Jump to content

Odo_Toothless

Modder
 • Content Сount

  4,676
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

  21643
 • Clan

  [BUSHI]

6 Followers

About Odo_Toothless

 • Rank
  Rear Admiral
 • Insignia

Profile Information

 • Gender
  Not Telling
 • Location
  Poland

Recent Profile Visitors

3,562 profile views
 1. Not a problem to have the old look. Working on it together with much more compacted missions view, but editing it manually without special program, takes a lot of testing and everything is changing so fast from patch to patch. So far I've already changed ensigns, and ports to see everything without unnecessary scrolling.
 2. Odo_Toothless

  Nerf Modyfikacji Doładowania Silnika 1

  Magiczna formułka zamyka takie roszczenia: Wszystko za co płacisz, to tylko gwarancja wczesnego dostępu. Kamo na Moskwę na tym padło, to i tym bardziej z jakichś tam rozszerzeń za węgiel, afery nie będzie.
 3. Odo_Toothless

  Oddajcie mi res_mods

  Przecież z nowym patchem, stary katalog modów nie działa, bo paths.xml wskazuje już na nowy podkatalog. <Path>..\res_mods\0.9.6.0</Path> Więc tak na prawdę o co tu chodzi ? Że ktoś sobie przekopiowywał mody ze starego katalogu do nowego, a teraz rozwiązaniem jest usunięcie tego, żeby tego nie zdążył zrobić ? Bo z automatu one tam się nie wrzucały. No to teraz zrobi backup i będzie z niego kopiował, jak taka jest jego wola, albo wie co robi. (część modów posiada swoje ustawienia w plikach tekstowych, które mozna sobie raz dostosować, pliki graficzne zazwyczaj się nie zmieniają itd.). W efekcie weszło następne utrudnienie, w stylu uporczywego zaznaczania ptaszkiem, że zgadzamy się na wydawanie dublonów za kamo i sygnały, gdy tylko dotkniemy przycisku odpowiedzialnego za ich automatyczne odnawianie. No tak, do tego trzeba aż moda, żeby odzyskać tak oczywistą niby rzecz, jak kontrolę nad swoimi finansami. Ale tak już jest i pozostaje co kilka patchy męczyć się z jakim nowym "ułatwieniem". Ostatnim razem zajęło mi dwa miesiące, zanim znalazłem, że czarne obwódki lornetki zostały przeniesione z pliku graficznego do generacji shaderami. Nastepny miesiąc czytałem jak działają shadery i binarnie poprawiałem dziesiątki z nich na na chybił trafił (bo plików żródłowych brak, bo niby nie są one do ingerencji). W końcu dobiłem swego. Mod został bez problemu zaakceptowany, ale zmarnowałem na to 3 miesiące, bo przecież nikt nie może podpowiedzieć takiej informacji dla moderów.
 4. Odo_Toothless

  Oddajcie mi res_mods

  Bezsensowne rozwiązanie, bo nic ono nie wnosi, a jeżeli zapomnimy zrobić backup, to się pożegnamy z naszymi ustawieniami i pracą. Uzytkownik powinien mieć pełną kontrolę nad swoim komputerem, a nie ktoś z zewnątrz. Zobaczymy co instalator powie jak odbierze mu się prawa dostepu do takigo tymczasowego res_mods. Jak się zbuntuje, to będę w takim razie podlinkowywał ten katalog, żeby jak coś kasował sobie tylko linka, a nie wysyłał w kosmos to co już pozmieniałem i testuję. Ale teraz taka moda, że nikt nikogo o nic nie pyta, ale na siłę forsuje swoje rozwiązania. Dlatego nawet Windozę jak chcie się mieć normalną, to trzeba kroić zewnętrzymi programami
 5. Odo_Toothless

  Zablokowanie konta na 5 dni?!!!!

  Troll Ciebie podpuszcza, bo doskonale wie, że zgodnie z regulaminem nie można publikować publicznie wiadomości od supportu, czy pracowników WG i dodatkowo je komentować. Zaraz zacznie ci to wytykać. Polecam użycie opcji: Ignore user. Co do "zajścia" to wiadomo, że pewne rzeczy są nie dozwolone, jednak czasami puszczają nam nerwy. Tym razem zostałes zgłoszony i po prostu miałeś pecha. Nic z tym zrobić nie możesz, tylko wziąć na klatę.
 6. Odo_Toothless

  Bots...

  How to be an unicuum player now ? Wait for a night and play low tiers. Then just watch out for "friendly" bot's torps.
 7. Without additional IFHE perk only for secondaries, build with 50% less fire chance attached to main guns too, is nonsense anyway. BTW. IFHE is now a trade off, so 4 points for such skill is an extortion.
 8. Odo_Toothless

  Niemieckie lotniskowce: Wczesny dostęp

  Boty w randomie na razie w I-V. No to wchodzimy na równię pochyłą jak w WoP.
 9. Odo_Toothless

  German Carriers: Early Access

  Bots for now in random I-V games. WOP history repeats itself.
 10. Odo_Toothless

  0.9.5 - Updated Combat Missions

  I am already modding it, making them as simple visually as possible. Without any not needed text, dividers, too strong shading of inactive missions etc. Will try to hide already done missions. Anyway I hate this new system too, the same like new armory and premium shop. Former visuals was much more informative and new ones are huge downgrade. At least for me.
 11. Odo_Toothless

  How to make the Kremlin work?

  I can confirm that SS played like that is most often burned and torped to the ground, while her "mythically accurate" guns are doing a little even on not so far distaces. Especially playing solo this tactics is very questionable. At least for me it's not working at high tiers, becouse such denial ship require a lot of team support which random team can't provide. Even playing Des I had much better results when playing with old legendary mod in constant manuveur, than parked in one place in theoretical safety, but without possibility of retreat. Such stationary forward ships require very high personal skill and good team mates too.
 12. Arkansas is almost 100% safe having 2,25 km of torp spot (proper build) and high maneuveurebility when facing such slow low tier torps.
 13. This is a camo which won contest. I don't know who made this mistake in final camo, becouse on screens everything is ok. https://worldofwarships.eu/en/news/community/pole-position/
 14. Odo_Toothless

  New USA Battleships announced!

  Rule 1: Accept that you will die quickly, if you do not park in time behind island. Preferably in place without long spot. Learned it in hard way when playing downtiered Tex/Arizona/Colo. Perma spot on sea vs +1/2 MM = agony. Finally i understood that such slow ships are for masochists.
 15. XaXa. You are a dreamer, who is doing fantastic job btw. :-). Answer ? Probably only like this: Relax - it's just a game. If You want to do something, count only on yourself and mayby some other players help. If You think those objects are wrong, that feel free to remove them. It's Your mod. But You can ask, why they are still in standard game ? Look at much simplier case: ex. inverted emblem on one side of Błyskawica Szarża camo, which is still not corrected (if it ever happens). Such cosmetic fixes also require some work and apparently there are not enough people to do that. Just like to give an answer to your question.
×