Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
Dark_Havoc

Rozrzut i sigma - czyli gracz strzela WG pociski nosi!

17 comments in this topic

Recommended Posts

[TF16]
Community Contributor
4,086 posts
9,697 battles

Serdecznie witam Szanownych graczy!

Dziś troszkę o parametrach związanych z lotem pocisków - czyli jak to się dzieje, że nie trafiamy mimo, że się staramy.

W Internecie można znaleźć wiele artykułów na ten temat, jednak w większość w języku angielskim. Stąd też ten artykuł kierowany do graczy bez znajomości języka angielskiego.

1. Parametry dział w grze.

Podstawowym parametrem działa związanym z celnością jest maksymalny rozrzut:
rozrzut.jpg.266f80f652e639d6f849be1269314592.jpg

W tym przypadku wynosi on 281m. Sam ten parametr nic nam nie da jeśli nie powiążemy go z maksymalnym zasięgiem dział.
Dopiero wtedy wiemy, że nasze pociski wystrzelone na 24,3km mogą wylądować w kole o średnicy 281m. Zależność jest liniowa. To znaczy, że na odległości 12,15km pociski wylądują w okręgu o średnicy 140,5m. Jeśli podniesiemy sobie zasięg samolotem zwiadowczym o 20% - o tyle samo procent zwiększy się rozrzut naszych pocisków.

Następnym parametrem - tym razem niewidocznym dla przeciętnego gracza jest mistyczna sigma. Parametr ten określa rozkład prawdopodobieństwa trafienia w konkretną cześć okręgu wyznaczonego przez rozrzut. Ponieważ nie ma on tak wielkiego znaczenia dla gry (i raczej przeciętnemu graczowi jest to dokładnie obojętne) nie jest on wyświetlany w grze, ale można go znaleźć na stronach fanów gry.
W zależności od wartości sigmy pociski mają większą lub mniejszą szansę na trafienie w obrzeże okręgu rozrzutu. Wygląda to mniej więcej tak:

Spoiler

image.thumb.png.97ad69fd94a51d88809eabf757a0d6c1.png

Na osi poziomej mamy nasz rozrzut (w naszym wypadku między -1 a 1 mamy 281m), a na osi pionowej prawdopodobieństwo trafienia w danej odległości od środka. Na przykład dla sigmy =1,5 prawdopodobieństwo trafienia pocisku między -0,5 a 0,5 wynosi 61%  (taka część pocisku trafi wam w okrąg o średnicy 140,1m), dla sigmy 2,1 trafi tam 72% pocisków. Jak widać różnica wynosi około 11% i nie są to jakieś wielkie różnice.

Dodatkowymi parametrami są prędkość wylotowa pocisku i jego ciężar - od tych parametrów zależy kształt toru lotu pocisków - jedne pociski będą leciały wysoką parabolą i spadały na maksymalną odległość prawie pionowo, a drugie będą miały płaską trajektorie i leciały nisko. Co ciekawe ich czas lotu na tą samą odległość może (choć nie musi) być podobny.

2. Jaki wpływ mają te parametry na celność w grze?

I tutaj zaczynają się schody. Okazuje się, że w samej rozgrywce rozrzut już nie jest okręgiem, a... elipsą. Posłużę się obrazkiem:
image.thumb.png.90a884316c0fbefc5865b0940226cd9a.png

Jak widać okrąg celowania zmienia się na powierzchni wody w elipsę. Im tor lotu pocisków wyższy tym elipsa będzie bardziej zbliżona do okręgu, im bardziej płaska trajektoria - tym elipsa na powierzchni morza będzie dłuższa. Tutaj przykład salw na różne odległości:
5b13cc505e6ce_rozrzutpionowyipoziomy.thumb.jpg.bde2943de6f1c62218557acbeff3e0eb.jpg

Na czerwono zaznaczony jest rozrzut podany w grze (poziomy), a na zielono zaznaczony rozrzut pionowy - zależny od odległości i kąta padania pocisków. Ponieważ ten drugi jest dużo cięższy do prostego wytłumaczenia - nie jest on podawany jako parametr w grze.

Najważniejsze jest zaznaczenie wroga jako celu bez tego wystąpią 2 rzeczy które uniemożliwią nam trafienie:
a) rozrzut zwiększa się dwukrotnie. Zamiast naszych 281 m będziemy mieli 562m rozrzutu.
b) nasze pociski polecą dokładnie w miejsce celowania:
Na zdjęciach widać 2 punkty celowania - w linie wodną i w nadbudówki. Bez zaznaczenia okrętu jako celu pociski w pierwszym przypadku wpadną do wody przed okrętem (w grze można na celowniku zobaczyć odległość w jaką celujemy),a w drugim przypadku będzie jeszcze zabawniej - pociski polecą w kierunku wyspy widocznej na horyzoncie. Z tego też powodu nie da się strzelać do okrętu ukrytych za górką bez ich zaznaczenia - celownik wtedy wskazuje wyspę i tam lecą pociski.

Uwaga praktyczna - jeśli okręt zniknie nam z celownika - oznacza to brak zaznaczenia, jednak mechanika gry jest tak zbudowana, że jeszcze około 1-2 sekundy celownik celuje tak jakby było zaznaczenie. Zatem jak okręt znika - możemy jeszcze z sekundę poczekać i strzelić - pociski polecą tak jakbyśmy go nadal widzieli.
image.thumb.png.1cd1a031d190dab0d6dad832d400c4cb.png

image.png

Czarne linie wskazują jak polecą pociski przy zaznaczonym celu (klawisz X) czerwone - jak nie zaznaczymy celu. Zielona linia - linia celowania.

To jak polecą pociski jest losowane w momencie wystrzelenia pocisków. Oznacza to, że w momencie naciśnięcia przycisku myszki gra już wie gdzie trafią pociski, zanim one osiągną cel za 10 czy 20 sekund. Sama wizualizacja pocisków jest nieco zgrubna - wynika to z sposobu wyświetlania grafiki w grze komputerowej. Czasem wygląda tak jakby smugi pocisków zaginały się przy samym okręcie - jakby specjalnie celując w nas.
Nic bardziej mylnego. Jeżeli nie mamy kamery ustawionej na lecące pociski - ich ślady w powietrzu (tracery) są obliczane zgrubnie i właściwie nie muszą być wyświetlane. Jeśli pociski są blisko i szybko obrócimy kamerę - najpierw wyświetlą się te niedokładnie pokazywane tracery, a ułamki sekund później gra skoryguje właściwe położenie smug, a na naszym ekranie będzie to wyglądało jakby pociski gwałtownie zmieniły kierunek. Podobnie można czasem zobaczyć z torpedami - ich ślady potrafią "skręcić" jeżeli gwałtownie obrócimy kamerę w ich kierunku kiedy są bliżej nas. Efekt ten jest trudniejszy do zauważenia z tego powodu, że torpedy poruszają się dużo wolniej niż pociski.

3. Co może wpływać na rozrzut?

Dwa elementy mają wpływ na rozrzut: kamuflaż oraz ulepszenia nasze oraz okrętu w który celujemy. Podstawowe kamuflaże w grze dają bonus +4% do rozrzutu. Oznacza to, że okręt w nas celujący nie ma 281m rozrzutu tylko 281x1,04= 292m
Montując odpowiednie ulepszenia możemy zmniejszać rozrzut. I tak dla przykładu Modyfikacja systemów celowniczych 1 zmniejsza rozrzut o 7%. Okręt mający taki moduł i celujący do okrętu z kamuflażem, mając rozrzut 200m, będzie miał właściwy rozrzut: 200m x 0,93 (modyfikacja) x1,04(kamuflaż)=200m x 0,967 = 193,44m.
Wszystkie bonusy mnożymy przez siebie. Oczywiście wstawiając nie 5% tylko 1,05 w przypadku bonusu (zwiększenia parametru) i 0,95 w przypadku jego zmniejszenia o 5%.

4. Co nie wpływa na rozrzut?

Na rozrzut nie ma wpływu:
- prędkość i kurs wrogiego okrętu

- ilość dział czy czas w jakim celujemy do wroga (czasem mamy wrażenie, że jak dłużej trzymamy działa na jednej pozycji to pociski lecą bardziej skupione - niestety to tylko wrażenie)
- modyfikacje w grze

5. Posumowanie.

Jak widać mechanika rozrzutu jest dość złożona. Na całe szczęście przeciętny gracz nie musi mieć o niej pojęcia, a Ci zaawansowani już dawno znaleźli wszystkie parametry w grze i stronach fanów WoWs.
Praktycznie rozrzut ma największe znaczenie dla bardzo dużych odległości. W przypadku walki w zwarciu nie ma to kompletnie znaczenia - choć pamiętając o tym, że rozrzut jest okręgiem należy się zastanowić, czy w przypadku bliskiej odległości nie celować raczej w środek sylwetki wroga niż w linie wodną. W tym pierwszym przypadku mamy pewność, że więcej pocisków trafi wroga, w tym drugim - że wbijemy cytadelę wrogowi, ale połowa naszych pocisków wpadnie do wody przed okrętem.
Duży wpływ na celność ma też w co celujemy - inaczej polecą nasze pociski do celu z kamuflażem i ulepszeniem, a inaczej do "gołego" okrętu bez ulepszeń.

Zatem powodzenia w grze i wspaniałych bitew!

Źródła:

https://www.reddit.com/r/WorldOfWarships/comments/699q78/the_meaning_of_sigma_with_figures/

https://www.reddit.com/r/WorldOfWarships/comments/6hewpj/some_shell_dispersion_commentary/

• Cool 13

[FWK]
Players
656 posts
9,657 battles

A z sytuacjami:

1 - Strzela BB do DD na maksymalny zasięg i cała salwa się kumuluje w "sylwetce" DD?

2 - Strzela BB w BB burta w burtę z odległości 2-3 km i RNG nalicza 0 trafień?

Miałem takie sytuacje i zastanawiam się, czy to jest błąd RNG czy też ewidentna moja ignorancja? Bo o cheatach nie piszę - jak zgłaszałem do supportu to zawsze mi odpowiadali, że to moje błędy.

[TF16]
Community Contributor
4,086 posts
9,697 battles
1 hour ago, Darlantan said:

A z sytuacjami:

1 - Strzela BB do DD na maksymalny zasięg i cała salwa się kumuluje w "sylwetce" DD?

2 - Strzela BB w BB burta w burtę z odległości 2-3 km i RNG nalicza 0 trafień?

Miałem takie sytuacje i zastanawiam się, czy to jest błąd RNG czy też ewidentna moja ignorancja? Bo o cheatach nie piszę - jak zgłaszałem do supportu to zawsze mi odpowiadali, że to moje błędy.

To RNG. Ponieważ każdy strzał powoduje wygenerowanie gdzie polecą pociski - może się zdarzyć, że 9 pocisków poleci blisko siebie nawet na duże odległości, a także że te 9 pocisków nie trafi w cel wielkości pancernika z odległości kilku km. Jeden i drugi przypadek jest raczej zjawiskiem rzadkim niż często występującym. Mimo to mózg człowieka zapamiętuje dużo mocniej zjawiska będące czymś wyjątkowym - i dlatego nam się one wydaję dużo częstsze niż w rzeczywistości.

[FWK]
Players
656 posts
9,657 battles

Dzięki za to, że nie napisałeś, że grać nie umiem, ale biorąc pod uwagę częstotliwość dalej będę wierzył w płaskość Ziemi

• Cool 1

Players
1,245 posts
10,775 battles

Ciekawie tłumaczysz ten rozrzut, zatem zechciej mnie dokształcić jeszcze w paru sprawach:

- dlaczego nieraz zdarza się, że łatwiej trafić pancernikiem w deskę/ krążek na 14-15 km, niż na 7-8 km? Bliżej mogę użyć art. pomocniczej, ale tu chodzi o główną. Czy dziwaczne losowania RNG są jedynym wytłumaczeniem? A ten legendarny pojedynczy pocisk, który odrywa się od salwy i z laserową dokładnością walnie ci cytadelę, mimo że zrobisz zwrot czy schowasz się za wyspą? Aż nie chce ni się wierzyć, że z jednej strony są sami snajperzy, a z drugiej same sieroty...

- piszesz o zaznaczaniu okrętu w celu zmniejszenia rozrzutu. Fajnie. A co mam zrobić, aby zaznaczyć jeden okręt (JEDEN) a nie dwa lub pięć? Nie żartuję. Niesamowicie uciążliwe są dla mnie sytuacje (o zgrozo, często występujące), gdy dwa płynące blisko siebie okręty są zaznaczane "po połowie" - tu kółko, tam celownik. Mam to w grze nieraz, i bardzo mi przeszkadza (pociski padają wtedy między okrętami). Jak się pozbyć tego dziwactwa??

SCREEN: świeży przykład z dzisiejszego Hermesa, o co mi chodzi. Problemy były od samego początku bitwy. Klikałem, przestawiałem, kręciłem kółeczkiem, i guzik to dawało. Poradź co robić...

5b144242ab336_Dwacelownikicojestgrane.thumb.jpg.1bef219c7a20fdfdda1b3699c7f16612.jpg

[BUSHI]
Players
3,036 posts
16,272 battles
22 minuty temu, umbra_arboris napisał:

- dlaczego nieraz zdarza się, że łatwiej trafić pancernikiem w deskę/ krążek na 14-15 km, niż na 7-8 km?

- piszesz o zaznaczaniu okrętu w celu zmniejszenia rozrzutu. Fajnie. A co mam zrobić, aby zaznaczyć jeden okręt (JEDEN) a nie dwa lub pięć?

5b144242ab336_Dwacelownikicojestgrane.thumb.jpg.1bef219c7a20fdfdda1b3699c7f16612.jpg

1. RNG, ale zazwyczaj czym bliżej tym więcej statystycznie pocisków w celu. Statytycznie, ale może być i tak, że nie trafisz nic -> patrz 6 lufowy Gneisenau.

2. Zmieniasz zaznaczenie celu klawiszem "x"

• Cool 1

[TF16]
Community Contributor
4,086 posts
9,697 battles
21 minutes ago, umbra_arboris said:

Ciekawie tłumaczysz ten rozrzut, zatem zechciej mnie dokształcić jeszcze w paru sprawach:

- dlaczego nieraz zdarza się, że łatwiej trafić pancernikiem w deskę/ krążek na 14-15 km, niż na 7-8 km? Bliżej mogę użyć art. pomocniczej, ale tu chodzi o główną. Czy dziwaczne losowania RNG są jedynym wytłumaczeniem? A ten legendarny pojedynczy pocisk, który odrywa się od salwy i z laserową dokładnością walnie ci cytadelę, mimo że zrobisz zwrot czy schowasz się za wyspą? Aż nie chce ni się wierzyć, że z jednej strony są sami snajperzy, a z drugiej same sieroty...

- piszesz o zaznaczaniu okrętu w celu zmniejszenia rozrzutu. Fajnie. A co mam zrobić, aby zaznaczyć jeden okręt (JEDEN) a nie dwa lub pięć? Nie żartuję. Niesamowicie uciążliwe są dla mnie sytuacje (o zgrozo, często występujące), gdy dwa płynące blisko siebie okręty są zaznaczane "po połowie" - tu kółko, tam celownik. Mam to w grze nieraz, i bardzo mi przeszkadza (pociski padają wtedy między okrętami). Jak się pozbyć tego dziwactwa??

SCREEN: świeży przykład z dzisiejszego Hermesa, o co mi chodzi. Problemy były od samego początku bitwy. Klikałem, przestawiałem, kręciłem kółeczkiem, i guzik to dawało. Poradź co robić...

5 minutes ago, Odo_Toothless said:

1. RNG, ale zazwyczaj czym bliżej tym więcej statystycznie pocisków w celu. Statytycznie, ale może być i tak, że nie trafisz nic -> patrz 6 lufowy Gneisenau.

2. Zmieniasz zaznaczenie celu klawiszem "X"

Z odpowiedzią ubiegł mnie Odo_T.

Zwróć uwagę, że na środku ekranu masz zawsze małe kółeczko - to środek celownika. Jeśli ustawisz celownik na wrogu i naciśniesz X wtedy zaznaczy się okręt w środku. Jeśli jest tam kilka okrętów musisz się i tak namęczyć.

Co od odrywających się pocisków. Pamiętaj, że właściwszym byłoby określenie, że to wrogi okręt tak zmienił swoje położenie, że wpadł na ten pocisk. Jak już wspomniałem - to gdzie poleci pocisk -obliczane jest w momencie strzału. I to działania przeciwnika powodują, że na tą salwę wpadnie bądź nie. Czysty przypadek.

[LOBUZ]
Players
4,327 posts
16,678 battles

Pierwszy podstawowy błąd poradnika - pociski nie lądują w okręgu tylko w elipsie. To nigdy nie jest okrąg tylko zawsze elipsa. Rozrzut horyzontalny nie odpowiada za szerokość okręgu, tylko za szerokość elipsy w wymiarze horyzontalnym.

Za szerokość elipsy w wymiarze wertykalnym (czyli w uproszczeniu wysokość) odpowiada ukryty parametr zwany rozrzutem wertykalnym. Jest to parametr pozorny, ponieważ nie ma stałej wartości i jest funkcją prędkości i trajektorii pocisku oraz zmiennej losowej wpływającej na to o ile dalej lub bliżej od punktu celowania upadnie pocisk poprzez losową zmianę kąta podniesienia działa z którego pocisk został wystrzelony. Brzmi skomplikowanie i takie ma być, ważne jest to że nie da się dobrze tego parametru obliczyć ale w skrócie:

• Im wolniejsze i bardziej strome pociski tym mniejszy rozrzut wertykalny
  • Im szybsze i bardziej płaskie pociski tym większy rozrzut wertykalny

Jak zauważyliście to ten właśnie parametr odpowiada za wrażenie celności na Montanie. W praktyce wysokość elipsy rozrzutu jest parametrem znacznie mniej istotnym niż szerokość, bo w końcu nie celujecie w płaszczyznę poziomą (czyli powierzchnię morza) tylko pionową (czyli sylwetkę okrętu) więc rozrzut wertykalny spowoduje że traficie trochę niżej albo trochę wyżej, a rozrzut horyzontalny spowoduje że traficie tam gdzie celujecie albo zupełnie obok.

Drugi podstawowy błąd poradnika: zależność między zasięgiem a rozrzutem nie jest liniowa. Zwiększenie zasięgu o 20% nie spowoduje zwiększenia rozrzutu o 20%. Istnieje coś takiego jak rozrzut podstawowy stosowany na bliskim dystansie. I jest to wartość dosyć wysoka. Dopiero powyżej tego dystansu rozrzut zaczyna się zwiększać. Na każdym okręcie wygląda to trochę inaczej, ale w dużym uproszczeniu skoro już na starcie rozrzut jest dość duży to później będzie rosnąć o odpowiednio mniejsze wartości. Zwiększając zasięg o 20% zwiekszycie rozrzut o jakieś 12-16%.

Edyta: ostatnie zdanie usuwam. Może się chłopak poprawi. Niech ma kredyt zaufania. We frankach. Po zbójeckiej marży.

• Cool 3

[TF16]
Community Contributor
4,086 posts
9,697 battles

Po takich postach już wiem, czemu tak mało ludzi chce się angażować w pisanie poradników na forum. Bardzo dziękuję za ten osobisty pojazd.

Wybacz, ale to co napisałeś jest zawarte w tekście. Być może nie wyraziłem się dość dokładnie, ale tekst jest dla początkujących, a nie zaawansowanych użytkowników.

Bardzo się cieszę, że określasz mój poziom wiedzy na niski. Na całe szczęście nie zamierzam się doktoryzować z WoWs. Moje poradniki mają pomóc graczom zrozumieć mechanikę, a nie dokładnie tłumaczyć na poziomie akademickim.

Trzeci podstawowy błąd poradnika: nie ma wytłumaczonej dokładnie sigmy i grzywej Gaussa i rozkładu prawdopodobieństwa.

• Cool 1

Players
1,245 posts
10,775 battles

Hmm, krzywą Gaussa czy parametry pozorne można tłumaczyć studentom matematyki :-)))  Ale ponieważ w grze jest (chyba) więcej pomidorów niż superfioletów, każdy przewodnik się przyda, zwłaszcza że po polsku materiałów nie ma aż tyle, żeby tworzyć bibliotekę narodową Wowsa. Ad rem, ergo:

Przy okazji zakupu Gneisa jakiś czas temu pojawiła się u mnie pewna wątpliwość związana z rozrzutem pocisków. Porównałem sobie na pewnej rosyjskiej stronce parametry rozrzutu Gneisa z innym okrętem T7- już posiadaną Algerią. Link tutaj, tabelka Точность - http://proships.ru/stat/ships/316,336/

O co chodzi? Ze wspomnianej tabeli wynika, że celność Gneisa na 8 km wynosi 32,86 %. Jest to niemal tyle samo, co celność Algerii na 15 km - 32,92 %. A jednak, co mogłem wypróbować wiele razy w ostatnich dwóch tygodniach, grając scenariusze - o wiele łatwiej przychodziło mi trafić w cel wielkości krążownika z Algerii na 15 km, niż z Gneisa na 8 km. :cap_wander: Cały czas chodzi o artę główną, torpedy i secondarki pomijam. Czy winne jest tu RNG, czy też wspomniane przed chwilą elipsy? W obydwu przypadkach starałem się celować z zaznaczeniem - jeśli robiłem błędy, to w obydwu przypadkach. Aha, czytałem gdzieś, że pewne okręty mogą mieć dodatkowy parametr na swą niekorzyść: rozrzut u nich może być częściej "zbliżony do maksymalnego" niż w przypadku innych okrętów. Plotki to, czy ziarno prawdy tkwić w tym może?? Sigma, dispersion czy co? Bo jak wytłumaczyć, że japońskie pancerniki mają na ogół lepszą celność niż niemieckie? Czyżby sigma była jedynym winowajcą??

[KLON]
Players
182 posts
14,608 battles
20 minutes ago, umbra_arboris said:

O co chodzi? Ze wspomnianej tabeli wynika, że celność Gneisa na 8 km wynosi 32,86 %. Jest to niemal tyle samo, co celność Algerii na 15 km - 32,92 %. A jednak, co mogłem wypróbować wiele razy w ostatnich dwóch tygodniach, grając scenariusze - o wiele łatwiej przychodziło mi trafić w cel wielkości krążownika z Algerii na 15 km, niż z Gneisa na 8 km. :cap_wander: Cały czas chodzi o artę główną, torpedy i secondarki pomijam. Czy winne jest tu RNG, czy też wspomniane przed chwilą elipsy? W obydwu przypadkach starałem się celować z zaznaczeniem - jeśli robiłem błędy, to w obydwu przypadkach. 

Sprawdzałeś kiedyś jaka jest Twoja celność głównej artylerii na tych dwóch okrętach? Z tego co widzę, to różnica wynosi mniej niż 1% na korzyść krążownika, więc chyba nie jest tak źle z działami Gneisa.

Players
1,971 posts
9,562 battles

cala ta dyskusja to jakies pierdoly

ja mam specjalna wajche i ustalam każdemu celnosc

ps aha smok  przelew jeszcze nie przyszedł wiec wajcha w dol idzie

• Cool 1
  • Funny 1

Alpha Tester
805 posts
11,556 battles
2 godziny temu, Firkines napisał:

Sprawdzałeś kiedyś jaka jest Twoja celność głównej artylerii na tych dwóch okrętach? Z tego co widzę, to różnica wynosi mniej niż 1% na korzyść krążownika, więc chyba nie jest tak źle z działami Gneisa.

To nie jest celność dział tylko celność uzyskana w grze, najczęściej kosztem odległości z jakiej prowadzisz walkę. Krążkiem można strzelać z daleka a Gneis wymaga zbliżenia na znacznie mniejszy dystans co niesie ze sobą większe ryzyko.

[BUSHI]
Players
3,036 posts
16,272 battles

Dla ciekawych tak wygląda rozrzut pionowy Dunkierki na 3,5 km. Z całej salwy weszły 3 pociski w ustawionego burtą DD.

shot-18_06.04_19_50.55-0283.jpg.fb41d1e1bb055095974338e62b63e784.jpg

A tak na 15.5 km. Z salwy w pancerz idący idealnie burta weszło całe null ... To jest właśnie przekleństwo pocisków latających płasko i co za tym idzie, dostajemy pieruński rozrzut pionowy gratis. Tutaj ani dobra sigma, ani super rozrzut poziomy nic nie pomoże. Jedynie możemy liczyć na łaskawe losowanie RNG.

shot-18_06.04_19_52.41-0058.jpg.f30b02a1afcf20b7600c05fac6243dc1.jpg

• Cool 1

Players
175 posts
2,809 battles
On 3.06.2018 at 10:00 PM, Dark_Havoc said:

Co od odrywających się pocisków. Pamiętaj, że właściwszym byłoby określenie, że to wrogi okręt tak zmienił swoje położenie, że wpadł na ten pocisk. Jak już wspomniałem - to gdzie poleci pocisk -obliczane jest w momencie strzału. I to działania przeciwnika powodują, że na tą salwę wpadnie bądź nie. Czysty przypadek.

Miałem właśnie sytuację która stawia pod znakiem zapytania to co powyżej napisałeś. Jakkolwiek wydaje się to dziwne wygląda na to, że trafienie jest definiowane już w momencie wystrzału. Sytuacja była następująca: Grałem sobie na Richelieu. Z racji obecnie trwającego eventu dostałem misję dodatkową na trafienie 3 cytadel. Udało mi się zaliczyć 2 cytadele i została mi jeszcze jedna. W pewnym momencie na 14 km wypłynął mi Des Moines. Wystrzeliłem salwę i dokładnie w tym momencie zaliczyło mi misję, mimo, że do uderzenia salwy zostało jeszcze z 10 sekund, a wrogi Des mógł w międzyczasie jeszcze manewrować. Salwa doszła celu i faktycznie wpadła cytadela, ale z całej sytuacji wynika, że cokolwiek by przeciwnik nie zrobił i tak musiał oberwać...

[TF16]
Community Contributor
4,086 posts
9,697 battles
17 minutes ago, Grucha1978 said:

Miałem właśnie sytuację która stawia pod znakiem zapytania to co powyżej napisałeś. Jakkolwiek wydaje się to dziwne wygląda na to, że trafienie jest definiowane już w momencie wystrzału. Sytuacja była następująca: Grałem sobie na Richelieu. Z racji obecnie trwającego eventu dostałem misję dodatkową na trafienie 3 cytadel. Udało mi się zaliczyć 2 cytadele i została mi jeszcze jedna. W pewnym momencie na 14 km wypłynął mi Des Moines. Wystrzeliłem salwę i dokładnie w tym momencie zaliczyło mi misję, mimo, że do uderzenia salwy zostało jeszcze z 10 sekund, a wrogi Des mógł w międzyczasie jeszcze manewrować. Salwa doszła celu i faktycznie wpadła cytadela, ale z całej sytuacji wynika, że cokolwiek by przeciwnik nie zrobił i tak musiał oberwać...

To zaliczenie misji wynika z czegoś innego. Misje z wydarzenia Go Navy mają opóźnienie. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale bardzo często robiąc np 4 cytadele najpierw nalicza np.2 a potem po kilku sekundach ( a czasem kilkunastu) tą brakującą. Pewnie coś z systemem misji - w końcu to pierwsza próba takiego systemu wewnątrz misji. Raczej nie ma to nic wspólnego z mechaniką rozrzutu.

Players
175 posts
2,809 battles

Mogło by tak być gdybym chwilę wcześniej też w coś trafił, ale dosłownie były dwie cytadele a potem długo długo nic... Trzecia wpadła dopiero na tym Des Moines i system o tym wiedział zanim pociski dosięgły celu... Jakby coś mogę załączyć powtórkę

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.