczenia pomniejszonego o 50%.

 

6. Teamwork OP

 

Przyszedł moment na podsumowanie mojej dzisiejszej wypowiedzi :)

 

Grając w zespole nastawionym pozytywnie i używającym komunikatora w grze do komunikacji w pozytywnych i taktycznych aspektach gry, pochwały dla graczy przez zaznaczenie go i wciśnięcie F11 "Dobra robota dowódco!", osłanianie mniejszych jednostek przez większe, tworzenie przyjaznej atmosfery między sobą prowadzi, wierzcie lub nie.... do wygranej i satysfakcji ze stoczonej bitwy.

 

Grając nastawionym negatywnie i grając tylko pod siebie nie zważając na swój zespół i krytykując go za każdy nawet najmniejszy błąd, a po zatopieniu naszego okrętu wyzywanie i skupianie się na tym żeby wyładować frustrację, możemy liczyć tylko na jedno: Stopniowo powiększającą się frustrację i przegrane bitwy w coraz to większej ilości.

 

 

Dziękuję za uwagę

 

[A_P]szatan3434

5b1843f914294_APclanlogo.png.bbf041e4465f0d98e090cb444093aaa6.png

  • Cool 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Players
656 posts
10,008 battles

Ostatnio coraz częściej nasz team współpracuje. Wręcz doskonale współpracuje.

Znajduje się jeden dowódca, który wydaje rozkazy od pierwszej sekundy rozgrywki wskazując gdzie mają wszyscy płynąć. I reszta teamu jak stado baranów płynie na jednego capa, ponieważ jak to ostatnio nawet taki "Nelson" wytłumaczył "jak wszyscy wpłyniemy na jednego capa to zajmiemy go i wygramy".

 

Poprawka i edyt - jednak takiego nie było.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Community Contributor
103 posts
21,567 battles

Chodzi o to, żeby również w miarę rozsądnie rozdzielić siły i pomyśleć jak stworzyć sobie ogień krzyżowy, okręt dostający salwę w burtę zgarnie o wiele więcej, niż ten pod kątem, a równy podział daje możliwość rozpoznania w terenie, jeśli wróg przeważa na 1 stronie, opóźniasz przejęcie capa, podczas, gdy druga część zespołu wypycha wroga z całej flanki niszcząc każdy okręt tam. Tu też jest ważna współpraca, bo niszczyciele mogą krążownikom osłaniać drogę ucieczki dymem, redukując możliwie jak najbardziej liczbę otrzymanych uszkodzeń.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Weekend Tester
2,385 posts
9,981 battles
38 minutes ago, szatan3434 said:

 

Ten poradnik jest bazowany na moim długoletnim doświadczeniu w grach online

Dobrze, widać to granie w gry na coś się jednak przydało w życiu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×