Jump to content
Game server issue - possible disconnects Read more... ×

rtfm_pl

Beta Tester
 • Content Сount

  5,129
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

  15724
 • Clan

  [-DWS-]

1 Follower

About rtfm_pl

 • Rank
  Vice Admiral
 • Insignia

Recent Profile Visitors

1,951 profile views
 1. rtfm_pl

  Klub Kolekcjonerów

  Sopko luzik. Chwilowo ich graficy byli zajęci wymyślaniem kolejnych nieistniejących okrętów. Ale jak wykonają plan przed terminem, to może znajdą czas na machnięcie emblemaciku.
 2. rtfm_pl

  Nietypowe zaproszenie

  To przebija naszych polityków o rząd wielkości. Kurde, to ja założę partię polityczną. Potrzebuję tylko kadr, które najpierw wymyślą jak to zrobić a potem to zrobią. Prawda że proste?
 3. Tak w ogóle, to meta się zmienia w czasie. Jest spora różnica pomiędzy graniem po południu a po północy. Być może jest tak, że człowiek "w ciągu" zwyczajnie nie jest w stanie się zaadaptować. I wtedy nawet prosty "reset" taki jak zmiana okrętu na zupełnie inny, może dać nadspodziewanie dobre efekty.
 4. Wydaje mi się, że nie bardzo. Nawet jeśli seed-y będą identyczne, to każde losowanie będzie go "przesuwało". Okręt który spamuje, będzie "przesuwał" generator RNG do przodu znacznie szybciej niż wolno strzelający pancernik. Tak więc i tak generatory się rozjadą, nawet jeśli wystartują z tego samego seed-a. Poza tym, generowanie różnych liczb w obrębie sesji nie powinno mieć znaczącego wpływu na wygrywanie czy przegrywanie. Nawet proste generatory RNG, w dodatku "źle" wystartowane i tak będą dawać w miarę równe rozkłady losowanych liczb. Jak oddasz 100 strzałów, to powiedzmy 10% z nich poleci "po brzegu", 10% poleci w sam środek a reszta jakoś się tak rozłoży. Będą też serie "złych" losowań po parę/paręnaście sztuk pod rząd. Raz Ci się taka seria przytrafi na początku bitwy, raz pod koniec. Ale przytrafi się na pewno prędzej czy później. A na wygrywanie czy przegrywanie i tak największy wpływ ma losowanie drużyn. A za to odpowiada zapewne zupełnie inny generator losowy, dla którego nie ma chyba znaczenia czy się wylogujesz czy nie. Natomiast znaczenie psychologiczne takiego przelogowania może być spore i jeśli ktoś uważa, że mu to pomaga, to może nawet faktycznie pomagać.
 5. No wszystko jasne. Przypisanie "ciągu RNG" to nic innego jak przypisanie seed-a. Cała reszta robi się automagicznie, tak działają te generatory. Natomiast inną sprawą jest sam seed. Najczęstszym błędem popełnianym przez programistów, jest niewłaściwe ustawianie początkowego seed-a (albo w ogóle nie ustawianie). Powszechne jest np. inicjowanie seed-a na podstawie zegara systemowego. To oznacza, że dwa generatory które wystartowały w tym samym czasie, będą dawały dokładnie takie same liczby "losowe". A teraz uwaga, teoria spiskowa. Teoretycznie można by seed-a liczyć np. na podstawie loginu gracza. Z punktu widzenia 'losowości" metoda tak samo dobra (albo tak samo zła jak kto woli) jak na podstawie czasu. Takie podejście oznacza ni mniej ni więcej tylko RNG przypisane do konta. Bo jak już napisałem, dla ustalonego seed-a, zawsze będzie losowało takie same liczby.
 6. Nie wiem, czy to przekłamania tłumaczenia, czy niezbyt szczęśliwie developer próbował to wytłumaczyć "niekumatym" ale to bzdura jest. Albo jak kto woli "daleko idące uproszczenie". W informatyce prawie że nie ma czegoś takiego jak liczby losowe. Generatory naprawdę losowych liczb to urządzenia sprzętowe wykorzystujące zjawiska kwantowe. Można się w takie coś bawić np. przy silnej kryptografii ale nie w grach. W grach wykorzystuje się generatory pseudolosowe. Nie ma sensu się tu rozpisywać o tym co to jest "seed" i jak to działa. Ale faktycznie, dla danego seed-a ciąg pseudolosowy będzie zawsze taki sam. Tak więc nie ma sensu generowanie jakichś paczek na zapas, wystarczy przechować seed generatora. Jeśli dla każdego gracza jest odpalany osobny wątek i każdy wątek ma swój generator pseudolosowy (z własnym seed-em) to faktycznie efekt jest taki sam, jakby z góry mu te liczby wylosować. Tylko że nadal nic z tego nie wynika. To są ciągle liczby pseudolosowe. W praktyce niczym się nie różniące od prawdziwych liczb losowych. Nie wykluczam tego, że WG niepoprawnie zaimplementowało pseudolosowość. Jeśli np. seed jest ustalany przy zalogowaniu a "resetowany" na koniec bitwy zawsze na tą samą wartość, to efekty mogą być śmieszne.
 7. rtfm_pl

  wartości sigmy na okrętach

  O faktycznie, nie spojrzałem na datę. Patrzyłem tylko na datę ostatniego posta i jakoś przegapiłem fakt, że to archeologia jest.
 8. rtfm_pl

  wartości sigmy na okrętach

  No nie. Rozrzut jest kolisty, tyle że to koło jest "rzutowane" na powierzchnię wody i wychodzi elipsa. Spłaszczenie elipsy zależy od kąta padania pocisków, ale to nie wszystko. Natomiast sigma, jak napisał @Podwozto pojęcia związane z rozkładem normalnym. Jak komuś się nie chce czytać co to za zwierze, to powinien wystarczyć jeden obrazek, sigma to ta druga literka.
 9. rtfm_pl

  Polskie drzewko - rewizja

  Będzie dobrą parą do Cossacka. Taki dywizjon faktycznie będzie kosił niszczyciele przepięknie. Choć jeszcze nie wiadomo jakie ostatecznie parametry ten radar dostanie. Za to z dobrym camo i pelotką. Jak trafi na lotnię dychę to ma przerąbane, jak na szóstkę to będzie robił AA-experty.
 10. rtfm_pl

  Puerto Rico - wart czy nie - wydanych dublonów?

  Ale ja jestem za. Przez święta nic nie robiłem a ekstrasy same wpadały. Zrobiłem 3 dyrektywy, dostałem premkę T7 (taką sobie, ale darowanemu koniowi..), kupę flag i coś ponad 1000 dublonów z kontenerów. Podoba mi się idea eventu "skalowanego". Grasz mało - mało dostajesz, grasz średnio - dostajesz już jakiś konkrety. A że na nagrodę główną trzeba było za....lać jak mróweczka albo sypnąć złotem, to mi nie przeszkadza dopóki są sensowne nagrody "pośrednie".
 11. Aha. No to teraz wszystko jasne.
 12. Czytałeś mojego posta? Tam jest takie coś: Np. uzależnią szansę na pożar od tego, czy była penetracja czy nie. O IFHE wspomniałem tylko dlatego, że mogą to zrobić przy okazji zapowiadanych zmian w tym perku.
 13. rtfm_pl

  Brytyjskie krążowniki: wczesny dostęp

  Ciekawe. Znaczy ostrzał w Normandii to według Ciebie był z ppanców? Poza tym, jakie by te pociski nie były, to i tak najbardziej podatne na "bum" były ładunki miotające. A jeśli chodzi o Mutsu, to tam podejrzana nie była amunicja burząca, tylko "kartacz" przeciwlotniczy.
 14. Cholera wie. Coś tam kiedyś marudzili, że za dużo pancków idzie w camo i że to zue jest. No to WG ma schizofrenię. Bo najpierw puszcza takie coś jak Assashio, potem dokłada Smoleńska. No, chyba, że chodzi o "ruch w interesie". Kupiliśta Assashio, pobawiliśta się i styknie. Wyjdzie jakaś insza OP premka. Cóż, wniosek, że jak już w ogóle coś kupować, to takie, które się nie opiera o jeden bardzo mocny feature. Bo go "zrebalansują" i będzie doopa. Smoleńska też pewnie "zrebalansują" przy okazji dłubania w IFHE. A przy okazji woostera i inne lekkie. Np. uzależnią szansę na pożar od tego, czy była penetracja czy nie. Jest pena - jest nominalna szansa na podpałę, nie ma peny - szansa na pożar robi się zaniedbywalnie mała.
 15. rtfm_pl

  Brytyjskie krążowniki: wczesny dostęp

  Nie rozumiem koncepcji zrobienia pancerników, które wprost zachęcają do bezmyślnego walenia HE-kami.
×