Jump to content

Toivia

Players
 • Content Сount

  1,726
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

  8669
 • Clan

  [T-N-T]

About Toivia

 • Rank
  Sub Lieutenant
 • Insignia

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

1,310 profile views
 1. Toivia

  Submarines! Submarines everywhere!

  Well that is sadly impossible. Only way to kill DDs in the op is to joust them. And if they run from you, you're toast.
 2. Hmm, color me puzzled with the penetration buffs to Myogi and Izumo. I always though Myogi's problem was overpens, as her AP was much stronger than that of other smaller caliber guns on the tier. Otherwise I'm sad the japanese supercruiser is not T9 and doesn't have torps. As a Tier 10 I most likely won't be able to get it.
 3. Toivia

  King George V

  Hmm, to se evidentně neshodneme. Jinak detail ohledně použitelnosti zadních věží na KGV/Lionu apod. Tyhle lodě jsou ze své podstaty HE kiteři, čili zadní věž je daleko užitečnější než ty přední dvě (druhá vež se svými mizernými úhly je tak daleko otravnější). Prostě je třeba najít stranu, kde nepřítel útočí, využít maskování a podpalovat naúhlované útočící lodě. Ve chvíli, kdy s hrůzou prchají, vyrazit proti osamoceným křižníkům s AP. EDIT: Jinak ke KGV musím dodat jeden plusový bod: pokud už náhodou trefíte cíl, tak většinou jak HE tak AP dají slušné DMG (AP samozřejmě myslím do křižníků). To právě QE neumí.
 4. Toivia

  Submarines! Submarines everywhere!

  Umm, is there any way to avoid being deleted by Steel Rat depth charges? I ask because lately I find myself in the unenviable position of being absolutely alone versus multiple enemies (because rest of the team s either dead or making circles in spawn). In that case, I simply cannot kill the Steel Rats fast enough, before they start launching their Depth Charges. Typically, I'm full hp when a Steel Rat starts turning - I launch a torp or two and submerge to pass beneath it/avoid its torps - it dies to the torps, I die to something. Later in the results screen, I find it was Depth Charges. I tried surfacing, diving even deeper, nothing worked. Whenever a Steel Rat started showing side or rear to me, I inevitaby get deleted. Funnily, what seems like depth charges from the catapults are easily seen in the water, easily avoided and do almost no damage in comparison.
 5. Toivia

  King George V

  Já mluvil v podstatě jen o hlavní linii britských bitevek. To tedy včetně QE, která pro mne byla ten absolutně největší křáp, co jsem mezi bitevkami kdy hrál. Čili pokud má QE být přesná, tak velice lituju, že jsem za Sovereigny pořídil Warspite, který má pověst přesné lodi. Jinak KGV má tu ohromnou výhodu, že oproti Monarchu a Lionu má o dělo víc. Čili spolu s broken reloadem (pravda, jako Monarch - ale ten má hromadu dalších slabin) se postupně aspoň něco nastřílet dá.
 6. Toivia

  King George V

  Tohle je naprosto stejný pro všechny britský BB...
 7. Toivia

  "Anniversary of the First Battle" gifts

  Nice camos, kinda make Gamescom camos superfluous.
 8. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Mně se to děje pokaždé, když uteču z bitvy před skončením (samozřejmě poté, co jsem potopen) a začnu bitvu s jinou lodí. V oné následující bitvě mne to vždycky rovnou hodí do přístavu, kde se můžu podívat na výsedky oné předchozí bitvy (a jak zmiňujete) po pár vteřinách nakonec i na výsledky poslední bitvy. Každopádně to trvá přinejmenším od psledního updatu, čili přes měsíc. Možná i déle.
 9. Toivia

  Otázky a odpovědi

  WG moc předem neinformuje, kdy bude sleva na co. Já například čekám na slevu na běžné lodě, na upgrady apod. Teoreticky by něco mohlo přijít na Black Friday (tedy jestli už náhodou nebyl), případně pak dost možná kolem Vánoc.
 10. Toivia

  Vlhká zpovědnice

  To vypadá na pěkně hnusný desync. Tedy nevím, jesti Ti takhle vypadá hra, ale jestli ano, tak ve skutečnosti nejsou lodě, torpéda a granáty vůbec tam, kde vypadají, že jsou.
 11. Toivia

  Submarines! Submarines everywhere!

  You're damn right, sir! (I mean, it's not often I get any decent results.)
 12. Toivia

  Submarines! Submarines everywhere!

  Ah, finally also got 4k base XP. It kinda requires (like in randoms) your team to not be good, yet also not suck completely (that would lead to a loss).
 13. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Jojo, s letadovkama přinejmenším vezme za své všechno týkající se AA, to znamená upgrady, kapitánské perky. Pokud vím, tak Defensive Fire v testech aktuálně jen přidává výbuchy ve vzduchu... No a pokud se do hry budou začleňovat ponorky, no tak to se ani neodvážím říct, co všechno by se mohlo/muselo měnit. Potom ještě mluví o diferenciaci CA a CL, dost možná nerf IFHE. Jo, a radar je taky v hledáčku. Čili ano, aktuálně budovat build na téměř jakékoliv lodi je takové značně nejisté (byť CV a případně ponorky jsou běh na daleko delší trať - dřív než za půl roku bych je nečekal).
 14. Toivia

  Jean Bart and Bourgogne

  That's exactly the point. People that spend money on dubloons can convert elite XP on ships to FreeXP. So they can get ships like the Missouri, Musashi or Kronshtadt without actually getting the amount of FreeXP needed just by playing. At the same time, they had to play at least something in order to even get that elite XP. That is a model that to me makes sense. It gives players with dubloons a noticeable advantage while not exactly letting anybody just buy a T9 without ever playing the game. Meanwhile Free2Players have to slowly grind the FreeXP because they have no or very limited amounts of dubloons from missions, rewards.
 15. Toivia

  Jean Bart and Bourgogne

  Oh you can tell your customers whatever you like, same as they're free to tell you whatever they like. Bargaining though is a perfectly valid tactic, obviously it's your choice whether you do or do not take it. Similarly, I'm free to express my opinion on the JB sale. Will it change JB's price or method of sale? Probably not. But if enough people were to agree that actually do buy from WG, it might have an impact. And no, I won't come up with spending something because I never spent anything on an MMO and that is not changing. I have no income to spend (live on 20 Euros per week) so I merely spend time.
×