Jump to content

PictusCZ

Beta Tester
 • Content Сount

  9
 • Joined

 • Last visited

 • Battles

  196

About PictusCZ

 • Rank
  Seaman
 • Insignia
 1. PictusCZ

  Aimbot - the solution?

  @azakow: Well, you don't need even need the search function to find a topic you posted... I didn't want to discuss aimbot in general, but purely this solution and didn't want to dig it into hundreds of posts in the topic linked. So yes, in the end, I decided to start a new topic. But thanks a lot for your effort put into composing your message :-) @ShruberryCollector: I never said it will be the same, just the idea of some "penalty" for users or "bonus" for non-users might help it in my feelings. But yea, you are right that in NF, it was even more complex. @Lord_WC: I just wanted to hear other people's opinion on this idea, no need to argue in advance, that is not my point, really ;-)
 2. PictusCZ

  Aimbot - the solution?

  Hello guys, I understand there has been a lot of discussion concerning the "aimbot". My personal opinion is that it makes quite a difference in some situations and it can be a bit demotivating for people who spent some time to get a gunnery skill... And some may even call it a cheat... I used to play another naval game, called NavyField (maybe some of you played it too). From my experience with NF, I came to an idea how to solve the "aimbot case" here. Cause some ppl would say that this is cheat, some would say it makes almost no difference. So here is my proposal: - make it a part of normal UI - enable players to play with or without it, they will have to choose before entering battle (there will be no chance to change the option during the battle) - those who choose to play without "aimbot" will have the shell spread as it is now (about 250m for Kongo, if i remember correctly).. Those using it will have lets say double (x3, x1,5, x2 is only illustrative proposal) spread of shells. This way, you would enable people who have problems with precise shooting, to have some aid (however, at the cost of bigger shell spread), while enabling the non-users to have some benefit for the time they spent to get their gunnery skill - detect and strictly punish any attempts to use "alternative" mods providing the "aiming information" but not having the spread penalty In NavyField, this worked in a very nice way. Might work in WoWS too, what would you say?
 3. Díky za kód i za to, žes tomu ten čas a úsilí věnoval ;-)
 4. Jj, ale kupodivu není takový problém být s Tier VI lodí v takové bitvě užitečný... Takže "na první pohled" mi to taky přišlo strašný, ale pak jsem zjistil, že s tierem VI není problém osmičky slušně potrápit ;-)
 5. Tak tak jsem to myslel, Yubari s Clevem večer běžně potkávám, takže je šance, že i Billa potkám :-D
 6. Super, další cíle pro můj Cleveland, má posádka se na to večer už moc těší :-D
 7. Děkuji a budu šířit dál, možná by to chtělo trochu lépe formulovat ;-)
 8. Můžu se zeptat, jak chápat tuto větu? Důležité! Pouze balíčky zahrnující prémiovou loď obsáhnou též přístup do uzavřené bety. Vyhrazujeme si právo odstranit přístup do uzavřené bety z předobjednávkových balíčků v závislosti na našich interních požadavcích na počty testujících hráčů. Napadají mě dvě vysvětlení: a) teď jsou balíčky s přístupem, ale za týden už nemusejí být, takže "kupujte, dokud můžete" b) někdo si koupí balíček, dostane přístup do bety, ale vývojáři za chvíli zjistí, že lidí je moc, tak toho člověka z bety zase vykopnou? Tedy může se stát, že někdo teď zaplatí za to, aby se dostal, ale třeba za dva dny už zase hrát nemusí a může se stát, že bude čekat až do open bety? Díky za vyjádření!
 9. Dobrá, přidám taky svou trošku do mlýna :-) 1) Ke každému protivníkovi přistupujte s respektem a nepodceňujte soupeře jen proto, že má loď na nižším tieru 2) World of Warships je týmová hra. Držte se ve skupině, podporujte se se spoluhráči. Dvě osamocené lodě daleko od sebe bývají obvykle snadným soustem. Dvě efektivně se podporující lodě mohou být smrtící kombinací pro soupeře. 3) Sledujte okolí, abyste měli přehled o celkové situaci. Mějte povědomí o pozici nepřátel, ostatních hráčů, vlastní poloze vzhledem k nepříteli. Nesoustřeďte se jen slepě na jeden cíl bez toho, abyste vnímali svoje okolí. Není nic horšího, než mít už skoro vyhráno a následně zjistit, že jste se nechali při přestřelce s nepřítelem zatáhnout doprostřed nepřátelských lodí a Vaším osudem bude rychlá smrt.
×