Jump to content

Toivia

Players
 • Content Сount

  2,759
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

  12511
 • Clan

  [T-N-T]

1 Follower

About Toivia

 • Rank
  Lieutenant Commander
 • Insignia

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

1,886 profile views
 1. Toivia

  Divoká vlna: shrnutí akce!

  Mne by spíš než počet vyježděných Benhamů zajímal počet lidí (ideálně procento aktuálních hráčů), kteří si vyjeli 800+ tokenů. A když říkám vyjeli, tak rozhodně nemyslím "koupili v kontejnerech".
 2. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Máš recht, že ten poslední screen to ukazuje krapet vedle. Ale za předpokladu, že se RPF neporouchalo (a vím, že proti botům to občas vážně nefachčilo - obzvláště v operacích to jeden čas permanentně ukazovalo kamsi do nekonečna), je třeba mít na pamětí, že je to ukazatel ne zrovna citivý a měl by ukazovat zhruba na ten čtverec na mapě, kde je nejbližší nepřítel.
 3. Toivia

  ST - Submarines

  If a BB gets insta deleted by a lone DD from the flank, either the DD is doing a bloody good job (which should be rewarded) or the BB fucked up (which should be punished. CVs have no place in the game, not in the shape they are now. And same with subs. Simple as that. If you think japanese DDs (or any torp focused DDs) would be overpowered without CVs randomly spotting wherever/whenever, than all I can say is "LOL".
 4. Toivia

  Vlhká zpovědnice

  Hele Ty bys potřeboval trochu víc trpělivosti a vyrovnanosti v bitvách. Tím spíš na low tieru (a mimochodem ta mise počítá i Coop). Ostatně tuhle jsem Tě zdravil (byls v Takau, já v Bismarcku na Northern Lights) a ani píp. Tak či onak, čekat cokoliv na low tieru je bláhové, tím spíš, že ani na T10 většina hráčů netuší, co dělá.
 5. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Já vím, o tomhle nemluvím. Na co jsem narážel je fakt, že ve chvíli, kdy evidentně nedostávám reporty (ba naopak dostávám podle zvyšující se karmy pochvaly) odnikud přiletí chatban. To by skoro až ukazovalo buď na automatický systém, co za Xté použití slova idiot sám dá chatban (bez reportování hráči a s bůhvíjakým zpožděním) nebo na hráče, kteří se neobtěžují reportováním ve hře, nicméně rovnou se obrací na podporu. Přesně, jak píše Wolffnstein, by se hodilo vědět, za co to je. Kdo ví, jestli to není chatban za něco starého třeba měsíc, kdy mi - co já vím - karma padala a dostával jsem reporty.
 6. Toivia

  Otázky a odpovědi

  No mne hlavně zaráží, že během posledního týdne mi stoupá karma a do toho přijde chatban. Naopak nečekaně během minulého chatbanu mi karma zase klesala, přestože jsem fakt do chatu nikoho urážet nemohl (a pokud vím, tak žádného střílení do vlastních a podobného sabotování jsem se taky nedopouštěl). Nějak mi to nepasuje...
 7. Toivia

  ST - Sous-marins

  En ce qui concerne les torpilles (DWT inclus), ils en ont parlé lors du stream hier. En gros, tant que les sous-marins restent a la surface ou au périscope, toutes les torpilles les touchent. Quand ils plongent, ils sont sains et saufs de toutes torpilles sauf les torpilles guidées des autres subs (je pense qu'il faut plonger bien en avance toutefois pour esquiver les torpilles "de surface" et DWT - réactions lentes devraient mener ces torpilles a toucher le sub et donc exploser). Tout petit point a la fin, Evan a noté que physiquement, les DWT sont modélisées quasiment pareilles que les autres torps, la différences en profondeur est tres minimale.
 8. Toivia

  Vlhká zpovědnice

  Přidej upoceného a nevyspalého. A abych zůstal v tématu, včera jsem strávil celý den (a noc)*, abych dodělal misi na 4 kontejnery s pro mne poslední šancí na aspoň jedno Fr DD (rozuměj port slot). Bohužel nutných 2000 baseXP jsem prostě nedal. Když už se dařilo, buď naráz vymřeli enemáci a už jsem se nestačil přehoupnout přes limit (bitvy kolem 1800-1900 baseXP) anebo naopak celý můj tým zamával šátečkem a přes všechnu snahu z toho výhra nebyla (fakt miluju prohry s 1700 baseXP - přetavit to zázračně ve výhru a hned by mi to na mnoha lodích hodilo rekord). Sranda je, že předchozí stupínek na 1900 baseXP jsem hned předtím bez obtíží překonal na asi třetí pokus bitvou s 2570 baseXP. No, proti přejmenování ale @LucyCZ nic nemám, obzvláště pokud tím zde získám privilegium odpovídat sám sobě na minulé příspěvky bez jakéhokoliv rizika postihu. *36 Ranked bitev, a to jsem ještě stihnul umýt nádobí a sledovat stream s idiotskými ponorkami.
 9. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Jojo, to se to pěkně mění. V chatu už evidentně nelze ani pípnout, kontributoři už toho taky moc nemohou a do hry nám po CV reworku připlouvají absurdní rychlostí ponorky...
 10. Toivia

  Otázky a odpovědi

  Ona se nějak měnila kritéria na chatban? Poněvadž už mi přistál druhý ve dvou týdnech. Předtím víc jak dva roky nic.
 11. Toivia

  French Destroyers: Part 2

  So, you can get Auboyneau even if you don't own Mogador and le Terrible (with both of them, it gets way easier), if: 1) you complete at least 37 missions in the directives (37*15) - that means you have to suffer through at the very least one mission for CVs; and 2) you manage to get among the 25% best scoring players in the hall of fame (300+300). That gets you 555 tokens from the missions, 600 tokens from the hall of fame and 950 tokens you get for completing the directives. 5 tokens to spare. If you happen to be a complete no lifer and manage to get in the best 10% in the hall of fame, all you need to do is complete the 4 directives (aka any 6 missions in either one of them), no need to bother with missions or classes you don't like. Needless to say, only 10% of players actually completing the directives will have that luxury. The very fun fact is that monetisation apart, only 50% of players completing the grind can ever get the commander, even if they all had both Mogador and Le Terrible. What a disgustingly gated event, imho...
 12. Toivia

  French Destroyers Event: the Full Guide

  Thanks for the link. As far as the "reward tab" goes, I haven't opened it in ages. I think it currenty shows me all the recent event ships and about 170 more rewards. Maybe the containers are in there, but it would force me to actually open it and scroll through... And then I wouldn't know when it breaks.
 13. Toivia

  Vlhká zpovědnice

  Už na tom dělám...
 14. Toivia

  ST - Submarines

  I wasn't in the game from the start, so may be wrong here, but weren't the original HE spammers like Cleveland and 155mm Mogami in the game pretty much always as well? Anyway, playing cautious is all fine and dandy, but when you take a torpedo focused DD (nevermind one with rather short range torps), you need to sail off pretty much by yourself to suprise the enemy positions. Torping from the front, where enemy DDs spot the torps early and all enemies are already angled will generally yield poor results. Subs appear to take that role fully from (mainly) IJN torp line DDs. Great...
 15. Toivia

  French Destroyers Event: the Full Guide

  Hmm, so the only French containers I wasn't able to get were the 4 in the third directive requiring French DDs (or various nation higher tier premiums unavailable to me), 4 in the last "Play with us" twitch mission (bloody last stage of 2000 baseXP, spent all day yesterday trying to complete it to no avail - of course I managed to complete the previous 1900 requirement with a 2570 baseXP battle, go figure...) and obviously the 1 for the last stage of the mission requiring 2750 baseXP (that was never gonna happen). All that meaning that I got about 12 containers from the directives (3+4+1+4), 8 from various Twitch missions(6+2), 6 from daily mission wrappers (1+2+3), 3 from Daily shipments (1+2). Total: 29 containers. Result: No mission for any french DD. I would be much more sure of myself if the directives remained to be viewable for longer (could honestly have been up to 15 containers from those, but 12 is the conservative estimate). There might also have been more containers rewarded for the Crysantos Twitch challenges than one per mission, but I don't recall exactly. If anybody remembers (or screenshotted) specific amounts and sources of containers, I'd be glad to know them, cause honestly, 29 feels way lower than I was estimating throughout. Feels like I missed some source entirely.
×