Jump to content

Greyshark

Alpha Tester
 • Content count

  4,981
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

 • Clan

  [-SBF-]

About Greyshark

 • Rank
  Rear Admiral
 • Insignia

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

1,813 profile views
 1. Trzeba zapytać autora wows stats.
 2. Okręty podwodne - dywagacje na kolacje

  To tak w skrócie: okręty podwodne miały dwa rodzaje napędu; dieslowski służący do normalnego przemieszczania się, który jednak nie może być stosowany pod wodą z dwóch podstawowych przyczyn: nie ma powietrza które jest niezbędne w procesie spalania ropy, i jest za głośny, czym zdradza pozycję nieprzyjacielowi wyposażonemu w środki nasłuchu. Dlatego do pływania w zanurzeniu ówczesne SS były wyposażone w silnik elektryczny, który nie potrzebuje powietrza, jest cichy, ale ma inną zasadniczą wadę: wymaga dużej ilości prądu z akumulatorów, a te z kolei można ładować tylko przy użyciu silnika diesla. Dlatego też okręty najczęściej noc spędzały na powierzchni, ładując akumulatory. Wraz z rozwojem radaru i lotnictwa morskiego taka czynność stała się jednak bardzo niebezpieczna, bo wynurzony okręt ładujący akumulatory, zaskoczony przez samolot, to zatopiony okręt. Opracowano więc tzw. chrapy, czyli długie rury wysuwane z okrętu na powierzchnię, które doprowadzały powietrze do silników diesla, umożliwiając tym samym pływanie na dieslach pod wodą i ładowanie w ten sposób akumulatorów. A wtedy mamy praktycznie tę samą prędkość okrętu na powierzchni i na głębokości peryskopowej, bo tylko na taką sięgały chrapy, i to chodzi Radeckiemu - że historycznie rzecz biorąc, na wyższych tierach można dać SS (wyjaśniam - SS to w kodzie US Navy okręt podwodny, tak jak BB, CV, DD, itd.) tę samą prędkość nawodną jak i w niewielkim zanurzeniu. Co zrobi WG i czy w ogóle coś zrobi, to zupełnie inna bajka.
 3. Okręty podwodne - dywagacje na kolacje

  Z tym że ta tabelka podaje prędkoś w zanurzeniu na silniku elektrycznym, a Radeckiemu pewnie chodzi o to, że okręty wyposażone w chrapy mogą na peryskopowej pływać na dieslach.
 4. Okręty podwodne - dywagacje na kolacje

  Pewnie nie skarżą się dlatego, że nie stoją przy końcu mapy i snajpią stamtąd, tylko zajmują się tym, co powinien robić niszczyciel.
 5. Okręty podwodne - dywagacje na kolacje

  Nie czepiajmy się, jest progres. Od "WG zdecydowało" przeszedł to "ja uważam" i "zapewne", a to już coś. A konfabulacja to dla tego typa akurat rzecz normalna, patrz choćby tekst o konieczności czytania moich postów ze względu na wykrzyknik. Pytanie, ile czasu potrwa, aż taki SS snajpiący z końca mapy 25 km toperdami trafi na boty za notorczny TK.
 6. Okręty podwodne - dywagacje na kolacje

  Kolejne bzdury. Widzisz wykrzyknik, ale to nie znaczy, że widzisz moje wypociny. Aby to zrobić, musisz jeszcze kliknąć na opcję "pokaż post". I nie możesz się powstrzymać, prawda? Nie chcem ale muszem,. No, skoro na filmie z eventu halloweenowego widać, że SS T7 zasuwa 18 węzłów, to znaczy, że WG już zdecydowało o wprowadzeniu SS do gry, i że wszystkie bez względu na tier będą pływały 18 węzłów. Taaak, logika.
 7. Okręty podwodne - dywagacje na kolacje

  Ja rozumiem, bo sam mam takie paseczki przy postach co niektórych, tyle że skoro ignoruję to ignoruję, a nie czytam i odpowiadam, koniecznie podkreślając, że ignoruję.
 8. Okręty podwodne - dywagacje na kolacje

  To jakim cudem widzisz mój post? Czy ignorowanie polega na odpowiadaniu na moje posty?
 9. Okręty podwodne - dywagacje na kolacje

  LOL. Co za bzdury, WG niczego jeszcze nie zdecydowało. 18 węzłów dla wszystkich SS? Obojętne, czy T4 czy T10? Jest jakieś wiarygodne źródło tych informacji? Tak przy okazji, WG wprowadza drastyczne zmiany, a tu tylko jedna osoba rzuca WoWsa? Nie ma płacztematów, nikogo nie boli tyłek, nikt nie wieszczy końca WoWs i WG? Coś niedobrego stało się z tą społecznością...
 10. Bismarck (Tier VIII)

  Taka ciekawostka - wydany przez Imperial War Museum przewodnik opisał Tirpitza jako pancernik kieszonkowy W ogóle fajny ten wątek ;)
 11. Okręty podwodne - dywagacje na kolacje

  A dziękuję. Widzę, że z tym ignorowaniem mnie u ciebie to tak samo jak z rzucaniem WoWs. Który to już raz? Owszem, i we współczesnych okrętach również wykorzystuje się tlen do odświeżania powietrza. Ale mówimy o okrętach podwodnych z I i II wojny światowej. Nie sądzę, aby miały na pokładzie aparaturę pozwalającą na pozyskiwanie czystego tlenu z wody, tutaj @Radeckij będzie kompetentny. O ile się nie mylę, wtedy do odświeżania powietrza stosowano środki chemiczne, puszki z sodą chyba, która pochłaniała nadmiar dwutlenku węgla.
 12. Okręty podwodne - dywagacje na kolacje

  A teraz zastanów się nad znaczeniem tych wyrażeń: butla tlenowa butla z tlenem i zobacz, do jakiego określenia się przyczepiłem. Przy okazji, w środowisku nurków butla tlenowa to jak łódź podwodna. Mówi się po prostu butla.
 13. Okręty podwodne - dywagacje na kolacje

  Owszem, czasami jest. Nurkujesz?
×