Jump to content

rtfm_pl

Beta Tester
 • Content Сount

  4,377
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

  11714
 • Clan

  [-DWS-]

1 Follower

About rtfm_pl

 • Rank
  Commodore
 • Insignia

Recent Profile Visitors

1,275 profile views
 1. rtfm_pl

  Musashi jakie moduły?

  Po co Ci IFA na takim klocu jak Mussasi? Przecież nie unikniesz salwy gwałtownym manewrem jak na krążowniku. To już chyba lepiej brać PT, przynamniej wiesz ilu gości ma na Tobie ustawiony celownik.
 2. rtfm_pl

  MM na VIII tierze

  Nie wiem czy duży czy mały problem. Ale tak na oko to by oznaczało 2 kolejki. Oczywiście, wszystko można próbować ogarnąć, rozwiązania proponowałem już parę razy - za dużo czegoś (BB-ków, DD-ków, dyszek) to robimy bitwę samych BB-ków/DD-ków/dyszek i w ten sposób wyrównujemy kolejkę. Ale WG robi grę dla "przeciętnego gracza" i to on ma być zadowolony. My mamy jednak skrzywioną perspektywę.
 3. rtfm_pl

  MM na VIII tierze

  A skąd wiesz? Uważasz, że Ty wiesz a WG to idioci? Oni mają dostęp do danych, mają swoich testerów, robią ankiety. Jeśli zdecydowali, że szybkie losowanie jest ważniejsze od "sprawiedliwego" to z pewnością mają na to jakieś dane. Czemu sfrustrowany gracz ma inwestować kasę w tytuł który powoduje jego frustrację? To się kupy nie trzyma. A może to jednak "przeciętny gracz" bardziej się frustruje czekaniem? Mnie osobiście czekanie wkurza a losowanie +2 nie. Wolę być ósemką na dychach bez czekania niż na topce po 5 minutach.
 4. rtfm_pl

  ORP Błyskawica - niszczyciel

  To zależy od sytuacji, osłon na podejściu i tak dalej. Tak w ogóle, jeśli myślisz o graniu bez camo, to żadnym niszczycielem T7 nie pójdziesz na capa bezpiecznie. Błyska nie jest już najszybszym niszczycielem w grze ale nadal jest szybka. Jak uda się podejść pod capa skrycie, to wjazd na booście na ogół pozwoli złapać wroga nawet jak ma znacznie lepsze camo. Oczywiście, jak będzie miał "plecy" to Cię rozstrzelają zanim go złapiesz, dlatego kluczowa jest ocena sytuacji. Ale capa jak najbardziej brać można, tyle że raczej nie na początku bitwy.
 5. rtfm_pl

  Grozovoi – Tier X

  Przede wszystkim Udałoj w tej linii cupełnie nie paduje pomiędzy Ogniewojem a Gruzem. To okręt do gry w stylu Taszkienta czy Kebaba, Ogniewoj i Gruz to jednak normalne niszczyciele z camo na poziomie 6km. Druga sprawa, ja torpedy dopadną Cię wyburtowanego, to nic nie pomoże (oprócz sonaru) i i tak na nie wjedziesz. Fletcher czy brytol czasem da redę wykręcić, ruskie klocki już nie. A jak Udałoj o promieniu skrętu 610m ci się między torpedami nie mieści, to Gruz który ma 720m też się nie zmieści. Jak dla mnie VG daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa i tyle. Owszem, znalazło by się parę sytuacji w których VG robi różnicę, ale z mojego doświadczenia, wtedy kiedy łapałem torpedy to VG by mi nie pomógł. Naprawkę pies trącał, aż tak dużo nie naprawia, jedna w te czy wewte nowej jakości nie wprowadza. Ale jak Gruz dostał naprawkę to mu jeden dym zabrali. A z dwoma dymami gra się niefajnie.
 6. rtfm_pl

  ORP Błyskawica - niszczyciel

  Zależy od kryteriów. Jest wart choćby dlatego, że nasz, polski. Dać się da, ale tylko jeśli chcesz grać "na sowieta", czyli pływać na ponad 10km i spamować pancerniki. W odróżnieniu od Aigle jest to o tyle prostsze, że balistykę masz też mniej więcej sowiecką, czyli idzie trafić na 10km. Mniej więcej jak Leningrad. Świetny gunboat dalekiego zasięgu, torpedy takie sobie, choć czasem w coś trafią. Jak jesteś na topce, to gra się bardzo przyjemnie, jak na spodzie to bardzo niefajnie. Ogólnie, to power-creep dość mocno Błyskawicę dotknął, bo jak weszła to był to świetny okręt, teraz co najwyżej dobry. Zależy jak patrzeć. Brytole bardzo długo nie mieli dział uniwersalnych, stąd kombinowanie ze zdejmowaniem wieży albo aparatu torpedowego żeby wstawić 4-calówkę. Na ich tle, to Błyskawica nawet w konfigu '37 wygląda nieźle. A w grze, niszczyciele z wartą uwagi pelotką to te które mają wzmocnienie. Poza tym, nawet niszczyciele z bardzo silną pelotką zestrzelą raz na jakiś czas jeden samolocik i to wszystko.
 7. rtfm_pl

  Grozovoi – Tier X

  Ale ja doskonale wiem po co daje się VG bo sam biorę go jak tylko mam miejsce. Tyle, że punktów jest 19 i wszystkiego mieć nie można. Jak bardzo lubisz VG to ewentualnie możesz wziąć build @blacman_pl i dać VG zamiast BFT. Z naprawką i SI w sumie i tak masz więcej HP niż nominalnie, więc rezygnacja z SE aż tak nie boli. Sam zastanawiałem się czy na brytolach brać SI czy SE a tam jest jeszcze gorzej bo trzeba brać IFHE. No ale wyszło mi po paru bitwach, że jedno więcej leczenie daje mniej HP niż SE a dymów i sonarów na ogół mi wystarcza. Zresztą podobne doświadczenia mam z VG. Na zwinnych deskach takich jak Fletcher biorę VG, bo nie raz mi tyłek uratowało. Na klocach typu Akizuki nie biorę, bo jak mam złapać rybki to złapię i VG nie pomoże. Na Gruzie za mało grałem żeby się wymądrzać, jak będę farmił legendarny (następny w kolejce, kończę Siemkę) to pewnie przetestuję lepiej. Tyle, że pewnie często będę grał dywizjony z Daringiem, co znacznie wypacza pogląd na przydatność VG. Póki co mam doświadczenia z zestawu Kitakaze+Jutland i sprawdza się to kapitalnie. Sonar Jutlanda nie raz ratował Kitę przed torpedami.
 8. rtfm_pl

  Grozovoi – Tier X

  Czemu akurat tak się napierasz przy VG? To fajny perk, ale niekonieczny. Gruz po zmianach praktycznie wymaga SI, każdy niszczyciel wyższego tieru powinien mieć SE, jak jeszcze upierasz się przy VG to się na trzecim poziomie robi ciasno. Ja bym proponował klasyczny build 1:2:2:2 ewentualnie z AFT zamiast RDF. No ale tu się VG wepchnąć nie bardzo daje.
 9. rtfm_pl

  Musashi czy Jean Bart

  Wiesz, ja na tej zasadzie wziąłem Kronsztada. Wiem, że nie będę nim grał, ale wycofują a Alaski ciągle niet. Salema widzę masz. W sumie jak masz węgiel na chałdzie to czemu nie wziąć Mussaschiego, niech se stoi.
 10. rtfm_pl

  MM na VIII tierze

  Oczywiście, tak samo jak co innego dwa Des-y a co innego dwa Henryki. No nie poradzisz, są krążki do grania blisko capów, są dalekodystansowi spamerzy. Z niszczycielami zresztą to samo. Kebab i Taszkient to akurat dość ekstremalne przypadki, ale taka Siemka i Harugumo też różnią się dramatycznie tym co mogą a czego nie mogą zrobić.
 11. rtfm_pl

  MM na VIII tierze

  Jakiego to podstawowego zadania nie spełniają brytyjskie krążki? Pomijając detal, że akurat RN CA to w grze nie ma. Co do sowieckich niszczycieli, sporo z nich zrobionych pod camo w niczym nie odstaje od konkurencji (Gniewny, Ogniewoj, Gruzawik). Inne można spokojnie tak zrobić, żeby odstawały niewiele. Taki Kijów zrobiony pod camo ma spot na poziomie Błyskawicy, to nie jest to może dobry wynik ale da się z tym capy brać.
 12. rtfm_pl

  Stal za pieniądze

  Ale tego węgla nie może być więcej niż 2% bo wyjdzie żeliwo a nie stal. A to jest ciekawe samo w sobie. Tak sobie zagrany Miś na coopach zarabia jakieś 100k, musiał bym sprawdzić czy za samo wejście do bitwy też się zarobi. Generalnie, trzeba się zastanowić czy chcemy maksymalizować zysk w jednostce czasu czy "tak robić żeby się nie narobić a zarobić". Jeśli Miś zarabia na coopach w trybie autopilota, to może być ciekawa opcja z cyklu "nie narobić". Klikasz "bitwa" i zaznaczasz punkt na mapie a potem oglądasz film. W przerwie na reklamę powtarzasz operację.
 13. rtfm_pl

  ciagle przegrywanie

  Wczoraj był weekend. Też takie zjawiska w weekend obserwuję. Nie wiem czy to gimbaza czy nawaleni dorośli. Czasem wygląda na nawaloną gimbazę. Dobrą stroną takich losowań jest to, że czasem można wykręcić świetny wynik. W sobotę Siemką miałem 1800 bazowego na przegranej, a w sumie niedużo brakło do wygranej.
 14. rtfm_pl

  Stal za pieniądze

  Ja tam na coopach wychodzę siemką na zero (bez flag i prem camo). Dobra bitwa (taka za 200k) to 60k srebra na plus. Średnia bitwa to 60k na minus, czyli się mniej więcej zeruje. Jak zrezygnuję z prem dymu i boosta (w sumie niepotrzebne) to będzie jeszcze lepiej. Ale mi się nie chce przestawiać, jeszcze tylko 8 coopoów i zostanie ostatni etap na legendarny. AR to mało daje, bo mało obrywam. Ale fakt, czasem nie zdążysz przeładować. Najlepiej jest wtedy, jak idą na Ciebie ze 4 twarde okręty. Wtedy Ci z tyłu ich za szybko nie odparują. Najgorzej jak na Twojej stronie jest tylko jedna deska i krążek, ciężko wtedy zrobić więcej niż 50k bo zwyczajnie nie ma na czym.
 15. rtfm_pl

  MM na VIII tierze

  Może odpowiadał ale przestał. Widać premki T8 się ostatnio gorzej sprzedają. Ja też nie widzę problemu. Ale taki Helmucik kupłi se Tirpica B i zamiast obijać szóstki jest obijany przez dyszki. I Helmucikowi smutno jest. Parę dni temu widziałem pro dywizjon, Tirpitz, Tirpitz B i Bismarck. Akurat trafili na dziewiątki, czyli niby nie tak źle. Ale źle trafili bo wpadli pod nasz dywizjon Jutland + Kitakaze. Aż mi się trochę (tylko trochę) ich żal zrobiło jak topnieli w oczach. Ale szli odważnie, prawie jak boty na coopach.
×