Jump to content

Jan_Onufry_Zagloba

Players
 • Content Сount

  340
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

  5257
 • Clan

  [ZGZ]

About Jan_Onufry_Zagloba

Recent Profile Visitors

569 profile views
 1. Jan_Onufry_Zagloba

  Wkurzające osłabianie okretów przez programistów

  Bo jak to zmienisz, to Denerys Targaryen urodzi potomka... Poza tym Henio dobrze pisze. Słabsza bitwa (nawet seria) każdemu się może przytrafić. Nie ma się co łamać tylko trzeba wyciągnąć wnioski na przyszłość.
 2. Jan_Onufry_Zagloba

  Propozycja

  Albo przełączasz się pomiędzy działami O różnych kalibrach jak pomiędzy artylerią a torpedami. Raz strzelasz jednym, a raz drugim. Myślę, że chętnych by nie zabrakło, bo zwykle randomy zaczynają się ludziom przejadać.
 3. Jan_Onufry_Zagloba

  Plotki, niepotwierdzone informacje i wróżenie z fusów

  Albo biorąc IFHE będziesz miał SAP zamiast HE ;)
 4. Jan_Onufry_Zagloba

  DD vs BB/Krążek (wydzielone z CV-rework)

  Zmienić ocenę gościa może tylko fakt, że gość jest nieletni i nie ma pensji tylko kieszonkowe i rodzice zakręcili kurek. Młodość ma swoje prawa, a kozaczenie jest jednym z nich. Smutne lecz prawdziwe. Bo jeśli jest dorosły, to co zmienia fakt, że rodzice, żona/dziewczyna czy chłopak go zbesztali za zakład? Mógł pomyśleć zanim się założył.
 5. Jan_Onufry_Zagloba

  kasa Misiu kasa

  Ja tam z 2k ale boję się sprawdzać ;)
 6. Jan_Onufry_Zagloba

  Plotki, niepotwierdzone informacje i wróżenie z fusów

  @Marshal00 czyżbyś sugerował, że WG to firma działająca dla zysku a nie stowarzyszenie miłośników okrętów wojennych, które robi grę pro publico bono? No szok normalnie...
 7. Jan_Onufry_Zagloba

  Jacy jesteśmy? ZBLAZOWANI!

  No chyba, że lubi się umartwiać ;) Ale jacy gracze? Wszyscy? Większość? Ty też? Bo ja nie. Jedni chcą identycznych drużyn, inni zróżnicowanych, jednych zabija monotonia innych nie. I złoty środek tu chyba nie istnieje... Więc płacz tematów powstanie jeszcze sporo ;)
 8. Jan_Onufry_Zagloba

  Niszczyciele i gra zespołowa

  @Radeckij rozumiem, że Shimakaze też bez rpf polecasz?
 9. Wydanie V uzupełnione i poprawione, 1995 rok Zgoda, źle autora zrozumiałem, choć brytyjskie okręty stały blisko portu by dać Niemcom odczuć, że innego wyjścia jak poddanie się (internowanie czy samozatopienie) nie mają. Cytując anglojęzyczną wiki: "To reinforce the propaganda effect, these ships (Cumberland, Ajax i Achilles) — which were waiting just outside the three-mile limit — were ordered to make smoke, which could be clearly seen from the Montevideo waterfront." Zatem, jeśli to źródło mówi prawdę, kontakt wzrokowy był. A wtedy - wierząc B-Dienst'owi - mógł sobie ów oficer artylerii nieco dopowiedzieć. Ale nie upieram się, może oficer artylerii był odpowiedzialny za analizę materiałów wywiadu, choć na pokładzie Grafa byli specjaliści z B-Dienst... Tu by można dyskutować. Angielskie 6-calówki z odległości 11,5 kilometra przebijały pancerz maksymalnie 76 mm, czyli Aoba, Futuraka czy Pensacola mogła spokojnie z odległości 12 km+ zniszczyć lekki krążownik, a sama być bezpieczna. Dunkierka miała działa 330 mm a nie 203 czy 240 (które też by Deutschlandy zniszczyły), bo chodziło o to, żeby jak najmniejszą ilością pocisków można było przeciwnika posłać na dno. Jeden taki ważący 560 kg pocisk z Dunkierki mógł zakończyć pojedynek, Kilkanaście pocisków z Ajaxa i Achillesa nie dały rady. W starciu okrętu 12x152 mm a 8-9x203 mm stawiałbym jednak na ciężką artylerię. Choć z drugiej strony, jeśli uznać RN za pewnego rodzaju wyrocznię w sprawach morskich (a są ku temu dość poważne wskazania), która od początku tal 30-tych budowała już tylko krążowniki lekkie, to kaliber dział na tej klasie okrętów nie miał zbyt wielkiego znaczenia. Ich rola była nieco inna - rozpoznanie. A i owszem, bo nikomu nie chciało się robić z tego afery i za bardzo nie było jak tego sprawdzić. Przy pancernikach zresztą też oszukiwano (np. NC oficjalnie wypierała tylko 35 tys. ton, Richelieu też). Nie inaczej się miało z lotniskowcami. Akagi i Kaga były traktatowymi 33-tysięcznikami itp.
 10. A jednak dobrze pamiętałem. str. 48 II wojny światowej na morzu (cyt): "Nie bez znaczenia był błąd popełniony przez oficera artylerii pancernika, który zidentyfikował brytyjskie okręty wojenne stojące na redzie jako pancernik Renown, lotniskowiec Ark Royal i niszczyciele." Zapewne gra wywiadu brytyjskiego przyczyniła się do tej pomyłki i tankowiec, z którego pobierały brytyjskie okręty paliwo wzięto za lotniskowiec.
 11. W robocie jestem i nie mam pod ręką II wojny światowej na morzu, a zdaje mi się, że tam było o rozpoznaniu wizualnym okrętów. Wtedy zapewne w zasięgu dział musiałby być. Ale nie wykluczam, że moja pamięć szwankuje.
 12. Nie rozumiem Twojego pytania...
 13. Zawsze mnie dziwiło skąd Niemcom do głowy przyszło, że Brytyjczycy podpłynęliby lotniskowcem w zasięg dział Grafa... Z tej odległości załoga mogłaby co najwyżej pokazać Niemcom dwa palce, bo zapewne właśnie ten okręt stałby się celem nr 1 dla Grafa, a z manewrującego lotniskowca samoloty mogą startować tylko w WoWs...
 14. W grze Montana ma 30 węzłów. Z lektury Pancerników II wojny światowej można wyczytać, że projekt przewidywał 28. Także Yamato niezbyt odstawał. Oczywiście ta pozycja nie jest jakąś księgą objawioną, ale chyba jest to bardziej prawdopodobne niż 30 węzłów. Wyporność podobna do Yamato a moc maszyn tylko niewiele wieksza.
 15. Jan_Onufry_Zagloba

  ciagle przegrywanie

  @PanNickt Radeckij po prostu jest nieomylny i to Ci napisał. Jak ma poprawne dane wejściowe, to po prostu ZAWSZE wyciągnie dobre wnioski. ON po prostu NIGDY się nie myli.
×