Jump to content

Toivia

Players
 • Content Сount

  3,800
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

  18563
 • Clan

  [T-N-T]

2 Followers

About Toivia

 • Rank
  Captain
 • Insignia

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

3,093 profile views
 1. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Takže koukám je čas otevřít něco silnějšího. A to ten den nevypadal až tak hrozně... Jo a vítám tu toho komediálního nováčka. Skoro jako by mi někoho připomínal.
 2. Toivia

  5 Days of Premium Ship Giveaways

  Yeah, that was the moment I said "eff it" and got the hell outta dodge. Twitch was the only site I was willing to play with for the purpose of the "giveaway", but that's too much shadiness right there.
 3. Sooo, what gaming studio are you talking about here? I don't think I play any game made by a professional one (I do still play WoWs, *hint hint*). No, but really, what solution would you propose? Transfer all normal commanders and not transfer the unique ones that have special skills/perks? Seems very unfair to many people. And you still end up with polish or swedish named captains in the dutch branch. Sure, you could also rename them during the process, maybe even change their picures, but goddamn that is so stupid for what is already a very selective and unfair process. So yeah, hell no, forget that nonsense. (And do I even need to reiterate that WG obviouly makes money off of selling commanders? They certainly won't cut into that new juicy opportunity with some arbitrary captain transfers all dolled up and ready to master new dutch cruisers.)
 4. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Muničák je sám o sobě modul, který má při jakémkoliv poškození šanci na detonaci (a zničení lodě). No a jako každý modul může být poškozen i tzv. "splash DMG", to je nepřímé DMG, které třeba ani nezpůsobí DMG lodi samotné. Viz typický příklad, kdy HE granát od Thunderera těsně mine DDčko a přesto vyřadí motor (i kormidlo a torpédomety poněvadž balans), to samé u HE bomby od letadlovky. Mám tušení, že už jsem dokonce detonoval někoho sekundárkou, která dotyčného minula. To už je vážně haluz... Co se týká přesné mechaniky a pravděpodobnosti detonaci, odkázal bych na důkladné testování od Littlewhitemouse na NA fóru (kdysi to bylo i na shipcomrade než ty stránky zanikly). Tady bych tě krapet opravil: od reworku stužek (přidání detailních stužek pro penetraci, odraz, nepenetraci, atd.) se každá citadela zároveň zobrazuje jako jedna stuha penetrace a jedna stuha citadela. Pokud tak třeba s Jean Bartem napálíš při průjezdu kolem do kremlinu plnou salvu a všechno budou citadely, získáš 16 stuh: 8 penetrací a 8 citadel (víc stuh ne, poněvadž Kremlin to přežije a nepotopí se a motor mu to taky nevyřadí bo balans ). Detonace skrz splash viz výše. Naprosto běžné fungování hry.
 5. Not really possible given the special commanders you can put on Friesland. Also as pointed out several times in this thread and others, you cannot really train a commander specifically for Friesland either unless the commander actually came with the ship when you got it. (Commanders can no longer be retrained specifically for a premium ship since the rework. It used to be possible and useful for early access ships that act as premiums yet transform into tech tree ships later.)
 6. Toivia

  5 Days of Premium Ship Giveaways

  I have no idea wtf the article is saying. For sure isn't giving away any free premium ships though...
 7. Well, since you are now said to have the option to: - stay with Friesland as is; - keep Frieland as is and buy a second identical ship in the Dutch tech tree; - exchange Friesland for the Groningen after it arrives; - just wait to buy Groningen if you don't yet have Friesland, I guess most people should be satisfied. There's one caveat though, apparently neither option lets you move a well trained European captain transfer to the new Dutch tech tree. But frankly, that's kinda fair. A) WG obviously want to make some money on a new tech tree which includes money spent on training new captains - 21 point Friesland captains skip that entirely. B) Affluent players don't care whether they buy one (or a dozen) more 21 point captains. C) Experienced/grindy players have a means to xp a new captain pretty fast as well. D) Newer/less skilled players probably didn't have a very skilled captain anyway and they can always get a 10 or so point captain fairly easily out of the box. Personally I am rejoiced I do not have to choose whether to move my decent captain with Friesland and to the new dutch cruisers or keep it for my Smaland/Orkan/Blyskawica etc. I never believed for a second they would duplicate the captain anyway... So hey, it will be a bit of a convoluted mess with a sort of "legacy" ship staying in the game, but more money sinks ("YAY!" for WG), more premium ships ("YAY!" for whales) and more decent attainable ships even for regular folk ("Yay me!"). EDIT: Would it be too much to ask for Groningen to be at least slightly visually distinct though? Maybe even just a slightly different camo, anything? @YabbaCoe @Tanatoy (I'm fine with adding a second permacamo option to Groningen along with keeping the Friesland camo in order not to piss off those that exchange the ships - as long as it's free or very affordable.)
 8. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Pro další generace zaznamenám, že na věc pohlížím zcela opačně. Dokud daného kapitána nutně nepotřebuji, preferuji, když nemá žádné vybrané skilly. Tak se mi nestane, že po pár měsících vlezu do hry s naprosto zastaralými skilly nevhodnými k aktuální metě/nevhodnými do klanovek/nevhodnými do operací/... Z toho důvodu jsem vždy rád, když mohu preventivně resetovat kapitány zdarma nebo i odejmout upgrady z lodí atd.
 9. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Nemám Z-44, ale myslím, že odpověd je velmi jednoznačná: Neustrashimy. Z-44 je prostě německé DDčko s krapet použitelnějšími torpédy, co za to zaplatilo spotem a ztratilo hydro. Upřímně chápu, proč má nejhorší staty ze všech T9 DDček. Řekl bych, že takové Yugumo je v porovnání lepší a ucelenější loď (i děla má podle mne použitelnější). A pokud náhodou máš Benham, tak potom už je Z-44 opravdu chudý příbuzný. Naopak Neustrashimy je prozatím unikátní DD, které si nic nedělá z tzv. "tradů" DMG proti skoro všem ostatním lodím. Pošramotilo tě v souboji DD? Nevadí, superheal ti navrátí sebevědomí. Dostal jsi nepříjemnou šlehu od italského křižníku? Nevadí, příště dáš víc bacha a teď se stejně vyhealuješ. Chceš nalákat enemáky na snadný kill, když máš jen pár tisíc hp? Počkej, až se spotnou a vyléči se aspoň na třetinu. Pravda, za tuhle fíčuru platíš povětšinou průměrnými ostatními staty. Torpy nejsou nic extra, DPM se dvěma věžemi taky ne. Rychlost je na sovětské DD až hlemýždí. Na druhou stranu máš super spot - jestli se nepletu na T9 druhý nejlepší po Yugumu - a použitelné AP.
 10. Well it would be most pretentious of me thinking I am an expert in English (heck I never even That said, I definitely wouldn't call any of the phrases professional work. The first b/ point is probably the best of all these examples, but still unnecesarrily complex. The second pair of examples is however incrediby clunky. All to say that they fixed a bug where the torpedo sound warning didn't play. Basically what I believe is true is for the russian patchnotes being run through google (or similar) and then polished by whoever is available. If that person knows the game well and is handy with words, the result will be probably comprehensible and correct. Otherwise the meaning can easily get skewed. And then sadly, most other language mutations run the same process from english to their final language. Therefore they tend to retain or even exagerate the mistakes... unless the responsible person is capable and/or knowedgeable enough to maybe crosscheck the russian original.
 11. They're not "professional" level. There's loads of factual mistakes even in the english version and that's still nothing compared to various other regional mutations. A human does correct them somewhat from machine translation, but generally doesn't stop to think about the actual meaning of the text. Kinda wish I spoke russian to get the original correct version of news. Sadly, english has to do for me, meaning I'm already prey to some mistakes.
 12. Toivia

  Statistika obsahu kontejnerů

  Za ten denní superkontejner 1500 oceli. Což je koneckonců asi třetí* nejlepší drop ze superkontejneru, takže proč ne. *Dobré prémiovky, uhlí a pak ocel/prémiový čas/50-100 některých speciálních signálů.
 13. Jen abych vysvětlil smajlíka reakci. Za tohle bych byl vážně naštvanej a musel bych to rozchodit po bytě (a hlasitou sebemluvou s živým gestikulováním bych budil sousedy).
 14. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Umm, chlapci, počítate taky s tím, že na T10 je na bitevkách automaticky 50% snížení šance na zapálení? I bez jakýchkoliv perků tak imaginární Conqueror snižuje šanci na zapálení jedné bomby FDR na nějakých 30 procent. Samozřejmě pokud má potom další upgrady a kapitánské schopnosti, jde to ještě níž. Z toho se raduj (pokud tedy nehraješ opravdu nedobré lodě/nevhodné lodě do coopu). Bojem proti vyšším tierům získáváš víc expů a kreditů. Až si začínám říkat, jestli nezačnu mít lepší výdělky v Coopu oproti Randomu i na bázi jednotlivých bitev (přepočítáno na čas už to tak asi dlouho bude).
 15. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Hmm, jak nad tím přemýšlím, tak by mi sakra vyhovovalo, aby všichni kromě mne hru odinstalovali. Konečně bych měl svatý klid v Coopu jen s boty. No a random by s boty taky byl větší zábava.
×