Jump to content

Yamashiro42

Players
 • Content Сount

  738
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

  23094
 • Clan

  [ROUGH]

About Yamashiro42

Profile Information

 • Interests
  Trust me, I am an engineer…

Recent Profile Visitors

1,745 profile views
 1. The post battle screen is the same as on the live server. I was just suggesting if it would be possible to change it, so the free XP breakdown would be displayed directly on the screen , not only in a pop-up when hovering mouse over the total free XP number.
 2. With the "condensation" of ship XP and commander XP bonuses, isn't there now enough space in the econ post-battle screen to display the breakdown of earned free XP in the same way as the ship XP and commander XP are displayed, ie. without having to hover mouse over the free XP value to see its calculation?
 3. Shouldn’t the economic bonuses have the same ordering everywhere, ie. credits, ship xp, commander xp, free xp? In the Armory the ordering is different:
 4. Yamashiro42

  Otázky a odpovědi

  Ano, base XP přes API je na (doplň exkrement), protože u hráčů s PÚ započítává bonus za PÚ. Ostatně dělá to i na stránkách WG v profilu hráče. Co jsem se dřív ptal, z API základní base XP bez PÚ vytáhnout nejdou. @YabbaCoe máte nějaké plány na update public API? Třeba to, co píše wows-numbers je fakt děsivé (x let bez update)...
 5. Yamashiro42

  Otázky pro WG

  V devblogu psali, že za ně budou speciální žetony, za které si budeš moci pořídit jakékoliv jiné bonusy. Za 1200 vlajek bys měl dostat 1200 žetonů, přičemž bonus 1. tieru bude stát 3 žetony, 2. tier 6 žetonů, 3. tier 24 žetonů, 4. tier 48 žetonů (není jasne, jestli u free XP to nebude 72 žetonů, když tam je bonus trojnásobný oproti 3. tieru). Žetony by měly být i za spotřební kamufláže, co snižovaly údržbu - jeden za každých 10%. Nevyužité žetony by se po nějaké době od reworku měly proměnit na kredity.
 6. Yamashiro42

  Otázky pro WG

  @YabbaCoe Nešlo by udělat update ikony (siluety) křížníku Furutaka, když už verze se 6 věžemi vůbec není ve hře?
 7. Yamashiro42

  Aktualizace 0.11.5 - Hlášení chyb

  Se skillem na kapitánovi a/nebo upgradem ve třetím slotu můžeš torpéda zrychlit (každý o 5 %). Vzhledem k tomu, že torpéda mají konstantni dobu aktivace, tak se tím současně prodlouží vzdálenost jejich aktivace.
 8. Yamashiro42

  Aktualizace 0.11.5 - Hlášení chyb

  Tipuju, že ta pod ikonou AP granátů. EDIT: Ale teď koukám, že by tam prostě mohla prosvítat Fleet-Admirálská vlajka speciálního velitele A. Cunninghama.
 9. Yamashiro42

  Update 0.11.5 - Return of Convoy

  @Seraphice, is there any ETA for fixing the bug that makes transport ships taking damage from ASW bombers?
 10. Na anglickém foru WG odpovídalo, že nadále bude možné je přidělit na kteroukoliv loď, akorát se rozdělí na dvě nezávislé složky (takže oproti dnešku budeš mít navíc možnost přidělit permavzhled i na jinou loď než na kterou přidělíš permabonus).
 11. Now he is either just trolling, or referring to the option name "Try Your Luck" - as there is no luck involved, at least not more than with the other choices, @YabbaCoe.
 12. I think he was referring to the fact that the first X daily containers on PTS had always produced a supercontainer. (I pressume that this is due to the huge amount of daily containers from the missions that fill the 100-point SC progress bar even several times before players start collecting daily containers earned from accumulated XP.)
 13. @YabbaCoe, could WG add a switch next to the camouflages selection panel to choose whether the camo will also be applied on the ship's planes or not?
 14. Yamashiro42

  Transformers Farewell Sale

  I think they did not. The Megatron's permacamo is still for the Großer Kurfürst, not for Preußen.
 15. Yamashiro42

  Transformers Farewell Sale

  @YabbaCoe, is this intentional? Shouldn't there be "Captured or Assisted Capture"? How can we prevent a teammate from entering the same cap? EDIT: I had brought this issue to the WG's attention on the NA forum and the mission requirements have been altered to also allow assists and even resets.
×