Jump to content
Sign in to follow this  
You need to play a total of 50 battles to post in this section.
PanNickt

Czy MM determinuje wyniki gier?

75 comments in this topic

Recommended Posts

[WOB]
Players
4,804 posts
16,367 battles

Jakiś czas temu zacząłem sobie notować losowania MatchMakera (średnie xp zespołów podawane przez MM Monitor) oraz wyniki gier.

Jak na razie doszedłem do ok. 300 obserwacji i chciałbym się podzielić kilkoma ciekawostkami :)

Na początek - czy różnica w średnim xp zespołów wpływa na wynik bitwy?

Zobaczymy, co pokazują liczby:

1. jeśli różnica w avr xp jest z przedziału 0-5% (takie obserwacje to 33,21% wszystkich) to teoretycznie "lepsza" drużyna wygrywała w 52,81% gier; można zatem przyjąć, że jeśli różnica w avr xp zespołów jest mała, to nie wpływa ona zasadniczo na wynik gry - szkoda tylko, że tak małą różnicę MM potrafił spowodować w 1/3 gier

2. jeśli różnica jest z przedziału 5.01-10% (takie obserwacje to 27,99% wszystkich) to teoretycznie "lepsza" drużyna wygrywała w 73,33% gier; u... prawie w 3/4 przypadków losowanie przesądza o zwycięstwie jednej ze stron 

3. jeśli różnica jest z przedziału 10.01+% (takie obserwacje to aż 38,43% wszystkich!) to teoretycznie "lepsza" drużyna wygrywała w 88,35% gier; prawie w 9/10 przypadków losowanie przesądza o zwycięstwie jednej ze stron, a takie obserwacje są najliczniejsze

Wnioski:

a. zmienna losowa (różnica pomiędzy avr xp zespołów) nie ma zapewne rozkładu Gaussa (choć nie chciało mi się tego statystycznie weryfikować), bo wtedy małych różnic powinno być najwięcej

b. w zdecydowanej większości przypadków o wyniku gry nie decydują gracze, ale WG (poprzez MM) - po odjęciu obserwacji z pierwszego przedziału okazuje się, że w 82% gier wygrywa ta drużyna, która dzięki błogosławieństwu MM została złożona z graczy o wyższym średnim xp 

• Cool 10

Players
773 posts
6,992 battles

I dlatego WR jest nic nie warte jako wyznacznik skilla. Dlatego % zwycięstw jest niewidoczny bez modów. Większość graczy by wyszła z gry, posypałby się róż i bany, gracze by się *edited* i nagle mieliśmyby średnio 4k graczy w godzinach szczytu.

Poza tym dywizjony *edited* jakąkolwiek imitację obiektywnego MM. Jak się zbierze 3 graczy którzy maja w dywizjonie 75%WR + teamspeak + dopasowany loadout okrętów ,to "równe szanse" można *edited* do kosza.

Większość gier radzi sobie z nierównym skillem ligami. Brąz, Srebro itd. Ale dla WG to za dużo roboty.

Ten post był edytowany przez zespół moderacji z powodu: naruszenie 1 punktu regulaminu (wulgaryzmy).

Players
1,484 posts
20,591 battles

wszystko ładnie pięknie tylko, że XP nie jest miarodajny bo:

1. konto premium pompuje XP

2. kamuflaże też podbijają XP

3. flagi również podbijają XP

możesz grać dobrze, bardzo dobrze i mieć niski XP z bitwy, bo grasz bez trzech wyżej.

• Cool 1

[HOB]
Moderator
1,838 posts
7,825 battles
3 minutes ago, krzysiek_1990 said:

możesz grać dobrze, bardzo dobrze i mieć niski XP z bitwy, bo grasz bez trzech wyżej.

Tylko i wyłącznie konto premium pompuje średnie XP. Było to sprawdzane jakiś czas temu.

Tak więc różnica DO 50% może z tego wynikać, ale inne czynniki nie wpływają na expa w profilu.

Players
773 posts
6,992 battles
12 minutes ago, krzysiek_1990 said:

7 minutes ago, Silentraz said:

Tylko i wyłącznie konto premium pompuje średnie XP. Było to sprawdzane jakiś czas temu.

Tak więc różnica DO 50% może z tego wynikać, ale inne czynniki nie wpływają na expa w profilu.

Tyle że base XP nie pompuje nic poza wygraną/przegraną. Więc jak chcecie już się do XP odnosić to odnoście się do base. Z resztą jakby WG chciało to by sprawiedliwy MM zrobiło. A że nie chce no to mamy co mamy.

• Cool 1

[WOB]
Players
4,804 posts
16,367 battles

Konto premium wpływa na avr xp. I co z tego? Tak samo wpływa na drużynę zielonych i czerwonych.

Sens tego co napisałem jest inny - jeśli trafi się (średnio w 1/3 przypadków) w miarę wyrównane składy to trudno przewidzieć zwycięzców.

W 2/3 przypadków wynik jest zależny przede wszystkim od tego, czy nam MM pobłogosławiło lepszym składem, czy też nie.

Gdyby WG chciało aby gry były wyrównane i wynik zależny od graczy, to dążyłoby do tego żeby różnica poziomów zmierzała do 0.

No ale jak widać tego nie robi, bo dzięki wyraźnemu podziałowi team lepszy /team gorszy może manipulować wynikami graczy. I nie dotyczy to tylko WR - sami dobrze wiecie, że w przypadku wipe'a nikt dobrze na tym nie wychodzi - przegrani, bo przegrają i mało co ugrają, ale też wygrani - bo wygrają, ale często bez istotnych zdobyczy punktowych.

• Cool 1

[HOB]
Moderator
1,838 posts
7,825 battles
2 minutes ago, Oderisson said:

Tyle że base XP nie pompuje nic poza wygraną/przegraną. Więc jak chcecie już się do XP odnosić to odnoście się do base. Z resztą jakby WG chciało to by sprawiedliwy MM zrobiło. A że nie chce no to mamy co mamy.

Odnosić się do bazowego to bardzo chętnie. Ale WG tą wartość zataiło, a z tego co mi wiadomo to nawet jak im się zachce, to danych nie odtworzą (przy zapisywaniu wyników nie wyróżniają wszystkich statystyk, w tym bazowego expa). Skonstruowali to tak, aby promować konto premium.

Ale przy założeniu, że gracze obu stron posiadają konta premium z przybliżoną częstością można uznać, że średni XP może określać jakość dobranej drużyny.

Oczywiście należy pamiętać o innych czynnikach, jak np. modne ostatnio zatajanie statystyk przez dobrych graczy (by nie dostawać focusa na rankedach)

[WOB]
Players
4,804 posts
16,367 battles
1 minutę temu, Marshal00 napisał:

Miałeś odkryte statystyki graczy z bitwami poniżej 10 w MM Monitor?

@PanNickt

Nie, ale znów (podobnie jak przy koncie premium) - tak samo dla zielonych jak i czerwonych, więc nie powinno mieć to wpływu na wnioski.

Fakt jest taki - programik z mnóstwem wad (uwzględnianie kont premium, niekompletne dane) w 2/3 gier jest w stanie wskazać zwycięzcę w 82% przypadków. WG mając dokładne dane zapewne jest w stanie uzyskać jeszcze lepszy wynik. 

W pozostałych 1/3 gier wynik jest nieprzewidywalny. Dlaczego WG nie zależy, żeby taka sytuacja miała miejsce w 100% (no, niechby nawet 90%) gier?

• Cool 1

Players
396 posts
11,046 battles

Manipulacje grą w każdym niemal aspekcie. Od Twoich obserwacji przez kapryśne RNG po dobór składów, co każdy chyba widział nie raz - u nas zero, u przeciwnika trzy radary, albo odwrotnie i od jakiegoś czasu gry przypominają potyczki z WoT.

Albo jedna, albo druga strona ulega totalnej anihilacji w jakieś 10 - 15 min. Coraz mniej jest gier wyrównanych, takich gdzie do ostatniej chwili nie wiadomo jak się to skończy. Wkurzające i bardzo zniechęcające. 

• Cool 2

Players
3,136 posts
11,828 battles
2 hours ago, Oderisson said:

I dlatego WR jest nic nie warte jako wyznacznik skilla. Dlatego % zwycięstw jest niewidoczny bez modów. Większość graczy by wyszła z gry, posypałby się róż i bany, gracze by się wkurwili i nagle mieliśmyby średnio 4k graczy w godzinach szczytu.

Poza tym dywizjony rozpieprzają jakąkolwiek imitację obiektywnego MM. Jak się zbierze 3 graczy którzy maja w dywizjonie 75%WR + teamspeak + dopasowany loadout okrętów ,to "równe szanse" można wypieprzyć do kosza.

Większość gier radzi sobie z nierównym skillem ligami. Brąz, Srebro itd. Ale dla WG to za dużo roboty.

Bzdury piszesz. Wygrywa team, który ma bardziej wyrównany skład. 

Jak do 3 lub 4 fioletów dorzuci same pomidory, a przeciwny team to mieszanina zielonych i żółtych to raczej oni wygrają. Pomidorki albo nie zrobią nic, albo padną zdecydowanie szybciej niż żółci/zieloni. Później wygrywa brutalna siła. 7-8 okrętów, których operatorzy mają jakiekolwiek pojęcie o pozycjonowaniu i celowaniu wygra z 3 okrętami ilością luf i HP.

Już nie muszę mowić, że fiolet też dostaje dewasta czy detonację. Choćby wczorajsze epickie RNG jakiś przeciętniak plażuje Yamą. Dostaje focusa, w tym moje 3 salwy w burtę. Efekt? Jakieś 20k dmg. Ja na wymuszonym torpedami nawrocie dostaję od niego pojedynczą salwę za 30k + 45k od Wursta. Poźniej na raporcie szczegółowym widzę 54 trafienia za około 60k. Natomiast sam obrałem 12 za blisko 100k. Jedni mogą pływać burtą, inni nie...

• Cool 1

[O-R-P]
Players
2,294 posts
22,350 battles

Bardzo dobrze, że ktoś się w końcu wziął za rzeczową analizę a nie gdybologię. 

Dlaczego @PanNickt bierzesz tylko średni exp a nie także średni WR zespołów? WoWsMMM pokazuje tylko wyniki z danego okrętu ( może to zmienili ) ale wobec czego może nie być to bardzo miarodajne. Bo ktoś kto ma 10 bitew i 10k średniego na niszczycielu może po prostu trafiał na złe zespoły, przeszkalał kapitana, grał na stocku, tak samo jak ktoś komu na danym okręcie wyszła bitwa życia i sztucznie zawyżył sobie średnią. No ale przy większej ilości prób to się wyrównuje. Ideałem byłby program podający dane łączne a nie tylko z jednego okrętu.

Players
773 posts
6,992 battles
50 minutes ago, Ter_ion said:

Bzdury piszesz. Wygrywa team, który ma bardziej wyrównany skład. 

Jak do 3 lub 4 fioletów dorzuci same pomidory, a przeciwny team to mieszanina zielonych i żółtych to raczej oni wygrają. Pomidorki albo nie zrobią nic, albo padną zdecydowanie szybciej niż żółci/zieloni. Później wygrywa brutalna siła. 7-8 okrętów, których operatorzy mają jakiekolwiek pojęcie o pozycjonowaniu i celowaniu wygra z 3 okrętami ilością luf i HP.

Już nie muszę mowić, że fiolet też dostaje dewasta czy detonację. Choćby wczorajsze epickie RNG jakiś przeciętniak plażuje Yamą. Dostaje focusa, w tym moje 3 salwy w burtę. Efekt? Jakieś 20k dmg. Ja na wymuszonym torpedami nawrocie dostaję od niego pojedynczą salwę za 30k + 45k od Wursta. Poźniej na raporcie szczegółowym widzę 54 trafienia za około 60k. Natomiast sam obrałem 12 za blisko 100k. Jedni mogą pływać burtą, inni nie...

Sam jesteś bzdura.

Właśnie cała dyskusja odbywa się na zasadzie że MM patrzy tylko na tiery okrętów a nie na ich wyposażenie dodatkowe czy skilla graczy. Więc co ma tu znaczyć "Jak dorzuci"? A ile razy dorzuca? I od kiedy?

Jakby było jak piszesz że na 3 fiolety przypadają trzy pomidory to temat by się wcale nie urodził. Ile fioletów jest średnio na team? Jeden? Dwa? Dywizjon 3 fioletów wsadza od razu trzy. A MM nie rekompensuje to trzema czerwonymi tylko resztę teamu wsadza po tierach. I potem nagle się okazuje że wynik meczu jest znany przed zaczęciem. Przeczytaj co kolega w pierwszym poście napisał bo chyba przegapiłeś.

A wogóle to jakbyś nie zauważył to to jest temat o MM, a nie co się szanownemu koledze w grze dziś przydarzyło i kto kogo spenetrował. Co to jest RNG to my już na tym etapie wiemy. Wkład nie potrzebny, a nikt potem nie będzie grzebał przez 10 stron żeby twój życiorys przejechać.

Players
3,136 posts
11,828 battles

@up no i po raz kolejny widać piękne bzdury jakie wypisujesz. Średni exp teamów gówno mówi, bo możesz wpaść dywizjonem o średnim WR 65+ i wysokim exp do teamu totalnych miliardów z WR 45 i podobnym expem. Przeciwny team będzie miał 6 grajków z 52%, 3 z 50% i 3 warzywa. Osoby z kilkoma k gier i WR 50+ wiedzą, że nie pływa się burtą, manewruje i co robi różnymi klasami. Milordy tego nie chcą wiedzieć bo grają for fun. Zatem w czasie gdy nasz fioletowy dywizjon zatopi 3 - 4 żółtych czy zielonych, to padnie 7 pomidorów, a ostatni będzie szukał drzwi do Narnii. 

Do tego sobie dołóż patent WG dzięki któremu im więcej wygrywasz tym częściej lądujesz jako low gier. Życzę powodzenia w carrowaniu gier gdzie Czapajewem masz strzelać się z Hindenamu, Zao czy innymi Republikami. Wszystko to okraszone RNG, które im jesteś lepszy bardziej przeszkadza.

Zatem jak nie rozumiesz podstaw to nie wypisujesz bzdur. 

Powtórzę jeszcze raz wolno, może uda ci się zrozumieć. Średni exp/PR/WR teamu jest nie nieważny. Ważne jest natomiast jak bardzo zróżnicowanych graczy MM pozlepia 2 team. Bo w większości starć wygra ten team który będzie miał mniejszą ilość pomidorków. Większości walk nie wygrywa team, który zagra coś cudownego. Wygrywa team, który popełnia mniej błędów.

Kolejna sprawa, że exp jest zupełnie nie miarodajny. Ktoś kto gra sporo dywizjonów CV + okręty z AA buildem będzie sobie mocno expa pompował. Ktoś kto gra pod WR i team DDkiem zapewniając spota może mieć tragiczny exp. Tych zależności jest mnóstwo.

Żeby takie "badanie" miało sens trzeba by notować exp, dmg, FpB, PR, celność i exp. Kwestia rozłożenia topowych graczy w zależności od tierów (porównywalne staty teamów ale jeden dostaje fiolety na IX, drugi na VII). Bez tego to niewiele mówiąca zabawa.

• Cool 1

Players
773 posts
6,992 battles
7 hours ago, Ter_ion said:

Za dlugie.

No jak dyskusja z kostą brukową...

Nie uzywaj zwrotow "jak", "jeżeli", "a kiedy", bo nie maja zastosowania. Cos sie tak uczepil ze jak dywizjon 65% wrzuci MM to zrekompensuje to pomidorami? NIE MA CZEGOS TAKIEGO. Dotarlo?

Co do xp to masz troche racji bo dywizjony znowu zawyzaja bazowy xp. Sam juz nie wiem moze rzeczywiscie nie da sie tego zrobic...

No ale porazki 10 pod rzad tez nikogo nie bawia.

• Cool 1

[-SBF-]
Alpha Tester, In AlfaTesters
8,315 posts

Czyli właśnie zostało udowodnione, że zespół z większą liczbą lepszych graczy wygrywa częściej? Normalnie epokowe odkrycie, które wywróci do góry nogami świat gier MMO!!

• Cool 1
  • Funny 1

[WOB]
Players
4,804 posts
16,367 battles
Przed chwilą, Greyshark napisał:

Czyli właśnie zostało udowodnione, że zespół z większą liczbą lepszych graczy wygrywa częściej? Normalnie epokowe odkrycie, które wywróci do góry nogami świat gier MMO!!

E tam... Błądzisz chłopie, błądzisz.

Pokazałem na cyferkach, że liczby dostarczane przez MM Monitor jako avr xp zupełnie przyzwoicie określają lepszość/gorszość zespołów.

A jeśli już ten fakt przyjmiemy do wiadomości, to faktycznie - im MM pobłogosławi większą różnicą pomiędzy avr xp zespołów tym łatwiej przewidzieć poprawnie finalny rezultat gry.

Players
4,367 posts
16,858 battles

To epokowego odkrycie jest w stanie wytłumaczyć poziom wr u co poniektórych. A przede wszystkim udowadnia że konto premium zwiększa szansę na wygraną. Dlaczego? Twój średni exp to średnio 1/12 średniego expa twojej drużyny. Jak masz premium to twój średni exp będzie o 50% wyższy. Czyli podniesie wartość średniego expa twojej drużyny o jakąś 1/24 czyli trochę ponad 4%. Pan Nickt zrobił niestety analizę wpływu przewagi 5% a nie 4% średniego expa, ale można domniemywać że skoro różnica 5% powoduje wzrost szansy na wygraną z 53% do 73%, to różnica 4% spowoduje proporcjonalny wzrost szansy na wygraną z 53% do 69%. Czyli konto premium zwiększa twój wr o 16%. Oczywiście pod warunkiem że cały czas grasz na premium tak jak ja. U mnie by się nawet zgadzało. Jak grałem bez premki to miałem 48% wr. Od prawie trzech lat gram na premium i mam teraz 64% wr. Szach mat ateiści.

• Cool 2
  • Funny 3

Modder
4,875 posts
22,494 battles
15 godzin temu, PanNickt napisał:

Jakiś czas temu zacząłem sobie notować losowania MatchMakera (średnie xp zespołów podawane przez MM Monitor) oraz wyniki gier.

Sprawdziłeś z ciekawości jak rozkładały się dla Ciebie "lepsze" i "gorsze" zespoły ?

[WOB]
Players
4,804 posts
16,367 battles
26 minut temu, Odo_Toothless napisał:

Sprawdziłeś z ciekawości jak rozkładały się dla Ciebie "lepsze" i "gorsze" zespoły ?

Tak, mam te dane, ale nie chcę ich na razie prezentować. 

Póki co zdecydowana większość gier to gry z kontem premium (trafił mi się m.in. SK z 14 dniami), a prezentację wyników losowań konkretnego gracza (czyli mnie :) ) chciałbym zrobić pod kątem weryfikacji tezy: "Posiadanie konta premium zwiększa szansę na dolosowanie do lepszego zespołu".

W wolnej chwili rozbiłem ostatni przedział (10+ % różnicy między zespołami) na mniejsze przedziały (10-15.15-20. 20+) i wyniki wyglądają następująco:

liczność próbki - 311 obserwacji

różnica avr xp między zespołami

wg MM Monitora

0-5% 5-10% 10-15% 15-20% 20+ %
% wygranych lepszych 52,43 72,73 78,43 92,68 89,29
% obserwacji 33,12 28,30 16,40 13,18 9,00

Muszę się zatem wycofać z twierdzenia, że zmienna losowa określona przez różnicę avr xp między zespołami nie ma rozkładu Gaussa. 

edit.

znalazłem jeszcze wcześniejsze obserwacje, tabelka zaktualizowana

• Cool 5

Players
1,613 posts
23,325 battles

Fajne dane. Ale żeby w jakikolwiek sposób mieć materiał porównawczy musiałbyś zgrać teraz zbliżona liczbę bitew bez konta premium.....

dobra robota! :cap_like:

• Cool 1

[-SBF-]
Alpha Tester, In AlfaTesters
8,315 posts
2 hours ago, PanNickt said:

E tam... Błądzisz chłopie, błądzisz.

Pokazałem na cyferkach, że liczby dostarczane przez MM Monitor jako avr xp zupełnie przyzwoicie określają lepszość/gorszość zespołów.

A jeśli już ten fakt przyjmiemy do wiadomości, to faktycznie - im MM pobłogosławi większą różnicą pomiędzy avr xp zespołów tym łatwiej przewidzieć poprawnie finalny rezultat gry.

Skoro faktycznie zespół mający więcej lepszyh graczy częściej wygrywa, to w którym miejscu błądzę? Bo chyba dokładnie to napisałem, nie?

[WOB]
Players
4,804 posts
16,367 battles
8 minut temu, Greyshark napisał:

Skoro faktycznie zespół mający więcej lepszyh graczy częściej wygrywa, to w którym miejscu błądzę? Bo chyba dokładnie to napisałem, nie?

Przeczytaj uważnie co zacytowałem - błądzisz, próbując być złośliwy (Normalnie epokowe odkrycie, które wywróci do góry nogami świat gier MMO) w sytuacji kiedy nie pojąłeś intencji badania (czyli weryfikacji czy avr xp z MM Monitora ma związek z wynikami gier).

Players
1,363 posts
7,567 battles
10 godzin temu, Ter_ion napisał:

...

Masz sporo racji ale zamieszczone powyżej zestawienie wyraźnie pokazuje związek pomiędzy przewagą w średnim expie drużyny, a zwycięstwem. Weź po uwagę, że trzech unicumów + stado pomidorów będzie miało mniejszy średni exp niż zespół złożony z zielono/żółtych graczy więc zasadniczo nie ma sprzeczności pomiędzy zaprezentowanymi wynikami, a Twoja uwagą.

Liczę, że badania będą kontynuowane i zobaczę dane z 1000 gier.

• Cool 3

Sign in to follow this