Jump to content

Renwor

Beta Tester
 • Content Сount

  35
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

  2429
 • Clan

  [BOB-R]

About Renwor

 • Rank
  Able Seaman
 • Insignia

Recent Profile Visitors

523 profile views
 1. Renwor

  0.9.4 - Ponorková bitva

  Problém je, že SS test není reálná bitva (teda doufám, že nebudou tři SS do teamu odteď norma randomu) Za ponorky jsem nehrál, protože 86 čekajících ponorek ve frontě proti 10DD a třem bitevkám - bleh. Takže jenom za DD: opět nestandard, většinou je půl teamu ponorky a DD - takže se to zvrhá v DD duely, protože strana, která přijde o torpédoborce je v podstatě vpytli. Pokud by na randomu pak byla max 1 ponorka na team, bude to vypadat jinak. S DD potopit ponoru není problém, vpodstatě není potřeba ani být moc přesný. Aspoň teda, s Faragutem mě to bavilo, ALE Pomorky, zvlášť v tomhle počtu, znamenají totální změnu hry pro DD - DD se musí držet víc vzadu, jsou ještě víc naspotovaný než doteď, vypnout DD je prostě jednoznačná teamová priorita. To nechci, DD jsou můj nejoblíbenější class, neříkám, že mi jdou, ale neskutečně mě baví, většinou vím, co jsem udělal špatně - na současném randomu. Mazec ve formě furballu 8DD, 6 SS do kterého zdálky pálí dvě bitevky a dva křizníky za každou stranu - takový random nechci, za žádnou třídu, možná to může být zábava za ponorky, ale dost pochybuju. Jako sepárátní mód, nebo bitva proti botům ( třeba tři ponorkoví hráči proti botímu konvoji, nebo "Dostaňte se do cizího přístavu a torpédujte zakotvenou bitevku" - třeba jo.
 2. Dobře, takže můj Kirov je teď prémiák, ale sovětský lehký křižník V. tieru můžu zkoumat znova. To jako koupit Světlanu? A já si ji tak rád zbavil. Anebo mi budou stačit ty dva "stejný" prémiáky Kirov a Mikoyan a tím s touhle větví skončím, asi.
 3. Renwor

  ponorky kde si jí koupit?

  Ok, tak piš na fórum Army 3 a strč si tu reklamu do toho uhlí co ti tam zůstane ležet na věčné časy.
 4. Renwor

  server interruptions, 19h

  Ok, so there is no point in buying containers when I am not permitted to open them. Thank you WG for caring about me and stoping me from spending more money. Very thoughtful of you.
 5. Renwor

  V Genova

  Hele, ono se tu smí říct, že Genoa je plečka? Byť to není pozitivní? Se v těch pravidlech fóra nějak ztrácím. Přitom jsem si připravil pozitivní hodnocení (podotýkám, že Genovu naštěstí nemám) : Jsem rád, že je Genova ve hře a doufám že si ji pořídí spoustu hráčů, vždy když ji vidím v červeném týmu zvedá mi to náladu, zlepšuje můj pocit ze hry, těším se na splnění další mise na citadelování. Jenom prosím, Genova potřebuje nutně buff, potřebuje více HP, obvykle totiž vydrží jen tak tři citadely a pak si musím hledat jiný objekt zájmu, což je škoda, PS: Tak ono to, že zhruba polovina lidí má podprůměrnou inteligenci je jaksi statistický fakt, platí to pro každou civilizaci, i u Vulkánců, to by nás děsit nemělo. Dokonce, pokud má civilizace velké % vysoce nadprůměrně inteligentních jedinců, je pravděpodobné, že podprůměrnou inteligenci bude mít víc jak polovina populace. Ale bonmot je to pěkný.
 6. Renwor

  Genova - Fix that ship or refund

  I believe it's a little late for that. By this time anybody who saw Genova in the battle doesn't want to be the one commanding it. But as a target drone it's priceless
 7. Renwor

  Italian cruisers are intentionally that bad?

  Given that mostly everybody gets them for free from crates, it's practically unavoidable, for a starting player like me, it means that in adition to my tier V fleet which I earned, I get for example tier VII really mediocre heavy cruiser, with not good enough captain, guns, ammo, armor, range to get early experience how the gameplay looks at higher tiers? Sounds ... encouraging? So the whole question is, if i gather enough balls to sell them immediately to avoid frustration. Who I am kidding, of course i am gonna play them ... real bad.
 8. Ok, I am one of the minority (non UK) who actually (re)started the Wows campaign thinking I will drive King George V and show them ( ok, I actually thought "Duke of York" but at the time I had not studied the tech trees ). The other ones were Ajax, Exeter, Graff Spee (gues why: la Platta Tribal destroyers and then Le Triomphant because reasons. After being introduced to tech trees I had to reevaluate those goals a bit. I became a fan of kriegsmarine (in game, not by superstition) : T-22 destroyer and battleships, those secondaries :)
 9. Renwor

  tokens-italian

  30 000 battles and that oriented in game sormy? Thank you, I feel much less like a noob stumbling around the game events trying to find some order.
 10. Renwor

  Bonusové kódy zdarma

  MR3ZV-PMAWD-PX6FV-WS2RT - pozvánkový kód ze Score (jak psal někdo výše, že je pozvánkový se dozvíte až uvnitř)
 11. Renwor

  WG's "big" WoWS LAUNCH DAY stream a big flop?

  I got an idea. Maybe this is not right forum for it, but Ectar, given how much troubles you got supporting 7 languages, what about ... supporting just one, but in a solid way ? Keep just an english mutation of web pages, do all announcement in english and I think it is perfectly safe to rely on national communities to get their translations in no time - published on the forum. And often better translations than WG EU can manage. My guess is, this would be win-win situation.
 12. Core Duo E6850 + 750Ti +4MB RAM, Win 10, at medium setting 40-50fps.
 13. It's not so much language barrier. Its just a matter of developing common plan with group of strangers most of whom my actually be opposed to developing a plan ... all that in 15minutes (or rather , first two minutes, than it's too late). Not much different from WoT random. Only rarely you get a group of likeminded people who are willing to stick to a plan ... and only because thier own plan is similar to yours.
 14. My limited experience is that if circumstances allow me 1:1 engagement with BB in my DD I happily take it, no matter what are the initial conditions. Especially for IJN DD who can stay out of range of secondaries. Of course it's even more preferential if BB is initialy engaged in some long range shootout. More often than not my blind raid is finished not by salvo from targeted battleship, but from some of it's allies which I overlooked or who managed to get interested in the meantime. From the other end, if my lone battleship is singled out by enemy destroyer, I am in trouble, to hit manevering DD with main shotguns is not that easy (unless he decides for "shallow" close to parallel approach) , secondaries, even if focused are usually not enough to stop DD before torp drop and to avoid torps AND at the same time keep DD targeted by main guns is beyond my skill. So best DD defence for me is to keep in group. 2-3 BB's or grouped with CL melts DD at spotting range pretty fast. Ofc my experience is based just on tier III battles - I don't see any point to get anything better, when I cannot drive tier III properly.
×