Jump to content
You need to play a total of 30 battles to post in this section.
Greyshark

USS Salem

79 comments in this topic

Recommended Posts

[PLO]
Alpha Tester, In AlfaTesters
5,412 posts

Spotkałem dziś w bitwie USS Salem, tier 10, co to jest, pierwsza premka na tym poziomie?

Wypłynęliśmy na siebie dziobami, pierwszą salwę na ryj dostałem za 20.000, po niej drugą za 18.000, widząc co się dzieje i nie dając sobie wielkich szans przy takich bułach po prostu go staranowałem

Spoiler

fDFKSyJ.jpg

51lafyL.jpg

Players
2,099 posts
5,059 battles
1 hour ago, SirensRevolution said:

Typ Des Moines. Będzie do kupienia za węgiel w Arsenale.

Salem za węgiel, a Stalingrad za stal? Na pewno tak będzie?

Players
722 posts
5,846 battles
Just now, henryk5pio said:

Salem za węgiel, a Stalingrad za stal? Na pewno tak będzie?

Nie ma dowodów na to, że tak nie będzie. ;)

Players
2,099 posts
5,059 battles
Just now, SirensRevolution said:

Nie ma dowodów na to, że tak nie będzie. ;)

Rozumiem :)

Players
651 posts
7,461 battles

Ciekawi mnie, co będzie "selling pointem" tego okrętu. Jeśli się nie mylę, to różnice w parametrach między nim, a DM są kosmetyczne (AA i HP). Czym więc ten okręt miałby skusić graczy? Statusem premium (a więc niższymi kosztami obsługi i brakiem konieczności przeszkalania kapitanów)? Jakimś kamuflażem z ekstra bonusami?

Players
651 posts
7,461 battles

Kilkanaście dni temu LittleWhiteMouse napisała recenzję Salema. Sądzę, że warto podkreślić (i skorygować) część zawartych w niej informacji:
1) "Super-heal". Tak, jak autroka recenzji napisała, Salem odzyska "standardowe" 33% HPków z trafień w cytadele (w odróżnieniu od krążków UK, które odzyskują 50%). Czyli wyłapywanie najbardziej dotkliwych trafień w cytadele, znacząco ogranicza wartość "leczonka" w porównaniu do krążków UK. Największy pożytek z tego atrybutu będą mieli gracze umiejący tak doskonale pozycjonować się na mapie, by nie obrywać takich trafień. Ale nawet oni mogą mieć kłopot z wykorzystaniem wszystkich ładunków tego "leczonka", gdy pasek HPków możliwych do odzyskania skurczy się z powodu obrażeń "nienaprawialnych". Inaczej rzecz ujmując, by w 100% wykorzystać ładunki "leczonka", trzeba by tracić HPki niemal wyłącznie od pożarów i zalań (których czas trwania na krążownikach jest skrócony), a nie od obrażeń zadanych pociskami. A taki scenariusz jest mało realny.

2) Radar. Okręt został wyposażony w "radar Atlanty/Belfasta". O ile na tierze VII (czyli tam, gdzie znajduje się Atlanta/Belfast) jego parametry są znakomite, o tyle na tierze X (w zestawieniu z zasięgiem wykrycia samego okrętu) są co najwyżej "skromne". A to przecież radary są jednym z głównych filarów przesądzających o popularności amerykańskich krążowników na wysokich tierach. Dla Salema ten filar w zasadzie jest "filarkiem", skromnym "atucikiem", a nie silną podstawą, na której można budować niezawodną taktykę.

3) Ekonomia. Salem w standardzie ma kamuflaż z parametrami typowymi dla stałego kamuflażu tierów niższych, niż IX. Czyli zyskuje "zaledwie" 50% expa i redukuje koszt obsługi okrętu w "zaledwie" 10% (podczas, gdy stały kamuflaż dla X tieru dodaje 100% expa, redukuje koszty obsługi o 50% i dodatkowo zwiększa o 20% zarobek kredytów). Oznacza to, że teoretycznie Salem ze standardowym kamuflażem będzie nieco bardziej "wydajny" od innego okrętu X tieru bez kamuflażu z bonusami do ekspa i zarobków, za to mocno będzie odstawał od okrętu X tieru ze stałym kamuflażem. Warto jeszcze wspomnieć, że "skromne" parametry radaru Salema niewątpliwie przełożą się na rzadsze strzelanie do najbardziej opłacalnych celów - niszczycieli, więc "statystycznie" Salem będzie zarabiał "na czysto" nawet mniej, niż DM bez stałego kamuflażu.
(Zapewne tak słabe bonusy kamuflażu Salema wynikają z tego, by nadal opłacalne było kupowanie za dublony stałego kamuflażu dla DM, ale jednocześnie zmniejsza to opłacalność zakupu samego Salema.)
"Standardowo" dla okrętów premium X tieru, Salem ma niższy bazowy koszt obsługi 90 tysięcy kredytów, a wraz z założonym kamuflażem, ten koszt spada do 45 tysięcy kredytów.
4) Koszt. Cena Salema sama w sobie jest baaaardzo wysoka - 240.000 (lub 180.000 z 25% zniżką) węgla. Tym bardziej ten wysoki koszt widać, gdyby chcieć wymienić stal na węgiel (kurs 10:1) i tym sposobem zakupić Salem, to wydatek wyniósłby ok. 85% wartości Stalingrada... a parametry tych okrętów dzieli przepaść (z korzyścią dla Stalingrada).:Smile_sceptic:

Edit: korekta danych w świetle nowszych informacji.

[ZGZ]
Players
4,107 posts
9,009 battles
34 minuty temu, demencjusz napisał:

3) Ekonomia. Salem w standardzie ma kamuflaż z parametrami typowymi dla stałego kamuflażu tierów niższych, niż IX. Czyli zyskuje "zaledwie" 50% expa i redukuje koszt obsługi okrętu w "zaledwie" 10% (podczas, gdy stały kamuflaż dla X tieru dodaje 100% expa, redukuje koszty obsługi o 50% i dodatkowo zwiększa o 20% zarobek kredytów). 

Myślę, że trzeba poczekać aż ktoś pokaże rzeczywiste parametry tego perm kamo na Salem. 

LWM faktycznie podał, że jest to zwykłe perm kamo Typ10, ale z kolei w kliencie (w Arsenale) jest napisane, że jest +100%PD.

Nie można wykluczyć, że LWM do testów dostał inne perm kamo niż jest teraz do zakupienia.

Poza tym okręty premium chyba mają jakieś bonusy do zarobków w stosunku do zwykłych okrętów.

W takiej sytuacji (zwłaszcza, jeśli jednak Salem na perm kamo typowe dla 10T) może się okazać, że jednak zarabia lepiej niż Des Moines z perm kamo.

Players
651 posts
7,461 battles
16 minutes ago, PanNickt said:

Myślę, że trzeba poczekać aż ktoś pokaże rzeczywiste parametry tego perm kamo na Salem.

O ile nie raz, nie dwa zdarzały się pomyłki przy opisach towarów (np. w sklepie premium), o tyle nie przypominam sobie sytuacji, w której testerzy otrzymaliby okręty z kamuflażami o innych bonusach, niż te, które później pojawiały się na serwerze live.
Ale też nie będę się upierał przy tym, że tak samo będzie również w tym przypadku.:Smile_Default:

Gdyby Salem otrzymał typowy dla X tieru kamuflaż stały, to wtedy byłby bardziej opłacalną inwestycją, ale czy wartą tak astronomicznej ceny? Jak dla mnie nie, ale może dla kolekcjonerów będzie "wart grzechu".

LittleWhiteMouse przedstawia się jako kobieta, nie mężczyzna. ;-)

• Cool 1

[ZGZ]
Players
4,107 posts
9,009 battles
20 minut temu, demencjusz napisał:

O ile nie raz, nie dwa zdarzały się pomyłki przy opisach towarów (np. w sklepie premium), o tyle nie przypominam sobie sytuacji, w której testerzy otrzymaliby okręty z kamuflażami o innych bonusach, niż te, które później pojawiały się na serwerze live.

No to chyba doczekałeś się takiej sytuacji: 

https://www.reddit.com/r/WorldOfWarships/comments/8ujsqr/is_this_a_false_advertisement/

Salem has a reduced service cost (45k instead of the usual 90k credits), in addition she comes with a free permanent camouflage that adds another 20%.

So she does earn more credits than other tier 10 ships :)

Dodatkowo wygląda na to, że Salem ma o połowę mniejszy koszt po bitwie (90k vs 180k DesMoines) i profity do zarobów z tytułu bycia okrętem premium. 

• Cool 1

Players
651 posts
7,461 battles
13 minutes ago, PanNickt said:

No to chyba doczekałeś się takiej sytuacji: 

https://www.reddit.com/r/WorldOfWarships/comments/8ujsqr/is_this_a_false_advertisement/

Salem has a reduced service cost (45k instead of the usual 90k credits), in addition she comes with a free permanent camouflage that adds another 20%.

So she does earn more credits than other tier 10 ships :)

Dodatkowo wygląda na to, że Salem ma o połowę mniejszy koszt po bitwie (90k vs 180k DesMoines) i profity do zarobów z tytułu bycia okrętem premium. 

Istotnie, doczekałem się. Dzięki.:Smile_medal: Zrewidowałem swoją wcześniejszą opinię.

[ALKO]
[ALKO]
Players
708 posts
12,234 battles

Wykastrowany radar skutecznie odrzuca mnie od Salema.

A naprawka - fajnie. Ale i tak gongi jakie zbiera Des tą niedorzeczne, ta naprawka niewiele moim zdaniem da.

• Cool 1

[GRAY]
[GRAY]
Players
34 posts
6,286 battles

Salem to jak (każdy się spodziewał) Des z paroma zmianami.

Lepszą naprawką, która w teori może naprawić do 23k! I do walki z innym CA jest to całkiem przydatne, ale niestety nie pomaga na klikające na nas pancerniczki.

Za naprawkę płacimy znacznie słabszym radarem, co jest mocno odczuwalne...

Z nieznanych mi przyczyn, rzeczony radar ma wspólny slot z hydro (czyli zawsze mamy Rozbicie).

Ogólnie mam wrażenie że temu okrętowi przyświecało hasło: „Tylko ma być gorszy od Stalingrada!” 

• Cool 1

Players
1,243 posts
10,756 battles
12 godziny temu, Noxid_PL napisał:

Za naprawkę płacimy znacznie słabszym radarem, co jest mocno odczuwalne...

Ponieważ radar Salema jest znacznie "krótszy" czasowo i odległościowo niż odpowiednik u Desa, zastanawiam się, czy miało by sens inne rozwiązanie. Dlaczego? Rosyjskie radary mają duży zasięg (11,7 km), amerykańskie większy czas trwania (40 sek.); przy nich T7 radar Salema wygląda jak ubogi krewny. Może zatem warto dać sobie spokój z tym 25-sekundowym radarem, a w to miejsce postawić na sonar? W końcu na T10 sonar amerykański ma zasięg niemal 5 km, a wzmocniony przez Vigilance będzie "łapał" torpedy już na dystansie ok. 4,3 km. Wzmocniony dodatkowo modułem 20 % da czas działania równy 2 minuty! Owszem, będzie to mocny nacisk na defensywę, jednak na klanówkach może się przydać, zwłaszcza że Zao dostaje nowe, dłuższe torpy które może wypuszczać z niewidki.

Jeśli zaś chodzi o zwalczanie niszczycieli, to na ostatnich rankedach T8, pływając zwykłym Charlesem Martelem, parokrotnie ubiłem deskę, która radośnie ostrzeliwała mnie z dymku. Odpalasz sonar, zwracasz okręt dziobem w stronę takiego jegomościa... i huzia na Józia! A teraz weźmy pod uwagę, że Salem dysponuje znacznie większą szybkostrzelnością. Może więc nie byłoby to całkiem głupie rozwiązanie, jak myślicie, waszmościowie? :cap_yes:

Players
651 posts
7,461 battles
2 hours ago, umbra_arboris said:

Ponieważ radar Salema jest znacznie "krótszy" czasowo i odległościowo niż odpowiednik u Desa, zastanawiam się, czy miało by sens inne rozwiązanie. Dlaczego? Rosyjskie radary mają duży zasięg (11,7 km), amerykańskie większy czas trwania (40 sek.); przy nich T7 radar Salema wygląda jak ubogi krewny. Może zatem warto dać sobie spokój z tym 25-sekundowym radarem, a w to miejsce postawić na sonar? W końcu na T10 sonar amerykański ma zasięg niemal 5 km, a wzmocniony przez Vigilance będzie "łapał" torpedy już na dystansie ok. 4,3 km. Wzmocniony dodatkowo modułem 20 % da czas działania równy 2 minuty! Owszem, będzie to mocny nacisk na defensywę, jednak na klanówkach może się przydać, zwłaszcza że Zao dostaje nowe, dłuższe torpy które może wypuszczać z niewidki.

Salem na klanówkach to wciąż "ubogi krewny" Des Moines'a. DM może mieć radar i sonar (zamiast rozbicia, które jest zbędne w tym trybie z braku CV), a Salem musi wybierać pomiędzy sonarem i lichym radarem. A przecież już sam radar DM o zasięgu 9,9 km spełnia po części rolę przeciwtorpedową, bo skoro wykryje DD "w dwuznacznej pozycji" :cap_haloween: ustawiony burtą, to można się spodziewać torped. Wg mnie Salem na klanówkach będzie obecny tylko wtedy, gdy klan nie znajdzie lepszego okrętu na zastępstwo.:Smile_sceptic:

[ALKO]
[ALKO]
Players
708 posts
12,234 battles

No głównym powodem obecności Desa na CW jest radar, więc z tak wykastrowanym przyrodzeniem to on się tam w ogóle nie nadaje.

• Cool 2

[DK-PL]
Players
1,675 posts
20,544 battles

Salem: system ładowania oraz pokaz siły ognia (szybkostrzelności):

Nie wiem czy już było ale znalazłem to wklejam bo fajne :Smile_teethhappy:

• Cool 5

[TF16]
[TF16]
Players
1,227 posts
15,398 battles
On ‎05‎.‎07‎.‎2018 at 11:54 AM, demencjusz said:

Salem na klanówkach to wciąż "ubogi krewny" Des Moines'a….Wg mnie Salem na klanówkach będzie obecny tylko wtedy, gdy klan nie znajdzie lepszego okrętu na zastępstwo.:Smile_sceptic:

On ‎05‎.‎07‎.‎2018 at 11:57 AM, Pshemozz said:

No głównym powodem obecności Desa na CW jest radar, więc z tak wykastrowanym przyrodzeniem to on się tam w ogóle nie nadaje.

niekoniecznie .... dziś będziemy testować Salema w innych zadaniach niż klasyczny radar-ship… Chłopaki mają zwariowanego pomysła  - i pewnie pogramy dziś tym w Bravo…  

Players
651 posts
7,461 battles
2 hours ago, blacman_pl said:

niekoniecznie .... dziś będziemy testować Salema w innych zadaniach niż klasyczny radar-ship… Chłopaki mają zwariowanego pomysła  - i pewnie pogramy dziś tym w Bravo…  

Skoro w tak intrygujący sposób to ująłeś, to doczekamy się zamieszczenia wniosków z testowania odmiennych zastosowań dla tego okrętu?:Smile_Default:

[TF16]
[TF16]
Players
1,227 posts
15,398 battles

Salem na CW:

Salem.png.5f6f33df79790f614fed6a441e37c40d.png

ze swoim super healem jest znacznie bardziej wytrzymały niż Des. Gra na nim @B4rt3kl3w123 i stawiamy go jako wsparcie DPS a nie jako krążek radarujący. O dziwo - pewnie życie i kolejne bitwy to zweryfikują in plus bądź in minus - ale doskonale daje sobie radę z Hindenburgami. Z naprawką i dobrą konfiguracją perków wygrywa każdy (póki co oczywiście) absolutnie każdy pojedynek z hindenem. 

• Cool 1

[BUSHI]
Players
3,031 posts
16,217 battles
19 hours ago, blacman_pl said:

ze swoim super healem jest znacznie bardziej wytrzymały niż Des. G

A co bierzecie ? Przeładowanie, czy zasięg ? Też,  skąd wzięliście tyle węgla ? Zamieniliście stal ? ;-)

[TF16]
[TF16]
Players
1,227 posts
15,398 battles
5 hours ago, Odo_Toothless said:

A co bierzecie ? Przeładowanie, czy zasięg ? Też,  skąd wzięliście tyle węgla ? Zamieniliście stal ? ;-)

Zasięg bierzemy.

Bartek zrezygnował ze Stalina i przetopił stal na węgiel. Podobnie Luke i Kostek. Mamy 3 Salemy w klanie.... ;)

• Funny 1

[BUSHI]
Players
3,031 posts
16,217 battles
11 minutes ago, blacman_pl said:

Zasięg bierzemy.

Bartek zrezygnował ze Stalina i przetopił stal na węgiel. Podobnie Luke i Kostek. Mamy 3 Salemy w klanie.... ;)

Dzięki za odpowiedź. Tak właśnie myślałem, że reload jest za bardzo sytuacyjny. Co do węgla, to nie szkoda było stali ? Przecież dzięki misji i kontenerom - węgiel nabija się jak na droźdżach. Swoją droga idiotyczny jest ten przelicznik węgiel/wolne XP - około 1:4, przy porównaniu ile wolnego i ile węgla wpada z kontenerów.

Players
651 posts
7,461 battles

Ciekawe wnioski z zastosowania Salema w klanówkach. Z mojego punktu widzenia kluczowa jest odpowiedź na pytanie: czy to, w czym Salem jest lepszy od Desa jest warte aż tak wysokiej ceny? Dla kogoś, kto "ma już wszystko" i nie ma co robić ze stalą i węglem, to pewnie taki koszt nie jest zbyt mocno odczuwalny, ale dla pozostałych graczy to już pewnie jest "ból". Bo szybciej wygrinduje się całą linię (może nawet więcej, niż jedną), niż zbierze odpowiednią ilość zasobów na Salema.

Ale może właśnie tak WG umyśliło sobie, by Salem był okrętem unikatowym w tym sensie, że w pierwszej kolejności trafi właśnie do graczy, którzy nie mają na co wydawać zgromadzony węgiel/stal, skoro mają już wszystko inne?

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.