Jump to content

radius77

Players
 • Content Сount

  424
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

  27275
 • Clan

  [-GG-]

About radius77

 • Rank
  Warrant Officer
 • Insignia
  [-GG-]

Recent Profile Visitors

1,441 profile views
 1. radius77

  Aktualizacja 0.11.6: Brytyjskie pancerniki

  Szkoda że nie napisali co się dzieje ze stałymi kamuflażami za 10.000 stali. Skoro kamufaż będzie teraz tylko "wizualny" to może wypadałoby dać refund, bo gdybym o tym wiedział to bym 10.000 stali nie wydawał na pewno.
 2. Narai won't be such a deal as it is now where one can stack up all super-bonus flags and get crazy amounts of free exp. Speed-grind will be also eliminated thus re-grinding lines will be much more arduous.
 3. radius77

  1 vs. 1 Brawl With Tier IX Ships

  How Rupprecht performs: 1-1 vs Mogadors 0-1 vs Z-46 1-0 vs Paolo 1-0 vs Neptune 1-0 vs Georgia 2-1 vs Agir/Siegrfied 5-1 vs Pommern easy to see rougly 2/3 games were vs German BB/almost-BBs with torps, Rupprecht being the same class I wonder if I will meet any RU, JAP or FR ship in this mode
 4. radius77

  Potyczka 1 na 1 okrętami IX poziomu

  Co ja widzę, cap-y wokół wysepek zza których można wyskoczyć na pełnym gazie ... No to chyba Mogador albo nic
 5. radius77

  Bitwy rankingowe: sezon siódmy

  Czemu nie stać was na to, żeby wprowadzić podobny system jak np. jest w WoT ? W zwycięskiej drużynie najsłabszy(-si) nie dostają gwiazdki, za to w przegranej drużynie najlepszy(-si) dostają gwiazdkę. To co cały czas utrzymujecie to idiotyczny pomysł, który miałby rację bytu gdyby rankedy były klanówkami, gdzie jest szansa na jakąś współpracę i koordynację. A tak to można robić mega bitwy i stać w miejscu bo komuś dolosowało stado nieogarów i baranów.
 6. radius77

  [Results] Easter Egg Hunt

  WG you're telling some guy grinded +3000 eggs within a week I played quite a lot and got some 440 Obviously a guy with extreme stamina or extreme bot in co-op
 7. I'm a simple man and for me it would be enough if instead of this dev blog elaborate they just say "WE APPLY THE SAME SYSTEM AS IT IS IN WORLD OF TANKS" Camo is just a camo - it only makes you look good but doesn't make you rich Apart from that there will be four "slots" - one and only one for each category: exp, freexp, capt'n exp, credits So you can "boost" all four categories but no stacking up within one category and no multiplication between them, e.g. bonus for base exp wil not boost free exp Result: farewell Narai farming, farewell speed-grind by mounting all possible special flags and throwing super-camo on top.
 8. radius77

  Changes to ★ Economy

  To translate from WGish to English: we f... up again, Superships earn too much credits and exp, so now they will be a true credit sink as we planned I knew they f.... up after first game in Conde - for around 160k dmg I got riddiculous exp lik 2,9k and some 700k credits and anyway a Super CV topped our team with 4k base exp.
 9. radius77

  [Wyniki] Polowanie na pisanki

  Zawsze to jakaś miła odmiana tylko na Jezusa Zmartwychwstałego i baranka czekoladowego - czemu promujecie granie co-opów przez boty ??? Za wygranie co-op (można w ogóle przegrać ???), top 3 exp (można nie być w top 3 jeżeli się rozumie, że to WoWs a nie warcaby ???) i zebranie fraga (ok, to nie każdy potrafi :) jest 5 pkt. Jak to porównać z "randomem", gdzie jest 12 żywych graczy i top 3 ciężko zdobyć, szansa na wygranie to losowe 50%, a i frag nie zawsze wpadnie. idę o zakład, że zwycięski try-hardowiec okaże się, ze w WoWsa grał tydzień na co-opie dzień i noc bez przerwy ....
 10. radius77

  Superships in the Tech Tree

  Since SShips are considered "tech tree ships" they should receive some Snowflake treatment but as sb stated above - they will probably just yeld another "certificate".
 11. radius77

  Superships in the Tech Tree

  WoWs will go down quite soon with gameplay. Why somebody should even bother to buy and play eg. Yamato if it's "enough" to spend additional 40 mil and play Satsuma straight away ? Why you dont have to have a single exp point on Yamato prior to buy Satsuma ??? And even if that Satsuma makes some appeal (a slap in the face to losers who spent 32k steel for Shikishima ...) because of 510 mm - why to bother if it will meet Even Stronger CVs and completely retarded class known also as Submarines ? Will I use those 510s to shoot two subs, three DDs and one CV each game in enemy team ??? Bad, rly bad WG
 12. 57m silver for Satsuma (over 63m with modules) ... uh, that's really high. What WG says is if you want Superships you must buy premium account. 360k repair bill means a 100-150k loss in credits even for good battles (if no camo, flags are mounted).
 13. WG is truly "communist" company. Always ready to solve problems it creates. Tier X was locked behind token-crap. No one knows why. Why there were so many tier X bots ? Hard to assess, we need more data .... What a s....show
 14. radius77

  Latarniana aukcja: Gremiaszczij

  Jak ktoś jest mega kolekcjonerem to i 30k za Gremlina da. Tyle, że tier 5 to masakra obecnie dla DD-ka. Dwie lotnie w każdej bitwie, albo IV albo VI tier powodują, że gra się jak przy mega radarze obejmującym całą mapę.
 15. radius77

  [X] Schlieffen

  IMO Schlieffen słabo nadaje się na randomy, ale to bestia w rankedach, bo to jest prawdziwy Dr Jekylle i Mr Hyde WoWs. Powyżej zasięgu baterii dodatkowej to dla mnie taki upgrade Bismarcka rzucony na X-tki. Za to do 12,5 km to klękajcie narody. Zrobiłem go all-in pod dodatkową, wszystkie skile (KONIECZNIE IFHE) + wszystko co z modułów idzie w reload i zasięg dodatkowej, łącznie Modyfikacją baterii dodatkowej 2, do tego dowódca Lutjens na dodatkowe -15% reload. Efekt jest taki, że mam sporo bitew, gdzie sama bateria dodatkowa robiła po 60-70k nie licząc pożarów. Mój aktualny rekord to 83k dmg zadanego tylko dodatkową. Na rankedach gra jest bardziej prosta, wiadomo, że wszyscy idą na capa i większość walki jest w zwarciu, nie ma takiego typowego naparzania się na 20 km jak w randomach, gdzie Schlieffen nie ma szans. Jak już coś jest w zasięgu 12,5 km to w zasadzie wystarczy robić nic, tylko lekko się kątować żeby dodatkowa zaczęła strzelać i czekać na błąd przeciwnika. Większość krążków jak tylko zacznie topnieć w oczach albo się cofa albo wykonuje głupie próby zawrócenia pełną burtą. IFHE z kolei pozwala przebijać wszystkim działom 32mm więc nawet Yamato ustawiony dziobem po prostu spłynie od samych trafień i kilku pożarów prędzej czy później. Nikt też normalny nie będzie próbował Schliefena rush-ować bo dostanie salwę torped. Tak więc super okręt - na rankedy.
×